Bērni

Diabēts un grūtniecība

Vai diabēta slimniecei var iestāties grūtniecība?

Diabēta slimniece var kļūt grūta, tikai visām grūtniecībām vajadzētu būt plānotām. Pētījumi liecina, ka tajos gadījumos, kad diabēts ir labi kompensēts, sievietei ir tāda pati cerība uz veiksmīgu grūtniecības iznākumu kā veselām sievietēm.

Kad es būšu gatava grūtniecībai?

Pirms grūtniecības iestāšanās jānoskaidro daži jautājumi. Atrodiet speciālistus, kas veiks jūsu veselības aprūpi grūtniecības laikā. Ideālā gadījumā tā ir komanda, kurā ietilpst jūs, jūsu partneris, ārsts endokrinologs, ginekologs, ģimenes ārsts, dietologs. Šai aprūpes komandai jābūt pieejamai 24 stundas dienā un 7 dienas nedēļā.

Katrā apmeklējuma reizē ginekologs un endokrinologs vērtēs bērna augšanu, salīdzinot ar jūsu ķermeņa masu, jūsu asinsspiedienu, glikozes līmeni asinīs un urīnā, kā arī pārbaudīs, vai jums nav tūska. Šie izmeklējumi nepieciešami, lai noteiktu diabēta kompensāciju un izslēgtu komplikāciju rašanās iespēju. Komplikācijas, ieskaitot toksēmiju (augsts asinsspiediens, svīšana, olbaltumu parādīšanās urīnā), pavairo augļa ūdens uzkrāšanos un sekmē urīnceļu infekciju rašanās iespēju. Tieši šīs komplikācijas biežāk sastop sievietēm, kuras slimo ar diabētu.

Dietologs palīdzēs jums plānot maltītes, lai jūs un jūsu bērns saņemtu nepieciešāmās uzturvielas, kā arī saglabātos laba diabēta kompensācija.

Regulāras pārbaudes

Sevišķi svarīgi ir regulāri kontrolēt nieru, acu stāvokli un asinsspiedienu. Ja sievietei ir smagas diabēta komplikācijas (nefropātija, retinopātija, ļoti augsts asinsspiediens), grūtniecību neiesaka. Grūtniecība šīs komplikācijas var stipri saasināt.

Plānojot grūtniecību, būtiski ir noteikt glikolizētā hemoglobīna (HbAic) daudzumu asinīs. Šī pārbaude atklāj diabēta kompensācijas līmeni pēdējās 6-8 nedēļās. Tas ir svarīgi. Jūs zināsiet, vai diabēta kompensācija ir pietiekama, lai varētu atļauties grūtniecību. Šo pārbaudi jums vajadzēs periodiski atkārtot visu grūtniecības laiku. Jāgatavojas diabēta gaitas kontrolei, izmantojot glikometru. Iespējams, ka vajadzēs palielināt insulīna injekciju skaitu.

Ja līdz grūtniecībai diabētu ārstējāt ar tabletēm, grūtniecības laikā jums būs jāpāriet uz ārstēšanos ar insulīnu. Pārrunājiet šo jautājumu ar savu ārstu. Mācieties, cik vien tas ir jūsu spēkos, kā kontrolēt diabētu, kā diabēts var ieteikmēt grūtniecību un kādas ir diabēta īpatnības dažādos grūtniecības periodos. Ļoti svarīgi, lai jūs saņemtu jūsu vīra vai partnera atbalstu. Ja tas ir sarežģīti, varbūt var palīdzēt kāda cita persona.

Vai ar bērnu viss būs kārtībā?

Ja jūsu diabēts visu grūtniecības laiku ir labi kompensēts, iespēja, ka bērns būs pilnīgi vesels, ir tāda pati, kā mātēm, kas neslimo ar diabētu. Iedzimti defekti sastopami divas reizes biežāk, ja diabēts bijis slikti kompensēts grūtniecības pirmā trimestrī, kad bērnam veidojas iekšējie orgāni. Ja glikozes līmenis bijis augsts grūtniecības pēdējos mēnešos, bērns parasti piedzimst ar mazu masu.

Pirmās mūža dienas bērnam var būt dzirdes traucējumi un pazemināts glikozes līmenis asinīs. Mātēm, kas ilgstoši sirgst ar diabētu, var būt placentas attīstības traucējumi. Tāpēc augošam bērnam netiek adekvāti piegādātas uzturvielas un bērna masa var būt mazāka par normu. Placenta var būt pat tik maza, ka nespēj bērnu nodrošināt ar pamatuzturvielām. Šādā gadījumā bērna dzīvība ir apdraudēta gan pirms piedzimšanas, gan uzreiz pēc tās.

Kāda ir iespēja, ka bērnam varētu rasties diabēts?

Iespēja, ka bērnam varētu būt iedzimts diabēts, ir ļoti, ļoti maza. Ja jums ir II tipa (neinsulinējamais) diabēts, pastāv 50% iespēja, ka bērnam būs nosliece uz cukura diabētu. Ne visiem cilvēkiem ar noslieci uz diabētu rodas šī slimība. Ja jums ir I tipa (insulinējamais) diabēts, pārmantojamībai ir maza nozīme. 5-6% gadījumu bērnam attīstās nosliece un diabētu. Ja abiem vecākiem ir diabēts, 25-30% bērnu pastāv risks saslimt ar diabētu mūža laikā. Pārrunājiet šos jautājumus ar savu ārstu, un jūs gūsiet vēl precīzāku informāciju.

Kad būtu steidzīgi jāmeklē ārsta palīdzība?

Grūtniecības laikā ir svarīgi ātri atklāt un ārstet sarežģījumus. Ja jums rodas turpmāk minētie traucējumi, dariet to laikus zināmu saviem veselības aprūpētajiem.

Glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā paaugstinās vairāk par 5 mmol/l (90 mg%), vai arī pēc maltītēm (2 stundas pēc ēšanas) tas ir 6,7 mmol/l un lielāks.

Grūtniecības laikā glikozes līmenim asinīs vajadzētu būt tuvu normai. Varbūt, lai to sasniegtu, būs nepieciešams daudz aktīvākas metodes insulīna devu regulēšanā, nekā jūs esat pieradusi.

Parādās ketonvielas urīnā. Tas var liecināt, ka diabēts nav labi kompensēts, jūs esat badojusies, vai arī jums bijusi spilgta hiper- vai hipoglikēmija.

Urīnpūšļa iekaisuma simptomi, bieža urinēšana un sāpes urinēšanas laikā.

Nespēja ēst sakarā ar sliktu dūšu vai vemšanu.

Bērna kustību samazināšanās vai grūtības tās noteikt.

Kā mans bērns nāks pasaulē?

Dzemdības var būt operatīvas (ķeizargrieziens) vai vaginālās. Vaginālas dzemdības ir drošākas gan jums, gan bērnam. Dažos gadījumos, ja ir kādi sarežģījumi (toksēmija, augļa distresa pazīmes, liels bērns), ārsts ieteiks ķeizargriezienu.

Vai pēc dzemdībām mans insulīna injekciju režīms mainīsies?

Tūlīt pēc dzemdībām, iespējams, būs nepieciešama mazāka insulīna deva nekā pirms grūtniecības. Vēlāk jūs ievērosiet to insulīna injekciju režīmu, kāds jums bija pirms grūtniecības. Pēc dzemdībām jums tāpat būs nepieciešama regulāra glikozes līmeņa kontrole.

Vai es varēšu zīdīt savu bērnu?

Jūs varēsiet zīdīt savu bērnu, ja vien to vēlēsieties. Pārrunājiet ar dietologu un savu ārstu par diētas un insulīna devas maiņu bērna zīdīšanas periodā.

Zīdīšana var izraisīt strauju glikozes līmeņa krišanos. Lai no tā izvairītos, pirms katras zīdīšanas izdzeriet glāzi piena. Tas dos jums papildu glukozi un uzturvielas.

Ja bērns izlaiž zīdīšanas reizi, arī jūs izlaidiet piena papilduzņemšanu. Ja bērns grib ēst tieši tai laikā, kad jums ir maltīte, sāciet zīdīt viņu, pirms tam izdzerot glāzi piena. Pēc bērna zīdīšanas ēdiet savu maltīti.

Rūpējieties par sevi, un jūsu iespējas laist pasaulē veselu, normālu bērnu ir tādas pašas, kā jebkurai sievietei.

No Kanādas Diabēta asociācijas izdevuma "Diabetes and Pregnancy" tulkojusi Ilze Garanča.

Citi noderīgi raksti

Emocijas grūtniecības laikā

Auglības meklējumos

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība