Bērni

ASV – valsts, kurā nav maternitātes un bērna piedzimšanas pabalsta

Turpinot rakstu sēriju par grūtniecības laiku un dzemdībām ārvalstīs, šajā reizē ieskatāmies, kā šis laiks tiek organizēts ASV. Jāpiebilst, ka ASV ir ļoti liela valsts un katrā štatā var būt savas atšķirības, tomēr šajā rakstā neliels ieskats kopējā ainā. ASV izceļas ar to, ka nav nekādu valsts pabalstu, kas būtu saistībā ar bērniem, kā arī māmiņas pēc bērna piedzimšanas ļoti ātri atgriežas darbā. Savukārt dzemdības bieži vien tiek veiktas ar ķeizargrieziena palīdzību.

Īsais laiks mājās ar bērnu

ASV nav valsts noteikta maternitātes, paternitātes vai bērna kopšanas atvaļinājuma pabalsta. Ir tikai bezalgas bērnu kopšanas atvaļinājums, kas visbiežāk ir 10–12 nedēļas. Tikai piecos štatos: Kalifornijā, Havaju salās, Ņūdžersijā, Ņujorkā un Rodailendā tiek maksāts pagaidu jeb īstermiņa pabalsts par darba nespējas laiku, kas ietver dzemdību un maternitātes pabalstu. Atvaļinājumi ir īsi un, ja tie ir caur darbu, tiek atzīmēti ar FMLA. Bieži vien sievietes atgriežas darbā uz pusslodzi jau pēc sešām nedēļām.

Foto: istockphoto.com

Tā kā nav šādu pabalstu, tad nav būtiskas nozīmes, kad grūtniece stājas uzskaitē. Toties būtiski, vai grūtniecei ir veselības apdrošināšana – no darba, mācībām vai privātā (privātās apdrošināšanas gan ir ļoti dārgas). Ja apdrošināšana tiek kārtota tad, kad sieviete jau ir stāvoklī, izmaksas par to ir daudz lielākas.

Ja apdrošināšana nav vispār, ir jāskatās katra konkrētā štata atbalsta programma, jāaizpilda dokumenti, kas 30 dienu laikā tiek izskatīti un sieviete saņems atbildi, vai valsts sniegs apdrošināšanu no savas puses. Ja sievietei ir nelieli ienākumi un valsts sniedz atbalstu, tad viss tiek simtprocentīgi apmaksāts. Citādāk ir jārēķinās ar pilnām izmaksām no pašu vecāku puses.

Ja ir apdrošināšana, tad jānoskaidro precīzi apdrošināšanas kompānijas plāni, jo tie ir ļoti atšķirīgi. Ir plāni, kuros viss tiek apmaksāts, citos gadījumos cilvēkam jāmaksā 20%, 30% vai 50%, citos ir atsevišķa pakete, kas un kādi pakalpojumi ir iekļauti maksā, vēl citur sākumā maksā pats cilvēks un pēc tam tas tiek atmaksāts.

Atkarībā no apdrošināšanas (jo katrai apdrošināšanas kompānijai ir savi noteikumi), sieviete saņem nosūtījumu no ģimenes ārsta pie konkrēta speciālista, pie kā stāties uzskaitē vai arī sieviete var brīvi izvēlēties speciālistu pēc saviem ieskatiem. Pie ginekologa sieviete var doties arī uzreiz, tiklīdz uzzina, ka ir stāvoklī. Bet visbiežāk sievietes izvēlās speciālistus, kas reizē ir arī ķirurgs un akušieris. Līdz ar to šis ārsts ir arī tas, kurš pieņem dzemdības. Ja ārsts ir atvaļinājumā vai ir kādi citi apstākļi, kas nelauj viņam piedalīties dzemdībās, tad tās pieņem kāds no viņa kolēģiem, ar kuriem grūtniece ir iepazīstināta vizīšu laikā.

Sākumā speciālistu apmeklē reizi mēnesī, bet tuvojoties grūtniecības beigām – biežāk. Ja sievietei ir kādas grūtniecības problēmas, sieviete apmeklē Triage – nodaļu slimnīcā, kur grūtniecēm taisa dažādus nepieciešamos testus, arī USG utt. Tā kā ASV ir ļoti liela valsts, tad var gadīties saskarties ar dažādiem speciālistiem – gan labākiem, gan sliktākiem.

Ērta vienvietīgā palāta vecākiem

Slimnīcās ir labs aprīkojums un ASV ir brīnišķīga attieksme no personāla puses. Slimnīcas ir līdzvērtīgas, bet grūtniecei jāpārliecinās, ka viņas izvēlētā slimnīca ir iekļauta viņas apdrošināšanas kompānijas sarakstā, citādāk par visu var nākties maksāt dārgāk.

Palātas ir vienvietīgas, kurās gulēt vīram vai radiniekam, ko sieviete vēlās sev blakus visu slimnīcā pavadīto laiku. Otram cilvēkam tiek nodrošināta speciāla izliekamā gulta, kurā var gulēt. Ēdienu sieviete var izvēlēties pati. Savukārt palātās ir universālas pultis, kas kontrolē visu istabā esošo. Palātā ir arī vanna – džakuzī. Bērniņam ir nodrošināti gan pamperi, gan drēbītes.

ASV ir ierasta prakse, ka tēti piedalās dzemdībās, pārgriež nabas saiti un visu laiku ir kopā ar topošo māmiņu. Viena no māmiņām, kas dzemdējusi ASV norāda, ka nezina tēvu, kas dzemdībās nebūtu piedalījies.

Savukārt, kad viņa pēdējo reizi esot bijusi slimnīcā (māmiņai divi bērni dzimuši ASV), viņai iedota papīra aproce ar iebūvētu čipu (tāpat arī jaundzimušajiem), kas kas neļauj dzemdētājai iziet ārā no dzemdību nodaļas (dakteri datorā var sekot, kur atrodas grūtniece).

Medmāsas un ārsti pie jaunās māmiņas nāk nepārtraukti (pediatri, krūtsbarošanas konsultanti utt.), visu laiku novēro. Tāpat arī māmiņai ir iespēja bērnu uzticēt medmāsām, ja viņai gribas pagulēt. Bērns nav obligāti visu laiku jātur palātā kopā ar mammu.

Dzimšanas laikā slimnīcā tiek noformēti dokumenti, ko uz vietas aizpilda jaunie vecāki un uz to pamata pēc nedēļas pastā tiek saņemta dzimšanas apliecība. Tiek atsūtīts arī SSN kods, kurš nākotnē ļauj bērnam strādāt.

Ja nav ķeizargrieziena, sieviete slimnīcā uzturas divas līdz trīs dienas. Atkarībā no katras slimnīcas jaunā māmiņa saņem dažādas nelielas dāvaniņas, bet ir slimnīcas, kas dāvina speciālu somu ar dāvanām. Pēc došanās mājās sievietei ir vairākas pēcdzemdību vizītes pie ginekologa, bet bērnu bieži jāatrāda pediatram.

ASV populāra ir tradīcija rīkot baby shower, kad māmiņu kādā no grūtniecības pēdējiem mēnešiem apciemo tuvākie cilvēki, visbiežāk tikai sievietes. Kādreiz šāda tradīcija bija tikai pirmdzimto gaidot, bet tagad šādus svētkus rīko katru mazuli gaidot. Tas ir pasākums, kura laikā māmiņa saņem gan noderīgus padomus, gan vērtīgas lietas bērna pūriņam.

Attiecībā uz pabalstu sistēmu, lai arī ASV ir valsts, kur mēģina risināt konfliktu, kas veidojas ģimenes un darba jautājumā, salīdzinot ar citām valstīm, šī ir valsts, kura sniedz minimālu atbalstu, ja sieviete vēlās ilgāk palikt ar bērnu un tieši tāpat minimāls ir atbalsts māmiņai, kura vēlas savienot darbu ar bērna auklēšanu, jo primāri sociālais atbalsts ir tām strādājošām mātēm un bērniem, kas nāk no nabadzīgām ģimenēm.

Informāciju, kas noderīga par grūtniecības un dzemdību laiku, iespējams saņemt gan dzemdību namā, gan dažādās interneta lapās (piemēram, šeit).

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Grūtniecības laiks un dzemdības Gruzijā

Beļģija – sapņu zeme mazuļa dzimšanai?

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Gatavojamies grūtniecībai

Grūtniecība

Valstis, pilsētas, vietas