Bērni

Zobu taisnošana ar brekešu palīdzību

Mūsdienās vairs nav nepieciešams visu mūžu nodzīvot ar tādu sakodienu, kādu daba un gēni dāvājuši, jo zobus ir iespējams koriģēt un taisnot. Viens no taisnošanas veidiem ir breketes.

Cēsu rajona zobārstniecības speciālisti mums palīdzēja atrast atbildes uz jautājumiem par to, kādas ir mūsdienu iespējas regulēt/iztaisnot zobus, kādi ir brekešu veidi, vai ir kādi ierobežojumi to izmantošanā, kāds ir brekešu likšanas un nēsāšanas process, cik ilgstošs ir iegūtais rezultāts un kāds ir ieguvums veselības un izskata ziņā.

Foto: istockphoto.com

Runājot par zobu un sakodiena regulēšanu, jāsaka, ka joprojām ir situācijas, kad vecāki ierodas pie zobārsta un saka: ‹‹Baidījāmies kaut ko nokavēt.›› Mūsdienās zobus var regulēt neatkarīgi no vecuma, daudzos gadījumos ir pat ieteicams nogaidīt (parasti iesaka sagaidīt brīdi, kad ir nomainījušies visi piena zobi un izšķīlušies pastāvīgie zobi, kas vidēji notiek 12–13 gadu vecumā), lai varētu veikt pēc iespējas labāku ārstēšanu iespējami īsākā laika posmā.

Piena un maiņas sakodienā zobu regulēšanu veic tikai retos gadījumos. Tad parasti izmanto izņemamās aparatūras jeb tā sauktās platītes, ar ko ne vienmēr var panākt ideālu rezultātu. Ir situācijas, kad konkrēto problēmu nepieciešams risināt jau maiņas sakodienā, bet vecāki tiek brīdināti, ka noteikti būs nepieciešama nopietnāka sakodiena/zobu regulēšana arī vēlāk.

Platīte ir izņemama aparatūra ar plastmasas bāzi, metāla skavām, ar kuru palīdzību tā fiksējas, un aktīviem elementiem – atsperēm, kas pilda galveno uzdevumu. Platīte veic zobu pārvietošanu. To, kādi elementi nepieciešami, nosaka ārsts, novērtējot sakodienu. Tomēr ir daudz situāciju, kad ar platīti nav iespējams neko uzlabot, tādos gadījumos tiek ieteikta zobu/sakodiena regulēšana ar breketēm.

Breketes ir fiksēta aparatūra, kas tiek piestiprināta zobiem un atrodas mutē visu ārstēšanas laiku. Tā sastāv no maziem metāla vai keramikas kvadrātiņiem, kas tiek piestiprināti atsevišķi pie katra zoba, un stieplītes, kas savieno visus zobus (metāla vai keramikas kvadrātiņus) vienotā lokā. Ārstēšana noris, periodiski mainot stieplīti (ir noteikta secība, kā stieples jāmaina, lai panāktu vēlamo zobu pārvietošanos) un papildus elementus, kas nodrošina kontrolētu zobu virzību. Laiks starp zobārsta apmeklējumiem ir atkarīgs no ārstēšanas fāzes un ieliktās stieplītes īpašībām (parasti tās ir sešas nedēļas, bet var būt arī vairāk vai mazāk). Regulēšanas ilgums ir atkarīgs no sākotnējās situācijas, tomēr noteikti jārēķinās, ka breketes nāksies nēsāt ne mazāk par pusotru gadu.

Pēc brekešu noņemšanas seko ārstēšanas rezultātu saglabāšana. Šim procesam izmanto izņemamas aparatūras (platītes vai kapes) vai fiksētu stieplīti, kas tiek pieplombēta no mēles puses (parasti pie apakšžokļa priekšējiem sešiem zobiem), lai novērstu zobu nevēlamu pārvietošanos. Izņemamās noturošās aparatūras jānēsā vidēji 6–8 mēnešus, fiksētā stieple – 3–5 gadus.

Galvenais ieguvums no zobu regulēšanas ir skaists smaids. Ja zobi ir bijuši ļoti šķībi, ir atvieglota mutes dobuma higiēna, un nepieciešamības gadījumā zobārstam kvalitatīvāk iespējams ielikt plombu. Dažos gadījumos, novēršot nepareizi vērstu spēku darbību, zobu izlīdzināšana uzlabo arī zobus balstošo audu, periodonta, stāvokli.

Foto: istockphoto.com

Ir dažādu veidu breketes. Tās iedalās atkarībā no izmantotā materiāla (metāla, keramiskās u. c.), zoba virsmas, pie kuras tās stiprinās (ārējās un iekšējās) un loka noturēšanas mehānisma (standarta un pašliģējošās). Katram veidam ir savas darbības un vizuālas īpatnības. Visu veidu breketēm aptuvenais ārstēšanas ilgums un gaita ir līdzīga. Arī sākotnēji nepatīkamās sajūtas pēc brekešu uzlikšanas un loka maiņām (sāpes, sakožot zobus; velkoša sajūta žokļa kaulos; iespējams, palielināts zobu jutīgums) visos gadījumos ir līdzīgas.

Katra pacienta individuālās īpašības nosaka, cik stipras un cik ilgi būs nepatīkamās sajūtas. Šajos gadījumos nevajag satraukties, jālieto pretsāpju medikamenti un jāizvēlas viegli sakošļājama pārtika, sāpes parasti norimst 3–5 dienu laikā.

Svarīgi atcerēties – lai panāktu labu rezultātu, nepieciešams:

  • pacienta motivācija;
  • katram pacientam individuāli izveidots ārstēšanas plāns, ko sastāda ārsts, ortodonts, izvērtējot sakodienu, zobu saspiestību, zobu veselības stāvokli un ņemot vērā pacienta galvenās sūdzības;
  • laba mutes dobuma higiēna, uzsākot ārstēšanu;
  • regulāri zobārsta apmeklējumi.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Zobu labošana bērniem

Zobu kopšana grūtniecības laikā

Par zobu veselību un kopšanu gan bērniem, gan pieaugušajiem varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Bērnu veselība

Skaistums