Bērni

Mākslīgā apaugļošana

Ne vienmēr mūsu dzīvē viss notiek tā kā plānots. Ne vienmēr mūsu mazais brīnums atnāk pie mums vieglu ceļu. Dažreiz gadās, ka ir jāpalīdz bērniņam ienākt mūsu ģimenē.
Par neauglību vajadzētu sākt interesēties tiem pāriem, kas, regulāri dzīvojot dzimumdzīvi un nelietojot kontracepcijas līdzekļus, viena gada laikā nevar tikt pie mantinieka. Dakteri runā par primāro neauglību, kad pārim vispār nav bērnu, un par sekundāro neauglību, kad neauglība iestājusies pēc bērna iznēsāšanas. Statistika rāda, ka līdz pat 10 procentiem pāru nespēj radīt pēcnācējus, tomēr medicīna tagad attīstījusies tik tālu, ka ārsti ļoti retus neauglības gadījumus atzīst par bezcerīgiem, tik dažādas ir iespējas tikt pie bērniem. Speciālisti uzskata, ka līdz šim brīdim Latvijā ir piedzimuši aptuveni 142 tā sauktie mēģeņu bērni un notikušas ap 200 mākslīgās apaugļošanas operācijas.
Svarīgākais, ka neauglības ārstēšanā jāpiedalās abiem partneriem. Nebūs efekta, ja pie mediķiem pēc palīdzības griezīsies tikai sieviete, jo daudzkārt (aptuveni 50 procentos gadījumu) vainīgais ir tieši vīrietis.
Neauglības gadījumos sievietei nereti tiek veikta laporoskopija, vīrietim, ja nepieciešams, jāārstējas pie urologa, bet daudzās ģimenēs ir tā saucamā kombinētā neauglība, kad mediķu palīdzība nepieciešama abiem. Apaugļošanu, lai cik paradoksāli tas arī neizklausītos, var veikt arī tad, ja spermā vispār nav spermatozoīdu, tad tos iegūst tieši no oliņas. Galvenais - miers un ticība.
Sievietei ar medikamentu palīdzību uzaudzē vismaz 30 folikulus - pūslīšus olnīcā, kuros attīstās olšūnas, no tām izvēlas trīs, ko ginekologs punktējot izņem ārā, lai embriologs tai pievienotu spermatozoīdu. Apaugļotās olšūnas ar katetru tiek ievadītas dzemdes dobumā. Nereti mākslīgās apaugļošanas rezultātā var tikt pie dvīņiem, kā saka, kompensācijai par pārciesto neauglību. Pēc operācijas vēl jālieto hormoni, kas mākslīgi apaugļotai sievietei dabīgi neizstrādājas, un, ja rezultāts ir veiksmīgs, grūtniece vairs ne ar ko neatšķiras no sievietēm, kas bērnu ieņēmušas dabīgā ceļā. Statistikas dati rāda, ka gandrīz puse no 200 Latvijā veiktajām mākslīgās apaugļošanas operācijām ir veiksmīgas, un vasarā dzimšanas dienu svinēs pirmie Latvijas mēģeņu bērniņi - 1997.gadā dzimušās dvīņu meitiņas.
Miers, ticība un labas domas ir nepieciešamas arī, lai izdotos apaugļošana, bet, ja pirmajā reizē operācija neizdodas, cerības atmest nevajagot. Var mēģināt vēlreiz.

IVF jeb ārpus ķermeņa apaugļošana

Klasiskā mākslīgā apaugļošana jeb IVF (In Vitro Fertilization) tika radīta pirms 30 gadiem sieviešu neauglības jeb tā saucamā „olvadu faktora" pārvarēšanai.

Izmeklēšana

Pirms mākslīgās apaugļošanas pārim ir jānodod STS, hepatītu, HIV un dzimumhormonu analīzes. Sievietei jāveic dzimumhormonu analīzes dabiskā cikla sākumā un beigās, lai varētu noteikt vislabāk piemēroto olnīcu stimulācijas protokola veidu un tam nepieciešamas hormonu devas. Vīrietim jānodod spermas analīze, kura parādīs, kāds no apaugļošanas veidiem būs jālieto pēc olšūnu iegūšanas.

Stimulācijas protokoli

Dabiskā menstruālā ciklā sievietes organismā nobriest viena olšūna. Lai mākslīgas apaugļošanas procedūras rezultāti būtu labāki, t.i., lai iegūtu vairākus embrijus un tādejādi palielinātu grūtniecības iestāšanās varbūtību no 10 līdz 40 %, veicina vairāku olšūnu vienlaicīgu attīstību. Tas tiek panākts ar hormonu palīdzību, kuri veicina olšūnu nogatavošanos. Ir vairāki stimulācijas protokolu varianti. Tie atšķiras ar stimulācijas ilgumu un lietoto hormonu daudzumu. Atbilstošo stimulācijas protokolu nosaka ginekologs, vadoties pēc sievietes hormonālā statusa un pēc olnīcu reakcijas uz stimulāciju. Gara protokolā zāles jālieto pusotru mēnesi, īsa variantā stimulācija ilgst 2 nedēļas. Stimulācijas laikā folikulu augšanu kontrolē ar ultrasonogrāfijas palīdzību, kuru veic ik pēc 2-3 dienām. Kad lielākie folikuli ir sasnieguši 17 mm diametrā, tiek veikta to punkcija (OPU), lai iegūtu olšūnas.

OPU

Pēc stimulācijas beigām tiek veikta olšūnu iegūšana no organisma. Šo procedūru veic ar narkozi, jo olšūnas iegūst no folikuliem, kamēr nav notikusi ovulācija. Folikulus punktē ar speciālu adatu. Atkarībā no to daudzuma, procedūra ilgst līdz 30 minūtēm, pēc tam sievietei ir stunda jāatpūšas palātā, lai beigtos narkozes iedarbība. Punkcijas laikā embriologs izmeklē folikulu saturu un uzreiz iegūtas olšūnas ieliek speciālā vidē inkubatorā, kur tas atradīsies līdz apaugļošanas brīdim un tālāk 2-5 dienas, kamēr attīstās embriji.

Embrioloģija

Olšūnu iegūšanas dienā vīrs nodod spermu un apaugļošana tiek veikta 3-4 stundas pēc olšūnu iegūšanas. Pa šo laiku spermatozoīdi tiek atmazgāti no pārējām spermas šūnām un apaugļošanai lieto tikai labākos spermatozoīdus, t.i. tos, kuri pārvietojas ātri un ir morfoloģiski normāli. Ja no ejakulāta pēc attīrīšanas var iegūt vismaz 20000 aktīvi kustīgo spermatozoīdu uz katru iegūto olšūnu, tad veic tā saucamo IVF (in vitro fertilisation), kad spermatozoīdu suspensiju piepilina klāt olšūnām, un apaugļošana notiek bez cilvēka iejaukšanās. Ja spermatozoīdu skaits ir mazāks par 20000 vai to kustīgums nav pietiekoši labs, tad pielieto ICSI procedūru.

ICSI

Šo operāciju parasti izmanto vīriešu neauglības gadījumos. Metodes pamatā ir viena vienīga spermatozoīda injicēšana tieši olšūnas citoplazmā. ICSI metode tika izstrādāta smagu vīriešu neauglības formu ārstēšanai, kuru gadījumā spermatozoīdu ir tik maz, ka to nepietiek parastajai IVF procedūrai, vai arī spermatozoīdiem ir smagi morfoloģiski un funkcionāli defekti. Spermatozoīdi, kas tiek izmantoti injicēšanai olšūnās, izraudzīti ņemot vērā to kustīgumu un morfoloģiju. Metode tiek pielietota tikai no 1992. gada, bet pateicoties tas efektivitātei, to pielieto arvien plašāk un, piemēram, dažas ASV klīnikās tā ir aizstājusi parasto IVF.

Grūtniecības iestāšanas

2-5 dienas pēc apaugļošanas vislabākie embriji, parasti 1-2, tiek ievietoti dzemdes dobumā ar speciāla katetra palīdzību. Šī procedūra nav sāpīga un notiek bez narkozes. 2 nedēļas pēc embriju ievietošanas dzemdē var veikt asins analīzes, kur nosaka tā saucamo beta-horionisko hormonu, kas ir embriju veiksmīgas attīstības indikators. Ja grūtniecības iestāšanas tiek apstiprināta arī ar ultrasonogrāfiju, tad sieviete stājas uzskaitē pie ginekologa un, tālāk viss notiek tieši tā, kā dabiskās grūtniecības gadījumā.

Vispār ICSI izdošanās procents pie labiem nosacījumiem ir maksimums 34-40%.

EKA - ekstrakorporālā (ārpusķermeņa) apaugļošana

Ekstrakorporālā apaugļošana sastāv no vairākiem posmiem:

- vairāku folikulu attīstības hormonālā stimulācija (superovulācijas stimulācija);

- folikulu punkcija un olšūnu iegūšana no tiem;

- olšūnu apaugļošana ar spermu laboratorijas apstākļos;

- embriju ievadīšana dzemdes dobumā.

Procedūras kopējais ilgums: 4-5 nedēļas.

Veikt EKA procedūru ieteicams tādos neauglības gadījumos, kas nepadodas terapijai vai kuru pārvarēšanas iespēja ar EKA ir lielāka, nekā izmantojot citas metodes.

Mazā vārdnīca

IVF - ārpusķermeņa apaugļošana, kad olšūnas un spermijus salaiž mēģenē kopā un tie pamatīgi sapriecājas (apaugļojas);

ICSI - ārpusķermeņa apaugļošana, kad embriologs katrā olšūnā ievada pa vienam spermijam;

SA - spontānais aborts;

MA - missed aborts, nenoticis aborts, kad augļa attīstība apstājas;

LA - laparoskopija.

Grūtniecības iestājas biežāk, ja partneru vecums ir mazāks un neauglības periods ir īsāks. Jo ātrāk Jūs griezīsieties pēc specializētas palīdzības, jo vieglāk ir Jums palīdzēt.

Sagatavoja Griezite

Citi interesanti raksti

Grūtniecības testu vēsture

Skūpsta savaldzinātie

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Grūtniecība

Gatavojamies grūtniecībai