Bērni

Modināt bērnu uz bērnudārzu

Kā sākas rīts, tā paiet visa diena – tāds ir teiciens, tāpēc gribas, lai rīti iesāktos pietiekami mierīgi un patīkami. Un viens no nosacījumiem, lai tā būtu, ir spēja piecelt bērnus uz dārziņu bez strīdiem un liekas steigšanās. Lai tas izdotos, var izmantot dažādas metodes:

  • Bērnam laicīgi iet gulēt, lai viņam ir iespēja vismaz 10 līdz 12 stundas izgulēties. Tad pastāv iespēja, ka pats no rīta jau celsies augšā.
Foto: istockphoto.com
  • Celties laicīgi, lai nav tā, ka pēdējās 10 minūtēs viss tiek ķerts un grābts, un stress gan pieaugušajiem, gan bērniem. Jo vairāk vecāki steidzas, jo kreņķīgāks un lēnāks bērns. Ja ir kāda pusstunda rezervē, nav jāsatraucas, ja bērns ilgāk jāpamodina vai lēnāk nekā citkārt mazgājas vai ģērbjas, vai arī pašiem kaut kas piemirsies, kas jāpagūst izdarīt. Laba ir rituāla ievērošana, pie kā pierod bērns, piemēram, neliels apgaismojums, sarunas par jauko dienu, samīļošanās vai pasēdēšana klēpī, aiznešana līdz mazgāšanās vietai un nomazgāšanās, brokastis, iemīļoto pārraižu paskatīšanās TV vai datorā un mierīga došanās uz dārziņu.
  • Var noderēt laicīga pašu rosīšanās, pirms bērns mostas, lai viņš jau sāk celties pirms modināšanas. Piemēram, istabas durvju atstāšana vaļā, lai iespīd gaisma, dzird, ka vecāki sarunājas, staigā, iet mazgāties, sāk smaržot kafija, maizītes. Ieslēgt radio vai patīkamu mūziku.
  • Var izmantot kādu veselīgu vai gardu našķi, lai palīdzētu piecelties. Tā var būt dāsnās pelītes konfektītes meklēšanas zem spilvena, iemīļotā jogurta izdzeršana vai decembra laikā Ziemassvētku kalendāra atvēršana, kur katrā dienas lodziņā šokolādes gabaliņš. Mazam bērniņam tā var būt iemīļotā piena pudelīte, kas palīdz piecelties.
  • Mierīga apgaismojuma un bērnam patīkamas mūzikas ieslēgšana. Tā var būt gan klusa bērnu mūzika, gan skaļš radio uz kādu roķīgu frekvenci.
  • Omulīgā balsī sākt runāties ar bērnu, kam pievienot paijāšanu, bužināšanu vai pakutināšanu, dziedāšanu vai čukstēšanu austiņā, laba vēlējumus un solījumus dienai, ar ko ieinteresēt bērnu. Ja tas nelīdz – izcelt bērnu no gultas, ielikt klēpī un sākt ģērbt. Var arī mīļi bērnu modināt, prasot, kā gulēja, paņem ar visu segu un ielikt klēpī, lai atmostas.
  • Ja ir vairāki bērni, var uzrīkot rīta sacensības – kurš pirmais izlīdīs no gultas, kurš pirmais apģērbsies? Vai arī kopīgi izvēlēties, ko vilkt vai arī aicināt vilkt to, kas kopīgi iepriekšējā vakarā izvēlēts.
  • Ieslēgt multiplikācijas filmas, kas bērnam patīk, ļaut tādējādi atmosties un tad veikt citus rīta rituālus. Ja bērnam ir būtiski vēl mājās padarboties, paspēlēties, tad arī rēķināties, ka agrāk jāpieceļ, lai ir labs noskaņojums, ka ir paspēlējies un var doties uz dārziņu. Katrā ziņā jāpavēro, kādos gadījumos bērns ir sabozies un kādos labā noskaņojumā, un to var ņemt vērā.
Foto: istockphoto.com
  • Pamodināt, aicināt nomazgāties, iztīrīt zobus, saģērbties ar iespēju pēc tam vēl satīties mammas segā, kamēr tiek taisītas brokastis.
  • Iemīļotās mantas atrašana, ko ņemt līdzi uz dārziņu. Vai arī runāšana par dārziņa draugiem, ar kuriem būs iespēja satikties.
  • Ja ir rituāls, ka vakarā nāk miega pele, tad no rīta var aicināt bērnu celties, jo miega pelei jādodas uz savām mājiņām pie saviem bērniņiem.
  • Ja  bērnam patīk, var piedāvāt kādā brīdī izlēkāties pa gultu vai kādu citu vietu, kur viņam patīk.
  • Var ieviest kādu rotaļu elementu, piemēram, kutināt ar roku un teikt – ai, roka, ko tu dari? Nedari tā, laid bērnu vaļā! Tad bērnam būs jautri, sāks smieties un būs pamodies.
  • Pārsteiguma moments arī var palīdzēt piecelties, piemēram, pasakot, ka ārā uzsnidzis sniegs, lai nāk paskatīties.

Katram bērniņam nepieciešama sava pieeja, turklāt var gadīties – kas noderēs vienā dienā, citā dienā vairs nederēs. Arī mums mēdz būt atšķirīgi noskaņojumi. Vienu dienu paši pieceļamies, jūtamies mundri un pošamies jaunai dienai, bet citu dienu gribētu gulēt, gulēt un vēlreiz gulēt.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Bērna pirmais mobilais telefons

Par savu bērnu ikdienas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni

Mazulis

Bērnudārzi un skolas