Bērni

Vēlīna grūtniecība

Nesen medijos diskusijas par to, kad sieviete ir par vecu, lai dzemdētu, izraisīja kāda 61 gadu veca brazīliete, kura gaida savu pirmo bērnu.

Foto: istockphoto.com

Palikt stāvoklī pēcmenopauzes vecumā ar mākslīgās donoru šūnas palīdzību Latvijā nav pārāk izplatīta parādība. Tomēr māmiņas, kuras pēc ilgāka pārtraukuma vai pat pirmo bērniņu dzemdē 35–40 gadu vecumā, nav retums. Uz jautājumiem par vēlīno grūtniecību, ko cilvēki uzdod forumos, atbildēja MFD Sieviešu Veselības centra «Vita» ginekoloģe Inga Rubule (www.mfd-pardaugava.lv).

Uzskati par vēlīno grūtniecību no forumiem

 • Bērniem parasti patīk jauni vecāki un no veciem vecākiem dažkārt ir kauns.

 • Mīnusi – sarūk ar bērnu kopā pavadīto gadu skaits, var nesagaidīt mazbērnus.

 • Vēlīnie bērni cieš no pārāk lielas aprūpes.

 • Gados vecākiem cilvēkiem ļoti bieži dzimst talantīgākie bērni.

 • Lielajās Eiropas valstīs un ASV uz pirmo grūtniecību pēc 35 gadu vecuma neviens neskatās kā uz kaut ko īpašu.

 • Vecums šobrīd vairs netiek uzskatīts par nopietnu riska faktoru.

 • Fizioloģiski piemērotākais laiks bērna laišanai pasaulē ir pirms 30 gadiem, apmēram 20–24 gados. Bet ne vienmēr tas ir labākais no psiholoģiskā viedokļa. Es domāju, ka jādzemdē tad, kad sieviete ir tam gatava.

 • No cik gadiem grūtniecību sauc par vēlīno grūtniecību? 80. gados tie esot bijuši 28 gadi. Kā ir tagad?

Par vēlīnu grūtniecību mēs runājam, ja grūtniecei ir 35 un vairāk gadu.

 

 • Kādi ir statistikas dati par dzemdībām pēc 35 gadiem? Vai šādu dzemdību skaits palielinās? Kā situācija Latvijā atšķiras no situācijas citās valstīs?

Pēdējo gadu statistika nepārprotami rāda, ka gan pirmais bērniņš, gan arī pārējie ar katru gadu dzimst arvien vēlāk, tas ir, arvien vecākām sievietēm. Šajā ziņā Latvija neatšķiras no citām Eiropas valstīm. Pēdējos gados arvien palielinās to grūtnieču skaits, kam pirmā grūtniecība ir 35 gadu vecumā un vēlāk. Tas ir saistīts ar sievietes vēlmi sevi pilnveidot. Sieviete vēlas iegūt labu izglītību, ceļot, iegūt pieredzi, veidot karjeru un tikai pēc tam sākt domāt par ģimenes veidošanu un bērna laišanu pasaulē. Citiem savukārt pieņemt šo svarīgo lēmumu neļauj finansiālā situācija, stabilitātes trūkums. Līdz ar to mūsdienās sievietes atliek grūtniecības plānošanu uz labākiem laikiem.


 • Vai Latvijā sievietes mēdz dzemdēt pēcmenopauzes vecumā?

Latvijā tā nav ierasta prakse, ka sievietes dzemdētu pēcmenopauzes vecumā. Bet gadās arī tādas situācijas, ka sieviete domā – ir sācies menopauzes laiks, lai gan ir iestājusies grūtniecība.


 • Vai vecākām sievietēm ir grūtāk tikt pie bērna?

Jo vecāka sieviete izvēlas dzemdēt, jo vairāk ar veselību saistītu problēmu var būt. Bet no otras puses – jo vecāka sieviete, jo atbildīgāk viņa izturas pret grūtniecību.

Ja topošā māmiņa ir vecāka par 35 gadiem, pieaug sekojošu slimību risks:

*Vielmaiņas problēmas, it īpaši cukura vielmaiņas. Tas ir grūtniecības izraisīts jeb gestācijas diabēts, kas rodas grūtniecības laikā. Tas ir risks, ka mazulis var piedzimt ar lielāku svaru, kas līdz ar to var radīt problēmas dzemdību gaitā, un mazulim var veidoties vielmaiņas traucējumi.

*Pieaug iedzimtu attīstības anomāliju risks.

*Vecākām sievietēm biežāk nekā pārējām grūtniecēm ir paaugstināts asinsspiediens.

*Sievietei kļūstot vecākai, pieaug neauglības problēma.

 • Vai tēva vecums arī ietekmē iespēju apaugļot sievieti?

Protams, jo arī vīrieša reproduktīvā veselība ar gadiem samazinās. Jo vecāks vīrietis, jo lielāka neauglības iespēja, un pats būtiskākais, ka pieaug iedzimtu attīstības anomāliju risks.


 • Vai pirms grūtniecības iestāšanās jāievēro īpaši veselīgs dzīvesveids?

Noteikti. Grūtniecība ir jāplāno. Vispirms vajadzētu atmest visus kaitīgos ieradumus: smēķēšanu, alkohola lietošanu. Būtu jāieplāno vizīte pie ārsta un jānodod analīzes – maksts iztriepe un analīzes no dzemdes kakla jeb onkocitoloģija. Ja ir hroniskas saslimšanas, ir jākonsultējas ar savu ārstu par to, vai grūtniecību vispār ieteicams plānot. Ja sieviete drīkst palikt stāvoklī, tad jānoskaidro, kādas zāles jālieto. Pirms grūtniecības iestāšanās būtu labi, ja topošie vecāki jau trīs mēnešus pirms tam lietotu folskābi, lai samazinātu mazuļa attīstības anomāliju risku.


 • Kā vecums ietekmē grūtniecības gaitu? Vai var saasināties esošās slimības, rasties jaunas?

Pieaug dažādu slimību risks. Kā jau minēts iepriekš, pieaug augļa iedzimtu attīstības anomāliju risks, grūtniecības diabēta risks, asinsspiediena svārstības, lielāks grūtnieces svara pieaugums. Bieži vien saasinās jau esošās slimības, un grūtniecības laikā nav iespējams lietot visus medikamentus. Tas nozīmē, ka ārsts ļoti rūpīgi izvērtēs un izlems, kādas zāles ir droši lietot grūtniecības laikā, bet bieži vien tās nav efektīvākās.


 • Vai vecums ietekmē dzemdību gaitu? Vai biežāk nepieciešama stimulēšana, ķeizargrieziens?

Pirmajās dzemdībās, ja sievietei ir jau ap 40 gadu, ir diezgan daudzi faktori, kas liek izšķirties par labu ķeizargriezienam. Bieži vien ir vāja dzemdību darbība, paaugstināts asinsspiediens dzemdību laikā, mazulis ar lielu svaru, kā arī samazināta iegurņa muskuļu elasticitāte. Ja grūtniecei ir hroniska saslimšana, tā var sarežģīt dzemdību gaitu, tāpēc bieži vien tiek plānots ķeizargrieziens. Priekšlaicīgas dzemdības visbiežāk netiek novērotas.


 • Kāda ir Dauna sindroma iespējamība? Tā ir lielāka nekā jaunajām māmiņām?

Dauna sindroma attīstības risks pieaug pēc 35 gadu vecuma. Bet arī jaunai grūtniecei, kura ir jaunāka par 18 gadiem, pieaug risks, ka bērniņš piedzims ar ģenētiskām problēmām.


 • Vai ir lielāka iespēja, ka piedzims dvīņi vai pat trīnīši?

Ja grūtniecība nevar iestāties dabiskā ceļā un tiek izmantotas kādas no mākslīgās apaugļošanas metodēm, tad iespējama ir dvīņu un pat trīnīšu grūtniecība.


 • Tik daudz risku un iespējamu sarežģījumu. Varbūt labāk aizmirst par bērnu pēc 35 gadu vecuma? Kādi ir plusi vēlīnai grūtniecībai? 

Noteikti nav jāatsakās no grūtniecības. Katras sievietes dzīves lielākais piepildījums ir bērniņš. Tikai tas ir jāplāno, un ir labi, ja ir savs ārsts, ar kuru var kopīgi risināt visas problēmas un vadīt grūtniecību. Ja plānojiet ģimenes dzemdības vai arī gribat sagatavoties laikam, kad bērniņš būs pārvests mājās, iesaku apmeklēt topošo vecāku skolas. Piemēram, MFD Veselības centrs «Pārdaugava» piedāvā nodarbību ciklu, kuru var apmeklēt, sākot no 30. grūtniecības nedēļas. Var izvēlēties sev interesantāko tēmu vai arī apmeklēt visas nodarbības. Papildu informācija un pierakstīšanās nodarbībām pa tālruni: 67131316 (www.mfd-pardaugava.lv).


 • Vai vēlīno grūtnieču aprūpe ir lielāka un vai jāveic vairāk izmeklējumu? Kādos gadījumos jāveic vairāk analīžu un diagnostikas nekā «parastajām» grūtniecēm? Vai ir testi, kas ir bīstami bērnam, un vai visi ir obligāti?

Ja grūtniecība ir iestājusies spontāni un norit bez sarežģījumiem, tad apmeklēt ārstu vajadzēs tikpat bieži, cik veselai grūtniecei – reizi mēnesī. Taču, tā kā grūtniece pēc 35 gadiem tiek ieskaitīta riska grupā attiecībā uz ģenētiskām slimībām, tad katrai grūtniecei būtu nepieciešams veikt papildu izmeklējumus – ultrasonogrāfiju un asinsanalīzes, kas noteiks seruma marķierus, pēc kuriem tiks aprēķināts risks, vai bērniņš piedzims ar kādu no attīstības anomālijām. Ja analīzes uzrāda, ka risks ir liels, tad ārsts piedāvās amniocentēzi – augļa ūdens parauga paņemšanu. Augļa ūdeņos ir augļa šūnas, tās ir ģenētiskās informācijas nesējas, pēc kurām laboratorijā nosaka iespējamos ģenētiskos riskus.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Grūtniecības testu vēsture

Skūpsta savaldzinātie

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Grūtniecība

Gatavojamies grūtniecībai