Bērni

Apģērba izvēle bērniņam bērnudārzā

Lielākā daļa bērnu bērnudārza gaitas uzsāk, kad jau paši māk saģērbties un noģērbties, tāpēc apģērbs jāizvēlas tāds, lai viņiem būtu ērti ar to apieties.

Galvenais, lai bērns dārziņā justos ērti – tātad ne pārāk glaunās drēbēs, kuras bail nosmērēt un kuras pie katras apsēšanās arvien vairāk saburzās. Bērnam dārziņš ir vieta, kur aktīvi darboties gan ar līmi, gan šķērēm, gan dažādām krāsām, tāpēc drēbēm jābūt tādām, par kurām nav žēl, ka uzkrīt kāds neizmazgājams traips. Protams, labāk izvēlēties raibu vai tumšāku apģērbu, jo uz balta uzreiz var pamanīt, ja kāda pile no ēdiena nokritusi vai kāds krāsas traips gadījies. Turklāt to arī pašiem vecākiem būs grūtāk izmazgāt. Tāpat labāk, ja audums ir dabīgs, jo rosīšanās dārziņā ir aktīva un bērns jutīsies ērtāk, ja audums negrauzīs un tajā nevajadzēs sasvīst.

Foto: istockphoto.com

Otrs – apģērbam jābūt tādam, ko bērnam viegli uzvilkt un arī novilkt – tātad bez daudzām pogām vai kārtām. Arī drēbes, kuras jau sāk kļūt par mazu, ir grūtāk novilkt vai uzvilkt, tāpēc jāseko līdzi, vai bērns jau atkal nav izaudzis no jaunajām drēbēm. Būtiski, lai bērnam ir viegli kaut ko novilkt, ja kļūst par karstu vai uzvilkt, ja kļūst par aukstu.

Konsultējoties ar audzinātājām, jānoskaidro, kam papildus jābūt līdzi. Tam noteikti jābūt apakšveļas komplektam, lai, ja gadās kāda skāde, ir ko pārvilkt. Tāpat labi, ja ir otrs drēbju komplektiņš, jo reizēm gadās uzliet virsū zupu vai pa degunu sāk tecēt asinis. Bērnam nebūs omulīgi visu laiku staigāt ar novārtītām drēbēm. Ja pusdienlaikā tiek vilktas pidžamas, tad nepieciešama arī tā. Vēl jānoskaidro, cik bieži bērni iet ārā un vai tas tiek darīts arī lietus laikā, tādējādi parūpējoties, lai bērnam ir vienmēr sausas drēbes (vēsākā laikā arī vismaz divi cimdu pāri u.tml).

Jāskatās, lai arī āra drēbes ir ērtas un, bērnam aktīvi kustoties, nerada grūtības vai neatsedz pliku muguru – tātad virsjakai jābūt pietiekami garai, vēl labāk, ja var lietot lenču bikses – tās ir gan ērti uzvilkt, gan būs skaidrs, ka mugura plika nekad nebūs. Tāpat nevajadzētu izvēlēties apavus ar šņorēm, bet gan klipšiem, ko ērti attaisīt un aiztaisīt. Arī staigāšanai iekšā labāk noderēs sandales ar klipšiem.

Puišiem: bikses, šorti ar gumiju, lai ērti aiziet uz tualeti. Viegla auduma apģērbs, lai dzīvojoties nav karsti. T-krekliņi no dabīga auduma, lai nesasvīst. Ja kādā brīdī dārziņā kļūst vēsāks, noderēs jaka un garā apakšveļa vai bikses ar oderi. Zeķes labāk, ja ir maināmas, lai, ārā ejot, var uzvilkt citas, tad būs drošs, ka kājas nesasvīdīs. Bērnam jāiemāca, ka, ejot ārā, garā apakšveļa jāsaliek zeķēs, lai nekur nepaliek pliks un nesasaldējas.

Foto: istockphoto.com

Meitenēm: ērtas kleitiņas vai sarafāns vai arī viegli uzvelkams krekls/blūze un svārciņi. Var būt zeķbikses, bet tik pat labi legingi un īsās zeķes. Nevajadzētu aizrauties ar pogām, cakām, kruzuļiem.

Nobeigumā – ir vērts ņemt vērā arī bērna vēlmes, jo, ja vecāki būs drēbes izvēlējušies pēc labākās gribas, bet bērnam tās nepatiks, viņš nejutīsies dārziņā labi. Tāpēc allaž bērnam vajadzīgas drēbes, no kurām izvēlēties īstās. Svarīga ir sajūta, ka bērns pats šo izvēli ir izdarījis. Tāpat būtiski ievērot bērna temperamentu, vai viņš bērnudārzā ir kustīgs vai malā stāvētājs, jo arī no tā atkarīgs, kādas drēbes viņam labāk izvēlēties.

Citi noderīgi raksti

Zaļie kokteiļi

Zīdainis un veģetārs uzturs

Par saviem mazajiem vai jau lielajiem bērniem, viņu augšanu, ikdienu un ar to saistītiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Bērnudārzi un skolas