Bērni

Dūlas Līgas Ivānes saruna ar Cāļa lasītājām Nr.2

2011. gada februārī dūla Līga Ivāne atbildēja uz Cāļa lasītāju uzdotajiem jautājumiem par grūtniecību, dzemdībām, gatavošanos tām, kā arī pēcdzemdību periodu.

Šeit, divu rakstu garumā, apkopoti visi jautājumi un uz tiem sniegtās atbildes.

Vairāk par dūlām lasi portāla sadaļā Bērni un dūlu interneta mājas lapā www.dulas.lv

 • Esmu 22. ned., gaidam otro bērniņu, finansiāli nevaram atļauties līgumus ar vecmātēm, ārstiem, iestādem. Vīrs piedalīties nevarēs, viena atrasties dzemdību palātā arī nevēlos, tāpēc izskatu kā labu variantu dūlas klātbūtni. Lūdzu padalieties ar dūlu pakalpojumu izcenojumiem dzemdības. Varbūt varat minēt konkrētu dūlu vārdus, kas, iespējams, strādā par simboliskām samaksām, lai nebūtu man tik nesmuks jautājums jāuzdod visas apzvanot.

Lai arī finansiālais jautājums nekādi nav mazsvarīgs, tomēr mans ieteikums būtu iet to pašu ceļu kā parasti - izskatīt visu dūlu aprakstus un izvēlēties sev pēc sajūtām atbilstošākās. Ko dos tas, ka es Jums ieteikšu dūlu, kas ir ar mieru strādāt par velti, ja Jums nebūs personību saderības? Ja viņa nepratīs nolasīt Jūsu ķermeņa signālus vai ja Jums viņa šķitīs pārāk mierīga vai pārāk temperamentīga?

Es arī ieteiktu pārdomāt, cik liela ir šī te "simboliskā" samaksa, ko Jūs tomēr varat atļauties? Kas ir tas, ko Jūs sagaidat no savas dūlas?

Jautājums "cik Jūsu pakalpojumi maksā" nav nesmuks. Arī teikums "Mums ir nopietnas finansiālas grūtības. Vai Jūs būtu ar mieru mums palīdzēt par ......... latu lielu atalgojumu?" ir pilnīgi normāls. Visas manas kolēģes ļoti mīl šo nodarbošanos un ir atsaucīgas pret sievietēm, kas meklē viņu palīdzību. Ja arī kāda Jums atsacītu, visticamāk tas būtu kāda cita iemesla dēļ - liela noslogotība vai ģimenes apstākļi - nevis nauda.

Lai izdodas atrast savu īpašo pavadoni!

 • Man ir jautājums, šobrīd rit 41.nedēļa, daktere atļauj staigāt lidz nākamajai pirmdienai, jo mazais jau nedēļu atpakaļ pēc sonogrāfijas bija 4 kg, negribas jau nekādas ierosināšanas utt., varbūt ir vēl kādi dabigi veidi bez mājas beršanas un pastaigām, kā mazo iedrošināt pašam ierasties, un vēl kādas Jūsuprāt būtu dzemdību pozas, kas atvieglotu liela bērniņa piedzimšanu. 

Jebkurā dzemdniecības grāmatā var lasīt, ka grūtniecība normāli ilgst 38 (dažos avotos 37) līdz 42 nedēļas. Tā ir norma. Tikai pēc pilnām 42 nedēļām var runāt par pārstaigātu grūtniecību. Dažām sievietēm ir individuāla īpatnība savus bērniņus nēsāt vēl ilgāk.

Jebkurā dzemdniecības grāmatā var lasīt, ka grūtniecība normāli ilgst 38 (dažos avotos 37) līdz 42 nedēļas. Tā ir norma. Tikai pēc pilnām 42 nedēļām var runāt par pārstaigātu grūtniecību. Dažām sievietēm ir individuāla īpatnība savus bērniņus nēsāt vēl ilgāk.

Jūsu daktere var rekomendēt dzemdību ierosināšanu, nevis ļaut vai neļaut jums staigāt līdz kādam noteiktam datumam. Tas ir Jūsu bērns, Jūsu ķermenis, Jūsu lēmums un Jūsu atbildība jebkurā gadījumā. Jūs neesat viņas pakļautībā.

Tāda īsta pārnēsāšana, kad kāda iemesla dēļ tiešām dzemdības nesākas, kaut bērniņš tam jau būtu gatavs, ir ļoti reta parādība. Šādā gadījumā placentas kā orgāna funkcijas ir būtiski samazinājušās, viņas spēja pārnest barības vielas un skābekli ir tiktāl sarukusi, ka mazulis cieš no tā.

Tomēr pat šādā gadījumā nav tā, ka klikš - placenta tagad pēkšņi ir veca un mazulis cieš skābekļa badā. as ir pakāpenisks process. Sākumā viņš vienkārši jūtas tā, kā mēs justos pieelpotā istabā - paātrinās sirdsdarbība, tāds kā slābanums un diskomforts. Ja jums ir bažas par to, vai mazulis joprojām puncī jūtas labi, varbūt būtu prātīgāk regulāri paklausīties mazuļa sirdstoņus. Kaut katru dienu.

Runājot par dabiskajiem dzemdību ierosināšanas veidiem - klasika - sekss un rīcineļļa. Tie ir līdzekļi, kuros es ieraugu kādu loģisko mehānismu, kas varētu ierosināt dzemdību sākšanos. Un arī tikai tad, kad dzemde jau tāpat drīzumā būtu sākusi vērties. Vīrieša spermā ir prostaglandīni, kas mīkstina dzemdes kakliņu, savukārt rīcineļļa veicina zarnu peristaltiku (jums var rasties caureja), kas savukārt aktivizē pārējo gludo muskulatūru, tai skaitā dzemdi.

Dzemdību pozas, kas atvieglo liela bērniņa izstumšanu ir vertikālās - stāvus vai dziļā ietupienā. Šajās pozās iegurņa izeja ir visplašākā un bērniņa virzībai palīdz gravitācija. Dzemdes kakla atvēršanās periodā pozām nav tādas nozīmes saistībā ar mazuļa lielumu. Izvēlieties pozu, kas jums ir ērta un ļauj labi pārlaist kontrakcijas.

Nav tāda noteikta kritērija, kas ļautu sacīt - lielu bērniņu dzemdēt ir sāpīgāk vai ilgāk. Atvēršanās laiks, kas bieži sievietēm ir grūtākais dzemdību posms, nav īpaši atkarīgs no mazuļa lieluma. Izstumšanas periodā - jā, tur, iespējams, būs jāpieliek lielākas pūles, un varbūt tas prasīs mazliet vairāk laika. Tomēr šajā fāzē parasti ir runa par papildus minūtēm, nevis stundām.

Šajā nedēļas nogalē centieties vēl izbaudīt mierīgo laiku pirms mazuļa piedzimšanas. Izejiet jaukā garā pastaigā (šodien, manuprāt bija fantastisks laiks), runājieties ar mazuli, centieties radīt ap sevi miera pasauli - tādu, kurā viens jaunpienācējs labprāt gribētu ienākt, un Jūs justos droša viņu tur palaist. Tieši šis notikums ir centrā - Jūsu bērniņa ienākšana pasaulē. Nevis datumi vai prognozējamais svars.

Lai Jums jauka satikšanās!

 • Man ir sekojošs jautājums. Esmu 9. nedēlā un jau aptuveni mēnesi nekādigi neizdodas tikt vaļā to klepus. Biju pie ārsta, kurš noteica, ka plaušās nekādu trokšņu nav - tātad nav ne bronhita, ne plaušu karsoņa. Temperatūras arī visu ši laiku, paldies Dievam, nav bijis. Esmu dzērusi n-tos sīrupus, tabletes, kuras var dzert gr.laikā, taisijusi kumelisu inhalacijas, bet bez panakumiem. Gribētu zināt, vai šāds klepus var ietekmet mazuli un ka es varetu tikt no ta klepus valja. 

Visbiežāk šāda klepus izraisītājs ir kāds no vīrusiem, nekas labs jau tas nav. Tomēr gandrīz katrai grūtniecei 9 mēnešu periodā iznāk kaut ko noķert, bet parasti šādas nelielas saaukstēšanās neatstāj sekas uz mazuļa attīstību.

Mans ieteikums ir saistīts ar personīgo pieredzi cīņā ar šādiem ilgstošajiem klepiem - Sinupret pilienos.

Parasti to iesaka lietot pret iesnām, bet man un maniem bērniem palīdzēja arī pret šādu klepu. Nelielā daudzumā - pāris malkos ūdens iepilina pilienus atbilstoši instrukcijai un pa mazam malciņam patur mutē, ļaujot iedarboties caur mutes gļotādu. Grūtnieces var droši lietot.

Ceru, ka tas līdzēs arī Jums.

 • Pēdējās menstruācijas man bija 24. decembrī. 25. janvārī uztaisīju analīzes uz HCG bija 87.9... maz, bet ārsts teica, ka iespējams vēla ovulācija (parasti cikls kā pēc pulksteņa). 28. janvārī HCG 281 un PG 53.4. 3. februārī HCG 937 un PG 43.6 - biju uz sonogrammy, kur teica, ka augļa oliņas izmērs ir 2 nedēļas +/-. Kopš šīs dienas 2x dienā dzeru Duphaston. 9. februārī HCG 1210 un PG 30. Vai man (manam bērniņam) reāli ir izredzes?

Normāli HCG līmenim būtu jādubultojas katras 2-3 dienas. Pēc Jūsu minētajiem datiem var redzēt, ka tā diemžēl nenotiek. Es nevaru komentēt izredzes - redzu tikai, ka īsti norma nav... Skaidrību vairāk ieviestu vēl viena USG - tā parādītu, kā auglītis attīstījies šīs nedēļas laikā.

 • Esmu grūtniece, tulīt būs 22. nedēļa. Pašlaik skaitos kā strādājoša jau no septembra, bet skaitos kā pašnodarbinātā un nav līgums ar priekšnieku,bet kā pašnodarbinātajai valstij ir jāmaksā attiecīgi nodokļi par ienākošo naudu. Interesē, vai arī šādā gadijumā varu dabūt no valsts naudu (dekrēta). Līdz šim pie sava ginekologa par to neinteresējos, jo domāju, ka, ja nav līgums tad nekā, bet man ieteica painteresēties, jo nodokļi man taču jāmaksā. Tā kā līdz nākamai vizītei man vēl diezgan laika, varbūt varat ieteikt man.

Maternitātes pabalstu var saņemt arī pašnodarbināta persona. Ārsts izraksta B lapu (tajā pašai būs jāieraksta apstiprinājusm, ka nevarat turpināt strādāt), ar to dodieties uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļu, kur uzrakstīsiet iesniegumu par maternitātes pabalsta piešķiršanu.

Pabalstu aprēķina no vidējās iemaksu algas, ko aprēķina par 12 mēnešiem, laika periodā līdz 6. grūtniecības mēnesim (3 mēneši pirms paredzētā dzemdību datuma).

 • Man jautājums par apkaļķojumu mazuļa sirsniņā. Mums to konstatēja gr. 16 ned. un teica,ka vēlāk izzudīšot,bet tikko bijām uz USG 33 ned. un izskatījās,ka nekas nekur nav pazudis. Protams, ļoti uztraucos,kaut gan sirsniņa strādā normāli un kambarīši noslēdzās,arī tonīši ir labi..bet man kā māmiņai ir milzīgs satraukums par to,vai tas neradīs sarežģījumus bērniņam pie dzemdībām? No kā un kāpēc vispār tādi apkaļķojumi rodas? Vai tas var tā vienkārši izzust? Mūsu ģimenē un rados nevienam nav nekādas sirdskaites,ne saslimšanas. Lauzu galvu par to kur un kāpēc tas tā noticis un ko tas vispār nozīmē.

Šādi kalcija graudiņi tiek ieraudzīti 3-5 % (atšķirīgi dati dažādos pētījumos) mazuļiem, skatot sonogrāfiski 2.trimestrī. Lielākoties tie tiešām uzsūcas līdz trešam trimestrim. Visbiežāk šie graudiņi ir sīki - līdz 1 mm diametrā un nerada nekādus traucējumus mazuļa sirdsdarbībai nedz grūtniecības laikā nedz pēc tam. Biežāk šie graudiņi izveidojas kreisajā kambarī.

Iemesls, kādēļ šiem graudiņiem vispār pievērš uzmanību, ir tāds, ka 1-2% gadījumu, ja turklāt ir vēl citas pazīmes, šis graudiņš norāda uz kādas iedzimtas hromosomālas slimības (piemēram, Dauna sindroms) iespēju. Tādos gadījumos pievērš uzmanību vēl citām zīmēm, kas nāk komplektā - sonogrāfijā pārbauda, vai nav īpatnības nieru, zarnu uzbūvē vai ķermeņa uzbūves proporcijās. Tāpat skata, kādi ir bijuši tripltesta rezultāti.

Ja visās pārējās kategorijās viss ir kārtībā, tad, acīmredzot, esat to 99% skaitā, kur šis graudiņš vienkārši ir izveidojies un principā neko nenozīmē.

 • Bet ja man nav nostrādāti 12 mēneši, bet gan pašlaik iet sestais mēnesis? Un, ja man man dzemdību termiņš ir jūnija vidus, vai vispār vēl varu to nokārtot? Pašlaik neesmu LV un nākamā vizīte pie ārsta ir 1.martā, tāpēc gribas īsti noskaidrot, kas un kā.

Ja līdz marta vidum būs nostrādāti 6 mēneši, tad šajos sešos mēnešos nopelnītais tiks dalīts uz 12 un tāda tad būs vidējā iemaksu alga, pēc kuras arī tiks aprēķināts pabalsts. Mazāk, kā cerēts, tomēr labāk, nekā nekas.

B lapu izrakstīs agrākais 30.nedēļā, ja esat laicīgi (līdz 12.nedēļai) stājusies uzskaitē.

 • Man tāda pavisam muļķīga un intīma neskaidrība. Esmu daudz kur lasījusi un arī pēc Jūsu atbildes topošajai māmiņai Chery redzu, ka viens no veidiem, kā paātrināt dzemdības ir mīlēšanās ar partneri. Nu, lūk, bet tā kā esmu tikai 4.mēnesī pēdējā laikā baidos ļaut partnerim beigt manī, jo visu laiku galvā tā informācija, ka sperma satur vielas, kas var izraisīt dzemdības. Kā tad īsti ir?

Lai sāktos dzemdības, ir jārealizējas daudziem dažādiem faktoriem, no kuriem lielākā daļa, visticamāk, nemaz nav atklāti. Lai sāktu vērties dzemdes kakliņš, nepietiek ar prostaglandīniem vien un lai sāktos kontrakcijas - nepietiek ar oksitocīnu vien. Jo tuvāks ir bērniņa piedzimšanas laiks, jo vairāk šie te iekšējie faktori - hormonālie, fiziskie un bioķīmiskie tuvinās dzemdību līmenim.

Ceturtajā grūtniecības mēnesī dzemdes receptori, kas ļauj iedarboties oksitocīnam, ir neaktīvi. Tāpat arī dzemdes kakliņš šajā laikā nav jūtīgs pret spermā esošajiem prostaglandīniem.

Šīs dzemdību paātrināšanas metodes darbojas vien tad, kad dzemdības jau drīz būtu sākušās tā vai tā. Līdz ar to nav pamata uztraukumam - partnera sperma jums priekšlaicīgas dzemdības neierosinās. Augot dzemdei jūs varētu ievērot, ka pēc jūsu orgasma seksa laikā dzemde kļūst ļoti saspringta un cieta - tā arī ir normāla parādība.

Grūtniecības laikā saglabāt intīmu tuvību ar partneri ir vēlami un dabiski. Jums tikai jākļūst vēl iejūtīgākiem un vērīgākiem vienam pret otru, šajā laikā var atklāties jaunas patikšanas un arī labi pārbaudīti paņēmieni - neefektīvi. Seksa laikā noteikumi grūtniecības laikā ir tādi paši kā visā pārējā dzīvē - atļauts ir tas, kas abiem ir pieņemams, patīkams un sagādā prieku.

 • Man jau 9 nedēļas kopā ar ar maziņo punča iemītnieku. Esmu 4 bērnu māmiņa un nu gaidu piektiņo. Visus iepriekšējos esmu dzemdējusi slimnīcā ar līgumu ar konkrētu vecmāti un nu gribu mājas dzemdības. Gribu sev un mazajam vislielāko komfortu - garīgi, emocionāli un ķermeniski. Jo es sevi ļoti mīlu un gribu mīlēt savu maziņo. Mani bērni man ir nākuši neplānoti ik pēc 2 gadi, un ar katru nākamo esmu mācījusies mīlēt gan sevi, gan - pats grūtākais - savus bērnus. Tikai ar ceturto mana mīlestība ir bijusi apzināta izvēle. Mani bērni ir mana mīlestības (kā darbības vārda, ne tikai emociju) skola. Un vēl ir kur augt bezgala daudz.Mans jautājums Jums ir par aktivitātēm - esmu liela mājās tupētāja, bet šobrīd jūtu, ka gribu kustēties - vai grūtnieces var slēpot distances un vai pavasarī mani plāni iemācīties nūjot ir reāli? Vai fitness ar vēderdeju elementiem un tam sekojošo fitnes jogu un relaksāciju man derēs? Cik bieži varu to darīt? Visi mani iepriekšējie ir dzimuši laicīgi un bez lielām problēmām - bet vienmēr ar starpenes iegriezumu (vai no tā arī šoreiz neizvairīšos? - kopš pēdējām dzemdībām šoreiz 3 gadu atstarpīte). Šobrīd gan atkal draud zems hemoglobīns (tas gan man katru reizi atkārtojas) - vai to var novērst ar pārtiku un aktivitātēm?

Grūtniecības sākumā bieži sievietes sajūt iekšējus impulsus ieviest jaunas aktivitātes - un dažreiz šis entuziasms ir pārsteidzīgs. Ja līdz šim neesat aktīvi sportojusi, nebūtu prātīgi sākt to tagad. Es ieteiktu pieturēties pie pastaigām - vismaz sākumā. Distanču slēpošana un fitness noteikti nav aktivitātes, kuras būtu vēlams uzsākt grūtniecības laikā. Nūjošana mērenā tempā varbūt arī nekaitētu. Jebkurā gadījumā - jums jābūt vērīgai pret sava ķermeņa raidītajiem signāliem - ja sajūtat nogurumu, atpūtieties, ja jūtat spriedzi dzemdē - tas ir signāls, ka slodze vai sporta veids ir neatbilstoši.

Hemoglobīna pazemināšanās ap 30. grūtniecības nedēļu ir visai bieža parādība un, ja vien pati jūtaties labi, nav nespēks un neveselīgs bālums - visticamāk, tas būtu uzskatāms par normu. Pievērst uzmanību tam, cik sabalansēts ir jūsu uzturs, vai uzņemat visas nepieciešamās uzturvielas, noteikti vajag. Ja jūtat pati (un arī analīzes to apstiprina), ka jūsu ikdienas slodze komplektā ar grūtniecību ir tik liela, ka uzturs nenodrošina vajadzīgo, iespējams, jums vajadzētu lietot papildus kādus vitamīnus. Vislabāk, ja tie nebūtu sintētiski - čaklas māmiņas pašas spiež augļu un dārzeņu sulas, no kurām veido sulu maisījumu, kas koncentrētā veidā satur svarīgākās minerālvielas un vitamīnus. Mazāk čaklas vai aizņemtās - iegādājas ko līdzīgu aptiekā. No personīgās pieredzes varu ieteikt Floradix ar dzelzi.

Man grūti spriest par iemesliem, kādēļ jums tika veikts starpenes iegriezums iepriekšējās dzemdībās un prognozēt to, vai šāda iejaukšanās tiks pielietota gaidāmajās.

Runājot par mājdzemdībām - maksimālais komforts - tā protams ir vēlama un svarīga lieta dzemdībās, tomēr atsevišķi ņemot nepietiekošs arguments par labu šādai izvēlei. Galējo lēmumu pieņemsiet kopā ar vecmāti grūtniecības beigās, novērtējot visus - garīgos, emocionālos un ķermeniskos aspektus jūsu atbilstībai un gatavībai mājas dzemdībām.

 • Esmu 15. grūtniecības nedēļā, USG uzrādīja, ka placentā ir vēl kāda saite (ne bērna nabassaite), cik bīstami tas ir un kā īsti tā saucās, vēlos vairāk par to uzzināt. 

Iespējams, ka sonogrāfijā ir ieraudzīta amnija saite (amniotic band), kas ir augļapvalka plēvju tāda kā ļerpatiņa, kas nepieguļ augļapvalka maisam. Šāda saite, ja tā ir īsa, var neradīt nekādus sarežģījumus, taču dažkārt tā var aptīties kādai no mazuļa ekstremitātēm un mazulim augot nosprostot asinsriti, traucējot attīstību vai pat izraisot amputāciju.

Brīdinu, ka internetā atrodamā informācija, īpaši attēli ir diezgan nepatīkami. Varbūt labāk neskatīties, jo īpaši neko ietekmēt tāpat nevar, tikai cerēt, ka saite neaptīsies. Sonogrāfijās derētu pievērst uzmanību, kā šī te saite uzvedas un vai tā netraucē bērniņam.

Vēl pastāv iespēja, ka sonogrāfija uzrādījusi artefaktu - iespējams, ka saites nemaz nav, aparatūra kļūdījusies. Literatūrā minēts, ka šādas viltus trauksmes ir visai bieža parādība.

Nekas labs tas nav, taču kamēr sonogrāfija neparāda, ka tiešām būtu kāda saites izraisīta problēma, uztraukties nav vērts, jo mainīt tāpat neko nevar. Varat vienīgi aprunāties ar mazuli, lai pa punci rosās prātīgi un nespēlējas ar visādām ļerpatiņām. Var jau ticēt , var neticēt tam, cik daudz tāds mazulītis saprot un uztver, bet - ja nu nostrādā?

 • Esmu ceturtajā grūtniecības mēnesī, bet seksa laikā sajūtas ir diezgan nepatīkamas, iepriekšējā grūtniecībā nekas tamlīdzīgs nebija. Parasti ir tā, ka sāk vilkt vienā sānā un faktiski process ir diezgan apgrūtinoš, bet pēc seksa dzemde ir tonusā apmērām 15 minūtes. Vairāk uztraucos par to, vai tas nav par ilgu (citreiz pat 20 minūtes) un tad atlaižas un sāpes pāriet. 

15-20 minūtes - tā var būt. Ja savilkšanās ir nepatīkama, varbūt atslābināties palīdz elpošanas vingrinājumi - tādi kā dzemdībās - ar garu izelpu caur muti. Ja nepatīkami un sāpīgi ir procesa laikā - pamēģiniet mainīt pozas, pielietojiet citus savstarpējās apmīļošanās paņēmienus.

Iespējams, nepatīkamās izjūtas ir tikai uz laiku - pēc dažām nedēļām varēsiet atgriezties pie klasiskām vērtībām un no sirds izbaudīt!

 • Vai Dūlas pakalpojumus var izmantot arī bērnu pieskatīšanai? 

Jā, ja tas saistīts ar grūtniecību, dzemdībām un pēcdzemdību periodu. 

Man pašai dūla izklaidēja vecāko bērnu, kamēr es dzemdēju. Arī pēc dzemdībām - dūla var palīdzēt apdarīt mājas darbus un pieskatīt bērnus, kamēr mamma pasnauž kopā ar jaundzimušo, kurš domā, ka diena ir nakts un nakts - diena.

 • Vai amnija saite ir kādas manas vainas pēc? Es nedzeru, nepīpēju un bērniņš ir ļoti gaidīts mūsu ģimenē.

Nav zināms, kas tieši izraisa amnija saišu veidošanos, līdz ar to nav iespējams kaut ko darīt profilaktiski, lai tādas neveidotos, nedz arī sacīt, ka kādas darbības to ir izprovocējušas.

Ir skaidrs, ka tā nav iedzimta lieta un nav arī raksturīga atkārtošanās turpmākajās grūtniecībās.

 • Par bērnu pieskatīšanu - es gan nebiju domājusi nevienu no šiem periodiem,  bet gan, ja man vienkārši kaut kur jādodas un nav neviena, kam atstāt savus bērnus.

Tā, manuprāt, būtu resursu nelietderīga izšķērdēšana. 

Dūlas mācās vairākus gadus, maksā par savām mācībām - diezvai būs kāda, kas gribēs vienkārši piestrādāt par auklīti. 

 • Man šobrīd rit 26. grūtniecības nedēļa. Sakiet, lūdzu, vai tas ir normāli, ja visu laiku bērniņa kustības sajutu virs nabas, bet pēdējās divas dienas tikai zem nabas (ļoti zemu).

Jā, tas ir normāli - šajā laikā mazulis vēl diezgan brīvi var pārvietoties dzemdē un līdz ar to kustīgākās ķermeņa daļas - kājas un rokas vienu dienu var būt augšpusē, citu - lejā.

 • Kā arī kustības pēdējās divas dienas nav tik spēcīgās, tādas maigākas. Tas arī normāli? Pagājušo ceturtdien bijām klausīties tonīšus DzN, tur teica, ka viss esot labi, tāpēc domāju, ka tagad arī viss labi, bet par cik šī man ir pirmā grūtniecība, gribēju uzdot šos divus jautājumus kādam profesionālim.

Jā, kustību spēks arī var mainīties atkarībā nomazuļa novietojuma dzemdē.

 • Man ir jautājums par progesterona līmeni 3.trimestrī - Gulbja laboratorijas tabulā uzrādās, ka tam jābūt no 265 uz augšu (neatceros līdz cik precīzi), vai ir jāsatraucas, ja tas ir ap 200?

Tas vien, ka progesterons trešajā trimestrī ir mazliet zem normas, nav iemesls uztraukumam. Tomēr šis rādītājs būtu jāskata kontekstā - cik nedēļas ilgst grūtniecība, vai Jūs tikāt lietojusi progesterona preparātus grūtniecības sākumā, vai šobrīd nav izveidojušās tūskas..

Jums šobrīd nav pamata trauksmei, taču nākamajā vizītē pie ārsta izjautājiet viņu par šo rezultātu.

Man ir par maz informācijas, lai izsmeļošāk atbildētu Jums uz šo jautājumu.

 • Man jau 40, un liela 19 gadīga meita. Šī man ir trešā grūtniecība (otrā beidzās ar MA). Tagad rit 12. nedēļa. Viss notiek kā pēc grāmatas, analīzes ļoti labas un divreiz jau bijusi vaginālā USG, kurā apstiprinājās, ka viss ir labi. Man ir jautājums - ņemot vērā, ka esmu riska grupas mammīte, man USG taisīs vismaz reizi mēnesī. Vai tas nekaitē mazulim? Otrs jautājums - tā kā man pirmā meita piedzima ar 4,2 kg un tūpļa guļā (dzemdēju pati, jo daktere Stradiņos bija kļūdījusies nosakot bērna svaru) un tagad vairs man nav 21 gads, tad varbūt jau ir vērts laicīgi domāt par ķeizargriezienu.

Pajautājiet savam ārstam, kurš iesaka USG vismaz reizi mēnesī - kādi īsti ir tie Jūsu riski, un kā biežas USG tos viņaprāt novērsīs. Ir citi veidi, kā rast apliecinājumu tam, ka grūtniecība attīstās un mazulis jūtas labi.

Kaut arī nav nopietnu pierādījumu USG kaitīgumam, tomēr pētījumi liecina, ka zināma ietekme tomēr pastāv, un izvēloties šo metodi pielietot tik bieži, ir jābūt nopietnam pamatojumam.

Ja Jūsu ārsts nespēj argumentēt šādu taktiku, Jūs varat atteikties no biežām USG.

Ir tādas ārsta prakses, kur USG piedāvā rutīnas veidā - grūtniecēm patīk, kliente apmierināta un labprāt maksā par pakalpojumu.

Ja jūsu grūtniecība norit labi, vispārējais veselības stāvoklis ir labs, nav pamata domāt parķeizargriezienu tikai pases datu dēļ. Ja Jūs savos skaistajos 40 gados varējāt dabiski ieņemt bērniņu, labi iznēsāt, tad Jūsu ķermenis ir arī pietiekami jauns, lai skaisti piedzemdētu.

 • Man jautājums par ķermeņa pārmaiņu neatgriezeniskumu. Proti, pirmās grūtniecības laikā man praktiski nemainījās pēdas izmērs, bet pamatīgi izspiedās uz āru tas kauliņš, kas ir pēdā pie īkšķa (tur, kur īkšķis aug "ārā" . Šoziem esmu 4.mēnesī ar otro bērnu un jūtu, ka tas kauliņš aug arvien augstāks un spiež pat brīvos zābakos. Kā arī pēdas kļuvušas lielākas un platākas (kurpes spiež pat ar visām kompresijas zeķēm). Tā ir diezgan nepatīkama sajūta, un es gribētu saprast, vai pati to varu ietemēt, vai vienkārši jāsamierinās? Strādāju sēdošu darbu pie datora, bet pa dienu cenšos ik pa laikam staigāt pa biroju un arī parku. Pacelt kājas gaisā darba laikā iespēju nav, mājās to daru. Nešķiet, ka palīdz. Otrs jautājums par dzelzs preparāta pareizu lietošanu - pirms vai pēc ēšanas? Cik ilgi pirms/pēc? Es lietoju augu valsts Ferromax 3x dienā un cīnos ar vēdersāpēm.

Grūtniecības laikā visas saites ķermenī, kas satur locītavas, kļūst vaļīgākas un padevīgākas. Tā kā pēdā ir 26 kauli, kas savā starpā ir savienoti ar daudzām saitēm, turklāt pēda ir stipri noslogota, balstot palielināto ķermeņa savaru, tad pēdas izmēra palielināšanās ir sevišķi jūtama.

Parasti jau šīs izmaiņas ir atgriezeniskas - pēc grūtniecības drīz atkal sāk derēt vecās pieguļošās kurpes, taču, ja pēdā ir deformācijas - plakanā pēda vai īkšķa locītavas izgriešanās, grūtniecība visbiežāk deformācijas attīstību pastiprina un atjaunošanās iepriekšējā stāvoklī vairs nenotiek.

Jums vajadzētu grūtniecības laikam piemeklēt īpaši ērtus, balstošus apavus uz neliela papēža. Ja deformācija ir īpaši izteikta, ir vērts konsultēties pie ortopēda. Viņš varēs ieteikt kādus speciālos palīglīdzekļus.

Ja ir sēdošs darbs, atcerieties tomēr pavingrināt pēdas - ne tik daudz deformācijas dēļ, kā asinsrites veicināšanai - zem galda tas nebūs manāms. Un izlokiet kājas biežāk kā parasti - pastaigājiet.

Dzelzs preparātiem lietošanas instrukcijā nav norādīts īpašs lietošanas laiks attiecībā pret ēdienreizēm. Vajadzētu ievērot gan, ka lietošana vienlaicīgi ar kalciju saturošiem produktiem (piens un tml.), samazinās uzsūkšanās spēja. No tā tad vajadzētu izvairīties - uzdzert pienu Ferromax tabletei tātad nevajadzētu. 

Par vēdersāpēm - ja lietojat tabletes, pamainiet uz šķidro formu. Vai arī pamēģiniet cita veida dabīgos dzelzi saturošos uztura bagātinātājus. Jau iepriekš minēju Floradix ar dzelzi. Man šis preparāts grūtniecības laikā neizraisīja nedz dedzināšanu nedz kādas citas nepatīkamas sajūtas kuņģī, kaut gan daži pārtikas produkti tomēr izraisīja grēmas.

 • Man ir jautājums par pabalstiem. Es strādāju uz pusslodzi, attiecīgi arī ienākumi ir maziņi un nodokļi mēnesī tiek ieturēti līdz 10Ls. Ja pēc vajadzības ārsts trijos mēnešos man nozīmē gultas režīmu, es iesniedzu SOC ziņas par šo ārsta nozīmi un kas notiek tālāk? Vai man katru mēnesi tiek izmaksāta kāda naudiņa? Par cik man maza alga (pusslodze) tad jau arī SOC, kamēr guļu mājās, maksās vēl mazāk? 

Pabalsta aprēķins

Par pirmajām 10 slimības dienām darba devējs maksā slimības naudu:

 • par otro un trešo slimības dienu – ne mazāk kā 75% apmērā no Jūsu vidējās izpeļņas;
 • no ceturtās līdz desmitai slimības dienai – ne mazāk kā 80% apmērā no Jūsu vidējās izpeļņas.

No 11. slimības dienas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu – 80% apmērā no Jūsu vidējās iemaksu algas.

Vidējo izpelņu aprēķina par 12 mēnešu laika periodu līdz datumam divus mēnešus pirms darbnespējas sākšanās.

Uz B lapas jābūt darba devēja apliecinājumam, ka tiešām nestrādājat.

 • Esmu grūtniecības 23.nedēļā un man kopš vakarvakara visu laiku sāp vēders, tādas kā mērenas mēnešreižu sāpes, visu laiku vienmērīgas. Mazais aktīvi kustās. Vakar vakarā bija nelieli kreņķi ar vecāko bērnu, tad arī tas sākās. Vai tas nevar radīt kādus draudus mazajam?

Stress var izraisīt paaugstinātu dzemdes tonusu un sajūtas līdzīgas jūsu aprakstītajām. Es ieteiktu šādā situācijā sev piešķirt brīvdienu (centieties atrast pieskatītāju vecākajam bērnam) un nogulšņāt pa gultu ar labu grāmatu. Ne tāpēc, ka būtu kādi reāli draudi, bet tādēļ, ka ir labi ieklausīties sava ķermeņa signālos un reaģēt uz tiem. Jo īpaši grūtniecības laikā nav vērts tēlot māti supervaroni - ja jāatpūšas, tad jāatpūšas.

Ja velkošā sajūta turpinās vēl nākošā dienā (neskatoties uz atpūtu), sāpes pastiprinās vai parādās kādi neparasti izdalījumi - tad gan griezieties pie ārsta.

 • Man tāda situācija- man mēnešreižu starpā normāli 30-45 dienas- 6dienas ir MR, pēc 30 - 45 dienām atkal...neregulārs, bet nekad ilgāk par 45 nav bijis... Pēdējo reizi normāli (6dienas ) sākās23.nov. Pēc tam 24.dec tikai vienu dienu tā kā smērēšanās... Par cik kādu laiku dzīvoju ar vīru atsevišķi (strādājam katrs savā valstī uz laiku) janvārī no 14.- 27 centāmies uz otru bērniņu, nu nezinu, mēn.r. vēl jo projām nav, bet testi negatīvi, pēdējo taisīju 15.febr. Ko man domāt- es nezinu, iekšā visādās sajūtas, citreiz ir itkā nelabi, bet saprotu, ka tas var būt arī no iedomām.. Jūs teiksiet, lai aizeju pie ārsta, bet es esmu UK, te pie ārsta, ja pierakstās, esot jāgaida divas nedēļas apmēram. Un ko es pateikšu- tests negatīvs? Vēl gribēju piebilst, ka agrāk pirms kādiem 5- 6gadiem, man kad taisīja analīzes, teica ka man viens hormona līmenis organismā ir 4 reizes augstāks kā vajadzētu, īsti neatceros kurs tad vēl nebiju stāvoklī, tad man gribēja pieskaitīt epilepsiju, kura atkrita.. teica ka galvā mikroskopiska adenoma...es domāju, ka varbūt ja arī būtu tagad iespējama grūtniecība, man HCG nerāda testā?! es neko nesaprotu.. Itkā ar pirmo bērnu (vinam tagad 3.6gadi) tests uzrādīja pozitīvu...Es saprotams tā vai tā pierakstīšos pie ārsta, jo nākamnedēļ saņemsu savu reģistrācijas kartinu un tikai tad varēšu..Būtu pateicīga par jebkādu atbildi...ja to decembra vienu dienu neskata kā MR, tad janvāra vidū bija pēdējais laiks kad sākties.

Ja grūtniecības testi visi kā viens uzrāda negatīvu rezultātu, pat, ja kopš pēdējā seksa pagājušas divas nedēļas - visticamāk, ka stāvoklī neesat.

Pie ārsta gan noteikti aizejiet, pat, ja tagad sāktos mēnešreizes. Vajadzētu noskaidrot iemeslu šādam pārrāvumam.

Paaugstināts kāda hormona daudzums nevarētu būt par iemeslu nespējai noteikt HCG urīnā, taču iespējams, tas ietekmējis ciklu. Tādēļ, gaidīdama vizīti, pacentieties noskaidrot, kas tas par hormonu ir bijis, kāds līmenis, lai pienācīgi varētu izskaidrot savam UK ārstam.

 • Zinu, ka to ietekmē daudzi faktori, un tomēr tīri statistiski. Cik bieži nākamajās dzemdībās plīst tā vieta, kur ir veikts iegriezums pirmajās dzemdībās? Kā ar starplaikiem starp dzemdībām?Priecātos arī par norādi uz kādu pētījumu.

Šeit ir aprakstīts liels pētījums tieši par šo tēmu:

No 6052 sievietēm 2892 (47.8%) bija veikta epiziotomija pirmajās dzemdībās. Vairāk kā pusei (51,3%) no viņām otrajās dzemdībās bija plīsumi.

Tām, kurām netika veikta epiziotomija pirmajās dzemdībās, otrajās 26,7% starpene ieplīsa. 

 • Esmu dzirdējusi ka iemesls (viens no) atkārtotam ķeizaram ir rēta. Nu tad jautājums, kā rūpēties par rētu, lai neveidotos saugumi un tas nebūtu iemesls ķeizaroties. Jo otru bērniņu gribu dzemdēt pati. Jostu jau lietoju. Ķeizars bija pirms mēneša. Ārsts pie kura biju uzskaitē nozīmēja ķeizaru veselības dēļ, bet ārsts kurš taisīja operāciju tam pamatojumu nesaskatīja, bet ķeizaroja, jo tā bija nozīmēts.

Iemesls atkārtotam ķeizaram varētu būt tad, ja slikti būtu saaugusi rēta uz dzemdes. Tai, diemžēl, neko daudz līdzēt šobrīd nevar, jo netiek taču klāt.. Taču kaut kādas prognozes par sadzīšanas procesu varam mēģināt izdarīt:

Ja primārā dzīšana noritēja labi - bez iekaisumiem dzemdē utt., tas ir labi - var cerēt, ka rēta saaugusi vienmērīgi. Paraugieties arī uz kādreizējām rētām uz sava ķermeņa, ja tādas ir - cik gludas, elastīgas ir vietas, kur kādreiz esat iegriezusi pirkstā, vai guvusi kādu citu sīku (vai ne tik sīku) ievainojumu. Mēģiniet atcerēties, kā noritēja dzīšana. - Šie rādītāji varētu raksturot Jūsu audu vispārējo iedzimto struktūru un spēju atjaunoties pēc ievainojuma.

Tomēr galējos secinājumus par dzemdes rētas stāvokli varēs izdarīt, kad nākamreiz gaidīsiet bērniņu un būsiet tuvu dzemdību datumam - tad sonogrāfiski varēs novērtēt, cik labi rēta stiepusies.

Šobrīd varat vienkārši rūpēties par to, lai organismam pietiktu visas vajadzīgās uzturvielas - rūpējoties par mazuli neaizmirstiet parūpēties par sevi - gādājiet, lai saņemat veselīgu, sabalansētu uzturu. Rūpējoties par ārējo rētu, varat iegādāties homeopātisko ziedi Traum Heel (nopērkama arī parastā aptiekā), kuru vajadzētu enerģiski iemasēt ik dienas tieši rētā - un tā vairākus mēnešus. (tas prasīs zināmus naudas ieguldījumus - ja nevarat to atļauties, masāžai varat izmantot arī, piemēram, mandeļu eļļu, kurai pievienoti pāris pilieni lavandas ēteriskās eļļas)

Tas, no kā visvairāk baidās ārsti (un ar ko tiek baidītas grūtnieces), pieņemot lēmumu par dzemdību taktiku pēc ķeizargrieziena, ir dzemdes plīsuma risks. To, ka šāda varbūtība atbilstoši dažādiem pētījumiem, ir 0,2-1,5%, to parasti gan nepiemin. Ja nav vēl kādu citu indikāciju ķeizargriezienam, var droši sacīt, ka lielāks risks ir iedzīvoties dažādās ķeizargrieziena komplikācijās, nekā piedzīvot dzemdes plīsumu (ja turklāt vēl ir USG slēdziens par labu rētas stāvokli).

 • Kādas ir iespējamās veselības problēmas/ sarežģījumi (es domāju ilgtermiņā, nevis kamēr sadzīst rēta) sievietei pēc ķeizara?

Klau, vai iepriekšejais jautājums par iegriezumu dzemdībās tad bija domāts par starpenes iegriezumu vai ķeizargriezienu? 

 • Man ir 19.grūtniecības nedēļa, arvien biežāk sāk sāpēt mugura (muguras lejasdaļa), šad tad arī jūtu kādu vieglu sāpi vēderā- kāda veida sāpes un kurā vietā ir normālas un kādā grūtniecības laikā? Un kādos gadījumos ir jāsāk uztraukties?

Mugura sāp ļoti daudzām grūtniecēm - augot dzemdei, mainās ķermeņa smaguma centrs un mugurai palielinās slodze, noturot augošo punci. Šai vainai ieteiktu vienkāršu vingrinājumu, kas stiprinās muguras muskuļus:

Nometieties četrrāpus un uzmetiet tādu kā kaķa kūkumu. Palieciet tādā pozā kādu laiciņu (apm. pusminūti), pēc tam kūkumu nolaidiet un izlieciet muguru otrā virzienā - rokas paliek iepriekšējā vietā - kājas iztaisnojas, galva atliekta. Atkal palieciet uz brīdi šajā pozā, izjūtot muskuļu stiepšanos. Atkārtojiet šo vingrinājumu ik dienas tik bieži un ilgi, cik nav slinkums - tam vajadzētu palīdzēt.

Savukārt iesāpēšanās vēdera lejasdaļā var būt saistīta ar dzemdes augšanas izraisīto saišu stiepšanos, vai arī, ja esat jūtīga, varbūt tādas jums ir Brakstona Hiksa kontrakciju sajūtas.

Kādas sāpes ir normālas grūtniecības laikā? Teikšu godīgi - grūtniecēm ik pa laikam iesāpas visur kur. Tad vēders, tad galva, tad kājas, tad mugura, un pat sirds. Visbiežāk tam nav nekāda identificējama iemesla un neērtības ir norakstāmas uz GRŪTniecību.

Pie ārsta noteikti vajadzētu vērsties, ja sāpes vēderā (vai reizēm mugurā) ir regulāras un pieņemas spēkā. Tāpat, ja tās ir pēkšņas, ļoti spēcīgas un nepāriet. Nopietni vajadzētu izturēties pret pēkšņām spēcīgām galvassāpēm.

Pārējos gadījumos - atlaisties, atpūsties, dziļi paelpot un vērot, vai tas līdz. Ja ne - konsultējieties ar mediķi, bet tas varbūt nebūtu tik steidzami un iespējams pietiktu ar telefonisku konsultāciju sirdsmieram.

 • Man ir jautājums ne par pašu, bet bērniņu.Esmu 31.ajā nedēļā. Satrauc tā saucamā bērniņa žagošanās. Regulāras, ritmiskas smalkas kā kustības, kā sirdspuksti, kas citreiz ilgst pat līdz 5 un vairāk minūtēm, un kas visvairāk satrauc, ka tās ir diezgan bieži. Nu pat 3-4-5 reizes dienā. Cilvēks taču parasti nežagojās tik bieži. Jautājums, vai tas ir iemesls satraukties, vai mazajam iekš mana punča ir problēmiņas ar savu puncīti? Vai es ar elpošanu, vai kā citādi varu ietekmēt (pārtraukt) šo mazuļa žagošanos, ja vien tā tāda ir, un vai vajag? Godīgi sakot, labāk sajūtu neregulāras šiverēšanās kustības, kaut arī reizēm kūleņojošas un iesāpīgas, nekā šīs smalkās ritmiskās...

Žagošanās ir ritmiska diafragmas saraušanās, kas nav ar apziņu kontrolējama - tā būtu tāda īsā definīcija.

Žagas sākas ap 28. grūtniecības nedēļu vai agrāk un ir novērojamas visiem mazuļiem. Viens no skaidrojumiem ir tāds, ka šajā laikā notiek diafragmas nerva mielīna apvalka veidošanās un kamēr šis apvalciņš (kurš ir tiešais nervu impulsu pārnesējs) pilnībā nenobriest (un tas ilgst vēl 2 mēnešus pēc piedzimšanas), ik pa laikam rodas diafragmas kairinājums, kas izraisa žagas.

Es personīgi neticu, ja man mēģina iestāstīt, ka bērniņam tas netraucē, taču esmu gatava samierināties, ka tās ir vienas no pirmajām nenovēršamajām dzīves grūtībām, ar ko nākas sastapties un kaut domu līmenī mācīt mazuli neiespringt uz tādiem sīkumiem. Katrā ziņā veselībai kaitīgi tas nav, šādā vecumā arī nav uzskatāms par kādas slimības simptomu - līdz ar to - elpojiet dziļi! Šoreiz gan vairāk pārnestā nozīmē!

 • Esmu grūtniecības 35. nedēļā, gribēju pajautāt par mazuļa kustībām.  Kopš atrodos dekrētā, arī mazulis ir palicis daudz mierīgāks. Esmu dzirdējusi, ka iesaka skaitīt kustības. No pl 19-21 stundā jabūt vismaz 10 spēcīgām kustībām. Bet tajā laikā to ir pamaz. Kustības man ir katru dienu... bet nevaru noteikt kurš ir aktīvākais laiks. Vai ir pamats uztraukumam, ja šajā laikā no pl.19-21 to kustību nav?

Ieteikums skaitīt kustības ir lielisks veids, kā sastresināt grūtnieces. 

Skaitīšanas mērķis ir it kā tāds, lai piefiksētu iespējamo mazuļa nāvi. Taču tajā brīdī, kad noteiktajās stundās tiešām nav ko skaitīt, šā vai tā ir jau par vēlu. Daudz biežāk tā ir viltus trauksme, kad mazulis sadomājis ilgāk pasnaust, bet māmiņa ir jau sirma no bēdām.

Ja ļoti gribas - skaitiet tad, kad jūtat kustēšanos, bet lielas jēgas no tā nav, tikai kreņķi.

Pilnīgi pietiek ar to, ka Jūsu ikdienā ir īpašs laiks, kad pievēršaties mazulim - paglāstiet punci, pakutiniet izspiedušos kājiņu, parunājaties.

Mazulis ir tāds pats cilvēks, kā mēs visi citi.

Ja Jums katru vakaru būtu jāskaita savas kustības laika posmā no 19-21, vai ir tā, ka šis skaitlis būtu vienmēr vienāds (un atbilstošs kaut kādā dīvainā veidā noteiktām normām - piemēram 75 kustības stundā)? Vai tad, ja šajā laikā jūs būtu, piemēram, kinoteātrī, un skatītos aizraujošu filmu, tas nozīmētu,ka Jums ir kādas veselības problēmas?

Tāpat,kā mūsu aktivitāti ietekmē daudz un dažādi ārēji un iekšēji faktori - tieši tāpat mazuļa kustības var ietekmēt kaut vai mēness fāzes, viņa temperaments, Jūsu tāsdienas notikumi u.t.t.

Ja Jūs katrreiz, kad mazulis sakustas, kaut domās to piefiksējat kā sveicienu no iekšpuses, un, ja vēl piedevām jums ir kādi savi mazie komunikācijas rituāli - Jūs sajutīsiet, ka mazais ir mainījis savu aktivitātes ritmu arī bez skaitīšanas un pulksteņlaikiem.

Runa jau patiesībā ir par to - kā mēs savu bērniņu uztveram un kā par viņu domājam - vai šīs domas ir:

"Vai tu vēl esi dzīvs? Vai nev nekas nekait? Vai tik tev kas nesāp?"

vai arī:

"Sveiks, mazais! Tu nu gan esi gulšņa šodien! Kā Tev tur iet? Vai redzi sārto gaismiņu puncī? Dzirdi šos trokšņus? - tur tētis urbj griestos caurumu, lai varētu uzkārt Tavu šūpulīti. Mēs tevi ļoti gaidam!"

Mēs jau grūtniecības laikā mācām saviem bērniem attieksmi pret dzīvi un pasauli - ir vērts aizdomāties, vai tas piemērs, ko rādām, ir dzīvi apliecinošs un iedrošinošs, vai mēs rādām pasauli kā bīstamu vietu, kurā katrā brīdī var notikt kāda ķeza.

 • Mums nupat sākusies grūtniecības 35.nedēļa. Dažas dienas atpakal USG no dakteres nejauši uzzināju, ka mazulim nabassaite ap kaklu. Protams, mēs ar vīru runajamies ar mazo un stāstam, cik labi būtu, ja mazais pats attītos no nabassaite. Bet vai ir kaut kas, ko es tagad vēl varu darīt lietas labā ? Kā būtu jānovēro mazulis (varbūt vēl kāda usg pirms dzemdībām)? Vai šajos gadījumos ir cita dzemdību taktika?

Apmēram ceturtai daļai mazuļu piedzimstot ir nabassaite ap kaklu. Dažiem pat vairākas reizes. Parasti tas nekādas problēmas nerada. Tā ir normāla parādība, un nav iemesla tādēļ mainīt dzemdību taktiku, nedz arī īpaši novērot mazuli, vai taisīt papildus sonogrāfiju.

Neko īpašu lietas labā, izņemot aprunāšanos ar mazuli, jūs darīt nevarat un nav arī īpašas jēgas.

Piedzimstot bērniņš virzās caur iegurni griežoties - rotējot. Ar šo kustību viņš tikpat labi var ietīties nabassaitē, kā iztīties no tās. Bērniņi piedzimst dabiskā ceļā bez problēmām ar visiem nabassaites apvijumiem.

 • Man šobrīd pēc USG datiem mazulis atbilst 24/25 nedēļām. Visu laiku kustības jūtu ļoti zemu (nekad virs kaunuma matu līnijas). Pēdējā vizītē daktere samērīja dzemdes augstumu,kas pa mēnesi bija pat samazinājies par 1 cm (no 21 cm uz 20 cm). USG secināja,ka dzemdes kakliņš ir tikai 25,6 mm un mazulis ir ļoti zemu. USG pirms 6 nedēļām dzemdes kakliņš bija 40 mm garš. Daktere ieteica apdomāt slimības lapas ņemšanu un dzīvošanu mierīgi mājās,bet neteica,ka tas ir obligāti jādara. Augļūdeņi normā, tonusa nav un dzemdes kakliņš ciet. Vienīgi staigājot ir spiedoša sajūta.Jautājums-vai manā situācijā būtu vēlams mierīgs režīms? Man ir sēdošs darbs-8 stundas sēžu.

Ja Jūs pati jūtaties labi, un jūsu darbs nav saistīts ar kādiem stresiem, domāju, Jūs mierīgi varat turpināt strādāt. Vienkārši pievērsiet uzmanību sajūtām ķermenī un reaģējiet uz tām - ja esat nogurusi, tad iekārtojiet atpūtas brīdi, ja no sēdēšanas veidojas stīvums - izstaigājieties un pastaipieties.

Principā bez īpašām problēmām iespējams nostaigāt pat mēnesi un vairāk jau ar reālu atvērumu.

Izbaudiet vēl iespēju brīvi pārvietoties, iziet sabiedrībā, kā arī veltīt laiku savam priekam - pēc mazuļa piedzimšanas paspēsiet izdzīvoties pa māju, cik tik uziet.

 • Gribētu lūgt atbildi uz šādu jautājumu (rit grūtniecības 23. nedēļa) - vai tas ir normāli, ka ir dienas, kad mazais pa punci ir ļoti aktīvs? Pat divas dienas pēc kārtas tik intensīvi spārdās, ka var ar aci redzēt, ka kustās. Pirmajā sonogrāfijā teica, ka ar mazo viss labi. Ļoti bieži mazais mēdz iekārtoties vairāk kreisajā sāna, reizēm pat var redzēt, kur ir apgūlies, jo puncis uz augšu pacēlies. Man jau ļoti patīk, ka mazais tik aktīvs un par sevi atgādina, bet vai tā viņš nedara sev pāri? Varbūt viņam kas nepatīk?

Jo mazulītis aug lielāks, jo kļūst spēcīgāks. Kustoties viņš nedara sev pāri - viņš vienkārši izvingrina rokas rokas un kājas. Jūs varat paspēlēties ar mazo jau tagad, mīļi pakutinot vai piebakstot izvirzītajam izcilnītim, mēģinot uzminēt, kas par ķermeņa daļu tā ir. Iespējams vēlāk sajutīsiet, ka mazulis staipās tik spēcīgi, ka jau varētu rasties jautājums - vai viņš tā nedara pāri man? Spēcīgākie mazuļi reizēm tiešām liek mammām saviebties sāpēs no dūšīgajiem spērieniem.

Ar enerģiskāku spārdīšanos mazuļi tiešām var signalizēt, ka viņiem kaut kas nepatīk - varbūt Jūsu poza, vai svaiga gaisa trūkums telpā vai kādi trokšņi. Tikai Jūs pati, pazīdama sava mazuļa ieradumus, varat nojaust, vai tās ir parastās mazuļa kustības vai pastiprināta aktivitāte. Nelīdzēs pat salīdzinājums ar citu grūtnieci šajā grūtniecības laikā - kustības puncī parasti diezgan labi raksturo mazuļa individuālo temperamentu, kādu arī varēsiet novērot pēc piedzimšanas un pieaugot.

 • 1) Man rit 20tā grūtniecības nedēļa un vēl joprojām tā pārliecinoši nejūtu bērniņa kustības. Pāris reizes it kā ir bijusi tā tauriņu sajūta, bet tā 100% nezinu, vai tās tiešām bija kustības. Piebildīšu, ka šī man ir otrā grūtniecība un pirmajā es kustības sajutu jau ap 18to nedēļu. Vai tas ir normāli, ka tagad tik ilgi vēl neko nejūtu? Placentai nav tas "aizmugurējais" novietojums, kas reizēm ir par pamatu tam, ka kustības jūtamas samērā vēlu. 19tajā nedēļā tika klausīti arī sirdspuksti, tie bērniņam bija 150 sitieni minūtē.2) Pirmajās dzemdībās gandrīz visu atvēršanās periodu pavadīju mājās un slimnīcā ierados faktiski ar pilnu atvērumu. Domāju, nu tik būs, lielākais darbiņš jau padarīts, bet pats begu periods ievilkās vēl uz stundām četrām. Principā gaita bija tāda: Kā ierados slimnīcā, tā pie apskates, kur tika paziņots, ka ir pilns atvērums, man pārdūra ūdeņus, bet bērns vēl kādu pusotru, divas stundas negribēja ieslīdēt dzemdību ceļos. Pēc tam vecmāte nolēma, ka jāmēģina spiest, bet lai kā nopūlējos, nekas tur nesanāca. Daudz ko gan atceros tikai kā pa miglu, bet cik palicis atmiņā, tad beigās sāka mazināties kontrakcijas, mazulis bija iesprūdis dzemdību ceļos un nekustējās ne uz priekšu, ne atpakaļ un rezultātā vecmāte man veica iegriezumu un abas ar ārsti man bērnu izspieda, uzguļoties uz vēdera. Bērniņš piedzima zili lillā un pēc Apgares skalas piedzimšanas brīdī tika novērtēts ar 4. Lieki teikt, ka šādu dzemdību pavērsienu vairs nevēlos piedzīvot, tāpēc gribētos dzirdēt Jūsu komentāru, kas manis aprakstītajam varētu būt bijis par iemeslu un kā izvairīties, lai nekas tāds vairs neatkārtotos? Šķiet, ka visu darīju pēc labākās sirdsapziņas, braucu dzemdēt ar pozitīvu noskaņojumu un enerģiju, elspoju un pūtu kā mācīts, bet kaut kas tomēr nogāja greizi.

1) Ir normāli, ja bērniņa pirmās kustības sajūt laika posmā starp 16. un 25. nedēļu. To var ietekmēt daudzi faktori - Jūsu pieminētais placentas novietojums vēdera priekšējā sienā, bērniņa temperaments (ir tādi - tik maigi mazulīši, kuru pieskārieni ir kā vieglas sarosīšanās un glāsti), novietojums dzemdē (visos virzienos nav vienādi labi sajūtamas kustības) u.c.

2)Tik skaidra robeža starp dzemdību periodiem - atvēršanos un izstumšanu - dzīvē tomēr nav. Slimnīcā tiek uzskatīts, ka trešais periods sākas, tiklīdz ir pilns atvērums. No brīža, kad tas tiek konstatēts, ieslēdzas skaitītājs - stundas laikā bērnam jāpiedzimst (pirmajās dzemdībās).

Dabisku dzemdību piekritēji uzskata, ka trešais - izstumšanas periods sākas tad, kad sākas izteikta spiešanas sajūta un/vai kontrakcijas maina raksturu, virzot bērniņu dzemdību ceļos. Ir pieņemami, ka starp atvēršanās fāzi un izstumšanu ir īsāks vai garāks pārtraukums - tas var ilgt dažas minūtes vai, kā dažos avotos minēts - pat vairāk kā diennakti. Kontrakcijas vienkārši uz kādu laiku pazūd. Fizioloģiski atrašanās šajā starpfāzē nekādā veidā nekaitē nedz bērniņam, nedz mātei. Jo īpaši, ja augļūdens apvalks palicis slēgts.

Mans secinājums ir - augļūdens pārduršana un likšana spiest, nejūtot spiešanās sajūtu ir bijusi mediķu pakļaušanās medicīnas iestādes reglamentam, nevis taktika, balstīta uz loģisku domāšanu un uzticēšanos dabiskam dzemdību ritmam, kas ir ļoti individuāls katrās dzemdībās.

Uzskatu, ka ļaujot Jūsu ķermenim darīt savu darbu viņa noteiktajā ritmā, iznākums būtu pavisam citāds. Mans ieteikums - slēgt līgumu ar vecmāti, kas spēj raudzīties plašāk uz dzemdību notikumu, nevis tikai normatīvu nospraustajos rāmjos. Tādu slimnīcās ir maz - tomēr ir. Tomēr ļaut diennakti staigāt ar pilnu atvērumu diezvai uzdrošināsies pat īpaši drosmīga slimnīcas vecmāte - ne tik daudz bažās par Jūsu vai mazuļa stāvokli, kā bailēs no darbavietas sankcijām par nepakļaušanos.

Mājdzemdību vecmātes šajā ziņā ir brīvākas, pieņemot savus lēmumus.

 • Man tiešām pagaidām nav pie kā vērsties pēc padoma... Šomēnes netieku uz vizīti pie ārsta, tik nākammēnes beigās  Es mazliet norūpējusies par savu veselību, un man uztrauc viena lieta- kaunuma lūpas- iekšējas(vai mazās, kā viņas tur sauc īsti nezinu..) no iekšpuses ir baltā krāsā, nav ne pumpiņu, te izdalījumu, tik kādu nedēļu atpakaļ novēroju tādu kā nepatīkamu smaku, bet tagad ievēroju ka tās ir baltā krāsā! Vai tas ir normāli?

Nē, balta gļotāda mazo kaunuma lūpu iekšpusē nav normāla parādība. Jums noteikti jāgriežas pie ārsta.

 • Gribēju izmantot izdevību un pajautāt, vai tas ir normāli,ja bērniņa attīstība puncī pēc USG datiem ir par 1,5 nedēļām mazāka kā pēc pēdējām mr? Jāsaka,ka grūtniecības sākumā USG sakrita ar Mr, nobīde sākās ap 20 ned. Ja pēc Mr dzemdību datums tika noteikt 26. maijs,tad pēc pēdejā USG tas pārcēlās uz 7. jūniju.

Līdz 20. grūtniecības nedēļai mazuļiem parasti nav spilgti izteiktas individuālās augšanas īpatnības, līdz ar to USG dati līdz šim laikam var tikt izmantoti aptuvenai paredzamā dzemdību termiņa noteikšanai (tomēr īsti precīzi mazuļa vecumu USG var noteikt līdz 9., 10. grūtniecības nedēļai). Pēc tam - katrs aug savā tempā, kā nu gēni to paredzējuši.

Augļa vecuma noteikšanai lieto datorprogrammu, kurā jūsu mazuļa izmēri rādītāji tiek salīdzināti ar "vidēja" bērna parametriem - tiek mērīta mazuļa galviņa, puncis un augšstilba garums. Ja Jūs pati un arī mazuļa tētis esat neliela auguma - ir loģiski, ka mazulim neveidojas basketbolista proporcijas. Atšķirības no iepriekš aprēķinātā dzemdību termiņa var būt pat 4 nedēļas. Par to, vai tā ir norma vai nē, var spriest, tikai skatot situāciju kopumā - vērojot mazuļa turpmāko attīstību, ņemot vērā Jūsu ķermeņa uzbūvi un citus faktorus.

Otrajā grūtniecības pusē iegūtus USG datus nevar uzskatīt par drošiem, prognozējot iespējamo mazuļa piedzimšanas laiku. Par orientieri jāizmanto pēdējo menstruāciju dati, jūsu cikla īpatnības, un agrāku USG rezultāti.

 • Man jautājums par vēdera augšanu un balss izmaiņām. Kādu laiku nebiju dziedājusi, vakar pamēģināju, bet nevaru vairs nodziedāt tik zemu kā agrāk, lai gan esmu izteikts alts. Jautājums: vai var būt tā, ka vēderam augot tas spiež uz diafragmu un tādejādi mainās arī balss?!

Nē, domāju, ka vēdera spiešana uz diafragmu balss tembru nevarētu ietekmēt - drīz spēju noturēt ilgu elpu. Drīzāk hormonālais stāvoklis varētu būt ietekmējis balss saišu spēju mainīt garumu. Visticamāk, ka pēc grūtniecības Jūsu zemie toņi atgriezīsies.

Pastāv reflektoriska saistība starp mutes un rīkles muskuļu sasprindzinājumu un dzemdes kakla stingrību. Par šo saistību vairāk mēdz runāt dzemdību sakarā - lai veiksmīgi varētu atvērties dzemdes kakls, jāgādā, lai mute un rīkle būtu brīvas. Pareiza diafragmāla dziedāšana, jo īpaši zemos toņos, var palīdzēt labāk dzemdes kaklam atvērties.

Nu tad jāsecina, ka Jūsu gadījumā refleksu darbība īstenojas otrā virzienā - kamēr dzemdībām vēl nav jāsākas - dzemdes kakls stingri turas ciet un ietekmē arī Jūsu balss saišu spēju atslābt.

 • augļūdens pārduršana un likšana spiest, nejūtot spiešanās sajūtu ir bijusi mediķu pakļaušanās medicīnas iestādes reglamentam, nevis taktika, balstīta uz loģisku domāšanu un uzticēšanos dabiskam dzemdību ritmam, kas ir ļoti individuāls katrās dzemdībās
  Attiecībā uz šo gribēju vēl precizēt, vai tas, ka augļūdens apvalkam ļauj plīst pašam, vienmēr atvieglo/paātrina bērniņa ielīdzēšanu dzemdību ceļos, jo īpaši, ja bērns ir liels (virs 4 kg)? Un kādos gadījumos agļūdens pārduršana tomēr ir obligāti nepieciešama? Šķiet, ka pat mājdzemdību vecmātes reizēm šo praktizē, ja ko nejaucu, protams.

Augļūdeņu pārduršana parasti tiešām veicina mazuļa ieslīdēšanu iegurnī, taču, tā kā tas notiek tik strauji, var gadīties, ka mazulis iegurnī ieslīd neizdevīgā pozīcijā.

Principā lēmumu par augļūdens pārduršanu pieņem, lai paātrinātu dzemdības. Šādā gadījumā tad jābūt patiesi labi pārdomātam argumentam, kādēļ dzemdībām būtu jānorit ātrāk.

Teikt, ka augļūdeņu pārduršana ir obligāta - nu, man grūti pateikt tādu skaidru iemeslu. Varbūt, piemēram, kad tuvu pilnam atvērumam ir sākusies mammai asiņošana - placenta sāk atdalīties un nepieciešams tiešām strauji dzemdības pabeigt.

Mājdzemdību vecmātes augļūdeņus pārdur ļoti ļoti reti, tie ir atsevišķi gadījumi, kad tā notiek. Biežāk tomēr viņas paļaujas uz to, ka augļūdens apvalka neplīšana ir likumsakarīga - acīmredzot bērnam un mātei tā vajag - varbūt lēnāk, bet tomēr saudzīgāk.

 • Šobrīd esmu otrajā grūtniecības trimestrī, mājās jau ir viens bērniņš, bet pēc pirmā bijuši divi spontānie aborti. Gribēju pajautāt, vai tas kaut kā var ietekmēt pašreizējo grūtniecību.

Visbiežākā un viena no spēcīgākajām ietekmēm uz nākamām grūtniecībām pēc spontānajiem abortiem ir psiholoģiska - izteikti palielināts stresa un raižu līmenis par šīs grūtniecības veiksmīgu norisi.

Fiziska ietekme - ja divi spontānie aborti bijuši pēc kārtas vienā un tajā pašā grūtniecības laikā, tad sekojošā grūtniecībā tā labi uzelpot var tad, kad pagājušas vairāk kā divas nedēļas pēc bīstamā perioda. Lai arī, lielākajai daļai spontāno abortu neizdodas rast medicīnisku izskaidrojumu, tomēr dažkārt cēlonis tomēr ir zināms un varbūt pat novēršams. Es nezinu, vai tā ir noticis Jūsu gadījumā.

Viena no fiziskajām ietekmēm, kas nāk prātā - ja pēc spontānajiem abortiem ir veikta tīrīšana, var būt kādās vietās bojāts dzemdes iekšējais funkcionālais slānis. Ja placenta piestiprinās bojājuma vietā, var tikt traucēta asinsapgāde. Tomēr parasti jau placenta iekārtojas "ērtākajā un siltākajā vietiņā".

Medicīniskās ietekmes vajadzētu uztivēt labam, zinošam un uzticamam ārstam vai vecmātei, savukārt psiholoģiskās ietekmes ir lielā mērā Jūsu un Jūsu tuvinieku rokās. Ir nepieciešams izsērot iepriekšējo bērniņu zaudējumu - kaut arī viņu klātbūtnei Jūsu dzīvēs nav tāda redzama, taustāma pierādījuma, tomēr viņi ir bijuši Jūsu dzīvēs un atstājuši savus jūtamus nopiedumus.

Lai iegūtu sirdsmieru un spētu atlaist raizes par šo grūtniecību, ir svarīgi apzināties, ka jautājumos, kur ir runa par dzīvības nākšanu vai iešanu, nav cilvēku spēkos kaut ko tiešām būtiski ietekmēt. Tas ir kāda dievišķa spēka varā lemt par dzīvības nākšanu vai iešanu tieši šajā brīdī. Un, kad mēs saprotam, ka mūsu daļā ir tikai ticība un paļāvība, ka saņemsim savas dāvanas īstajā laikā un vietā, tad arī ir vieglāk izdzīvot šādus pārbaudījumus.

 • Es gribētu vaicāt par mazuļa kustībām. Šodien paliek pilnas 35 nedēļas, pēdējās dienās esmu manījusi, ka mazais vairs nav tik aktīvs kā pagājušā nedēļā, protams kustās un ziņo par sevi, bet kustības palikušas vairāk kūņošanās, staipīšanās. Vēl - esmu manījusi dzeltenīgi caurspīdīgus staipīgus izdalījumus, vai tas būtu slavenais gļotu korķis? Bet vai nav tas par ātru 35. ned?

Jūsu organisms gatavojas dzemdībām - mazulis strauji pieņemas svarā un viņam šobrīd ir tiešām šauri - tur jau tā īsti nevar izvicināt nedz rokas, nedz kājas. Staipīgie izdalījumi varētu tiešām būt gļotu korķis - iespējams, ka dzemdes kakliņš jau sācis mazliet vērties - dažām sievietēm tā notiek un sanāk, ka ar nelielu atvērumu viņas nostaigā vēl vairākas nedēļas. Toties dzemdībās mazāk darba. 

 • Man ir tāds jautājums. Esmu lasījusi, ka nav pierādīts fakts, ka iegriezums paātrina dzemdību iznākumu. Tomēr dažviet raksta, ka to pielieto paātrināšanai. Vai reāli ir kāds pētījums, kas apstiprina vienu vai otru versiju? Kā Jūsuprāt ir pareizi rīkoties- griezt vai nē?

Ja nepieciešams ļoti strauji pabeigt dzemdības, iegriezums parasti ir kombinācijā ar citām diezgan nopietnām manipulācijām - vakuumekstrakcijas vai stangu pielietošanu, kā arī Kristellera paņēmienu (kad bērniņu izstumj, spiežot uz vēdera). Starpenes griezums viens pats neko nepaātrina, ja nu jautājums varētu būt par sekundēm, ne jau nu būtisku laika ieguvumu.

Pētījumus par tēmu "starpenes iegriezums izstumšanas fāzes paātrināšanai" neatrodu. Tas ir arī loģiski, jo pamatindikācija ir plīsumu novēršana. Arī iepriekšminētajos piemēros par pielietojumu vakuumekstrakcijas gadījumā, iegriezums pamatā ir, lai varētu tur iekšā tikt klāt ar visiem instrumentiem + lai novērstu plīsumus, kas pie tik brutāliem paņēmieniem, visticamāk tiešām notiktu.

Manuprāt pareizi ir negriezt. Katrā ziņā noteikti ne laika taupīšanas nolūkos.

Dūlas Līgas Ivānes saruna ar Cāļa lasītājām Nr.1