Bērni

Kur meklējamas Māmiņu skolas

Ja topošie vecāki vēlas apmeklēt sagatavošanas kursus, kur uzzinātu ko vairāk par gaidāmajām dzemdībām, viņiem ir visai plašas iespējas.

Foto: istockphoto.com

Kursus rīko gan ārstniecības iestādes, kur māmiņas plāno dzemdēt, gan arī privāti praktizējošas vecmātes, veselības centri utt. Nedaudz ieskatīsimies šajā piedāvājumā.

Māmiņu klubā – četru lekciju kursi

Māmiņu kluba pārstāve Sandra Līvmane informēja, ka Māmiņu klubs piedāvā apmeklēt četru lekciju dzemdību sagatavošanas kursu topošajiem vecākiem. Kursus var apmeklēt gan pāris, gan tikai topošā māmiņa. Maksa ir LVL 15 par lekciju, ja nāk pāris, un LVL 10, ja topošā māmiņa nāk viena.

Dzemdību sagatavošanas kursi sastāv no četrām lekcijām un notiek reizi nedēļā. Darba dienu vakaros no 18:00 līdz 20:00 vai sestdienās no 12:00 līdz 14:00 vai no 15:00 līdz 17:00.

Kursu tēmas:

 • grūtniecība – veselīga grūtniecība, dzemdību plāns un vietas izvēle, priekšvēstneši;
 • krūts ēdināšana – krūts zīdīšanas pamatprincipi, pozas, problēmas un to risinājumi;
 • jaundzimušais – jaundzimušā aprūpe un veselība, pirmās dienas pēc dzemdībām;
 • dzemdības – dzemdības, dzemdību pozas, palīglīdzekļi, atsāpināšana.

Māmiņu klubā notiek arī citas topošajiem vecākiem paredzētas lekcijas:

 • mazuļu hendlings topošajiem vecākiem;
 • jaundzimušā adaptācijas lekcija;
 • dzemdību pozu un elpošanas vingrojumu nodarbība;
 • otrā mazuļa ienākšana ģimenē;
 • individuāla sagatavošanās dzemdībām ar vecmāti.

Māmiņu klubs atrodas Vīlandes ielā 1 (ieeja no Elizabetes ielas).

Latvijas Ģimenes centra Klīnikā mācās tie, kuri tur plāno dzemdēt

Topošo māmiņu lekcijas tiek lasītas tām ģimenēm, kas plāno dzemdēt šajā klīnikā (Rīgā, Kaņiera iela 10a). Ir trīs tēmas: krūts barošana, bērna kopšana un dzemdības. Arī vīrieši tiek sagatavoti piedalīties dzemdībās. Vienas lekcijas cena ir LVL 12, ilgums – aptuveni 1,5 h. Ar katru ģimeni strādā individuāli. 

Stārķa ligzdā – Topošo vecāku skola

Ģimenes veselības centrā «Stārķa ligzda» katru mēnesi notiek Topošo vecāku skolas nodarbības. Tas ir četru lekciju kurss:

 • dabisku dzemdību norise;
 • partnera praktiskā palīdzība dzemdībās;
 • krūts ēdināšana;
 • jaundzimušo kopšana un hendlings.

Piedaloties četrās nodarbībās, māmiņa iegūst ierakstu mātes pasē, ka abi ar tēti ir sagatavoti ģimenes dzemdībām.

Sīkāku tēmu izklāstu un to, kad lekcijas notiek un kādas lektores vada, var aplūkot mājaslapā starkaligzda.lv (sadaļā «Nodarbības – Topošo vecāku skola»). Atrodas Rīgā, Lāčplēša ielā 62/66–43. Cena par katru nodarbību – LVL 23 no pāra (23x4=LVL 92). Ja māmiņa nāk viena, cena nemainās.

Vēl ir divas nodarbības, kas paredzētas pēc dzemdībām: jaundzimušā adaptācija un otrā bērna ienākšana ģimenē.

Veselības un medicīnas centru plašais piedāvājums

Mārketinga speciāliste Vineta Rūsiņa informēja par to, kas tiek piedāvāts topošajiem un esošajiem vecākiem veselības centrā «Pļavnieki», Juglas Medicīnas centrā un medicīnas centrā «Elite».

Kopsavilkuma tabulu skatīt šeit.

Vecāku apvienībā KKM – kursi krievu valodā

Vecāku apvienība KKM aicina lektorus vadīt nodarbības par dažādām tēmām, ir arī dzemdību sagatavošanas kursi. Nodarbības notiek  krievu valodā.

Kursos varēsiet uzzināt:

 • Tuvojaties dzemdībām. Nekas nenotiek? Vai patiesi?
 • Kā var sākties dzemdības.
 • Kādas izjūtas – fiziskas un emocionālas – sievietei var rasties dzemdību laikā.
 • Dzemdību atvēršanās periods. Vēršanās fiziski un emocionāli.
 • Dzemdību izstumšanas periods jeb – kā es dzemdētu, ja dzemdētu uz vientuļas salas?
 • Kā varam atvieglot sāpes un paspilgtināt pozitīvās izjūtas.
 • Kā varam palīdzēt pašas sev, kā mums var palīdzēt atbalsta personas un mediķi.
 • Kā varam efektīvi gatavoties dzemdībām.
 • Pirmās dienas ar mazuli.

Mēs parādīsim:

 • kā var elpot un palīdzēt sev ar balsi;
 • kā veikt masāžu;
 • sniegsim ieskatu dzemdību pozās;
 • izmēģināsim dzemdību meditāciju.

Apmeklējot šos kursus, iespējams doties ekskursijā uz Ģimenes centra klīniku, kur var apskatīt pirmsdzemdību palātas un dzemdību zāli. Iespējama tikšanās ar kādu no Ģimenes centra klīnikas speciālistiem, kurš atbildēs uz jūs interesējošiem jautājumiem. Dzemdību sagatavošanas kursos paredzētas divas nodarbības, pēc kuru apmeklēšanas veic ierakstu mātes pasē, kā arī ir papildu praktiskā nodarbība (dzemdību pozas, elpošana).

Foto: istockphoto.com

Nodarbību cenas nosaka kursu vadītājas. Vienas nodarbības cena ir LVL 10 (Vecāku apvienības KKM biedriem – LVL 9). Apmeklējot divas nodarbības, saņemsiet 50 % atlaidi praktiskajai nodarbībai. Topošo māmiņu ērtībai kursus var apmeklēt Rīgas centrā (Kr. Barona iela 164) un Imantā (Kurzemes prospekts 15).

Veselības centrā 4 – gan konsultācijas, gan vingrojumi

Veselības centra 4 rehabilitācijas dienestu (Kr. Barona iela 117 («Klubs 4»), Pārslas iela 3/5 un Kr. Valdemāra iela 100) vadītāja Vaira Kaziniece pastāstīja, ka darbs ar topošajiem vecākiem ir nozīmīga veselības centra ikdienas sastāvdaļa. Jau vairākus gadus ar labiem panākumiem centrs konsultē ne tikai dzemdību jautājumos, bet arī piedāvā vingrošanu grūtniecēm, pēc tam arī jaunajām māmiņām mazuļus attīstošo grupu nodarbībās.

Citas vietas, kur grūtnieces sagatavo dzemdībām

Rīgas Dzemdību nama mājaslapā dzemdibu-nams.lv var redzēt grafiku drīzākajām topošo māmiņu nodarbībām par grūtniecības norisi un dzemdībām. Uz šīm lekcijām nav iepriekš jāpiesakās. Lekcijas notiek Dzemdību namā, Prof. Melka auditorijā. Kasē jāsamaksā LVL 5 no cilvēka par katru nodarbību, LVL 8 no pāra. Līdzi jāņem mātes pase, jo pēc otrās nodarbības mātes pasē tiek ielikts zīmogs par sagatavošanu ģimenes dzemdībām.

AVA klīnika savā mājaslapā informē, ka piedāvā pilnu kursu, kas sagatavos sievieti dzemdībām un mātes lomai. Programmas ietvaros notiek nodarbības grupās un individuālās nodarbības. Vienas nodarbības cena – LVL 7.

Klīnikas «Premium medical» mājaslapā  lasām, ka tiek piedāvātas nodarbības Topošo vecāku klubiņā. Nodarbība grupā notiek, ja uz to piesakās ne mazāk par četriem cilvēkiem. Ja grupa netiek nokomplektēta, jebkuru tēmu ir iespējams apgūt individuāli pie tā paša speciālista. Tiek piedāvātas vecmātes, fizioterapeites, pediatra, grūtnieces uztura, psihologa un psihoterapeita lekcijas, mākslas terapijas seminārs un grūtnieču vingrošana grupās.

SIA «Auxilia Prima» ārstu prakses mājaslapā arī atrodama informācija par lekcijām topošajiem un esošajiem vecākiem. Pirmsdzemdību sagatavošanas nodarbības cena – LVL 15.

Par citām vietām, kur notiek sagatavošanas nodarbības dzemdībām un kas atrodas tuvāk dzīvesvietai, topošie vecāki var meklēt informāciju internetā, pie sava ginekologa un dzemdību nodaļā, kur plānojamas dzemdības.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Grūtniecības testu vēsture

Skūpsta savaldzinātie

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Grūtniecība

Gatavojamies grūtniecībai