Bērni

Īsi, bet pilnvērtīgi – grūtniecības un dzemdību laiks Šveicē

Šveicē nav pirmsdzemdību atvaļinājuma un arī pēc bērniņa piedzimšanas darbā jāatgriežas vēlākais pēc 14 nedēļām. Toties ārsti ir ļoti profesionāli un jaunie vecāki tiek izglītoti tā, lai viņiem nebūtu ne mazāko šaubu, kā rūpēties par savu mazuli. Turklāt arī slimnīcā izturēšanās ir gandrīz karaliska. Par savu pieredzi, sagaidot abus savus bērniņus Šveicē, stāsta māmiņa Evija.

Šajā valstī sieviete, uzzinot, ka ir mazuļa gaidībās, uzreiz stājas uzskaitē. Tajā pašā laikā pabalstu ziņā nav tik svarīgi, kurā brīdī stāties uzskaitē, jo pabalstu par laiku, ko sieviete pavada mājās, maksā darba vieta. Pabalsts nav liels, bet to atsver lielās algas. Veselības apdrošināšana ir obligāta, tāpēc nepieciešamās pārbaudes un arī pašas dzemdības ir par brīvu. Grūtniecības laikā var izvēlēties speciālu apdrošināšanu, kas domāta tikai grūtniecēm.

Slimnīcā kā mājās

Katrai slimnīcai ir sava mājaslapa, kurā var iepazīties ar katras iestādes pieeju dzemdībām. Evija dzemdēja Spital Lachen slimnīcā. Jārēķinās gan, ka mājas lapās var nebūt pieejama informācija angļu valodā. Informācija ir sagatavota arī elektronisko bukletu veidā, piemēram, šai slimnīcai ir buklets mātei un bērnam, kur ir ne tikai apraksts par slimnīcu, bet arī, piemēram, informācija par krūts barošanu. Evija pati ir apguvusi gan vācu, gan Šveices vācu dialektu, bet teic, ka informācija ir brīvi un pietiekami pieejama arī angliski. Turklāt arī personāls prot angliski, jo īpaši ārsti perfekti pārvalda šo valodu. Evija ir redzējusi slimnīcā sievietes, kas speciāli no ASV brauc dzemdēt tieši uz Šveici.

Foto: istockphoto.com

Informāciju par slimīcām topošajām māmiņām atsūta pa pastu. Līdz ar to iespējams secināt, ka līdz ar brīdi, kad sieviete stājas uzskaitē, notiek informācijas aprite un šo ziņu saņem arī citas saistītās institūcijas, kas uzreiz noreaģē un sūta noderīgu informāciju. Evija atzīst, ka informācija gandrīz vai tiek lieta ar karoti mutē.

Dzemdību palātas ir pieejamas katrai gaumei, pat dažādos krāsu toņos, un, protams, ar dažādām iespējām – aroma terapiju, vannu un citām lietām, kas atvieglo dzemdības. Evija stāsta, ka viņas gadījumā visas 23 stundas bija iespējams dzīvoties palātā, ēdiens arī tika pienests klāt. Slimnīcā ir speciāla ēdienkarte, kas tiek piedāvāta pirms ēdienreizēm, lai sieviete pati var izvēlēties pēc saviem ieskatiem ēdienu, turklāt pieejams gandrīz viss, ko sirds vēlas. Ne par ko nav jāsatraucas, jo visu laiku apkārt ir personāls, Evija atceras, ka bijušas četras māsiņas, kuras topošo māmiņu “aptekalēja no visām pusēm. Attieksme un izjūtas tādas it kā būtu mājās”.

Arī pēc dzemdībām var izvēlēties, kādu palātu vēlas – divvietīgu, vienvietīgu vai ģimenes. Nav nepieciešams pirkt dzemdību komplektus un pat ne pamperus un bērnu drēbītes, jo tas viss jau ir pieejams uz vietas. Evija stāsta: “Divas dienas māsiņa ir pārtinamajā istabā klāt un stāsta visu no A-Z gan māmiņai, gan tētim. Vannošana notiek ceturtajā dienā. Katru rītu māmiņa pati nosver mazo, izmēra temperatūru, pārbauda bilirubīna līmeni un visu pieraksta. Drēbītes bērniņam jau ir palātas skapī.”

Bagātīga informācija jaunajiem vecākiem

Personāls ir ļoti atsaucīgs gan pirms dzemdībām, gan dzemdību laikā, kā arī pēc tām tiek sniegti daudzi vērtīgi padomi par bērniņa aprūpi. Tāpēc, izejot no slimnīcas, ikviena jaunā māmiņa ir pilnībā informēta un apmācīta, ko darīt tālāk un ir iemācījusies, kā rūpēties par savu mazuli. Kā saka Evija, informācija ir 100%, turklāt ne tikai par ikdienišķām situācijām, bet arī ārkārtas gadījumiem. Tā kā tēti ļoti bieži piedalās dzemdībās un to arī iesaka viņiem darīt, tad plašo informāciju saņem arī viņi un līdz ar to vecāki kopīgi spēj rūpēties par jauno dzīvību. “Pirms iziešanas no slimnīcas es parakstos uz lapas, ka slimnīcā man sniedza visu informāciju un esmu spējīga parūpēties par mazo. Es saņemu arī sarakstu ar ārstiem, kurus varu izvēlēties, kā arī man piedāvā cilvēku, kas var nākt uz mājām un man palīdzēt visādos jautājumos, kas saistīti ar bērniņa kopšanu, mācīšanu, pašas labsajūtu un depresijas novēršanu, ja tomēr tāda ir. Jau slimnīcā bērniņam ir sagatavoti dzimšanas dokumenti. Var teikt, ka māmiņas pat nevēlas braukt mājās, jo slimnīcā viņām tiek dots pilnībā viss. Es nedēļas laikā jutos tik atpūtusies un pilna enerģijas, lai varētu bez satraukuma braukt mājās.”

Īsais brīdis kopā ar bērnu

Lai arī sieviete stājas uzskaitē līdz ko uzzina par mazuļa gaidīšanu, Šveicē nav pirmsdzemdību atvaļinājuma. Turklāt, lai saņemtu maternitātes pabalstu, sievietei grūtniecības laikā ir jānostrādā vismaz pieci mēneši. Pēc bērna piedzimšanas sievietes ar mazuli mājās pavada 14 nedēļas, pēc tam atgriežas darbā, citādāk pastāv risks darbu zaudēt. Tāpēc visbiežāk māmiņas izvēlas atsākt strādāt uz nepilnu slodzi.

Bērna pabalsts ir 200 franku (aptuveni 117 LVL) mēnesī līdz 16 gadu vecumam, bet ja bērns studē, tad no 17 līdz 25 gadu vecumam saņem 250 frankus mēnesī. Šo pabalstu maksā valsts. Savukārt darba vieta, kur strādā sieviete, piešķir vēl citus pabalstus, kas mēdz būt atšķirīgi.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Grūtniecības laiks un dzemdības Gruzijā

Beļģija – sapņu zeme mazuļa dzimšanai?

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Gatavojamies grūtniecībai

Grūtniecība

Valstis, pilsētas, vietas