Bērni

Dzemdības ūdenī

Vārdu savienojums «dzemdības ūdenī» vairs neizklausās neparasti. Topošās māmiņas interesējas par šo dzemdību veidu un to arī izvēlas. Mūs konsultē vecmāte Aija Mikova (dzemdibasudeni.lv), kura pieņem dzemdības ūdenī un kura ir izstrādājusi bakalaura darbu par šo tēmu.

Dzemdības ūdenī vēsturiskā aspektā

Dzemdības ūdenī nav nekas jauns. Lai gan Latvijā dzemdības ūdenī pieskaita pie netradicionālajām dzemdībām, patiesībā tās gadsimtiem ilgi daudzviet ir bijis tradicionāls piedzimšanas veids. Cik vien cilvēce sevi atceras, sievietes visā pasaulē kā atsāpinošu līdzekli dzemdībās izmantojušas ūdeni.

Ikvienam zināms, ka visu dzīvo šūnu sākums ir bijis okeānā. Ūdens ir lielā dzīvības māte, un garais ceļš uz apziņas rašanos ir meklējams dzelmē. Tāpēc jāpievēršas mītu un simbolu valodai. Pirmajā Mozus grāmatā, tāpat kā daudzos citos mītos, radīšanu uzsāk Dieva Gara kustība. «Kaut kas ienāk ūdeņu klēpī, un, lūk, ir dzīvība.»

Foto: istockphoto.com

No vēstures zināms, ka Ēģiptes faraoni un priesteri dzemdēti ūdenī. Rumānijā 17. gadsimtā sievietes dzemdēja siltos baseinos. Moldāvijā sievietēm uz vēdera uzlika lupatas un šļakstināja virsū ūdeni, lai būtu vieglāk paciest sāpes. Leģendām vīta ir Dienvidamerikas Klusā okeāna sala. Tās iedzīvotājas dzemdēja seklā jūrā. Mūsdienās daudzviet pasaulē, piemēram, Gajānā, Dienvidamerikā, sievietes iet dzemdēt uz upi.

Pētījumi par dzemdībām ūdenī mūsdienās

Nozīmīgus pētījumus par dzemdībām ūdenī, par drošību un ieguvumiem pirmais veicis Igors Čarkovskijs Padomju Savienībā pagājušā gadsimta 60. gados. Kopā ar vecmāti Irinu Martinovu viņš piedalījās zinātniski pētnieciskajā grupā un 1980. gadā pieņēma pirmās dzemdības ūdenī Krievijā. 1980. gadā Krievijā pirmo reizi tika uzņemta filma par dzemdībām ūdenī.

1982. gadā Jaunzēlandē notika simpozijs par bērnu adaptēšanos ūdens vidē. Runāja, ka Krievijā ir izstrādāta Igora Čarkovskija metode par dzemdībām ūdenī un viņš to veiksmīgi pielieto praksē. 1984. gadā Maskavā viņš sāka publiski uzstāties. Drīz vien dzemdības ūdenī notika arī Ļeņingradā.

Lielu ieguldījumu informācijā par dzemdībām ūdenī devusi krievu vecmāte Irina Martinova. Viņa savā praksē analizējusi katras dzemdības ūdenī, sākot no 1985. gada. Savāktā informācija ļauj izdarīt secinājumus par vairākām ūdens priekšrocībām.

Šādiem pētījumiem 70. gados pievērsās arī franču ginekologs Mišels Odēns. Dzemdības ūdenī kļuva arvien populārākas daudzās Rietumu valstīs. 1980. gadā ASV ūdenī dzima vairāk nekā 4 000 bērnu. Neskatoties uz samērā lielo šāda veida dzemdību skaitu, publikācijās neparādās šīs metodes apstiprināta tehnika.

Ūdens – dabīgais spazmolītiķis

Pētnieki secināja, ka dzemdības ūdenī norit dabiski, bez stimulācijām un medicīniskas iejaukšanās. Kā galvenā priekšrocība tika uzsvērts tas, ka bērna smadzenēm tiek samazināta slodze.

Kā piemērs minams eksperiments ar jēlas olas dzeltenumu. Izlejot uz galda virmas, olas dzeltenums izplūst, bet, ielejot ūdenī, tas saglabā savu formu. Dzemdībās līdzīgi notiek ar bērna smadzenēm. Ūdens darbojas kā dabīgais spazmolītiķis jeb muskulatūras atslābinātājs. Tas ir ne tikai patīkami sievietei, bet arī noderīgi dzemdību laikā – dzemdību ceļi atbrīvojas, paliek elastīgi, atvieglo bērna virzīšanos. Ūdens spazmolītiskās īpašības labvēlīgi ietekmē placentāros audus, kas nodrošina bērnu ar barības vielām.

Dzemdības ūdenī ir saudzējošas bērna smadzenēm, tās nodrošina paaugstinātu audu elastību, dabīgu atsāpināšanu bez medikamentiem un nepalielina infekciju risku.

Dzemdības ūdenī Latvijā

Latvijā nav statistikas par to, cik procentu no visām dzemdībām notiek šādā veidā. Ir tikai katras vecmātes personīgā statistika.

Papildu parastajiem sagatavošanās kursiem var apmeklēt nodarbību «Dzemdības ūdenī un to priekšrocības». To, vai sievietei ir ieteicamas vai nav ieteicamas šāda veida dzemdības, speciālists izvērtē individuāli.

Topošajai māmiņai jānoskaidro, vai slimnīcā, kurā viņa grib dzemdēt, tiek piedāvātas dzemdības ūdenī. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā vai Vidzemes slimnīcā tas ir iespējams. Tas maksā no LVL 50 līdz LVL 350 (bez līguma ar vecmāti). Cēsu klīnikā dzemdības ūdenī ar individuāli izvēlētas vecmātes piedalīšanos maksā LVL 200. Dzemdības ūdenī ar individuāli izvēlēta ārsta-ginekologa piedalīšanos – LVL 270.

Māmiņas visbiežāk uzdod jautājumus par ūdens temperatūru, pozām un par to, vai bērns nevar aizrīties. Vecmāte skaidro: «Ūdens temperatūra tiek izvēlēta individuāli, bet tā nedrīkst būt zemāka par 32 oC. Sieviete var izvēlēties pozas, kas pašai ir ērtākas. Ja dzemdības noris pareizi, ar vannas vai baseina ūdeni bērns nevar aizrīties.»

Dzemdības ūdenī – maigs piedzimšanas veids

Dzemdības ūdenī ir maigs piedzimšanas veids. Vairākos pētījumos atzītās priekšrocības var iedalīt trīs veidos: fizioloģiskās, psiholoģiskās, patoloģiskās.

Fizioloģiskās priekšrocības: organisms vairāk atslābinās; samazinās sāpes; atslābinoties muskuļiem, palielinās iegurņa diametrs; palielinās kontrakciju skaits; palielinās endorfīnu un oksitocīna izstrāde; palielinās skābekļa pieplūdums; palielinās perifēro muskuļaudu temperatūra; palielinās audu metabolisms; atslābinās starpenes audi.

Foto: istockphoto.com

Psiholoģiskās priekšrocības: uzlabojas sievietes sajūtas; veidojas pozitīva pieredze; palielinās paškontrole; samazinās bailes; palielinās sāpju slieksnis; tiek nodrošināta silta, klusa un privāta vide; palielinās mātes un bērna saikne.

Anglijas speciālisti ir publicējuši pamatnostādnes, kā, dzemdējot ūdenī, samazināt komplikācijas: jāuzmana ūdens temperatūra; vannai vai baseinam jābūt tīram; jāizvairās no ilgstošas iegremdēšanās; jālieto tīrs ūdens; pēdējā posmā baseins jāatstāj.

Interesants fakts – ASV pētnieki pierādījuši, ka ūdenī dzimušie bērni sešas stundas pēc dzimšanas apzināti sāk smaidīt. Aijai no 250 bērniem tādi bijuši četri.

Māmiņu pieredze

«Mans ieteikums – ja dzemdēsiet ūdenī, grūtniecības laikā pārāk bieži neapmeklējiet baseinu. Es, apmeklējot ūdens aerobiku, biju pieradusi pie baseina ūdens spiediena, un iekāpšana vannā man bija vilšanās – ūdeni nejutu, un tas man neko neatviegloja.»

 

«Silti iesaku. Pat tad, ja mazulis nedzimst ūdenī, tas ļoti palīdz atvēršanās periodā, kad kontrakcijas ir vissāpīgākās.»

 

«Ilgi sēžot siltā vannā, var uznākt miegs un atslābums. Tā kā dzemdības (tieši izspiešana) māmiņai ir aktīvs darbs, šāds blakusefekts nav vēlams. Tādēļ ik pa laikam vajag pauzi, jāpadzīvo ārpus vannas (drusku ilgāk par ūdens nomaiņai nepieciešamo laiku). Par to parūpēsies vecmāte.»

 

«Vannā sabiju pāris stundas. Tas remdēja sāpes un paātrināja dzemdību gaitu, bet bērns piedzima gultā.»

 

«Sāpes tiešām vieglāk pārciest ūdenī, arī atpūta starp kontrakcijām liekas kvalitatīvāka. Svarīgi, ka ūdens palīdz atbrīvoties, tas ļoti noder. Mazulis arī piedzima nesamocīts un klusu. Iesaku.»

 

«Vislabākās atmiņas – skaistas un vieglas dzemdības! Dzemdības atminos kā baudpilnu pasākumu. Pat nepieļauju domu, ka nākotnē varētu dzemdēt citādāk.»

 

«Ne tikai māmiņai ir krietni vieglāk, bet arī bērnam – nav stresa, jo viņš no ūdens nonāk ūdenī. Mana meita ir ļoti mierīga, un, iespējams, tas ir ūdens dzemdību nopelns.»

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Tūpļa guļa un bērna pagriešana dzemdībās 1. daļa

Būt līdzās dzemdībās - mammai, māsai, draudzenei

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība