Bērni

Nelaba dūša labai grūtniecībai

Lielākā daļa topošo māmiņu pirmajā grūtniecības trimestrī izjūt lielāku vai mazāku nelabumu. Tas var piemeklēt tikai no rītiem vai arī visas dienas garumā. Apkopojām informāciju, kāpēc tā notiek un ko grūtniece var darīt, lai atvieglotu šo laiku.

Iemesli nelabumam grūtniecības sākumā

Nelabums grūtniecības laikā ir grūtniecības toksikoze, kas piemeklē lielāko daļu topošo māmiņu no piektās, sestās nedēļas un turpinās līdz pirmā trimestra beigām – 12., 13. nedēļai. Visgrūtāk parasti ir no 7. līdz 10. nedēļai un, ja nelabums ir apgrūtinošs, var prasīt slimības lapu un mājās atpūsties, lai organisms pielāgotos jaunajām pārmaiņām. Ir arī grūtnieces, kurām ar to nākas samierināties visu grūtniecības laiku.

Nelabums var izpausties kā slikta dūša, var būt arī vemšana, turklāt ne tikai no rīta, bet visas dienas garumā. Ja bez sliktas dūšas arī reibst galva, jāņem vērā – tas var liecināt par to, ka ir krities asinsspiediens, tāpēc labāk parūpēties, lai tas būtu normas robežās. Ja sliktā pašsajūta vairākas reizes dienā beidzas ar vemšanu un tādēļ topošā māmiņa nespēj uzņemt pietiekami daudz pārtikas un šķidruma, jāuzmanās no atūdeņošanās. Ja vien iespējams, jāturpina dzert ūdens vai kādas tējas, no kurām nepaliek slikti. Nomākts garastāvoklis, izteikts apetītes trūkums, galvas reiboņi un pilnīgs nespēks rodas, ja ir pārlieku liela toksikoze. Tas topošajai māmiņai var būt bīstami. Mazulis uzņems sev nepieciešamās vielas, toties grūtniecei tas radīs papildu sarežģījumus. Nepieciešamības gadījumā labāk vērsties pie ārsta.

Lai arī medicīna un zinātne joprojām līdz galam nespēj izskaidrot, kāpēc topošo māmiņu piemeklē nelabums, iespējamie izskaidrojumi ir vairāki. Jāatzīst, ka mūsu ķermenis ir ļoti gudrs, un par to var pārliecināties arī grūtniecības laikā – visam ir likumsakarīgs izskaidrojums, lai pēc deviņiem mēnešiem piedzimtu veselīgs mazulis.

Bieži vien var palikt nelabi no dažādām smakām, piemēram, no ceptiem ēdieniem. Tas grūtnieces arī attur ēst šādu ēdienu, tādējādi sanāk ievērot veselīgāku dzīvesveidu un uzņemt veselīgāku barību, kas nepieciešama arī jaunajai dzīvībai.

Dabiski, ka organismam ir vajadzīgs laiks, lai pieņemtu jaunās izmaiņas, kas rada hormonu svārstības, maina vielmaiņu, bieži vien samazina glikozes līmeni asinīs, samazina vitamīna B6 un dzelzs daudzumu, kas tieši ietekmē pastiprinātu nogurumu.

Saka, ka grūtnieču nelabums ir labs nelabums, jo ļoti aktīvi paaugstinās progesterona līmenis, kas pasargā no priekšlaicīgu dzemdību sākšanās, samazina spontānā aborta draudus. Līdz ar olšūnas ieligzdošanos dzemdē izdalās arī horiongonadotropīna hormons, kas paaugstinās līdz 12. grūtniecības nedēļai un pēc tam atkal samazinās. Tāpēc mēdz teikt – ja jūtamies slikti, tad bērniņš labi iekārtojas. Turklāt jārēķinās – ja māmiņa gaida dvīņus, šie hormoni izdalās divreiz vairāk, tāpēc nelabuma sajūta un toksikoze ir krietni izteiktāka. Nav jāsatraucas, kad grūtniecības nelabums pāriet – tas nozīmē, ka hormonu darbība ir normalizējusies un organisms ir pieradis pie jaunajām pārmaiņām.

Ieteikumi pret nelabu dūšu

  • No rīta nevajag strauji celties. Jāceļas mierīgi un pamazām, organismam ļaujot pamosties. Daudzas topošās māmiņas pirms celšanās mēdz ieēst kādu cepumu vai baranku, iedzert siltu tēju, ļaujot organismam uzņemt pirmos spēkus ikdienas gaitām.

Foto: istockphoto.com
  • Ēst pietiekami bieži, bet mazām porcijām. Nevajadzētu nogaidīt līdz brīdim, kad rodas izsalkums. Tā kā grūtniecības laikā bieži ir pazemināts cukura līmenis, biežas ēdienreizes cukura līmeni uztur vienmērīgā stāvoklī, uzlabojot pašsajūtu. Jāievēro, kuri produkti izraisa sliktu dūšu un kuri nē. Tie var būt pavisam citi ēdieni nekā pirms grūtniecības.

  • Vienai grūtniecei patiks silts ēdiens, citai vieglāk būs uzņemt aukstu. Daļai topošo māmiņu palīdz sāļa uzkoda pirms maltītes.

  • Regulāri jāuzņem šķidrums. Tas palīdzēs darboties organismam un smadzenēm un nepieļaus organisma atūdeņošanos. Šķidrumu neiesaka uzņemt reizē ar maltīti. Palīdzēt var tēja bez kofeīna, lai gan tajā pašā laikā ir sievietes, kurām palīdz melnā tēja, kafija vai pat kola.

  • Vājuma brīdī atlaisties horizontālā stāvoklī, lai galva visu laiku nebūtu uz leju. Vēlams arī gulēt pusdienlaiku, lai organismam pietiek enerģija vakara gaitām.

  • Lietot kādu no medikamentiem pret sliktu dūšu. Tās var būt ingvera saknes kapsulas, dzelzs vai ginekologa ieteikti medikamenti, kas paredzēti grūtniecēm. Var lietot arī grūtnieču vitamīnus, tikai nevajag tos lietot tukšā dūšā. Var gadīties, ka vitamīni kādai grūtniecei izraisa sliktu dūšu, tad labāk tos nomainīt.

  • Dziļa elpošana ļauj uzņemt vairāk skābekļa un atvieglot ķermeņa darbību. Iespējams, palīdz kādi mierīgi vingrojumi. Noteikti ir vērts katru dienu iziet svaigā gaisā, kaut vai pie mājas, ja ir bail, ka pašsajūta neļauj doties tālāk.

Māmiņas, daloties grūtniecības pieredzē, atzīst, ka bieži vien nekas nelīdz un ir jāgaida, kad nelabums pāries pats no sevis. No zālēm daudzām ir palīdzējušas «Motilium» un «Domperidonum». Agnesei pirmās grūtniecības laikā ieteica dzert «Cerukālu», to viņa dzēra arī otrās grūtniecības laikā.

Māmiņas meklē produktus, kas mazina slikto pašsajūtu. Zaigai palīdzēja āboli un arbūzi, savukārt Solvitai līdzēja loki ar krējumu, tos organisms pats prasīja. Laura atceras, ka visu laiku gribējusi kaut ko turēt mutē, košļāt, lai nepaspēj izdalīties siekalas, tad bija labi. «Grauzu ābolus, košļāju stipro «Orbit» un mēnesi no vietas brokastīs, pusdienās un vakariņās ēdu eļļā ceptus ķirbīšus. Vispār brīnos, kā nepieņēmos svarā.»

Elīnai savukārt palīdz ledenes «Bārbele» un rupjmaize. Kristīne piekrīt, ka slikti kļuva tad, ja nebija paēsts, tāpēc vienkāršākā metode bija paēst, labi noderēja apelsīnu sula un skābu kāpostu sula. Tamārai palīdzēja kola, krekeri, čipsi un sāļie riekstiņi. Bet, tā kā daudz nevarēja ieēst, viņa nevis pieņēmās svarā, bet pat zaudēja trīs kilogramus.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Grūtnieces vēdera izmērs - kādam tam jābūt?

Ķirurģiskā kontracepcija jeb sterilizācija

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība