Bērni

Emocijas grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā izmainās ne tikai sievietes ķermenis, bet arī emocionālā sfēra, un šīm izmaiņām ir jāsagatavojas ne mazāk kā ķermeņa izmaiņām. Kādu brīdi grūtniece var justies pilnīgi laimīga, bet pēc brīža jau uznāk skumjas. Pirms minūtes pārņēma vainas apziņa visas pasaules priekšā, bet jau tūlīt šķiet, ka vainīga tomēr ir pasaule. Prieks un uztraukums, raudulība un vēlme paskandalēt, bailes un dvēseles pacēlumi mainās tādā ātrumā, ka grūtniece var sākt pārdomāt, vai viss kārtībā ar psihi.

Tomēr satraukties nevajag, jo tas ir pilnīgi normāli. Tādas emocionālas nestabilitātes iemesls ir, pirmkārt, intensīvās hormonu izmaiņās, kas notiek organismā. Turklāt sevis apzināšanās par topošo māti, domas par dzemdībām, par to vai es būšu laba māte, uztrauc katru sievieti, īpaši gaidot pirmo bērniņu. Grūtniecība ir smags garīgs pārbaudījums, tāpēc nevajag steigties pierakstīties pie psihoterapeita, bet labāk pastāstīt saviem tuviniekiem, ka jūsu emocionālā sfēra ir viegli ievainojama, un reakcijas neparedzamas pat pašai.

Papildus stresu rada izmaiņas ķermenī. Protams, visi zina, ka sievietes grūtniecības laikā pieņemas svarā, bet sekot sava attēla metamorfozēm spogulī ir grūtāk, nekā aplūkot svešas grūtniecības fotogrāfijas. Šķiet, kur gan palicis kustību vieglums un dabiskais sārtums, slaidais viduklis un nebēdnīgās dzirkstelītes acīs? Lai psiholoģiski pielāgotos ārējā izskata izmaiņām, ir nepieciešams laiks.

Izmainās arī attiecības ar vīru, taču tām nevajadzētu kļūt sliktākām, bet tieši jo otrādi, jo parādās kopīgas rūpes, mīlestība un maigums pret augošo punci. Lai arī topošais tētis apzinātos, ka mainās dzīves akcenti, arī viņam nepieciešams laiks un emocionāla piepūle.

Attieksme pret ķermeni

Grūtniecības laikā ķermenis pilda svarīgu misiju. Tas iznēsā jaunu cilvēku ar saviem priekiem notikumiem, sapņiem, idejām, uzvarām un atklājumiem. Ja sievieti ļoti uztrauc ķermeņa izmaiņas, tad der atcerēties, ka grūtniecība ir pārejoša, un pēc dzemdībām parādīsies arī prieks par agrākā fiziskā un emocionālā stāvokļa atgriešanos.

Attieksmi pret ķermeni iespējams uzlabot. Sēžot ērtā krēslā vai mīkstā dīvānā, izstiepiet uz priekšu rokas. Ar labo plaukstu noglāstiet savu kreiso roku un pēc tam otrādi. Apskaujiet sevi ar rokām, pieglaužot vaigu pie pleca un sajūtiet tā siltumu. Noglāstiet savas krūtis – tagad tās ir kļuvušas lielākas un skaistākas. Noglāstiet seju no deguna līdz deniņiem, ielaidiet pirkstus matos un sajūtiet to kuplumu. Vairākas reizes ar pirkstu galiem noglāstiet sev galvu no pieres līdz pakausim. Un galvu augšā, jūs esiet vienkārši skaistule!

Depresija


Pēc rietumu speciālistu datiem apmēram 20% grūtnieču ir pakļautas depresīviem stāvokļiem. Katras depresijas pamatā ir garastāvokļa nelīdzsvarotība, hiperjūtīgums, kas rodas hormonālo izmaiņu (estrogēna pieauguma) dēļ. Jau izpratnei, ka tas ir tikai hormonu darbības, kas normalizēsies pēc dzemdībām, rezultāts, vajadzētu palīdzēt cīņā ar depresiju, kaut gan parasti tā nav depresija kā tāda, bet gan tikai nomāktība.

Tikt galā ar šo stāvokli var vairāki ieteikumi:

1) Pareizs dienas režīms. Jāsabalansē darba un atpūtas laiks, jo nepamatotas skumjas var uznākt gan bezdarbības, gan pārpūles dēļ.

2) Normāls miegs. Tas ir viens no galvenajiem laba noskaņojuma priekšnoteikumiem. Grūtniecei nepieciešams 7-10 studu miegs.

3) Fiziskā aktivitāte. Tā samazinās hormona kortizola (izraisa stresu) ietekmi un sekmēs endorfīnu izstrādi, kas rada prieka sajūtu.

4) Autotreniņš. Jāsaprot, ka bieži nomāktībai nav iemesla, tāpēc nepieciešams sev atkārtot, ka grūtniecības ir prieks, laime un mīlestība. Depresīvu stāvokli grūtniecēm var izraisīt negatīvi izmeklējumu rezultāti, tomēr pirms sākt skumt, vajag apmeklēt vēl kādu speciālistu, jo diagnožu kļūdas nav retums.

Ģimenes izveidošanās


Katrs pāris, gaidot bērnu, ir satraukts, vai dzemdības noritēs laimīgi, vai bērniņš būs vesels, vai viņi būs labi vecāki. Dažkārt topošie vecāki nedalās savos pārdzīvojumos un tad var rasties visneiedomājamākie strīdi, tāpēc, ja kādu no vecākiem māc kādas šaubas vai bailes, tad labāk ir to pārrunāt ar otru. Tas nostiprina attiecības un abus vēl vairāk satuvina.             Daļai pāru sekss grūtniecības laikā kļūst par sava veida piedzīvojumu. Tas ir saistīts ar to, ka nav rūpju par izsargāšanos un sieviete vairāk atbrīvojas. Daudzas grūtnieces atzīmē libido kāpumu otrajā trimestrī., bet tēvi mēdz atzīmēt, ka sieviete, gaidot bērniņu, kļūst vēl seksīgāka. Tomēr gadās arī, ka kādam no pāra šķiet, ka sekss var traumēt bērniņu, vai sievietei novērojams libido kritums.

Grūtniecība ir labākais laiks, lai sakārtotu topošās māmiņas un vecmāmiņas attiecības, ja tās ir bijušas problemātiskas. Mazuļa piedzimšana arī vecmāmiņai ir ļoti nozīmīgs notikums, kas maina arī viņas statusu. Tomēr jābūt gatavai, ka dažas vecmāmiņas uzskata, ka nu tik sāksies viņas vētrainas darbības laiks, dod padomus un norādījumus.

Darbā, visticamāk, ka lielākā daļa kolēģu sniegs grūtniecei savu atbalstu, tomēr var arī būt tādi, kas uzskatīs, ka sieviete vairs netiek galā ar saviem pienākumiem. Ja grūtniece ir „neaizstājamais darbinieks” tad dekrēta atvaļinājumu, kas ietekmē uzņēmuma darbību, vadība neuzņems ar prieku. Sievietei ir jābūt gatavai sarunai ar vadību. Var izteikt pateicību par sapratni un palīdzību, kā arī pārliecību, ka pēc bērna kopšanas atvaļinājuma atgriezīsieties savā darbā.

Grūtniecība var kļūt par pārbaudījumu sievietes attiecībās ar viņas draugiem. Draudzenes, kurām vēl nav bērnu, iespējams nedaudz var attālināties, toties sieviete iegūs daudz jaunu paziņu, kurām ir bērni.  

Izjūtas grūtniecības laikā pa trimestriem.

Pirmais trimestris Grūtniece bieži kavējas atmiņās par pagātni – atceras savu bērnību, mīlas pārdzīvojumus un pat bijušos draugus. Citiem vārdiem, tās ir pārdomas par to, kāda dzīve bija pirms grūtniecības. Bērna piedzimšana kardināli maina ne tikai dzīvi, bet arī pašidentifikāciju. Tagad atbilde uz jautājumu kas es esmu? ietvers arī jēdzienu māte.

Otrais trimestris Topošā māmiņa var vēlēties iegādāties mājdzīvnieku. Tas tiek skaidrots, ka sieviete grib izveidot un uzturēt neredzamu intuitīvu saikni ar bērniņu. Tajā pašā laikā, sieviete iztēlojas, kāds izskatīsies mazulis, kāds izaugs. Var parādīties drūmas domas un ļaunas priekšnojautas, kas vienkārši atspoguļo uztraukumu par dzemdībām.

Trešais trimestris Sievietēm vara rasties vēlme nodarboties ar zemūdens peldēšanu vai alu apmeklēšanu. Tiek uzskatīts, ka tā ir sagatavošanās dzemdībām zemapziņas līmenī. Ja šajā laikā ir vēlme iegādāties suni, tad tas tikai nozīmē vēlmi pēc psiholoģiskas aizsardzības un atbalsta.

Tēva izjūtas.

Sievietes grūtniecības pirmā trimestra laikā tēvs izjūt lepnumu, jo bērna piedzimšana ir daļa no viņa pašrealizācijas. Otrajā trimestrī var uznākt drūmas domas vai bailes – vai viņš spēs kļūt par labu tēvu. Grūtniecības beigās vīrietis sāk domāt par savu lomu dzemdību laikā, ja paredzētas ģimenes dzemdības un par to, kā bērniņš un viņa māte atgriezīsies mājās pēc dzemdībām. Neilgi pirms dzemdībām vīrietim var būt bailes dažādu iemeslu dēļ, un viens no biežākajiem iemesliem ir – ka tad, kad sieva būs jāved uz slimnīcu, nedarbosies mašīna.

Četras emocijas, kas visbiežāk pārņem grūtnieci:  

* Prieks, apmierinājums Nereti laimes sajūta iestājas tajā brīdī, kad sieviete ierauga pozitīvu grūtniecības testu. Visbiežāk jauku, gaišu emociju uzplūdi ir otrajā trimestrī.

* Skumjas, nožēla Grūtniecības laikā, īpaši no rītiem, sieviete var justies kā no laivas izmesta, kamēr īstā, interesantā dzīve paiet garām. Daudzas šajā laikā atceras savus mirušos radiniekus, un var pat uzskatīt, ka tas vēstī ko ļaunu. Patiesībā tā zemapziņā ir nožēla, ka mirušais neredzēs mazuli un nedalīsies priekā par viņa dzimšanu.

* Stress Iemeslu stresam ir ļoti daudz. Ja grūtniecība nav iepriekš plānota, tad var rasties neparedzētas grūtības, piemēram, darbā. Slikta pašsajūta vai vīra neizpratne arī stresu nemazina. Ja pagātne ir bijusi neiznēsāta grūtniecība, arī tad stress ievērojami pieaug.

* Trauksme, bailes Sievietes uztraucas par to, vai viņas būs labas mātes, īpaši, ja tā ir pirmā grūtniecība. Vēlāk pievienojas uztraukums, kāda būs atgriešanās darbā. Daudzas sāpīgi pārdzīvo pārtraukumu karjerā un iesējamās finanšu problēmas.

Sagatavoja Ieva

Citi noderīgi raksti

Grūtniecība un sporta nodarbības

Auglības meklējumos

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība