Bērni

Dzemdības pie robežas – Valgā

Ne tikai ārvalstīs dzīvojošās latvietes izmanto iespēju laist savu mazuli pasaulē ārzemēs. To dara arī māmiņas, kuras dzīvo un ir uzskaitē pie ginekoloģes tepat, Latvijā. Viena no iecienītākajām vietām, kur dzemdēt, ir tepat pie mūsu valsts robežas – Igaunijā, Valgā.

Valgas slimnīcai ir mājas lapa, kur īsi pieejama informācija arī latviešu valodā, tai skaitā par dzemdību nodaļu – www.valgahaigla.ee/lv/. Tajā norādīts, ka sākot ar 2012. gada maiju ieviests jauns maksas pakalpojums grūtniecēm un viņu ģimenes locekļiem: iepazīšanās vizīte dzemdību nodaļā Latvijas Republikas iedzīvotājiem. Tā kā interese ir liela, tad noteikta atsevišķa diena, kad iespējams, iepriekš piesakoties, piektdienās braukt un visu aplūkot un uzzināt.

Vizītes laikā grūtnieci iepazīstinās ar dažādām dzemdību metodēm, sāpju noņemšanas metodēm, dzemdību istabām, pēcdzemdību periodu un zīdaiņa aprūpi, kā arī nepieciešamības gadījumā būs iespējama ārsta konsultācija. Parasti tā arī notiek, ka māmiņas, kuras ir ieinteresējušās par iespēju dzemdēt Valgā, sazvanās, aizbrauc klātienē visu apskatīties un noskaidrot, kas ir vajadzīgs, kas nav, ar ko iespējams rēķināties.

No māmiņām, kas dzemdējušas Valgā, saņemtas tikai pozitīvas atsauksmes – gan par telpām, kas vairāk līdzinās viesnīcai, ne slimnīcai, gan personāla attieksmi, gan visu kopumā.

Dana: "Varu teikt visu to labāko. Personāls bija ļoti laipns, turklāt ar EVAK karti (Eiropas veselības apdrošināšanas karte) mums viss bija pa velti, izņemot ģimenes palātu, kura maksāja 20 LVL par diennakti. Varējām izvēlēties ūdens dzemdības, kuras bija par velti. Turklāt arī vīrs piedalījās dzemdībās un viņam nebija nepieciešami zīmogi mātes pasē par kursu iziešanu."

Ievai ir divi bērniņi, viens no tiem dzimis Latvijā, otru laidusi pasaulē Igaunijā 2011. gada 3. aprīlī. Ieva: "Pirmais bērniņš dzima Vidzemes slimnīcā 2008. gada decembrī. Un tā bija tā pieredze, kuras dēļ Vidzemes slimnīcā vairs nevēlējos dzemdēt. Meklējot informāciju par apkārtējām dzemdību nodaļām, uzgāju rakstu arī par Valgas slimnīcu. Atsauksmes bija vairāk nekā labas un nolēmu, ka arī es vēlos dzemdēt Valgā. Februārī braucu aplūkot dzemdību nodaļu. Mani sagaidīja latviešu daktere Kaša. Viss tika izrādīts, izstāstīts. Saņēmu atbildes uz visiem sev interesējošiem jautājumiem. Pēc šī brauciena biju 100% pārliecināta, ka mazais dzims Valgā!"

Mājīgas telpas, zinošs un laipns personāls

Tā kā Ievai līdzi brauca arī vīrs, tad viņi izvēlējās ģimenes palātu, kas toreiz izmaksāja 38 EUR par trim dienām. Šajā cenā ietilpa arī ēdināšana četras reizes dienā gan māmiņai, gan tētim. Ja nebūtu EVAK, tad būtu bijis jāmaksā 154 EUR. Klientiem līdzi vajadzīgas tikai pases, mātei mātes pase un apdrošināšana, kā arī savas mīļākās čības, tētim drēbes, dušas želeja un drēbes braukšanai uz mājām, līdz ar to varēja braukt uz slimnīcu ar mazo somiņu. Pārējo slimnīcā dod uz vietas – gan mazulim drēbītes, gan pamperus, gan māmiņai naktskreklus, halātus, higiēnas preces. Ievai ļoti patika arī gaišās un mājīgās telpas.

Ieva bija sajūsmā gan par personāla attieksmi, gan iespējām dzemdēt: "Vecmātes ir ļoti zinošas un laipnas. Pēc negatīvas pirmās pieredzes es vēlējos justies drošībā un aprūpēta, un manas cerības pilnībā tika attaisnotas. Labāka sadarbība ar vecmāti nebija iespējama." Dzemdības pieņēma viena vecmāte, kas bija līdzās no sākuma līdz beigām.  Ievai pašai bija iespēja izvēlēties, kā visam notikt: "Neviens necenšas pa kluso ielaist kādu špricīti vai iemanīt tabletīti. Arī augļūdeņi tiek pārdurti tikai tad, ja pati dzemdētāja tā vēlas. Un pats galvenais kas man patika – absolūts miers. Viss notiek mierīgi un dabīgi." Ja sieviete vēlas, viņa var dzemdēt ūdenī, var saņemt smieklu gāzi sāpju mazināšanai – tas viss ir bez maksas. Epidurālā anestēzija gan īpaši netiek Valgā praktizēta, vairāk meklē citus atsāpināšanas veidus.

Vīram iespēja visā piedalīties

"Mums bija ģimenes dzemdības un mans vīrs piedalījās pilnīgi visā procesā no sākuma līdz pat beigām! Viņš bija no tiem retajiem vīriešiem, kurš pat visu vēlējās redzēt no vecmātes skatu punkta un viņam tas netika liegts! Palīdzēja viņš visa procesa garumā un man tas ļoti atviegloja dzemdības! Kursiem nav jābūt izietiem, lai tēvs varētu būt līdzās un arī papildus samaksas par to nav. Tā kā mums dzima jau otrais bērniņš, tad kursus otreiz negājām. Bet ja dzimtu pirmais bērniņš, tad protams, izietu kursus, lai arī tos, tāpat kā fluoragrammu, neprasa."

Ieva atzīst, ka sākumā savai ginekoloģei Latvijā neteica, ka dzemdēs Valgā, tikai tad, kad bija par to pilnīgi pārliecināta. Bet ginekoloģe nebija par to pārsteigta, jo viņas praksē tas nebija pirmais gadījums. 

Pēc bērniņa nākšanas pasaulē Valgā izsniedz izziņu par bērna piedzimšanu. Tā Latvijā ir jāiztulko un notariāli jāapstiprina, tad var doties uz Dzimstsarakstu nodaļu un izņemt bērniņam dzimšanas apliecību.

Vēl Ieva piebilst, ka braucot dzemdēt uz Igauniju, būtu vēlams zināt kaut nedaudz krievu vai angļu valodu, lai varētu sazināties ar vecmātēm. "Ja nu galīgi nekādīgi, tad dzemdības pieņem pati daktere Kaša, kura dzīvo netālu no Valgas slimnīcas. Un dzemdībās drīkst piedalīties ne tikai bērniņa tētis. Ja viņš nevēlas, tad drosi var ņemt līdzi vai nu mammu vai kādu draudzeni. Pati varu teikt tikai to, ja nākotnē būs vēl kāds bērniņš, tad arī viņš dzims Valgā. Brauktu dzemdēt uz Igauniju otrreiz, pat ja būtu jāmaksā."

Cālis.lv forumā ir vairākas aizsāktas diskusijas par dzemdībām Valgā, viena no tām šeit: Dzemdības Valgā. Vairāk diskusiju atradīsiet, ierakstot interesējošos atslēgas vārdus foruma meklētājā vai apmeklējot atbilstošās foruma sadaļas.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Topošā māmiņa – dzemdību norises noteicēja Itālijā

Beļģija – sapņu zeme mazuļa dzimšanai?

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Gatavojamies grūtniecībai

Grūtniecība

Dzemdības