Bērni

Ginekoloģiskā 2D, 3D un 4D ultrasonogrāfija

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ir neatņemams diagnostiskais izmeklējums topošajai māmiņai, lai novērtētu augošā mazuļa attīstību un veselības stāvokli. Mūsdienās šādus izmeklējumus var veikt, lai novērtētu mazuļa vizuālo izskatu, un, iespējams, attēlā var mēģināt saskatīt līdzību ar kādu no vecākiem. Tagad šie izmeklējumi atgādina reālu cilvēka fotogrāfiju, turklāt 4D ultrasonogrāfija dod iespēju mazuļa dzīvi mammas vēderā vērot gluži kā videofilmu. Par to stāsta «Veselības centra 4» ginekoloģe Inta Dinsberga.

Ginekoloģijā kā pamatizmeklējuma neatņemamu sastāvdaļu pielieto 2D ultrasonogrāfiju, kuras pamatattēlu veido ultraskaņa, izejot cauri dažāda blīvuma, dziļuma, dažādi apasiņotiem un novietotiem audiem. To pielieto arī akušērijā. 2D ultrasonogrāfija ir pietiekama, standarta izmeklēšana arī grūtniecības periodā, lai noteiktu grūtniecības, dzemdību laika, augļa attīstības, placentas un nabassaites stāvokli.

Foto: istockphoto.com

Tomēr moderno tehnoloģiju iespējas attīstās. Ar augstvērtīgiem ultrasonogrāfiem, kas aprīkoti ar speciālu zondi, ultraskaņas staru var virzīt dažādos virzienos un, ar datoru apstrādājot iegūtos datus, iegūt telpisku attēlu. To pazīstam kā 3D ultrasonogrāfiju. Pēdējais jaunums ir telpiska attēla iegūšana reālajā laikā, ko sauc par 4D (dimensionālo) ultrasonogrāfiju.

2D ultrasonogrāfiju var salīdzināt ar velosipēdu, 3D ultrasonogrāfiju – ar automašīnu, 4D – ar lidmašīnu, kas ļauj pārvietoties gan pa labi, gan pa kreisi, gan uz augšu, gan uz leju. 4D ultrasonogrāfijas izmeklējums sniedz svarīgu informāciju par augļa virspusēji novietoto struktūru (seja, mugurkauls, ekstremitātes utt.), līdz ar to tas tiek pielietots diagnosticētas patoloģijas precizēšanai. Šis izmeklējums topošajiem vecākiem ļauj ieraudzīt savu mazuli citas kvalitātes attēlos.

Mūsdienu modernā aparatūra dod iespēju iegūt ne tikai kvalitatīvu attēlu. RIS (radioloģijas informācijas sistēma) ļauj to saglabāt elektroniskajā atmiņā vai ārējos informācijas nesējos (CD, DVD).

Optimālais laiks veikt 4D ultrasonogrāfiju ir 26.–30. grūtniecības nedēļa. Jāatzīst – lai dators spētu izveidot telpisku attēlu reālā laikā, ir virkne priekšnosacījumu, ko speciālists diemžēl nevar ietekmēt. Piemēram, konkrēto augļa daļu, ko vēlas aplūkot, jāieskauj noteiktam augļūdens daudzumam, vēlams augļa nomoda stāvoklis. Sejas apskati var apgrūtināt tuvu novietotas ekstremitātes, tāpēc vecāki tiek brīdināti par attēla iespējamu neizdošanos.

Informāciju sagatavoja «Veselības centra 4» sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Apine.

Citi noderīgi raksti

Tūpļa guļa un bērna pagriešana dzemdībās 1. daļa

Būt līdzās dzemdībās - mammai, māsai, draudzenei

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība