Bērni

Grūtnieces vēdera izmērs - kādam tam jābūt?

Grūtniecēm reizēm liekas, ka viņu vēders aug nevis pa dienām, bet stundām vai arī pretēji – tas gandrīz nemaz nav pamanāms. Kā pārliecināties, vai vēders atbilst normai (un vai tāda norma vispār pastāv), uzzināsim no vecmātes Ivetas Bērziņas.

Rādītāji – vēdera apkārtmērs un dzemdes augstums

Apmeklējot ārstu vai vecmāti, grūtniecēm tiek mērīts vēdera apkārtmērs un dzemdes augstums. Šajā darbības kopumā tiek novērtēts vai mazulis aug un attīstās. Ja vēdera apkārtmērs katru mēnesi pieaug, tad tas nozīmē, ka arī mazulis aug, ja tas neizmainās, tad jāsāk domāt, kāpēc tā – vai māmiņa ietur diētu vai bērniņš neaug. Nav tādu noteiktu centimetru apkārtmēram, kas būtu norma vai ne-norma. Mēs taču katra pēc savas būtības esam citādākas – cita tievāka, cita apaļāka. Tad jau mums visām ir jādzīvo ar parametriem 90-60-90, lai varētu runāt par kādu normu vai standartu grūtniecības gadījumā. Protams, vēdera apkārtmērs būs atkarīgs arī no uztura – vai ēdīs veselīgu un sabalansētu uzturu vai sēdēs uz pankūku diētas.

Svara palielināšanās grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā svara palielināšanās (normāla) ir 10-12 kg visas grūtniecības laikā, un tam nav strikti jābūt 1 kg mēnesī svars katrai pieaug individuāli. Šis svara pieaugums ir uz bērniņa rēķina, augļa ūdeņiem, placentas, dzemdes svara, krūšu palielināšanās svara un nedaudz arī uz tauciņiem, kas ir vajadzīgi, lai darbotos visi sievišķie hormoni. Viss pārējais ir liekais svars jeb māmiņas tauki, un, no kā rodas tie, tas visiem ir tāpat zināms.

Liels vai mazs vēders vien nav rādītājs

Liels auglis vienmēr neparādās kā liels apkārtmērs un otrādi. Ir bijuši visādi pārsteigumi – puncis izskatās milzīgs, bet piedzimst 3 kg smags bērniņš, toties citai vēdera izmēri nav tik lieli, bet bērns sver gandrīz vai 5 kg. Tas ir atkarīgs no vēdera priekšējās sienas un tā saucamās presītes. Trenētie punči labāk savāc punci

Protams, ka ar katru nākošo grūtniecību vēders izstiepjas vairāk un līdz ar to vairāk izgāžas uz āru. Arī striju veidošanās nav atkarīga no vēdera lieluma, tā ir ģenētika – kādu audu elastību ir iedalījuši senči, ar tādu arī ir jāsadzīvo. Var jau mēģināt lietot pretstriju krēmus, bet tas vienmēr rezultātu nedod, bet vairāk palīdz tām māmiņām, kas ir uz robežas laba elastība un švakāka elastība. Daudzi lieli punči redzēti bez nevienas strijas.

Labāks mazs vēders vai liels? Protams, ka mazs, jo mūsu vēderu tur mugura. Mugurai ir grūti noturēt lielu vēderu, tāpēc mammītēm var vairāk sāpēt mugura un parādīties arī jaunas muguras problēmas.

Ieteikumi grūtniecēm

Visām grūtniecēm būtu ieteicams samazināt uzturā sāls patēriņu, jo tas veicina šķidruma aizturi organismā un tūsku veidošanos. Asi (piparoti un etiķoti) ēdieni rada papildus slodzi nierēm un kopā ar tūsku var parādīties vēl nieru problēmas. Trekni un cepti ēdieni gandrīz vienmēr ir ar lielāku sāls daudzumu, bet liekie uzņemtie tauki arī pārtop par māmiņu liekajiem taukiem. Māmiņai gaidot mazuli nav jāēd «par diviem». 

Foto: istockphoto.com

Uzturā katru dienu ir jābūt augļiem, dārzeņiem, piena produktiem, liesai gaļai vai zivij, dažādu graudaugu produktiem (putrām). Ja ļoti gribas saldumus, tad tos lieto nelielos daudzumos pēc ēšanas, lai saldumi nekļūtu par pamatēdienu. Ļoti labi cepumu, konfekšu, zefīru un tamlīdzīgu produktu vietā ēst žāvētus augļus – ābolus, aprikozes, rozīnes. Var arī nedaudz riekstus, jo tur ir labie augu valsts tauki, bet aizrauties nevajag, jo no riekstiem iegūst arī eļļu.

Ja ir izveidojušās tūskas, nedrīkst samazināt uzņemtā šķidruma daudzumu organismā, tāpat ir jādzer ūdens, jo tikai tīrs ūdens var dabūt prom slikto ūdeni no cilvēka organisma. Samazinot šķidruma lietošanu cieš viss organisms. Jā, nedzerot tūskas samazināsies, bet tikai tāpēc, lai ķermenis noturētu cilvēku pie dzīvības. Cilvēks nevar dzīvot un eksistēt bez ūdens, tāpēc tūskas ūdeni ķermenis paņems uz citiem iekšējiem orgāniem, lai tie varētu funkcionēt – vēl tiešāk ar jūsu veco tūskas šķidrumu būs jāstrādā smadzenēm. Tāpēc nekādu ūdens ierobežojumu (par 2,5 l dienā vairāk arī nevajadzētu) – izslēdzat uz pāris dienām sāli no uztura un dzerat ūdeni.

Kājām tūska var būt arī no paplašinātām vēnām, bet to vajadzētu teikt savam ārstam vai vecmātei un šo problēmu risināt citādāk. Te bezsāls diētas un ūdens nepalīdzēs (šis varētu būt gadījums, kad vēnu atslodzes dēļ var palikt gultā pāris dienas, bet ja nelietos kompresijas jeb tās saucamās vēnu zeķes, tad arī tās pāris dienas neko nemainīs).

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Grūtniecība un sporta nodarbības

Zēns vai meitene - nosaka vecāki un daba

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība