Bērni

Rēzus faktoru nesaderība

Kas jāzina par bērniņa iznēsāšanu tad, ja iespējams veidoties rēzus konfliktam. Lūdzām mediķi izskaidrot šo svarīgo tēmu medicīniski pareizi un no praktiskās pieredzes. Mūs konsultē P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārste rezidente Kristīne Strazdiņa.

Kas ir rēzus faktors?

Katram cilvēkam ir sava rēzus piederība jeb rēzus (Rh) tips. Tas var būt rēzus negatīvs vai rēzus pozitīvs. Rh tipu nosaka D antigēna esamība un blīvums uz sarkano asins šūnu jeb eritrocītu virsmas. Ja šī antigēna nav, tad cilvēks ir Rh negatīvs (aptuveni 15 % cilvēku), ja šī antigēna blīvums ir augsts, cilvēks ir Rh pozitīvs (aptuveni 85 % cilvēku).

Kā un kam rodas rēzus nesaderība?

Rēzus nesaderība jeb rēzus izosensibilizācija var rasties tad, ja Rh negatīva sieviete nēsā Rh pozitīvu bērniņu. Tas notiek tad, ja sievietes organismā veidojas antivielas pret D antigēnu uz bērna sarkano asins šūnu virsmas vai ja Rh pozitīva augļa asinis nonāk Rh negatīvas mātes asinsritē grūtniecības laikā. Lielākoties izosensibilizācija notiek dzemdību laikā (90 %), bet var notikt arī grūtniecības laikā. 1. trimestrī – 10 % gadījumu, 2. trimestrī – 15 % gadījumu, 3. trimestrī – 30 % gadījumu.

Vai taisnība, ka pirmajā grūtniecībā parasti nerodas rēzus konflikts? Kāda iespējamība, ka tas radīsies? Vai arī aborts skaitās kā pirmā grūtniecība?

Pirmā atbildes reakcija uz D antigēnu ir lēna, ir nepieciešams ilgāks laiks, lai pret to izveidotos antivielas (aptuveni 3–4 mēneši). Tādēļ pirmās grūtniecības laikā rēzus konflikts parasti neizveidojas. Taču atkārtotas grūtniecības gadījumā atbildes reakcija ir straujāka. Mātes organismā izveidojušās antivielas caur placentu nokļūst bērna asinīs, piestiprinās sarkano asins šūnu virsmai un izraisa to sabrukšanu.

Sensibilizācija var notikt arī citās situācijās: grūtniecības pārtraukšana, spontāns aborts, ārpusdzemdes grūtniecība, veicot analīzes ģenētiskā riska grūtniecēm (amniocentēze, kordocentēze, horiona bārkstiņu biopsija), asiņošana grūtniecības laikā, ķeizargrieziens, vēdera trauma grūtniecības laikā vai mēģinot bērniņu sagrozīt pareizā pozīcijā no ārpuses.

Vai rēzus konfliktu gadījumos, kad tam būtu iespēja rasties, novēro bieži?

Ne visām Rh negatīvām sievietēm, kuras nēsā Rh pozitīvu bērnu, attīstīsies rēzus konflikts. Tas attīstās aptuveni 70 % gadījumu. Bet to, kurām tas attīstīsies un kurām nē, pirms tam nevar pateikt. Tomēr ar mūsdienu diagnostikas un profilakses iespējām varam darīt visu, lai to novērstu. Vajadzības gadījumā bērnu var ārstēt, viņam atrodoties mammas vēderā.

Foto: istockphoto.com

Vai taisnība, ka grūtniecei jābrīdina ārsts, ja viņai kādreiz pārlietas asinis? Vai iespējams pārliet asinis ar pretēju rēzus faktoru? To iepriekš nepārbauda?

Ir ļoti svarīgi zināt, vai sievietei kādreiz ir veikta asins vai to sastāvdaļu pārliešana. Asinsgrupu un rēzus sistēma ir ļoti sarežģīta, un uz sarkano asins ķermenīšu virsmas ir daudzi antigēni, ne tikai jau minētais D antigēns. Arī pret citiem antigēniem ir iespējama antivielu veidošanās. Tās ir netipiskas antivielas, kas var veidoties, ja kādreiz ir pārlietas asinis vai asins sastāvdaļas. Šādos gadījumos ir jānosaka arī netipiskās antivielas un, ja tās atrastas, jāveic papildu analīzes bērna tēvam, lai varētu noteikt antivielu pārnešanas iespējamību bērnam.

Kad pārim jāveic analīzes? Kādas tās ir?

Pirmajā vizītē pie ārsta visām grūtniecēm tiek noteikta asinsgrupa, Rh piederība un antieritrocitārās antivielas, kas sievietes organismā var būt izveidojušās iepriekšējā grūtniecībā. Ja antivielas Rh negatīvai sievietei nav atrastas, atkārtoti tās nosaka 25.–26. un 34.–36. grūtniecības nedēļā. Ja antivielas ir atrastas, tad tālākā izmeklēšana atkarīga no antivielu titra jeb līmeņa mātes asinīs. Ieteicama arī asinsgrupas un Rh piederības noteikšana bērna tēvam. Ja bērna tēvs ir Rh negatīvs, tad arī bērns ir Rh negatīvs, un Rh konflikts visticamāk neattīstīsies.

Kam un kādu kaitējumu nodara rēzus konflikts? Kādi ir simptomi?

Pati par sevi Rh negatīva asinsgrupa sievietei nekādas problēmas nesagādā. Sarežģījumi rodas grūtniecības laikā, bet to sieviete neizjūt. Vislielākais kaitējums rēzus konflikta gadījumā ir bērnam. Mātes organismā izveidojušās antivielas caur placentu nokļūst augļa asinīs, piestiprinās sarkano asins šūnu virsmai un izraisa to sabrukšanu. Rezultātā auglim attīstās anēmija, sirds nepietiekamība, augšanas aizture, smagos gadījumos kombinējoties ar aknu darbības traucējumiem. Tas var būt par iemeslu vispārējai augļa tūskai un bojāejai. Smaguma pakāpe ir atkarīga no antivielu līmeņa, kā arī no mātes imūnās atbildes reakcijas.

Ko darīt, lai samazinātu un novērstu iespējamo kaitējumu?

Lai novērstu iespējamo kaitējumu, pirmajā vizītē pie ārsta jāveic analīzes Rh piederības un antieritrocitāro antivielu noteikšanai. Arī tad, ja sieviete grūtniecību plāno pārtraukt, ir svarīgi noteikt Rh piederību. Ja sieviete ir Rh negatīva un nav atrastas antivielas, tad 28.–30. grūtniecības nedēļā iesaka profilaktiski ievadīt antiD imūnglobulīnu – vielu, kas darbojas, lai novērstu iespējamo antivielu veidošanos.

AntiD imūnglobulīns jāievada pirmo dienu laikā pēc dzemdībām tad, ja Rh negatīvai mammai piedzimis Rh pozitīvs bērns, kā arī Rh negatīvai sievietei pēc grūtniecības pārtraukšanas, spontāna aborta, ārpusdzemdes grūtniecības, amniocentēzes, vēdera traumas, asiņošanas grūtniecības laikā un mēģinot sagrozīt bērniņu pareizā pozīcijā no ārpuses.

Ja sieviete ir Rh negatīva un ir atrastas antivielas, tad tālākā rīcība ir atkarīga no tā, cik liels ir antivielu līmenis. Šādos gadījumos ļoti svarīga diagnostikas sastāvdaļa ir arī ultrasonogrāfija, ar kuras palīdzību var kontrolēt to, kā bērns jūtas mammas vēderā. Ultrasonogrāfija parāda arī to, vai nav izveidojusies tūska un nekrājas šķidrums bērna vēderā un citos dobumos. Ar speciālu mērījumu ultrasonogrāfijas laikā var noteikt arī bērna anēmijas nopietnību.

Nepieciešamības gadījumā tiek veikta arī amniocentēze, ar kuras palīdzību augļūdeņos netieši var noteikt augļa hemoglobīna līmeni vai arī iegūt augļa asins paraugu no nabassaites un noteikt tajās hemoglobīna līmeni. Smagas augļa anēmijas gadījumā tiek veikta arī asins apmaiņas operācija, bērnam atrodoties mammas vēderā.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Urīna nesaturēšana

Diabēts un grūtniecība

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība