Bērni

Nīderlandes drošā veselības sistēma mātei un bērnam

Nīderlande ir valsts, kurā daudz kas ir citādāk nekā citur – atklātāk, drosmīgāk, līdz ar to rezultatīvāk. Tas pats attiecas uz bērna gaidīšanas laiku un dzimšanu. Veselības standarti Nīderlandē ir ļoti augsti, un, saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas atzinumu, šī valsts ir viena no drošākajām vietām, kur pasaulē laist bērnu.

Ilzes pieredze par grūtniecības un dzemdību laiku Nīderlandē ir ļoti pozitīva. Nīderlandē bērniņa gaidīšanas un dzemdību laikā vīrietis ir iesaistīts tikpat daudz, cik sieviete. «Nīderlandē visi vīrieši piedalās dzemdībās. Tas ir tik pašsaprotami, ka mans vīrs pat nesaprata, par ko es viņam stāstu, kad teicu – Latvijā sievietes bieži izvēlas dzemdēt vienas pašas.» Sieviete dzemdību laikā var būt kopā arī ar kādu citu: māsu, mammu vai draudzeni. Turklāt tas ir par brīvu, un cilvēkam, kurš piedalīsies dzemdībās, nav nepieciešams veikt speciālas medicīniskas apskates, piemēram, iet pie fluorogrāfa.

Bērnam vārdu dod tūlīt pēc dzimšanas, bet pirms tam tas ir ļoti liels noslēpums un netiek izpausts nevienam, pat ne radiem un draugiem. Savukārt par bērna piedzimšanu cilvēkiem paziņo, izsūtot speciālu bērna piedzimšanas kartīti. Tad pirmajā mēnesī radi un draugi nāk ciemos. Nīderlandē ciemošanos pie mazuļa sauc par bērniņa apbrīnošanu.

Tomēr Ilzes vīrs visām sievietēm, kas gaida un dzemdē bērnu ārzemēs, iesaka neskatīties pagātnē un pieņemt to, kā aprūpe notiek konkrētajā valstī. Katrai valstij ir sava pieredze, un ikviena valsts topošo māmiņu aprūpē pēc vislabākajām prasmēm un iespējām. Katrā valstī pieredze ir nedaudz vai krasi atšķirīga. Viņš iesaka uzticēties medicīniskajam personālam un izbaudīt ikvienu mirkli, jo tas ilgst īsu brīdi un ir bezgala skaisti.

Grūtniecības norise vecmātes uzraudzībā

Kad jaunie vecāki uzzina par grūtniecību, viņi sazinās ar savu ģimenes ārstu (huisart), kas grūtniecību apstiprina un izraksta nosūtījumu pie vecmātes. Bet ne vienmēr ir jāiet pie mājas ārsta, Ilzes gadījumā ārsts pateica vecmāšu prakses telefona numuru, un topošie vecāki paši pieteica apmeklējumu pie vecmātes. Arī savai apdrošināšanas iestādei vecāki paziņo priecīgos jaunumus. Aptuveni pēc nedēļas apdrošināšanas iestāde atsūta informāciju par visu, kas nepieciešams un aktuāls.

Tāpat vecāki jau grūtniecības sākumā piesaka kraamzorg – pēcdzemdību aprūpi mājās. Topošie vecāki jau grūtniecības laikā bērnu piesaka bērnudārzā, jo dzemdību atvaļinājums ir 16 nedēļas. To parasti sadala tā, ka brīvas ir četras nedēļas pirms un 12 nedēļas pēc dzemdībām. Bieži māmiņas pārtrauc strādāt vai atgriežas darbā uz nepilnu slodzi, jo bērnudārzi un aukles ir ļoti dārgi.

Pirmais apmeklējums ir no astotās līdz divpadsmitajai nedēļai, kad māmiņa tiek uzņemta arī uzskaitē. Atšķirībā no Latvijas, Nīderlandē pie ginekologa stājas uzskaitē tikai tad, ja ir kādi sarežģījumi vai iepriekšējā grūtniecībā tādi bijuši. Turklāt uz pirmo vizīti dodas līdzi arī tēvs, jo vecmāte vēlas uzzināt ne tikai topošās māmiņas veselības stāvokli, bet arī tēva slimības vēsturi.

Foto: istockphoto.com

Desmitajā nedēļā grūtniecei tiek veikta pirmā USG apskate. Ap 12. nedēļu, ja sievietei ir mazāk nekā 36 gadi, topošā māte var izvēlēties veikt kombinēto testu Dauna sindroma noteikšanai (asinsanalīzes un USG skausta krokas mērījums). Pēc 36 gadu vecuma šāds tests ir obligāts, un to pilnībā sedz apdrošinātāji. Līdz 36 gadu vecumam var nākties maksāt pašiem, bet, iespējams, daļu vai pilnu cenu segs apdrošinātāji. Par to sīkāk informēs vecmāte.

Ap 20. nedēļu ir USG apskate – pārbauda visus bērna orgānus, augšanas procesu, attīstību. Tā kā šī ir obligāta apskate, tā ir par brīvu. Ja komplikāciju nav, visbiežāk atkārtota USG apskate netiek veikta.

Līdz 30. nedēļai vecmāte jāapmeklē reizi četrās nedēļās, no 30. līdz 37. nedēļai reizi trīs nedēļās, no 37. līdz 40. nedēļai reizi divās nedēļās. Pēc tam vecmāte jāapmeklē katru nedēļu. Protams, tas var mainīties atkarībā no tā, kā noris grūtniecība.

Dzemdību paku (visu, kas nepieciešams dzemdībām) aptuveni 30. grūtniecības nedēļā topošajai māmiņai atsūta apdrošinātāji. Izplatītas ir arī grūtnieču un bērnu pakas, ko veikali dāvina jaunajai māmiņai. Tajās parasti ir autiņbiksītes, pudelītes, knupīši, drēbes, žurnāli u. tml.

Ap 34. nedēļu pie māmiņas ierodas «Kraamzorg» pārstāve, kas pārrunā visu par pēcdzemdību aprūpi, kā arī novērtē, vai jaunie vecāki ir sagatavojušies bērniņa ienākšanai ģimenē un vai ir sagādāts viss nepieciešamais.

Parasti grūtniecības laikā sieviete (bieži vien arī pāri) apmeklē grūtniecības jogu, elpošanas kursus, kursus par dzemdībām ar tēva līdzdalību u. c. Katrs var izvēlēties sev interesējošos kursus, un tos pārsvarā apmaksā apdrošinātāji.

Dzemdību plāna gatavošana

Pašlaik ļoti izplatīti ir rakstīt dzemdību plānu. Topošie vecāki pirms dzemdībām pārrunā un pārdomā, ko jaunā māmiņa vēlētos dzemdībās, un to apkopo dzemdību plānā. Dzemdību plānā var būt informācija par to, kādas būs vēlmes kontrakciju laikā (iet vannā, dušā, klausīties mūziku utt.), kur un kā māmiņa vēlas dzemdēt, kurš saņems bērniņu – tētis, māmiņa pati vai tomēr vecmāte. Var tikt iekļauta arī informācija par to, kurš bērnu mazgās, kurš pārgriezīs nabassaiti, kurš un kad uzņems pirmās fotogrāfijas u. tml.

Dzemdību plānā var rakstīt pilnīgi visu, kas māmiņai palīdzēs vieglāk atslābināties un izbaudīt dzemdības. Parasti vecmātes un slimnīcas dzemdību plānu cenšas ievērot.

Dzemdību iespējas

Nīderlandē ir ļoti dažādas dzemdību iespējas.

  1. Mājās. Nīderlandieši ir ļoti iecienījuši mājas dzemdības. Ilze: «Sistēma ir tik ļoti atstrādāta un ar vecmātēm izrunāta, ka praktiski nepastāv nekāds risks.» Mājās drīkst dzemdēt no 37. līdz 42. nedēļai.

  1. Slimnīcā. Ja slimnīcā dzemdē pēc brīvas gribas, nevis medicīnisku iemeslu dēļ, tad mājās parasti var doties jau pēc četrām stundām. Ja dzemdības ir naktī, tad no rīta. Uz slimnīcu dodas, kad atvērums ir 6–7 cm, to vecmāte konstatē mājās. Atsāpināšana ir brīvi pieejama, taču tikai slimnīcā.

  1. Dzemdību viesnīcā. Tur apstākļi ir ļoti līdzīgi māju apstākļiem. Dzemdību viesnīcas parasti atrodas pāris minūšu braucienā līdz slimnīcai, ja ir nepieciešamība to izmantot. Šajā viesnīcā var uzturēties arī visu pēcdzemdību laiku, līdz septiņām dienām (atkarībā no apdrošināšanas). Bet tādā gadījumā nav pieejama pēcdzemdību aprūpe mājās.

  1. Mājas – slimnīca. Bieži vien dzemdības sākas mājās, bet, ja tās nevirzās uz priekšu vai ir kādi sarežģījumi, dodas uz slimnīcu.

Pēcdzemdību aprūpe

Kad jaunā māmiņa ar mazuli tiek mājās, viņai ir nodrošināts Kraamzorg. Tā ir īpaša māmiņas un bērna aprūpe, kāda pieejama tikai Nīderlandē. Kā saka Ilze: «Tas ir kaut kas tik ļoti labs, ka es būtu ar mieru dzemdēt un dzemdēt, lai vēlreiz piedzīvotu to fantastisko nedēļu.»

Kraamzorg ir pēcdzemdību aprūpe, kad aptuveni nedēļu katru dienu uz mājām nāk speciāli apmācīta sieviete, kas mātei iemāca visu nepieciešamo par zīdaini, palīdz viņu apkopt, iemāca pareizi vannot, barot ar krūti, ģērbt, guldīt, šūpot utt. Turklāt viņa apmāca ne tikai jauno māmiņu, bet arī tēti (vīriešiem oficiāli ir divas līdz trīs brīvas un apmaksātas dienas, bet visbiežāk viņi šajā laikā ņem atvaļinājumu, lai būtu kopā ar sievu un bērniņu).

Sieviete, kura palīdz apkopt bērnu, apkopj arī jauno māmiņu – palīdz nomazgāties, ģērbties, pārbauda, kā saraujas dzemde. Viņa pārbauda, vai viss ir kārtībā. Viņa arī veic nepieciešamos mājas darbus – tīra māju, mazgā un gludina veļu, taisa ēst u. tml. Ilze norāda: «Viņa dara visu, lai sieviete šajā nedēļā justos kā karaliene un nedarītu neko, kas neattiecas uz viņas bērniņu.»

Bērnu parasti piereģistrē tētis, bet to var darīt arī māte vai trešā persona. Reģistrācija jāveic trīs darba dienu laikā tajā pašvaldībā, kurā bērniņš piedzimis (gemeentehuis). Reģistrējoties jāuzrāda abu vecāku pases un precību apliecība, ja vecāki ir precējušies. Kad bērns ir reģistrēts, pašvaldība datus automātiski nosūta tālāk un piešķir arī bērnu pabalstu – apmēram EUR 200 četras reizes gadā.

Mazturīgām ģimenēm ir vēl citi pabalsti, ko var pieprasīt pašvaldībā vai ieņēmumu dienestā. Kad bērns ir piereģistrēts un saņēmis savu pilsoņa kodu, viņš ir jāreģistrē arī pie apdrošinātājiem, kuri bērnu apdrošina par brīvu.

Bērna ceturtajā dzīves dienā uz mājām nāk medmāsa, kas bērnam veic asinsanalīzes no papēža (pārbauda apmēram 20 iedzimtās slimības), kā arī veic dzirdes testu. Pirmajā nedēļā nāk arī ģimenes ārsts, kas apskata savu jauno pacientu.

Bērnu šajā laikā apskata arī apriņķa medmāsa no Konsultāciju biroja (consultatiebureau). Šī iestāde uzrauga bērna augšanu un attīstību no dzimšanas līdz skolas vecumam (četru gadu vecumam). Konsultāciju birojs arī veic nepieciešamo valsts vakcinācijas programmu. Pirmā vakcīna ir divu mēnešu vecumā. Pie ārsta bērnu ved tikai tad, ja viņš ir saslimis.

Savukārt katru otro dienu uz mājām nāk vecmāte, kas apkopj māmiņu un aprunājas par visu svarīgo un māmiņai aktuālo. Pēc sešām nedēļām ir pēdējā pēcdzemdību apskate. Pārrunas katrā tikšanās reizē ir ļoti svarīgas, jo tādējādi vecmāte ātri vien var saprast, vai jaunajai māmiņai radušās kādas problēmas, piemēram, ir pēcdzemdību depresija.

Portāli angļu valodā par grūtniecības un dzemdību laiku Nīderlandē:

Ilze iesaka izlasīt grāmatas valsts valodā:

  • Beatrijs Smulders «Veilig zwanger»;

  • Beatrijs Smulders «Veilig bevallen»;

  • Beatrijs Smulders «Veilig door de kraamtijd».

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Grūtnieces vēdera izmērs - kādam tam jābūt

Grūtniecības laiks un dzemdības Nīderlandē un Latvijā. Kopīgais un atšķirīgais

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Gatavojamies grūtniecībai

Grūtniecība

Valstis, pilsētas, vietas