Bērni

Higiēnas jautājumi dārziņā

Uzsākot bērnudārza gaitas, bērniem daudz ko jāiemācās darīt patstāvīgi bez vecāku uzraudzības un palīdzības. Arī vecākiem pirmajās dienās ir satraukums, kā bērnam ies, vai viņam viss padosies un viņš visu varēs izdarīt.

Viens no šādiem jautājumiem ir par higiēnu. Skaidrs, ka dārziņā visi mazgā rokas un dodas uz tualeti, bet tikpat skaidrs, ka katram bērnam nav iespējams izstaigāt līdzi, redzēt, ko un kā viņš dara. Tāpēc svarīga ir bērna spēja visu izdarīt, un, lai tas izdotos, svarīgākais, kā bērns to ir apguvis mājās.

Roku mazgāšana

Tomēr Cālis.lv forumā viena no māmiņām satraukti raksta, ka mājās bērnam iemācījusi rūpīgi un pareizi nomazgāt rokas, bet, uzsākot dārziņa gaitas, bērns noskatījies no citiem bērniem, un tagad «tas notiek fiksi, fiksi, papļurinās ar ūdeni, un gatavs».

Visbiežāk tiek teikts, ka bērni rokas noteikti mazgā, bet viena auklīte nespēj izsekot visiem līdzi. Tomēr ir vairāki bērnudārzi, kur roku mazgāšanai seko līdzi rūpīgāk –bērni sāk komentēt roku mazgāšanu līdzīgā tonī un vārdos, kā to varētu darīt audzinātāja, vai arī rāda vecākiem, «kā jāsaziepē un jānomazgā katrs pirkstiņš».

Nenoliedzami, ka bērns, ejot bērnudārzā, pārņem daudzas lietas, un tās ne vienmēr ir labas. Ja bērns apgūst kādas nevēlamas prasmes, piemēram, paviršību attiecībā uz savu higiēnu, vecākiem ir iespēja skaidrot, ka ne vienmēr ir jānoskatās, kā dara citi.

«Es neslinkoju savējai lieku reizi atgādināt, ka no citiem mācīties vajag to, kas noderīgs, nevis visādas dumjības un nepareizas lietas. Saku, ka to, ko iemācās mājās, vajag turpināt darīt pat tad, ja kāds bērns saka, ka tā nevajag vai vajag citādāk. Arī par roku mazgāšanu ir bijusi runa, jo mājās pati mazgāja, bet dārziņā viss, iespējams, aiziet pašplūsmā, un tad mājās jāveic audzināšanas papildnodarbības.»

Būtībā bērnam tā ir pirmā mācība – palikt pie sava, novērtēt savas vērtības, to, kas ir svarīgs. Arī skolas laikā būs kāds, kas gribēs pamudināt uz muļķībām, un būs labi, ja bērns vispirms padomās, vai viņam tas tiešām ir vajadzīgs un kas viņam pašam ir labāk.

Intīmā higiēna

Otrs jautājums, par ko māmiņas īpaši mēdz uztraukties – vai bērns arī pēc mazajām darīšanām tualetē noslauka dupsi, lai nesmirdētu un būtu tīrāks. Mājās tas process parasti tiek uzraudzīts un bieži vien papīrs tiek iedots, lai bērns neaizrautos ar papīra rullēšanu un neaizmirstu arī noslaucīties.

Foto: istockphoto.com

Bērnudārzā bērni bieži vien iet uz tualeti patstāvīgi un var piemirst, ka papīrs paredzēts arī pēc mazām darīšanām. Tāpēc māmiņas iesaka: «Auklītei nav jāstāv blakus un jāpadod papīrs, bērnam ir jāieradina noslaucīties. Savējai sākumā pie podiņa noliku viņas tualetes papīra rulli, tad pati mācījās slaucīties. Sākumā ritināja pusi no ruļļa, kā nu sanāca, tagad slauka normāli, prot pa gabaliņam noplēst. Bērnudārzā pie poda ir sagatavotas salvetes, bērni paši noslauka dibenu.» Protams, ir arī grupiņas, kur papīrs nav brīvi pieejams, vajadzīgo daudzumu iedod auklīte.

Kopumā māmiņas ir vienisprātis, ka higiēnas ievērošana jāiemāca mājās un, uzsākot dārziņa gaitas, jāseko līdzi, vai bērns turpina to darīt. «Tas ir jāiemācās ģimenē. Un divus vai trīs gadus vecam bērnam ir jau jāzina, ka pēc tualetes, ienākšanas no āra un ēšanas vienmēr ir jāmazgā rokas un nav jāgaida īpašs uzaicinājums vai atgādinājums. Sākumā ir jāseko līdzi, kamēr tas kļūst par ieradumu.»

«Mūsu valsts bērnudārzā visi mazgā rokas, kad tas vajadzīgs – pēc tualetes, pirms ēšanas, pēc ēšanas, pēc laukā iešanas utt. Bet īpaši netiek pievērsta uzmanība, kā rokas tiek mazgātas. Es savai meitai pati esmu iemācījusi, kā pareizi jāmazgā rociņas, un viņa to dara arī bērnudārzā. Es uzskatu, ka tas jāieaudzina vecākiem, nevis bērnudārza auklītei vai audzītei. Noslaucīt dupsi, kājas, kad ienāk iekšā, pāraut apavus – tas jāiemāca vecākiem. Audzītei un auklītei būtu tikai jāpieskata, vai darbības tiek izpildītas.»

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Modināt bērnu uz bērnudārzu

Par savu bērnu bērnudārza gaitām varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Bērnudārzi un skolas