Bērni

Grūtniece vai ar krūti barojoša māmiņa un alkohols

Kamēr daži pieturas pie stingras pārliecības, ka grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām alkohols vispār nav ieteicams, citi ir izgudrojuši un ieviesuši pārdošanā tādu ierīci kā Milkscreen. Milkscreen paredzēta alkohola klātbūtnes noteikšanai mātes pienā.

Viedoklis par topošajām vai jaunajām māmiņām un alkohola lietošanu

Kādai aptiekārei vaicāju, vai pārdošanā ir Milkscreen, un saņēmu izbrīnītu, noraidošu atbildi: «Mūsu aptiekās tādu mērinstrumentu nav, un mūsu speciālisti ir sašutuši par tādu iespēju. Ja sieviete ir dzērusi kaut lāsi alkohola, bērnu viņa nevar barot. Noteikti nebūtu labi par tādu aparātu informēt jaunās māmiņas un tādā veidā veicināt alkohola lietošanu bērna barošanas laikā.»

Forumos izteikto viedokli var sadalīt:


 1. Ja gribas glāzi sarkanvīna vai alus, tas nav nekas slikts. Kaitīgāks par glāzi alus vai vīna ir stress, kas rodas no tā, ka grūtniece nevar dabūt kāroto.

 1. Alkohola sastāvā ir vielas, kas grūtniecei ir pat ieteicamas. Un, ļoti iespējams, ka kārei pēc alus ir gluži normāls izskaidrojums – kādas konkrētas vielas trūkums grūtnieces organismā.

 1. Iespējams, ka 98 % gadījumu nekas arī nenotiek. Bet kaut kāds risks pastāv vienmēr, riskēt nevajadzētu, var jau iztikt bez alkohola sava mazulīša dēļ. Nedomāju, ka malks alkohola nodarītu bērnam kaitējumu, bet negribu riskēt. Pēc tam būs jāmokās ar pašpārmetumiem, domājot, ka kaut kas notiks tieši tā malka dēļ.

 1. Vesela vai puse cigaretes ir daudz lielāks ļaunums par glāzi šampanieša.

 1. Bet kāpēc jādzer tā pusglāze? Vai tad tā tiešām nozīmē tik daudz, ka nevar atteikties? Nav problēmu pusotru gadu iztikt bez alkohola.

 1. Nav jau tikai šie divi faktori: alkohols un smēķēšana. Ģenētika nosaka daudz vairāk.

 1. Par pārgudrajām un pareizajām mammām tiek sauktas tās, kuras grūtniecības laikā nesmēķē un nelieto alkoholu.

 

 1. Alkohola lietošanas dēļ bērns var būt nemierīgāks, nervozāks vai bailīgāks, nekā būtu bijis tad, ja grūtniece nebūtu lietojusi alkoholu.

 1. Neviens nav pārliecinoši pierādījis, ka alkohols nekaitē bērnam, bet par grādīgo dzērienu vispārīgo negatīvo ietekmi visiem ir zināms. Tātad, lietojot alkoholu, es savu bērnu pakļautu riskam. Pietiek ar šo domu vien, lai atteiktos no alkohola gan grūtniecības laikā, gan tagad, barojot ar krūti.

Savu viedokli izsaka ārstu prakses «Quartus» daktere Daiga Baranovska: «Viedokļi par alkohola lietošanas kaitīgo ietekmi uz mātes un īpaši bērna veselību gan profesionāļu, gan jauno māmiņu vidū ir samērā atšķirīgi. Ja neviens īpaši nediskutē un neapstrīd regulāras alkoholisko dzērienu lietošanas kaitējumu gan sievietes, gan bērna veselībai, tad situācija ar epizodisku nelielu alkohola devu lietošanu nav tik viennozīmīga.

Tas galvenokārt ir tādēļ, ka pētījumi šādās kategorijās ne vienmēr ir precīzi definēti. Neatkarīgi no tā, ko daži eksperti atļauj vai neatļauj, nav zināms konkrēts alkohola daudzums, ko ir droši lietot grūtniecības laikā. Tāpat arī nav pierādīts, kurā grūtniecības periodā alkohola lietošana ir vairāk vai mazāk droša.»

Augļa alkohola sindroms

«Augļa alkohola sindroms ir saslimšana, ko var novērst 100 % gadījumu – māte grūtniecības laikā nedrīkst lietot alkoholu. Alkohola lietošana grūtniecības laikā ir bīstama tādēļ, ka alkohols nonāk asinsritē un caur placentu arī augļa organismā. Alkohols toksiski iedarbojas ne tikai uz mātes, bet arī uz mazuļa orgānu sistēmām un šūnām, bet vistoksiskāk uz nervu sistēmu un aknām. Ir jāsaprot, ka augļa organisms vēl tikai veidojas, dezintoksikācija, kas pieaugušajiem notiek aknās, mazulim ir daudz lēnāka, jo aknu šūnas vēl nav nobriedušas. Alkohola toksiskā iedarbība mazuļa organismā ir ievērojami ilgāka nekā tāda paša daudzuma iedarbība pieaugušajam.

Alkohola lietošana grūtniecības pirmajā trimestrī var izraisīt augļa bojāeju un spontāno abortu, kā arī radīt izmaiņas sejas vaibstos. Augļa augšanas aizture un smadzeņu attīstības traucējumi rodas no alkohola lietošanas jebkurā grūtniecības laikā. Tas var radīt garīgu atpalicību, uzvedības traucējumus, atmiņas un uztveres traucējumus, pazeminātas mācīšanās spējas, miega traucējumus, kā arī dažādas iedzimtas patoloģijas, piemēram, sirdskaiti, smadzeņu anomāliju, spina bifida, ekstremitāšu bojājumus vai uroģenitālā trakta defektus. Patoloģiju smaguma pakāpe tiešā mērā korelē ar alkohola toksiskās iedarbības ilgumu un devas lielumu, tādēļ nekad nav par vēlu pārtraukt alkohola lietošanu grūtniecības laikā. Mazākas alkohola devas radīs proporcionāli mazāk izteiktas izmaiņas bērna uzvedībā un attīstībā.

Augļa alkohola sindromu novēro 30–40 % atklāto alkoholiķu. Šo sindromu grūtniecības laikā var radīt viena deva alkoholiskā dzēriena (80 ml vīna, 300 ml alus vai 25 ml 40 % alkohola) dienā, ja tas tiek darīts regulāri.

Alkohola radītās sekas bērna veselībā var novērot arī tad, ja alkohols lielā apjomā ir lietots apaugļošanās periodā, kad reāli fiziska saikne starp augli un māti vēl nav pat izveidojusies.»

Varbūt mazliet alkohola grūtniece var atļauties?

«Gan lielākajā daļā Eiropas valstu, gan Austrālijā, Kanādā un ASV medicīnas profesionāļu rekomendācijas ir viennozīmīgas – grūtniecības un laktācijas periodā alkoholu lietot nedrīkst. 

Foto: istockphoto.com

2010. gada rudenī tika publicēts Lielbritānijas zinātnieku pētījums, kas analizēja nelielu alkohola devu ietekmi uz augļa attīstību. Britu secinājumos ietilpa arī definīcija pieļaujamajam alkohola lietošanas apjomam grūtniecības laikā. Pieļaujamais apjoms ir divas dzēriena devas (150 ml vīna vai 500 ml viegla alus) vienā alkohola lietošanas reizē un ne vairāk kā divas alkohola lietošanas reizes nedēļā.

Šie nosacījumi neattiecas uz grūtniecības pirmo trimestri, kad alkohola lietošana ir aizliegta pilnībā. Pētījumā netika atrastas būtiskas novirzes bērnu fiziskās un garīgās veselības rādītājos vecumā līdz pieciem gadiem starp sievietēm, kas grūtniecības laikā lietoja alkoholu nelielās devās, un sievietēm, kas grūtniecības laikā no alkohola lietošanas bija atturējušās pilnībā.»

Alkohola lietošana zīdīšanas periodā

«Alkohola lietošana zīdīšanas periodā var kaitēt tad, ja netiek ievērota piesardzība. Tas pats alkohola daudzums, kas nonāk mātes asinsritē, nonāk arī mātes pienā. Lai gan alkohola daudzums vienā glāzē vīna nav liels, mazulis ir mazs, un viņa nenobriedušās aknas arī ar šādu alkohola apjomu nevar tikt galā tik ātri kā pieaugušā organisms, jo strādā aptuveni uz pusi lēnāk.

Pētījumi liecina, ka caur mātes pienu uzņemts alkohols var radīt lielāku uzbudināmību, kā arī ietekmēt mazuļa ēšanas un miega kvalitāti. Ja mazulis tiek barots četru stundu laikā pēc alkohola lietošanas, bērns saņem par 23 % mazāk piena. Kaut arī viņš kļūst miegains un aizmieg ātrāk, miega periods ir īsāks nekā parasti.

Regulāra alkohola lietošana, īpaši pirmajos mazuļa dzīves mēnešos, var radīt sekas arī bērna attīstībā un veselībā – mazuļi mazāk pieņemas svarā, lēnāk attīstās viņu fiziskās iemaņas, var būt traucēta un pavājināta garīgā attīstība.

Ja tomēr vēlaties nobaudīt kādu glāzi vīna krūts barošanas laikā, būtu svarīgi zināt sekojošo.

 • Nogaidiet vismaz divas līdz trīs stundas pēc dzēriena lietošanas, pirms barojiet savu mazuli, lai alkohols būtu izdalījies no organisma.

 • Alkohola līmenis asinīs un arī krūts pienā visaugstāko koncentrāciju sasniedz 30–90 minūtes pēc dzēriena izdzeršanas, lai gan šis laiks katram var būt atšķirīgs.

 • Jūs varat ieplānot glāzi vīna, ja ziniet, ka tuvākajā laikā nevajadzēs mazuli barot. Otra iespēja ir izlaist ēdienreizi pēc alkohola lietošanas, ja iepriekš ir atslaukts piens vai ja bērns tiek pabarots ar piena maisījumu no pudelītes.

 • Alkohols krūts pienā neuzglabājas – ja asinīs alkohola vairs nav, tā nav arī pienā. Pienu nevajag atslaukt un pēc tam izliet.

 • Lai samazinātu alkohola koncentrāciju asinīs un pienā, pēc alkoholiskā dzēriena lietošanas izdzeriet glāzi ūdens vai arī pirms alkohola lietošanas paēdiet.

 • Jo vairāk alkoholiskos dzērienus jūs lietosiet, jo ilgāks laiks būs nepieciešams, lai alkoholu izvadītu no ķermeņa.

 • Ja jūsu mazulis noguļ visu nakti bez pamošanās un vajadzības viņu barot, jūs varat apsvērt iespēju vakarā izdzert vairākas glāzes alkohola. Bet neaizmirstiet, ka pārāk iereibusi jūs nevarēsiet pilnvērtīgi un pietiekami droši aprūpēt savu mazuli vajadzības brīdī.

Nav zinātniska pamatojuma arī tādam apgalvojumam, ka alkohola, īpaši alus, lietošana pavairo piena veidošanos. Patiesībā alkohols noārda hormonus, kas ir iesaistīti piena veidošanās sistēmā, tādēļ alkohola lietošanas laikā veidojas mazāk piena.»

Ja vēlies būt droša, ka alkohola koncentrācija asinīs ir minimāla

«Likumi šajā ziņā ir vienkārši. Ja pēc alkohola lietošanas esi pietiekami skaidrā prātā, lai varētu vadīt automašīnu, tad, visticamāk, vari arī barot mazuli ar krūti. Taču sajūtas nav drošākais un precīzākais kritērijs, īpaši pēc alkohola lietošanas.

Foto: istockphoto.com

Ir radīta iespēja pārliecināties, vai krūts piens patiešām nesatur alkoholu. Tam var izmantot ierīci – Milkscreen. Alkohola koncentrāciju asinīs un pienā nosaka ne tikai izdzertais daudzums un laiks, kas pagājis kopš dzēriena lietošanas, bet arī katras sievietes vielmaiņas īpatnības, ko ietekmē svars, dzēriena veids un uzņemtā pārtika.

Milkscreen ir vienkārši un ērti lietot mājas apstākļos. Par drošu bērna barošanai var uzskatīt pienu, kurā ir mazāk nekā 13,1 mg/dL alkohola. Tā ir koncentrācija, pie kuras testa rezultāts kļūst pozitīvs.

Un tomēr, neskatoties uz pārliecinošiem un iedrošinošiem pētījumu rezultātiem, ārsti uzskata, ka grūtniecības plānošanas, grūtniecības un bērna zīdīšanas periodā alkohola lietošana nav vēlama. Protams, gala lēmums vienmēr ir sievietes ziņā.»

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Tūpļa guļa un bērna pagriešana dzemdībās 1. daļa

Būt līdzās dzemdībās - mammai, māsai, draudzenei

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība