Bērni

Latvijā pieejama zobu ārstēšana ar smieklu gāzes sedāciju

Smieklu gāze jeb slāpekļa oksīds kā nomierināšanas un atsāpināšanas palīgmetode zobārstniecībā tiek izmantota jau kopš 19.gadsimta. Tagad šī sedācijas metode pieejama arī Latvijā.

Pasaules pieredze vairāku desmitu gadu garumā liecina, ka smieklu gāze ir uzticama, droša un efektīva  nomierināšanas un atsāpināšanas palīgmetode zobārstniecībā gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Tā palīdz satrauktiem zobārstniecības pacientiem nomierināties un saņemt ārstēšanu daudz ērtākā un no stresa brīvā vidē. Šo metodi  pasaulē ieviesa Horācijs Velss (Horace Wells, 1844) un ilgu laiku tā bija vienīgā atsāpināšanas iespēja zobārstniecībā. Sedācija ar smieklu gāzi zobārstniecībā arī mūsdienās tiek plaši pielietota visā pasaulē, piemēram, ASV gadā vidēji tiek veiktas 7,3 miljoni sedāciju ar jautrības gāzi (ADA 2005–2006 Survey of Dental Services Rendered, August, 2007). Smieklu gāzes procedūra ir piemērota tieši uztrauktiem pacientiem, tā novērš bailes un stresu, paaugstina procedūras komfortu un atvieglo ārstēšanu. Pacients ne tikai jūtas mierīgāks, bet smieklu gāzes sāpju remdinošās īpašības ļauj paaugstināt pacienta sāpju slieksni un toleranci pret sāpēm. Tieši šo īpašību dēļ smieklu gāze plaši tiek izmantota arī bērnu zobārstniecībā.

Kas ir smieklu gāze?

Slāpekļa oksīds (N2O) jeb smieklu gāze ir maiga un netoksiska gāze, kas zobārstniecībā tiek izmantota kopā ar tīru skābekli, inhalācijas veidā, un tai ir nomierinošs un pretsāpju efekts. Atšķirībā no vispārējās anestēzijas, pacients ir pilnībā pie samaņas un vienmēr spēj reaģēt. Smieklu gāze ir ļoti viegla gāze, tā neiesaistās vielmaiņas procesos, tādēļ sedācijas efekts iestājas jau pāris minūšu laikā un pēc procedūras beigām tā tikpat ātri izvadās no organisma. Turklāt, ārsts slāpekļa oksīda dozu un nomierinošo efektu var viegli koriģēt, lai sasniegtu optimālo relaksācijas līmeni. Inhalācijas sedācijas veikšanai zobārstniecībā tiek izmantotas uzticamas, mērķtiecīgas iekārtas, kas spēj nodrošināt N2O vismaz 70% apmērā un nekad zemāk par 30% skābekļa. Slāpekļa oksīda koncentrācija zobārstniecībā nekad nepārsniedz 50%, jo šāda gāzes koncentrācija var izraisīt halucinācijas, nelabumu un citus nepatīkamus efektus.

Kādas sajūtas rodas smieklu gāzes ietekmē?

Normāli simptomi, kas var parādīties smieklu gāzes ietekmē, ir: tirpas, īpaši roku un kāju pirkstos, siltuma sajūta ķermenī un viegls reibonis, labsajūtas un «lidojuma» sajūta, vieglprātīgs noskaņojums, var mainīties laika izjūta. Ja smieklu gāzes ietekmē parādās nelabums vai halucinācijas, tas nozīmē, ka slāpekļa oksīda koncentrācija ir pārāk liela vai tas izmantots pārāk ilgi. Par savām sajūtām smieklu gāzes procedūras laikā stāsta Agris: «Procedūras sākumā man uz deguna uzlika masku, visu laiku vajadzēja dziļi ieelpot un izelpot. Sākumā nekas nebija, bet tad vienā brīdī man sāka tirpt kāju pirkstgali, tad viss ķermenis līdz pat galvai, un drīz vien skaidrais saprāts pazuda. Smiekli man nenāca, bet biju pilnībā atslābinājies, galva griezās kā karuselī, sajūta kā septītajās debesīs, kā citā realitātē. Emocijas bija tiešām neaprakstāmas, burvīgas! Manā gadījumā smieklu gāze tika izmantota tikai nomierinošam efektam, papildus tika pielietota arī lokālā anestēzija. Maska uz deguna bija visu procedūras laiku, jo, tiklīdz to noņem, smieklu gāzes efekts beidzas. Zobārsta apmeklējums ilga mazāk kā stundu, bet man likās, ka laiks rit ļoti lēni – bija sajūta, ka zobārsta krēslā esmu pavadījis vairākas stundas. Kopumā  – esmu ļoti apmierināts un iesaku smieklu gāzi pamēģināt arī citiem. Man visu mūžu ir bijis bail no zobārsta apmeklējumiem, es no tiem esmu centies izvairīties. Bet, ja man katru reizi dotu to smieklu gāzi, es pie zobārstiem dotos biežāk!»

Kādas ir smieklu gāzes kontrindikācijas?

 Slāpekļa oksīda sedācija nav piemērota pacientiem ar: 

1) Nespēju sazināties;

2) Nespēju elpot caur degunu;

3) Nopietniem psihiatriskiem vai uzvedības / personības traucējumiem;

4) B12 vai B9 nepietiekamību / traucējumiem;

5) Hronisku obstruktīvu plaušu slimību;

6) Neiromuskulāriem traucējumiem, piemēram, multiplā skleroze;

7) Vēzis, kas tiek ārstēts ar ķīmijterapiju ar Bleomycin medikamentiem;

8) Pacienti pirmajā grūtniecības trimestrī.

Latvijā sedācija ar smieklu gāzi ir pieejama zobārstniecības klīnikā «Adenta».

Elīna Dumpe

Citi noderīgi raksti

Zobu kopšana grūtniecības laikā

Kā pieradināt bērnu pie zobārsta apmeklējuma?

Par zobu veselību un kopšanu gan bērniem, gan pieaugušajiem varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Bērnu veselība

Skaistums