Bērni

Zobu kopšana grūtniecības laikā

Mūs konsultēja Cēsu rajona zobārstniecības zobu higiēniste Angela Gribuste.

Foto: Angela Gribuste. Foto no personīgā arhīva

Lai nebūtu tā, ka katra grūtniecība topošajai māmiņai atņem vienu zobu, grūtniecības laikā īpaši jārūpējas par saviem zobiem. Jāņem arī vērā, ka zobu kopšana vai to nekopšana ietekmē puncī augošo mazuli.

Svarīgākais labu zobu nosacījums arī grūtniecības laikā ir laba un rūpīga zobu higiēna. Grūtniecības laikā zobi mēdz pastiprināti bojāties, jo mainās ēšanas paradumi – biežāk tiek ēsti saldumi, arī ēdiens tiek uzņemts biežāk un, protams, arī slikta dūša un tās izraisītā vemšana nenāk par labu zobiem. Tā kā mainās hormonu līmenis un siekalu sastāvs, un smaganas tiek vairāk apasiņotas, tās var pietūkt, un tas var radīt nepatīkamas sajūtas.

Ja zobi netiek kopti regulāri, uz smaganām veidojas mīkstais aplikums, kas kopā ar smaganu pietūkšanu var veicināt iekaisumu un infekciju. Infekcija ir bīstama ne tikai topošajai māmiņai, bet arī gaidāmajam mazulim, jo viss, kas nonāk māmiņas asinsritē, nonāk arī placentā un līdz ar to tiek arī līdz mazulim. Zināms, ka infekcija, kas nokļūst placentā, var veicināt spontāno abortu, priekšlaicīgas dzemdības vai veselības problēmas, tomēr ne vienmēr tā notiek.

Lai atbrīvotos no mīkstā zobakmens, grūtniecības sākumā un grūtniecības sestajā mēnesī ieteicams apmeklēt higiēnistu. Higiēnists ne tikai noņems aplikumu, izdiegos zobus, bet arī uzliks zobiem aizsargājošu fluora aplikāciju. Ja zobi ir ļoti jutīgi, tiem pārklāj īpašu aizsargājošu laku. Ja grūtniece iepriekš ir sūdzējusies par smaganu asiņošanu, parasti pāris dienu laikā, ja zobi tiek regulāri kopti, pēc higiēnista apmeklējuma asiņošana pāriet. Ja ir kāds bojāts zobs, to nepieciešams salabot otrā trimestra laikā.

Visbiežāk grūtnieces sūdzas par pastiprinātu smaganu asiņošanu, bet tas ir saistīts gan ar smaganu lielāku apasiņošanu, gan izveidojušos zobakmeni. Tāpēc, lai gan šķiet – ja asiņo smaganas, zobus labāk netīrīt, tieši otrādi – zobi ir jātīra vēl biežāk, tādā veidā samazinot mīksto aplikumu uz smaganām un zobakmeni uz zobiem. Svarīgi ir zobus tīrīt pareizi. Ja tie tiek tīrīti horizontālā virzienā, var traumēt smaganas, kas palikušas vaļīgākas, tāpēc vislabāk zobus ir tīrīt vertikālā virzienā, augšējos zobus no augšas uz leju un apakšējos zobus no lejas uz augšu, tādējādi masējot smaganas un noņemot no tām aplikumu.

Foto: istockphoto.com

Ja nepatīkama liekas pat zobu pastas smarža, jālieto zobu pasta ar neitrālu smaržu vai bez smaržas. Sliktākajā gadījumā zobus var regulāri tīrīt ar ūdenī samitrinātu, tīru zobu birsti. Lai lieki nekairinātu barības vadu, var izvēlēties zobu birsti ar mazāku galviņu. Vienīgais, kas jāņem vērā grūtniecēm – ja ir rīta nelabumi, kas izraisa vemšanu, pēc vemšanas zobus uzreiz nav vēlams tīrīt, labāk ir tikai izskalot muti. Tā ir jārīkojas tāpēc, ka sākumā mutē nonāk kuņģa sula, kas, uzreiz tīrot zobus, pastiprina zobu eroziju. Apmēram stundu pēc vemšanas var iztīrīt zobus labākai pašsajūtai un zobu tīrībai.

Smaganu kopšanai var izmantot speciālās pastas pret asiņošanu un pret iekaisumu, kā arī pastu jutīgiem zobiem. Mutes skalojamā līdzekļa lietošana nemazina aplikumu, toties mazina baktēriju daudzumu, kas atrodas mutē. Ieteicams izvēlēties skalojamo līdzekli ar fluoru.

Vienīgais mutes skalojamais līdzeklis, par ko zinātnieki strīdas ir ‹‹Listerīns››, kura sastāvā ir timiāns, kam ir savelkošas īpašības – mēdz uzskatīt, ka tas var veicināt priekšlaicīgas kontrakcijas (tomēr tā ir maza varbūtība, jo timiāna deva ir maza). Ja kādu topošo māmiņu tas satrauc, šo mutes skalojamo līdzekli var lietot atšķaidītā veidā.

Obligāta ir zobu diegošana, jo ar zobu birsti nav iespējams iztīrīt visas zobu starpas, kur uzkrājas ēdiens. Ja zobu starpas netiek tīrītas, zobi bojājas un tiek veicināts smaganu iekaisums.

Grūtniecības laikā būtu vēlams nevis bieži našķēties, bet gan ievērot sistemātiskas ēdienreizes un sabalansētu uzturu un uzņemt kalciju un fluoru. Kalcijs noderēs arī bērniņam, bet fluors ir nepieciešams māmiņai, jo tā ir vienīgā ķīmiskā viela, kas neuzsūcas caur placentu. Arī vitamīni grūtniecēm ir ļoti nepieciešami, jo zināms, ka mazulis augot paņem sev visu nepieciešamo, un, ja māmiņa ar uzņemto pārtiku un vitamīniem to nenodrošina pietiekamā daudzumā, bērniņš sev nepieciešamo sāk ņemt no māmiņas.

Foto: istockphoto.com

Ja grūtniecei tomēr gribas našķēties, zobiem visnekaitīgākais našķis ir siers, jo no tā neizdalās skābe, kas pastiprināti bojā zobus. Bez siera samērā nekaitīgi ir arī rieksti, piens un košļājamās gumijas bez cukura. Diemžēl ļoti iecienītie banāni un āboli zobiem nav veselīgi. Ja uzturā māmiņa vēlas lietot sulas, tās vēlams atšķaidīt.

Bērniņam māmiņas puncī piena zobu aizmetnīši izveidojas jau ceturtajā vai piektajā grūtniecības nedēļā, savukārt grūtniecības sestajā mēnesī veidojas pastāvīgo zobu aizmetņi.

Pētnieki ir noskaidrojuši, ka kariesu bērniņam iespējams nodot jau pirmajās dienās, barojot ar mātes pienu, tāpēc jau no pirmajām dienām ir jārūpējas par bērniņa mutes higiēnu. Māmiņai nekad nevajadzētu pašai aplaizīt knupīti, ja tas nokritis zemē, labāk to ir nomazgāt zem tekoša ūdens vai arī paņemt citu. Tāpat arī vecākajiem brāļiem, māsām vai vecmāmiņai nevajadzētu dalīties ar savām karotēm un zobu birstēm, lai nekrustotu baktērijas un neveicinātu zobu bojāšanos.

Mazulim piedzimstot ir sterila mutīte, un visbiežāk tieši apkārtējie cilvēki parūpējas par to, lai tajā nonāktu nevēlamās baktērijas. Par bērna mutes higiēnu ieteicams sākt rūpēties jau no bērna dzīves pirmajām dienām. Sākotnēji smaganiņas var noslaucīt ar tīru pirkstu, ļaujot bērnam pierast pie tā, ka viņa mutītē kaut ko dara (tāpat kā katru dienu bērniņam tiek mainītas autiņbiksītes vai arī izslaucītas padusītes un citas ķermeņa krociņas). Līdz ar pirmajiem zobiņiem mutīti var sākt tīrīt ar kumelīšu novārījumā samitrinātu marlīti, pakāpeniski nonākot līdz pirmajai zobu birstei un zobu pastai.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Zobu labošana bērniem

Zobu taisnošana ar brekešu palīdzību

Par zobu veselību un kopšanu gan bērniem, gan pieaugušajiem varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Bērnu veselība

Skaistums