Bērni

Topošās māmiņas veselībai, skaistumam un harmonijai

Mūs konsultēja «Taka Spa» speciālistes Janina Vanlijeva un Marina Šinka (www.takaspa.lv).

Grūtniecība nav slimība, tomēr tā ievieš izmaiņas sievietes ikdienas dzīvē, tai skaitā atpūtā un sevis lutināšanā.

Foto: istockphoto.com

Ja sieviete līdz grūtniecības iestāšanās laikam ir aktīvi nodarbojusies ar kādu sporta vai atpūtas veidu, nevajag no visa atteikties. Tomēr līdz pirmajai ārsta vizītei ieteicams atturēties no lielas slodzes un konsultēties ar ārstu, kā rīkoties tālāk. Visticamāk, ka ārsts ļaus turpināt iesākto, tikai ieteiks izvēlēties mazāku slodzi. Ja sieviete pirms grūtniecības nodarbojusies ar jogu, tad grūtniecības laikā būtu labi nodarboties ar jogu māmiņām. Ja iecienītas bijušas pilates, grūtniecības laikā var nodarboties ar ārstniecisko vingrošanu. Ja iecienīta ir masāža, ieteicams izvēlēties speciālistu, kas zina, kā veikt masāžu grūtniecēm.

Runājot par masāžu, speciālistes uzsver, ka grūtniecības laikā nedrīkst veikt masāžu tās klasiskajā izpratnē. Iespējama īpaši māmiņai pielāgota masāža, ņemot vērā stāvokli, kādā sieviete var atrasties, un neaktivizējot punktus, kas atbild par attīrīšanos un atrodas gan plecu, gan krustu daļā.

Pirmais trimestris liegiem pieskārieniem, kas nomierina

Pirmajā trimestrī topošo māmiņu ietekmē ārējie apstākļi un emocijas. Šajā laikā sieviete mēdz būt ļoti jūtīga, tāpēc ir svarīgi uzlabot māmiņas garastāvokli. Svarīgi arī liegi pieskārieni, lološana, kas atbrīvo no stresa un saspringuma. Masāžu ieteicams veikt reizi trijās nedēļās.

Pirmajā trimestrī grūtnieces bieži māc nogurums un ir vēlme gulēt, tāpēc atbilstoša masāža var dot enerģiju. Masāža jāveic, guļot nevis uz vēdera, bet uz sāniem, un arī kustības jāveic citādāk nekā ierasts klasiskajā masāžā, turklāt nedrīkst veikt ne mīcīšanu, ne vibrāciju. Tāpat grūtniecības laikā masāžas speciālists nemasē krūtis. Māmiņa pati ar maigu eļļiņu var veikt masāžu krūtīm. Lai grūtniecei būtu vieglāk, masāžas galds ir vērsts nedaudz uz augšu, tādējādi galva atrodas augstāk nekā pārējais ķermenis. Grūtniece guļ sānis, nedaudz ieliekusies, lai ir ērta un atbrīvota pozīcija. Starp kājām var ielikt polsteri vai sarullētu segu, lai atbrīvotos saites un muskuļi.

Grūtniecības laikā ir svarīgi, lai topošajai māmiņai ir labs un uzticības pilns kontakts ar speciālistu, ko viņa apmeklē, lai spētu atslābināties un iegūtu maksimālo labumu no procedūras. Turklāt ir svarīgi stāstīt par savu pašsajūtu, lai masieris zinātu, kā palīdzēt. Masāžas veids atkarībā no māmiņas noskaņojuma un fiziskās pašsajūtas var mainīties.

Rūpīgi jāizvēlas aromāti, jo ne visus grūtniece drīkst lietot. Nedrīkst lietot eļļas ar baziliku, fenheli, izopu, kadiķi, majorānu, melno piparu, rozmarīnu, ingveru un timiānu. Tādas eļļas nedrīkst lietot, jo tās ir pārāk spēcīgas, var paaugstināt asinsspiedienu, kā arī izraisīt nevēlamu ādas reakciju. Tāpat nedrīkst lietot stimulējošas eļļas. Drīkst izmantot eļļiņas ar mandarīnu, apelsīnu, jasmīnu, rozi, lavandu un kumelīti. Sarkanā jasmīna smarža raisīs smaidu, rožkoks līdzsvaros emocijas. Tomēr pirms lietošanas noteikti jāizmēģina, vai konkrētais aromāts grūtniecei ir piemērots, vislabāk to darīt kopā ar speciālistu. Jāatceras, ka eļļiņas iesūcas ādā, nonāk asinsritē un sasniedz arī augošo mazuli.

Otrajā trimestrī dienaskārtības piemērošana mazulim

Otrajā trimestrī grūtnieces vēders aug lielāks, var veidoties tūska kājās, mainās sievietes stāja un ķermeņa aprises. Emocionāli māmiņa vairāk sāk pievērsties mazulim, izjust viņu, domāt, kā viņš aug, kā attīstās, psiholoģiski grūtniece izjūt sevi kā vienotu veselumu ar mazuli. Māmiņai savās emocijās gribas dalīties ar vēl kādu.

Masāžu šajā trimestrī var veikt reizi divās līdz trijās nedēļās, izvēloties vienmēr noteiktu dienu un laiku, jo mazulis sāk iepazīt māmiņas ritmu, sāk just pieskārienus. Pēc mazuļa dzimšanas māmiņa tajā pašā laikā varēs veikt masāžu mazulim, jo viņš būs pieradis, ka tas ir brīdis mieram un pieskārieniem.

Trešajā trimestrī notiek gatavošanās dzemdībām

Trešajā trimestrī māmiņa arvien vairāk aizdomājas par dzemdībām – kādas tās būs, cik ilgas. Puncis ir izaudzis liels, sieviete pārvietojas lēnāk, orgāni ir saspiesti un spiež gan uz urīnpūsli, gan vēnām un limfmezgliem, var veidoties pastiprināta tūska.

Šajā laikā sieviete noteiktā dienā un laikā masāžu var apmeklēt reizi nedēļā, lai atbrīvotos no spriedzes un smaguma sajūtas. Ideālākais laiks ir no pusdienas laika līdz trijiem pēcpusdienā. Tajā laikā sievietei bieži ir pusdienlaika sagurums, kura laikā var ļauties masāžai, lai uzņemtu otro elpu pēcpusdienas gaitām.

Speciālisti rēķinās, ka grūtnieces āda ir īpaši jutīga, tai nepieciešama vismaigākā eļļiņa un vissaudzējošākie pieskārieni. Turklāt var mainīties arī māmiņas pigmentācija, rasties izsitumi, ko var maigi tīrīt un noskrubēt. Šajā laikā vajag parūpēties arī par kājām. Var veikt maigu SPA pedikīru, lai pēdas būtu mīkstas. Svara palielināšanās dēļ pēdām ir lielāka slodze, tas pēdas padara cietākas.

Noteikti jāņem vērā, ka topošā māmiņa nedrīkst lietot kuru katru eļļu. Ir speciālas eļļiņas grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kas ir īpaši maigas un bez smaržas, kas mitrina un ātri iesūcas ādā. Tieši tāpat arī ķermeņa kopšanai vajadzētu izvēlēties dabisko kosmētiku bez konservantiem. Izvēloties sev atbilstošu speciālistu, ir jāizvērtē, vai viņam ir arī zināšanas fizioloģijā, lai procedūra būtu ne tikai ērta, bet arī fizioloģiski pareiza. Grūtniecēm nevajadzētu ieplānot pilnu veselības dienu, kad vienā piegājienā apmeklē masieri, manikīru, pedikīru un frizieri. Labāk katram atvēlēt atsevišķu dienu, nevis nogurt un radīt nevis prieku, bet lieku slodzi.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Tūpļa guļa un bērna pagriešana dzemdībās 1. daļa

Zēns vai meitene - nosaka vecāki un daba

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība

Gatavojamies grūtniecībai