Bērni

Vācija – perfekta skaidrība arī dzemdībās

Vācija ir valsts, kura viena no pirmajām ievieš dažādus tehnoloģiskus jauninājumus, lai varētu pēc iespējas labāk rūpēties par cilvēkiem. Vācija daudzējādā ziņā ir piemērs daudzām valstīm, tai skaitā Latvijai, tāpēc nav brīnums, ka arī grūtniecības un dzemdību jomā ir daudz līdzīgā. Tomēr salīdzinoši Latvijai vēl ir, kur augt. Nenoliedzami Vācija ir tā valsts, kur topošajai māmiņai vislabāk būtu, ja viņa prastu runāt tieši vāciski.

Vācijā ierasts, ka uzskaitē topošā māmiņa stājas ap 7.–10. nedēļu. Pārbaudes pie ginekologa līdz 7. mēnesim ir vienu reizi mēnesī, 8. mēnesī – divas reizes, savukārt 9. mēnesī – reizi nedēļā. Pēc 9. mēneša – katru otro dienu. Turklāt Vācijā ir likums, ka darba devējam ir jādod brīvs laiks, lai darbiniece varētu veikt šos apmeklējumus. USG tiek veikta trīs reizes: pirmā reize ir 9.–12. nedēļā, otrā reize ir 19.–22. nedēļā, un trešā reize 29.–32. nedēļā.

Foto: istockphoto.com

Lai gan visi izmeklējumi un arī pašas dzemdības skaitās maksas pakalpojums, Vācijā gandrīz ikvienam ir veselības apdrošināšana. Un apdrošināšana sedz izdevumus par visiem izmeklējumiem, arī papildus izmeklējumiem, ja tādus ārsts nosaka, tāpat par slimnīcu. Viena no cāļotājām forumā dalās pieredzē, ka 11. nedēļā bijusi uz saglabāšanu, savukārt bērniņam bija nepieciešams būt intensīvajā aprūpē četras nedēļas, bet viss, kas bijis nepieciešams, bijis par brīvu. Apdrošināšana apmaksā arī konsultācijas pie vecmātes visu grūtniecības laiku un vēl pus gadu pēc dzemdībām. Atsevišķi vienīgi jāmaksā par pakalpojumu Rufbereitschaft. Tas ir pakalpojums, kad divas nedēļas pirms dzemdību termiņa vecmāte ir gatava izsaukumam. Apdrošināšana sedz pirsmdzemdību un pēcdzemdību kursus. Svarīgākais, lai apdrošināšana ir Vācijā akceptēta, bet vislabāk, protams, ja tā ir Vācijas apdrošināšana. Pozitīvi ir tas, ka Vācijā ir iespējams būt apdrošinātam vienam cilvēkam, piemēram, tētim, un, ja topošā māmiņa nestrādā, viņa var būt līdzapdrošināta. Tas saucas Familienversicherte.

Dzemdību varianti

Evija, kura savu mazuli laidusi pasaulē Vācijā, norāda, ka dzemdēt iesaka braukt tad, kad kontrakcijas ir ik pa piecām minūtēm. Ja ir kādas problēmas, var saukt ātros, bet citādāk apdrošinātaji sedz braucienu ar taksi līdz slimnīcai. Par pakalpojumu saņemto čeku nosūta apdrošinātajiem, un viņi pārskaita samaksāto naudiņu.

Daloties savā dzemdību pieredzē, Evija teic, ka slimnīcā pārāk neuķinājās ar viņu, tomēr vienmēr kāds bija tuvumā (cāļotājas uzsver, ka personāls izturas ļoti atsaucīgi un sirsnīgi, vienmēr visu droši var jautāt). Evijai piedāvāja iet arī vannā, no kā gan viņa atteicās, jo iepriekšējā naktī jau mājās to četras reizes bija darījusi. Ja nepieciešams, par brīvu iespējama arī epidurālā anestēzija, ko var izvēlēties jebkurā brīdī.

Ja vīrs vēlas piedalīties dzemdībās, viņam nav iepriekš jāiziet kursi, un arī rentgens nav nepieciešams. Ja tētis vēlēsies palikt slimnīcā arī pēc dzemdībām, tad gan tas būs maksas pakalpojums par uzturēšanos un ēdināšanu.

Lai arī Vācijā lielākā daļa dzemdību notiek slimnīcās, tomēr ir māmiņas, kas izvēlas dzemdēt arī mājās, kā arī ir iespēja dzemdēt Gebutshaus jeb dzemdību namā. Tās sanāk tādas kā ambulatorās dzemdības, pēc kurām drīz vien sieviete tiek palaista mājās. Parastā slimnīcā sievietei vēl jāpavada divas līdz četras dienas stacionārā, ja nav nekādu sarežģījumu.

Slimnīca – bērniņa un māmiņas ērtībai

Bezmaksas palāta ir ar trim gultasvietām, iekārtojums vienkāršs – ar baltām sienām, dušu un vienu tualeti uz divām istabiņām. Ja grib ko labāku, individuālāku, par to atsevišķi jāmaksā. Evija tomēr izvēlējās kopējo palātu un bija kopā ar vēl vienu jauno māmiņu, līdz ar to neesot bijis garlaicīgi.

Jaundzimušajiem bērniņiem ir arī speciāla telpa, kur viņus var jebkurā brīdī aizvest. Šajā istabā vienmēr ir divas medmāsas, kas pieskata mazulīšus, kā arī atbild uz māmiņu interesējošajiem jautājumiem. Viena no māsiņām mazos ved uz palātām uz barošanas reizēm, vai, piemēram, palīdz mainīt autiņbiksītes vai nomazgāt. Arī pārtinamā vieta atrodas tieši blakus bērnu istabai. Tas arī palīdz ērtāk uzdot interesējošos jautajumus māsiņām.

Šāda bērnu istaba domāta bērnu drošībai, lai viņus nevajadzētu atstāt vienus, kaut vai tad, kad māmiņa vēlas ieiet dušā vai vienkārši pagulēt. To varēja darīt arī naktī, un arī Evija šādu iespēju izmantoja, norādot, ka līdz ko mazulītis pamodās vai sāka raudāt, viņu uzreiz veda pie māmiņas pabarot.

Slimnīca nodrošina māmiņai higiēnas preces bez maksas, tāpat arī autiņbiksītes un drēbītes bērnam. Evija gan secināja, ka nervozākas Latvijas māmiņas par to nemaz nebūtu priecīgas, jo uzskatītu, ka nedrīkst vilkt drēbītes, ko valkājis cits bērniņš: «Es nebiju tik jūtīga un priecājos par šādu iespēju.»

Arī ārsts mazulīti aprauga jau uzreiz pēc piedzimšanas un pirms laišanas mājās. Ja vecāki vēlas, bērna ārstu var iepriekš izvēlēties, bet, protams, arī pašā slimnīcā ir lieliski speciālisti. Bērna ik mēneša pārbaudes un zāles uz receptes arī ir bez maksas.

Šī ir adrese, kurā par brīvu iespējams pasūtīt informācijas materiālus par grūtniecības un dzemdību tēmu. Savukārt www.urbia.de ir arī grūtniecības forums, kurā reģistrējoties, līdzīgi kā Cālī, var uzdot visus interesējošos jautājumus, turklāt tieši par sev interesējošo apgabalu.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Topošā māmiņa – dzemdību norises noteicēja Itālijā

Dzemdības pie robežas – Valgā

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Gatavojamies grūtniecībai

Grūtniecība

Dzemdības