Bērni

Dūlas Lindas Rozenbahas saruna ar Cāļa lasītājām Nr.2

  • Vai eksistē kaut kāds vingrojumu komplekss, kuru var droši pildīt mājās grūtniecības laikā? Cik intensīva fiziskā aktivitāte ir ieteicama? Kā tas ietekmē grūtniecību un dzemdības? Kādi ir meditāciju piemēri grūtniecēm emocionālā fona līdzsvarošanai?

Protams, var apgūt grūtniecēm domātus vingrojumu kompleksus un pildīt tos mājās. Tie ir zemas vai vidējas slodzes. Gaidību laikā varam iepazīt savu ķermeni, respektēt to, ko ķermenis un bērniņš mums liek saprast, tādēļ uz it visām fiziskajām slodzēm attiecas vienots princips – dari tik, cik tev ērti, cik ķermenis atļauj, ja kaut kas sāk sāpēt vai vilkt, vai ir sajūta, ka bērnam šis vingrojums nav patīkams – pārtrauc. Pat ja vingro instruktora vadībā, vienalga vislabāk savu ķermeni pārzini tu pati – speciālists gan var ieteikt, kas kurā vingrojumā ir būtisks, kā jātur ķermenis, kuri muskuļi šobrīd strādā, bet sava organisma iespējas un vajadzības tu vienalga zini labāk.

Ja ārsts vai vecmāte ieteikuši nevingrot, tad to nedarām. Ja pirms grūtniecības neesi nodarbojusies ar fiziskām aktivitātēm, labāk pagaidi līdz 12. nedēļai, un tad sāc grūtnieču vingrojumu kompleksus.

Vislietderīgākie, manuprāt, ir nevis vingrojumi, kas vienkārši ir pa spēkam grūtniecei, bet vingrojumi, kuri strādā profilaktiski, lai nerastos vai mazinātos kādas tipiskākās grūtnieču problēmas, piemēram, lai nerastos aizcietējumi vai lai asinsvadi būtu elastīgi un otrs – kas sagatavo ķermeni dzemdībām, piemēram, dažādi vingrojumi iegurņa treniņam, starpenei plīsumu profilaksei u. tml. Protams, grūtnieču vingrojumi kopumā labvēlīgi ietekmē mammu un bērnu – uzlabojas vielmaiņa, apgāde ar skābekli, kopējā pašsajūta. Dziļās elpošanas trenēšana arī ir būtiska gan grūtniecības laikam, gan dzemdībām, jo trenēta, tā tiek iemācīta ķermenim un dzemdībās jau mēs automātiski to sāksim izmantot, nebūs jādomā, jāprasa citiem – kā tad pareizi elpot? Turklāt organisms būs pieradis pie elpošanas, jo uzsākot dzemdībās pirmo vai otro reizi dzīvē dziļi elpot, ātrāk iestāsies nogurums, var pārelpoties.  

Jāatceras ne tikai par vingrošanu, bet arī par relaksāciju – reizēm tieši ļoti sportiskām mammām tas pieklibo, bet to noteikti var apgūt un tas noderēs dzemdībās.

Lai apgūtu grūtniecēm domātos vingrojumus, labāk tos redzēt un pamēģināt dzīvē, kaut vai vienu vai divas reizes aiziet uz grūtnieču vingrošanu, vai vismaz redzēt tos zīmējumos ar skaidru izklāstu. Jo, piemēram, ir vingrojums iegurnim: iesēžamies viegli ieliektos ceļos, rokas sānos un mierīgi apļojam gurnus uz vienu pusi, un pēc tam uz otru. Ja šo vingrojumu izpilda taisni, neieliecot ceļus, starpene nav brīva. Šī poza varētu būt viena no dzemdību pozām, ja tā trenēta, tu jau instinktīvi varbūt izvēlēsies to dzemdībās un viegli ielieksies ceļos – tad starpene būs atbrīvota un bērniņam būs vieglāk dzimt.

Ja galīgi nesanāk nekur aiziet, vingrojumus var mēģināt meklēt internetā. Labs izklāsts, kā vingrojumus veikt un ko katrs no tiem dod, atrodams «Youtube» pēc meklētājvārdiem angliski „pregnancy exercise by «steadyhealth» (animācijas veidā). Ja lasi krieviski, ir maza grāmatiņa «Гимнастика и активный образ жизни во время беременности» – tajā arī ir kārtīgi izklāstīts, kā katru vingrojumu veikt un ko tas dod, ir klāt zīmējumi. Nopērkama veikalā «Janus», Jēzusbaznīcas ielā 7/9, varbūt vēl citur. Angliski internetā var pasūtīt, piemēram, Elizabeth Noble «Essential Exercises for the Childbearing Year».

Emocionālam līdzsvaram var palīdzēt pavisam vienkārša meditācija – elpo ar vēderu: ieelpā vēders piepūšas (krūtis neceļas) un izelpā, kas ir garāka, saplok. Elpo un, ja kāda vieta ķermenī ir saspringta, iedomājies, kā tā atslābst, kā tā kļūst gaiša, izgaismo to, piepildi to ar savu mīlestību. Turpini mierīgi elpot.

Daudzām grūtniecēm patīk meditācija, kas aprakstīta manā grāmatā «Gaidības un radības ar prieku» – Baltā mazuļa vizualizācija. Jo tā dod mieru, ka mums ir saikne ar mazuli un viņam nonāk mūsu gādātais skābeklītis, mīlestība.

Iekopēšu no grāmatas: atrodi pozu, kurā jūties visērtāk. Izmantojot šo meditāciju, elpo ar vēderu, seko, lai esi atbrīvojusies – tavas pēdas, kājas, gurni, mugura, vēders, pleci, gurni, žokļi – viss. Elpo «ar vēderu» un sūti savam mazulim skābeklīti. Iedomājies, kā tas iekļūst plaušās un tās kļūst baltas, tālāk skābeklis iet cauri asinsritei, cauri dzemdes sieniņai, cauri placentai, cauri nabassaitītei, līdz nonāk pie bērniņa, un viņš kļūst gaišs gaišs, kā zvaigznīte tumšā naktī. Domās samīļo viņu, noglāsti savu punci un pastāsti, cik ļoti tu savu mazuli mīli.

Emocionālo līdzsvaru mēs bieži vien varam rast, atrodot sevī atbildes. To var darīt dažādi – bieži vien pietiek vienkārši sev uzdot jautājumus.

Turklāt vienkārši veicamas meditācijas ir lietderīgi mācīties dažādos apstākļos – gan miera un varbūt maigas mūzikas atmosfērā, taču var trenēt spēju ieiet sevī tad, kad apkārt nav miers – varbūt tepat skraida bērni vai nāk trokšņi no ielas. Jo mieru mums jārod dažādos apstākļos (biezāk taču stresa pilnos) un tāpat tas noderēs dzemdībās. Tajās ne vienmēr būs ideāli un mierīgi apstākļi, varbūt blakus stāvā notiks remonts vai aiz sienas kāda mamma dzemdes, bet tev tomēr būs jāspēj atslābināties, ieiet sevī.

  • Ko «Stārķa Ligzdas» speciālisti saka par Ultrogesta nepieciešamību?

Mans gadījums: Man mazā grūtniecības laikā pēc sporta nodarbības bija neliela smērēšanās, kaut arī PG ideāls (ap 80). Ārste momentā lika dzert Ultrogestu 3x dienā. es tā arī nesapratu kāpēc. pāris dienas padzēru un tad uz savu galvu samazināju devu uz 1 tab. dienā., jo viss šķita kārtībā. Pēc pāris nedēļām kostatēja MA.

Kas pie vainas - nav zināms. Varbūt tas, ka pārtraucu dzert Ultrogestu...

Un tomēr pat par spīti šādai bēdīgai pieredzei, domājot par nākamo grūtniecību (cerams, ka tāda būs), es nezinu, ko darīt. Es vēl aizvien nesaprotu (pat pēc dakteres skaidrojumiem), kāpēc jādzer papildus hormoni, ja PG līmenis ir pietiekošs? Pēc dakteres vārdiem sanāk, ka manā vecumā (33) pie pirmā bērna tie hormoni ir jādzer obligāti, neskatoties ne uz kādiem PG rādītājiem.

Kāpēc? Man iepriekš nav bijis nekādu ginekoloģisku vainu. Vai tiešām nespēju dabiski iznēsāt bērniņu? Vai tiešām visi tie hormoni, sintētiskie multivitamīni ir nepieciešami?

No vienas puses es uzticos savai ārstei, nav pamata neuzticēties. No otras puses, gribās uzticēties sev, savām sajūtām, ticībai. No trešās puses - MA, kuru vairs negribu piedzīvot. Ko darīt, kā būt, tāds ir jautājums....

Zāļu izvēle ir ārstu un vecmāšu kompetencē, tāpēc es nevarēšu komentēt «Stārķa Ligzdas» mediķu izvēli par Ultrogestu. Līdzšinējā man zināmā pieredze SL ar grūtniecēm, arī vecākām par 33 gadiem, gan bijusi tāda, ka hormonu preparātus izraksta tikai tad, kad analīzes norāda par zemu progesterona līmeni, tomēr nebūtu korekti šo pieredzi vispārināt.

Gadījumā, ja ārsts no vienas puses apmierina, no otras ir kaut kādas šaubas, varbūt ir vērts pamēģināt aiziet pie vēl viena vai pat diviem speciālistiem, dzirdēt citu viedokli un tad izdomāt, kas atbilst tev. Esmu šādu rīkojusies, kad bērnam bija veselības problēmas un dabūju trīs dažādas atbildes, un man radās skaidrāka aina par plusiem mīnusiem, manu un ārsta atbildību, un es spēju pieņemt lēmumu.

Par multivitamīniem... Ir dažādas pieejas - vieni mediķi uzskata, ka tos vajag visām grūtniecēm pēc kārtas, citi vērtē individuāli, vai sieviete ar uzturu uzņem pietiekami, kādas ir organisma īpatnības, varbūt trūkst kāds konkrēts vitamīns, un var uzņemt tikai to, un pēc iespējas dabiskāk - ar mērķtiecīgām pārmaiņām uzturā, ar uztura bagātinātājiem vai, ja nepieciešams, vitamīnu, medikamentu veidā. Tava atbildība ir meklēt ārstu vai vecmāti, kas atbilst Tavām vajadzībām, Tavam dzīves skatījumam.

Notikušajam MA var būt daudz un dažādi iemesli. Var gadīties arī, ka sporta nodarbībās bija nepiemērota slodze, bet varbūt tam nebija nozīme vispār vai tas tas bijā kā punkts uz «i» tam, kas tāpat būtu noticis …

  • Ja placenta ap 34. nedēļu jau ir 1. vai 2. gatavības pakāpē, vai iespējams, ka līdz pašām grūtniecības beigām tā arī paliek 1. vai 2. pakāpē jeb secīgi tā pāriet uz 3. pakāpi? Un vai sieviete pati var kaut kā just, ka placenta ir jau 3. vai tālākā pakāpē un bērniņam līdz ar to ir problēmas - kādus simptomus, sāpes, sliktu pašsajūtu. Un vispār - vai šai placentas pakāpes noteikšanai ir kāda būtiska nozīme jeb vienkārši placentai novecojot sākas dzemdības?

Ir pilnīgi normāli, ka tā pāriet uz 3. pakāpi. Jaunajā grāmatā «Dzemdniecība» Daces Rezebergas redakcijā pat minēts, ka parasti placenta ir 3. gatavības pakāpē pēc 35. grūtniecības nedēļas. Tas ir tikai viens no rādītājiem, ko uz grūtniecības finālu konstatē, skatās rādītāju kopumu.

  • Ja pirmajās, vai 1. un 2. dzemdībās ir bijušas kādas problēmas, piemēram, ar dzemdes kakliņa vēršanos, vāju dzemdību darbību un tamlīdzīgi, vai pastāv iespēja, ka 3. un turpmākās dzemdības nekādu problēmu varētu arī nebūt? Pie noteikuma, ka apstākļi principā tādi paši kā pirmajās divās dzemdības (nav mājdzemdības).

Jā, tāda iespēja pastāv.

Pirmā labā ziņa – kaut arī bijušas zināmas grūtības, tomēr, ja divi mazuļi jau piedzimuši, bērniņu tu spēj pati piedzemdēt, bērna un mammas iegurņa disproporcijas nav.

Minēšu dažus iespējamos iemeslus, kāpēc dzemdes kakls varētu nevērties un varētu būt vājas kontrakcijas:

- Sievietei atvērties emocionāli un līdz ar to fiziski traucē kādas psiholoģiskas barjeras - bailes, nedrošība, trauksme, sveša vide, nevēlēšanās dzemdēt.

- Sieviete jau pie pirmajām dzemdību pazīmēm ieradusies slimnīcā, līdz ar to mediķi ne īsti var/grib mājās laist, ne arī īsti piemērots laiks, kad ieradusies. Varbūt tas ir tikai lēns iesākums, ar kuru dzīvojoties pa māju un sagaidot spēcīgākas kontrakcijas, ierastos jau ar stiprākām sāpēm, bet tagad ir lielāka iespējamība, ka dzemdībās vairāk iejauksies, lielāka iespējamība, ka domās – neiet, kā nākas.

-Ir vajadzīgs laiks. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 79% kontrakcijas sākas 12 stundu laikā pēc augļūdeņu noplūšanas un 95% 24 stundu laikā pēc tās. Stacionāros atšķiras ieskati par to, kad vajadzētu sākties aktīvām kontrakcijām – vieni pieļauj 12, citi 18 vai 24 stundas. Ir prakses, kur ar rūpīgas aprūpes saņemšanu pieļauj kontrakciju sākšanos līdz 72 stundām pēc augļūdeņu noplūšanas. 

- Liels mazulis, kuram vieglāk dzimt lēnāk.

- Reizēm tie ir medicīniski iemesli, piemēram, rēta uz dzemdes kakla, dzemdes īpatnības.

Pat ja vide ir tā pati, kas divās iepriekšējās reizēs – slimnīca – Tu tomēr pati vari darīt daudz, lai Tava dzemde vērtos un kontrakcijas būtu spēcīgākas.

- Pirmais nopietnākais jautājums, uz ko sev jāatbild – vai es vēlos stipras kontrakcijas un vēlos ļaut sev vērties – fiziski, psiholoģiski – dzemdību laikā? Ja atbilde ir «jā», tad šo domu mērķtiecīgi un grūtniecības laikā bieži, dziļi jāaudzē. Kā, tas Tev jāatrod pašai, jo finālā Tev jātic tam, ko domā. Teiksim, «es iedomājos savas dzemdības… es piedzīvoju spēcīgas kontrakcijas… es ļauju tās sev piedzīvot, jo zinu, ka tas ir labākais ceļš pie bērniņa… es dziļi elpoju un palīdzu tā sev izdzīvot ik mirkli… es ļauju savam dzemdes kakliņam vērties, esmu atbrīvota un laižu bērniņu caur sevi… es ļauju būt sev pašai – izskatīties un skanēt tā, kā jūtos… es esmu pilna mīlestības un ļaušanās…».

 - Es aicinātu Tevi parunāt ar sevi, pajautāt sev, kāpēc es nevēros vaļā, kāpēc mans dzemdes kakliņš nevērās vaļā iepriekšējās dzemdībās? Ja to mierīgi, veltot sev mierīgu laiku apdomāsi, noteikti radīsies kādas atbildes.

Sievietei var būt grūtības ļauties dzemdībām, ja ir kādas attiecību problēmas – tās var būt ar savu mammu, varbūt dzīvesdraugu, varbūt nav skaidrs, kāda būs dzīves veidošana pēc bērniņa piedzimšanas – tad kā ar šādām bažām dzemdēt? Var būt arī citas problēmas, kas ietekmē, piemēram, seksuālās problēmas vai piedzīvota seksuālā vardarbība. Šis un iepriekšējais punkts ir garākas sarunas, pārdomu vērts.

- Grūtniecības laikā mācies relaksāciju un elpošanu, meklēt veidus, kas palīdz tieši tev ļauties dzemdībām.

Lai arī vienā slimnīcā ir vienots reglaments, tomēr visas vecmātes un ārsti nav vienādi, viens nogaida dzemdes kakla vēršanos noteikto laiku, cits ļauj to kādu laiku paildzināt. Speciālistu skatījumi var atšķirties. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc iesaku dzemdēt ar labi iepazītu līgumvecmāti – tad arī Tu vari uzņemties atbildību, izvēloties tādu aprūpes speciālistu, kas atbilst vairāk Tavam skatījumam par dzemdībām. Un te gribu uzsvērt – iepazītu vecmāti – vecmāte, kas, teiksim, draudzenes ieteikta, var arī neatbilst Tavām vajadzībām. Tāpat diez vai vecmāte rīkosies kā citādi, tāpēc, ka maksā par līgumu, domāju, ka attieksme neatšķiras.

- Iepazīta vecmāte varētu noderēt arī tādēļ, ka sievietei vērties palīdz droša vide, cilvēki, kas iedrošina, nevis biedē. Ja iepriekš dzemdes kakls nav vēries, varbūt kādu lomu nospēlējis arī cilvēciskais faktors.

- Viens no variantiem būtu dzemdēt kopā ar dūlu, jo tad nepārtraukti būtu blakus cilvēks, ar kuru jau iepriekš nodibināts kontakts, radusies drošības sajūta, kurš darītu to, kas ir Tavās vajadzībās – vai nu skaidrotu, vai nu masētu, varbūt palīdzētu relaksēties, iedrošinātu, stiprinātu, varbūt vienkārši būtu līdzās. Dūla var būt arī mierīgajā dzemdību sākumā līdzās mājās un tad doties reizē uz slimnīcu. Vecmātēm, pat līgumvecmātēm, paralēli var būt vēl kādas dzemdības.

- Ja Tu ieradīsies ar spēcīgākām kontrakcijām, lielāka iespējamība, ka nebūs medicīniski jāpalīdz vai arī, ja to tomēr darīs, varbūt to vajadzēs mazāk vai vēlāk. Tomēr ierašanās laikam jābūt saskaņā ar Tavu drošības izjūtu un atbilstoši konkrētajai situācijai.

Dzemdes kaklam var palīdzēt sagatavoties: no 34. nedēļas var dienā dzert reizes trīs aveņu lapu tēju, tā mīkstina dzemdes kakliņu, audu elastību veicina. Pēc tam var pamainīt – divas nedēļas raspodiņu tēju, divas – aveņu lapu tēju. Raspodiņu tēja palīdzētu sagatavoties, vērties dzemdes kaklam, padarīs spēcīgākas kontrakcijas (arī dzemdību laikā to var dzert).

- Dzemdību aktīvajā fāzē parasti dzemdei aktivizēties un kakliņam vērties palīdz vertikālās pozas. Mierīgo sākumu savukārt var arī mierīgi pārlaist, varbūt paguļot.

- Nesen runāju ar vecmāti Ivetu Bērziņu, kura teica, ka savā mājdzemdību praksē nav redzējusi nevienu dzemdību darbības vājumu sievietēm, kuras dzemdību laikā dzer. Nav jādzer litriem, pilnīgi pietiek ik pa laikam uzņemt šķidrumu pa malciņam.

- Paņem līdzi ēdamo, jo, ja dzemdības «lēni iešūpojas», var vēl gribēties ēst, ja nebūs, ko ēst, nebūs spēka.

- Baha ziedi pirms dzemdībām un dzemdību laikā var palīdzēt sakārtot emocionālo stāvokli, kas varētu būt iemesls, kādēļ dzemde neveras, nevar ļauties kontrakcijām.

Ja uzrunā aromterapija, tā varētu palīdzēt. Piemēram, rozes ēteriskā eļļa palīdz sievietei kļūt «mīkstākai», vērties, atslābināties, tā palīdz sievietēm, kuras „nekad neraud”. Lavanda palīdz sievietēm, kuras grūti panes sāpes. Var, piemēram, no abām šīm ēteriskajām eļļām (tām jābūt kvalitatīvām!) ņemt pa 1 pilienam un sajaukt uz 50ml bāzes eļļas (sezama, mandeļu u.c.) un smērēt vēdera un jostas apvidū dzemdību laikā. Tāpat var būt kombinācijā roze plus muskatsalvija, kas palīdz pārkāpt savām robežām (plus bāzes eļļa). Ir vēl citas eļļas dažādiem mērķiem. Dūlas apguvušas piemērotu ēterisko eļļu lietošanu dzemdībām, noteikti var doties arī pie aromterapeita un individuāli piemeklēt maisījumu, ir arī tādi, kas palīdz jau grūtniecības laikā gatavoties dzemdībām. 

Tas pats – par homeopātiju. Var jau pirms dzemdībām pēc homeopāta ieteikuma lietot sagatavojošus līdzekļus.

  • Cik saprotu, pareizā secība ir, ja augļūdeņi noplūst jau pie gandrīz pilna atvēruma. Bet kādi tomēr ir iemesli, ka dažreiz ūdeņi noiet, kad dzemdes kakliņš vispār vēl ir slēgts, nav mīksts un dzemdību datums būtu gaidāms vispār tikai pēc 1. vai 2. nedēļām?

Tu droši vien domā noteikto dzemdību datumu 40. nedēļā, tātad bērns dzimst 38. vai 39. nedēļā – tā ir pilnībā iznesta grūtniecība un viņš var dzimt, arī šādi. Augļūdeņu noiešana iznestā grūtniecībā vairumā gadījumu ir normāls fizioloģisks process (ja būs kādi medicīniski riska faktori augļūdeņu noplūšanai, teiksim, infekcija, visdrīzāk pacientu iepazinušais aprūpes speciālists to zinās). Dzemdību sākšanās iemesli līdz galam nav izpētīti un mums zināmi. Viens no skaidrojumiem, kāpēc šādi varētu notikt: augļūdens apvalki grūtniecības laikā ir stipri, uz grūtniecības beigām tiem ir lielāka slodze, tie ir pakļauti treniņkontrakciju spēkam un mazulis kļūst smagāks. Apvalki var kļūt vājāki. Notiek arī būtiskas bioķīmiskas pārmaiņas, kas to varētu iespaidot, piemēram, krītas kalogēna saturs augļapvalkos... 

Tas, ar ko mazliet piesardzīgāk izturas šādās dzemdībās – atvērti augļūdeņi ir atvērts ceļš infekcijām. Taču ir pasākumi, kā ierobežo infekcijas ienešanas iespēju dzemdē, piemēram, vaginālu apskašu ierobežošana, tāpat pēc 18 stundām profilaktiski lieto antibiotikas. Biežāk augļūdeņi noplūst, kad bērna galviņa jau ir iespiedusies iegurnī, tomēr ja tā vēl atradusies augstu, bet augļūdeņi noplūduši, iesaka pusstundu pagulēt uz sāna. 

  • Zinu, ka dabisko dzemdību piekritēji īsti neatbalsta nošpas lietošanu, sākoties kontrakcijām, tāpat kā magnija lietošanu tonusa gadījumā grūtniecības laikā, bet vairāk iesaka sakārtot domāšanu un tādā veidā izvairīties no dažādām problēmām. Tomēr vai teiksim, aveņu tējas lietošana dzemdes kakla mīkstināšanai, savā ziņā arī nav iejaukšanās lietu dabiskajā ritumā? Un līdz ar to visoptimālāk būtu nelietot vispār nekādus organismu ietekmējošus līdzekļus pirms dzemdībām?

Dabisko līdzekļu piekritējas vecmātes izvēlas dabiskus līdzekļus, kas preventīvi jeb profilaktiski palīdz nepiedzīvot kādas problēmas. Un izvēlas dabiskus, nevis ķīmiskus līdzekļus, jo priekš kam bērnam ķīmiskus līdzekļus? Pieņemu, ka daļā gadījumu problēmas, kaut vai dzemdes kakla nevēršanās, arī bez dabisko līdzekļu lietošanas, nerastos. Tomēr ir gadījumi, kad tie rodas un pirmsdzemdību pasākumi, tā pati aveņu lapu tējas dzeršana, vecmāšu praksē pierādījusi sevi kā palīdzošu.

  • Ir pierasts, ka grūtniecības laikā jāsastopas ar dažādām neērtībām - vēdera vilkšanu, saišu stiepšanos, tūsku, grūtībām pieliekties, aizdusu utml. un tas it kā pieder pie lietas un ir normāli. Bet ja šādu pazīmju praktiski nav, vai tas liecina, ka mātes organisms ļoti labi pieņem augli (arī no emocionālā viedokļa) un viņi labi sadzīvo jeb tomēr tur slēpjas kāda «mazspēja», kas varētu izpausties arī dzemdību laikā, kad organisms varētu «nestrādāt » tā, kā dzemdībās paredzets.

Tas jājautā Tev pašai sev. Domāju, ka «grūtnieču nedienu» neesamība varētu liecināt par labu veselību, saskaņu ar sevi un mazuli. Ja uz gaidību beigām sieviete neizjūt treniņkontrakcijas, visticamāk ir divi iemesli – vai nu viņa sevi un mazo ļoti pieņem vai nu neizjūt. Atbildi vislabāk zina pati.  

Dūlas Lindas Rozenbahas saruna ar Cāļa lasītājām Nr.1