Bērni

Ķeizarbērniņi

Dažkārt māmiņas uzdod jautājumu: "Kā manu bērniņu ietekmē tas, ka viņš dzimis ķeizargriezienā?" Tagad, kad iespējami pat ķeizargriezieni pēc pašu lūguma, šis jautājums ir īpaši saasināts. Vispirms jāņem vērā, kāpēc bērniņš dzimst tieši ķeizargriezienā. Agrāk teica: "No labas dzīves ķeizargriezienu netaisa!" Tas arī attiecas uz bērniņu. Viņš dzemdībās ir jau traumēts, viņam jau ir trūcis skābekļa, tāpēc bieži ārsti izšķiras par šo soli. Šeit dzemdību traumatismu neapskatīšu! Pievērsīšos tikai tam, kā tieši atšķiras bērniņi, kas dzimst dabīgi un ar ķeizaru, un kādas īpatnības jāņem vērā ķeizarbērniņiem.

Galviņas forma

Nākot cauri dzemdību ceļiem, fizioloģiskās dzemdībās bērna galviņas kauli tiek saspiesti. Pēc dzemdībām bērniņa galviņa paliek mazliet deformēta. Tā izlīdzinās, bet dažkārt paliek nelielas formas deformācijas. Ķeizarbērniņiem, protams, tas viss iet secen. Galviņa ir apaļīgāka.

Elpošanas ceļi

Fizioloģiskās dzemdībās augļūdeņi, ar ko pildītas augļa plaušiņas, tiek izspiesti ārā, līdzīgi kā sūklis. Kad bērniņš iznāk ārā, plaušiņas ieplešas un piepildās ar gaisu. Ķeizarbērniņiem šo augļūdeni ar īpašu sūknīti izsūknē ārā. Parasti jau visu izsūknēt nevar. Tāpēc nereti šiem bērniņiem "vājā vieta" ir tieši elpošanas ceļi. Tas jāņem vērā māmiņai, īpaši, ja viņa nebaro bērniņu ar krūti. Ja kaimiņbērns, kas dzimis fizioloģiskās dzemdībās un saņem mātes pienu, sāks klepot, tad varētu gaidīt, ka viņš tiks galā ar tējiņām un mikstūrām. Mazais ķeizarbērniņš visdrīzāk bez antibiotikām neiztiks.

Anestēzijas sekas

Agrāk, kad operēja tikai vispārējā narkozē, bija jārēķinās arī ar šo lietu. Patreiz nav konstatēts, ka spinālā anestēzija ko nodarītu mazulim. Devas ir par mazām, lai mazulis tās saņemtu. Kas attiecas uz akūtiem ķeizargriezieniem, tad tos veic vispārējā anestēzijā. Tad mazulis pirmās dienas, vai nedēļu var būt ļoti miegains, uz barošanu, visdrīzāk, viņš būs jāmodina.

Tas arī praktiski ir viss, ar ko jārēķinās māmiņai, kuras bērniņš dzimis ķeizargriezienā. Pārējais, kā jau teicu, atkarīgs no iemesla, kāpēc mazulis nav dzimis dabīgā veidā.

Baiba Andersone, speciāli Cālim

* * *

Kā dažreiz raksta: no redakcijas, tas ir, no manis - Agneses: gribētu vēl piebilst par psiholoģisko aspektu. Ne reizi vien nācās lasīt dažādās konferencēs, kā māmiņas, kuras dzemdējušas ar ķeizargrieziena palīdzību sevi sauc par "sliktām mammām", uzskata, ka ar bērnu nebūs labs kontakts un t.t. Jāsaka, ka tas viss ir no pasaku kategorijas, kuras ir cēlušās no tā, ka agrāk šo operāciju taisīja ļoti reti un cilvēkiem nebija pietiekoši informācijas par to. Esiet mierīgas! Jūsu attieksme pret bērnu, kā arī bērna jūtas pret Jums nav atkarīgas no dzemdību gaitas. Bērniņš ir pieradis pie Jūsu balsis, sirdspukstiem (iespējams, pat smaržas) vēl tad, kad bija Jūsu vēderā. Viņa "iznākšanas" veids to visu neiespaido. Ja operācija ir veikta ar spinālo anestēziju, tad Jums bērns tiks iedots uzreiz (tā pat kā parastajās dzemdībās), protams, ja bērniņam nekas nekaiš. Ja tas nenotiks - jā, Jums ies secen tas pirmais skatiens. Bet atcerēties, ka bērnus sāka likt māmiņai pie krūtis turpat uz dzemdību galda tikai pēdējos gadus. Piemēram, es dzemdēju 1996.gadā, bērnu uzreiz tad nedeva (vismaz ne visur). Tas, ka bērns ir nomocījies dzemdību ceļos vēl negarantē Jums labu saprašanos ar viņu. Tas viss būs atkarīgs no tālākas dzīves, no Jūsu audzināšanas metodēm un daudz kā cita. Nelamājiet sevi veltīgi! Ja bērns ir dzimis vesels, tad neatkarīgi no dzemdību veida bērni ir vienādi.

Citi noderīgi raksti

Tūpļa guļa un bērna pagriešana dzemdībās 1. daļa

Dūlas

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība