Bērni

Grūtniecība un dekoratīvā skaistumkopšana

Tāpat kā jebkura sieviete, arī topošā māmiņa vēlas būt skaista, jo īpaši sava bērniņa gaidīšanas laikā. Tomēr tieši par dekoratīvo skaistumkopšanu grūtniecības laikā tiek lauzti daudzi šķēpi, ko drīkst un ko nedrīkst darīt. Mēģinājām atšķetināt vairākus uzskatus, izprotot, kāpēc tādi radušies, un saprotot, kas ir mīti un kas – patiesība.

Matu griešana un krāsošana

Daudzas topošās māmiņas grūtniecības laikā negriež un nekrāso matus, bet daļa to turpina darīt. Tam, kāpēc nevar griezt matus, atbilde meklējama jau ļoti senos laikos, kad sieviete un viņas mati tika saistīti ar dzīvības spēku. Tāpēc arī veidojies uzskats, ka, apgriežot matus, bērnam tiks apgriezts prāts.

Foto: istockphoto.com

Kādreiz mati simbolizēja cilvēka garīgo spēku un auglību, tāpēc sievietei kā dzimtas turpinātājai savos matos bija jānodrošina dzīvības spēku rezerves bērnam. Gari mati kā spēka un skaistuma simbols sastopams ne tikai mitoloģijā, bet arī reliģijā. Turklāt senlatviešiem arī dzemdību process bija ļoti īpašs brīdis, kad sieviete izlaida savus garos matus, lai enerģija vieglāk plūstu un dzemdības būtu vieglākas.

Ja sieviete tam visam tic, tad grūtniecības laikā matus negriež, jo, kā zināms, arī domām ir liels spēks. Foruma diskutētājas gan norāda, ka bieži vien dažādi uzskati rodas no nesaistītiem faktiem, piemēram, reiz kāda māmiņa, kurai piedzima bērniņš ar garīgu atpalicību, atcerējās, ka grūtniecības laikā apgriezusi matus, vēl kāda atcerējusies to pašu, un, lūk, dabas likums ir gatavs. Tomēr, ja sieviete senajiem uzskatiem netic, loģiska izskaidrojuma, kāpēc matus nevarētu griezt, gan nav.

Citādāk ir ar matu krāsošanu. Viens iemesls, kāpēc matus nevajadzētu krāsot – daudzām sievietēm grūtniecības laikā mati kļūst sausāki, un krāsošana to vēl vairāk pastiprina; otrs iemesls ir matu krāsu ķīmiskais sastāvs. Turklāt atrašanās frizētavā, kur visapkārt ir dažādi ķīmiskie izgarojumi, ilgāku laiku nav vēlama, jo grūtnieces ir īpaši jutīgas uz ķīmiskām vielām un grūtniecības laikā nav vēlams ieelpot tādus izgarojumus.

Savukārt, krāsojot matus mājās, krāsa var nonākt saskarē ar ādu un līdz ar to nonākt arī asinsritē. Tomēr saprotams, ka asinsritē var nonākt tikai ļoti minimāla šo vielu daļa, turklāt arī bērniņam ir sava aizsardzība – placenta un augļūdeņi, kas nelaiž cauri gluži visu, ko piegādā asinsrite. Lai nepieļautu matu krāsas saskari ar ādu, var nekrāsot visus matus, bet gan šķipsnas. Tomēr ir māmiņas, kas pieturas pie principa – grūtniecības laikā nelietot neko tādu, ko būtu bail likt uz zīdaiņa ādas.

Grūtniecēm, veicot dažādas skaistumkopšanas procedūras, to skaitā matu krāsošanu, jārēķinās, ka gaidību laikā mainās hormoni, kas var izstrādāt visādus brīnumus. Piemēram, to ietekmē mati vienkārši nepieņem matu krāsu, līdz ar to pēc krāsošanas mati būs vai nu tādā pašā krāsā, vai arī citā, pavisam neparedzētā tonī. Tas attiecas arī uz balināšanas laikā iegūto rezultātu. Tā kā balināšana īpaši sausina matus, jārēķinās, ka mati var kļūt arī pārāk trausli, par ko daudzas grūtnieces satraucas, jo mati mēdz kļūt daudz plānāki un pastiprināti izkrist.

Foto: istockphoto.com

Ne tikai grūtniecības laikā, bet arī citās reizēs jārēķinās ar iespējamo alerģisko reakciju, kas var izraisīt nepatīkamu niezi vai sliktākā gadījumā – ādas apdegumu.

Protams, alerģiska reakcija arī pašu māmiņu piemeklē retu reizi, tāpēc nav nosacījuma, ka grūtniecības laikā nedrīkst krāsot matus. Izvēle jāizdara pašai māmiņai.

Kosmētisko līdzekļu lietošana

Grūtniecības laikā daļa māmiņu atsakās no dekoratīvās kosmētikas vai arī izvēlas biokosmētiku, jo ne tikai krēmi un matu krāsas, bet arī šampūni un pat zobu pastas satur naftas produktus, kas nonāk organismā un līdz ar to arī pie bērniņa. Tāpat arī grūtniecības laikā biežāk nekā parasti no dažādiem kosmētikas produktiem var rasties alerģija.

Permanentais jeb ilgnoturīgais make-up

Tieši tāpat, kā tas ir ar matu krāsu, nevar arī zināt, kā organisms reaģēs un āda uzņems ilgnoturīgo uzacu, skropstu vai lūpu krāsu – tā var iedarboties ar dažādu intensitāti, veidot pleķus vai radīt alerģisku reakciju.

Mākslīgo nagu likšana

Daļa māmiņu atsakās no mākslīgo nagu likšanas, jo var gadīties, ka grūtniecības laikā tie turēsies daudz īsāku laiku, jo gaidību laikā var mainīties nagu struktūra un viss mākslīgais var atlēkt. Tāpat arī pēc bērniņa piedzimšanas daudzām sievietēm mākslīgie nagi apgrūtina bērniņa ikdienas aprūpi, tāpēc viņas jau laicīgi atsakās no šī bieži vien ierastā, bet mākslīgā skaistuma.

Otra lieta, kam jāpievērš uzmanība – speciālistes prasmes, veicot sagatavošanās manikīru vai pat vienkārši manikīru, jo grūtnieces organisms ir jutīgāks un jebkura mikroplaisiņa var dot ceļu infekcijai, ja instrumenti nav sterili vai, piemēram, nagu lakas uzklāšana vai noņemšana nenotiek precīzi un uzmanīgi.

Solārija apmeklēšana vai paštonējošo krēmu lietošana

Latvijā pastāv uzskats, ka sieviete ar skaistu iedegumu izskatās veselīgi, tāpēc daudzas izmanto iespēju iegūt mākslīgo iedegumu, ejot uz solāriju vai arī izmantojot paštonējošos krēmus. Tomēr arī no šīs skaistuma procedūras visbiežāk grūtniecības laikā māmiņas atsakās. Viens iemesls – tāpēc, ka āda var dažādi reaģēt un palikt nevis zeltaini brūna, bet gan pleķaina. Otrs iemesls – solārija apmeklējuma laikā iegūtais papildu ultravioletais starojums, kura ietekme līdz galam nav izpētīta. Atsevišķi speciālisti gan norāda, ka no ultravioletā starojuma pilnībā tāpat nav iespējams izvairīties, tāpēc dažas minūtes labā solārijā nebūs kaitīgas, tās tikai nodrošinās māmiņas labsajūtu.

Foto: istockphoto.com

Ar paštonējošo krēmu lietošanu īpaši jāuzmanās un rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija. Uz daudziem krēmu iepakojumiem ir norādes, ka grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā nav ieteicams tos lietot. Paštonējošie krēmi biežāk nekā citi krēmi izraisa alerģisku reakciju, tāpēc ir jāuzmanās.

Dekoratīvā skaistumkopšana grūtniecības laikā allaž būs ļoti strīdīgs jautājums – būs topošās māmiņas, kuras grūtniecības laikā krāsos matus, ies uz solāriju un lietos dekoratīvo kosmētiku, apliecinot, ka, mazulim piedzimstot un attīstoties, viss ir kārtībā, un norādot, ka tad jau arī jebkurš cits cilvēks nevar to visu darīt, jo alerģiska reakcija var būt ikvienam un sekas nekad nevar paredzēt. Būs tādas māmiņas, kuras no ierastajiem skaistumkopšanas rituāliem atteiksies daļēji, bet būs arī tādas māmiņas, kuras šos deviņus mēnešus maksimāli mēģinās iztikt bez dažādiem ķīmiskiem produktiem un procesiem. Tā ir katras māmiņas individuāla izvēle un atbildība.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Grūtniecība un sporta nodarbības

Auglības meklējumos

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība