Bērni

Hemoglobīns un ar to saistītās problēmas

Kas ir hemoglobīns?

Vispirms būtu jāsaprot, no kā sastāv mūsu asinis. Varam iedomāties kompotu, kurā bez sīrupa vēl ir dažādi augļi. Lūk, sīrups būs asiņu plazma, bet augļi - asiņu formelementi. Katrs no tiem atbild par kaut ko noteiktu mūsu organismā. Viens no šiem formelementiem ir eritrocīts, kurš līdzinās mazītiņam lidojošajam šķīvītim. Viņš ir apaļš un saplacināts kā pankūciņa un ir vienīgais formelements asinīs, kurš ir krāsains, sarkans. Tāpēc mūsu asinis izskatās sarkanas. Šis eritrocīts arī ir būvēts no dažādām molekulām, no kurām visbūtiskākais ir hemoglobīns. Eritrocita galvenā funkcija ir organisma apgāde ar skābekli. Kā tad tas notiek? Hemoglobīna viducītī piestiprinās trīsvērtīgā dzelzs molekula, kura savukārt cieši tur saņemto skābekli. Un tieši šis komplekss ir nepieciešams, lai audi saņemtu skābekli. Tātad vēlreiz! Eritrocits -> hemoglobīns -> III vērtīgā dzelzs -> skābeklis. Ja kaut kas šajā posmā iztrūkst, audi nesaņem skābekli, kaut ari elpojam pilnu krūti!

Kāpēc man nepieciešami dzelzs preparāti?

Visbiežāk trūkst tieši dzelzs, lai ķēdīte būtu pilna. Kā redzat, es speciāli uzsvēru, ka nepieciešama III vērtīgā dzelzs. Diemžēl parasti tā ir nenoturīga un dabā visbiežāk sastopama tieši II vērtīgā. Taču mūsu organisms prot pārvērst šo II vērtīgo par tik vajadzīgo III vērtīgo. Tas notiek pateicoties īpašai vielai, kas izsrādājas kunģī un tam visam ir ļoti nepieciešami C un B12 vitamīni. Tāpēc dabas dotie dzelzs avoti ir daudz labāki nekā sintētiskie dzelzs preparāti. Jo tie satur šos vitamīnus vajadzīgajās devās. Patreiz gan tiek ražoti arī III vērtīgās dzelzs preparāti, tādi kā Ferrum Lek , Ferrum Hausmann, Tothema. Dzerot šos preparātus nevajadzētu aizmirst papildus lietot pārtikas produktus, kas satur C un B12 vitamīnu. Miltu izstrādājumi (maize, makaroni, picas, pankūkas...) un augļi/dārzeņi (apelsīni, kivī, āboli, kāposti, rabarberi...) Tomēr vislabāk tomēr būtu nepieciešamo dzelzs daudzumu uzņemt ar pārtiku! Visvairāk dzelzi satur liesa gaļa, zemenes, granātāboli.

Daudzi ginekologi iesaka t.s. Dzelzs kokteili. Tā recepte ir šāda: Samaļ gaļasmašīnā pa saujai valriekstus, žāvētas aprikozes, dzērvenes, vīģes un medu. Un katru dienu ēd pa ēdamkarotei vai 3 reizes pa tējkarotei. Diemžēl grūtniecības laikā pieaug cirkulējošo asiņu daudzums, arī prasība pēc jauniem eritrocitiem, tāpēc ļoti bieži topošajām māmiņām (20-35%) tiek noteikta dzelzs deficita anemija. Tas nozīmē, ka nepietiekoša dzelzs daudzuma dēļ, neveidojas eritrociti, tātad to nepietiek, tā arī ir anemija. Šo vainu koriģēt ir ļoti viegli, nepieciešams tikai "pabarot asinis" ar šo dzelzi! Dzelzs nepieciešama māmiņas eritrocitu ražošanai (400mg), augļa un placentas attīstībai (400 mg). Lai segtu dzelzs deficītu ar uzturu, uz katrām 1000 kkal uztura jāuzņem 5 mg dzelzs, bet grūtniecības otrajā pusē - 7-10 mg dzelzs.

Es dzeru dzelzi, bet hemoglobīns tāpat ir pazemināts

Parasti cilvēks katru dienu neuzņem nepieciešamo mikroelementu devu, tāpēc organisms paglabā rezerves. Tāpat arī dzelzi, ko vasarā uzņēmām ar zemenēm un citām ogām, organisms paglabā nebaltām dienām, saliek pieliekamajā, kā mēs savus ziemas krājumus. Dzelzs tiek uzkrāta aknās. Tāpēc parasti pirmajā grūtniecības pusē anemija nerodas. Taču pie lielā dzelzs patēriņa, šis pieliekamais ātri iztukšojas. Kad sākam lietot preparātus, asinis paņem sev nepieciešamo un visu, kas paliek pāri, atliek atkal "nebaltām" dienām. Tāpēc pat pie hemoglobina līmeņa normalizēšanas, vismaz 2 mēnešus nepieciešams lietot šos preparātus. Un nevajag aizmirst, ka barojot bērniņu māmiņai tāpat būs nepieciešamība pēc dzelzs, jo bērniņam taču arī vajag savu devu, kuru viņš saņem ar mātes pienu.

Vai dzelzi var pārdozēt?

Jā, var. Tāpēc ilgstoši parakstot medikamentus, kas satur dzelzi, nepieciešama regulāra asinssastāva pārbaude.

Kāpēc grūtnieču hemoglobina normas ir zemākas, nekā parasti?

Vajadzētu taču otrādi, jo nepieciešamība taču lielāka? Grūtniecei cirkulējošo asiņu daudzums pieaug par 900-1300 ml. Bet eritrocitu masas pieaugums tikai 350-400 ml. Ja atceramies to asiņu salīdzinājumu ar kompotu, tad tas nozīmē, ka mums nepieciešams papildināt kompota krājumu par 1 litru. Mēs pielejam sīrupu un lēnām pievienojam augļus. Nu lūk! Vienā brīdī kompots būs palicis sķidrāks, taču augļu tur būs tikpat vai vairāk nekā iepriekš. Hemoglobinu mēra attiecībā pret tilpumu. Šis tilpums tad arī ir palielinājies, nevis hemoglobīns krities. Tāpēc arī grūtniecei it kā zemāki rādītāji tiek uzskatīti par normāliem.

Kādas tad ir šīs normas?

Grūtniecei par normālu tiek uzskatīti rādītāji 11 - 13 g% (jeb 110-130g/l) Bet tā kā patreiz ir dažādi aparāti, ar kuriem nosaka asiņu sastāvu, tad parasti pie izdrukām tiek pievienotas ar šo aparātu veicamo analīžu normas. Katrs ginekologs strādā ar savu laboratoriju un tāpēc atsevišķu grūtnieču rādītāji , kuras apmeklē dažādus ārstus, var atsķirties.

Kas draud mazulim, ja grūtniecei ir anēmija?

Ja auglis ilgstoši nesaņem pietiekošu devu skābekļa, tad šādu pataloģiju sauc par hronisku augļa hipoksiju. Auglis dzemdē veic elpošanas kustības. Tas nozīmē, ka viņa plaušas ir pildītas ar augļūdeni. Tas dzemdību laikā tiek izspiests no plaušām ārā. Ja bērnam trūkst skābeklis, augļūdenī nonāk zarnu saturs, jo zarniņas skābekļa trūkuma rezultātā spazmējās. Šo zarnu saturu auglis saelpo plaušās. Šādam bērnam pēc dzimšanas iespējamas pneimonijas. Skābekļa trūkums rada veselu virkni attīstības traucējumu. Asinsvadiņi kļūst trausli, dzemdību procesā saspiežoties galviņai, tie var plīst un rodas asinsizplūdumi. Virsnieres ražo stresa hormonus un bērns būs ļoti nemierīgs. Tāpat vēdergraizes galvenokārt moka bērnus, kuriem bijusi hipoksija. Tā ir tikai neliela daļa no problēmām, kas var būt mazulim, ja viņš ir cietis skābekļa badu.

Baiba Andersone

Citi noderīgi raksti

Grūtniecība un sporta nodarbības

Kuriem ēdieniem grūtniecības laikā teikt Nē

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība