Bērni

Veselības traucējumi grūtniecības laikā

VEMŠANA ir viens no parastākajiem traucējumiem pirmajos grūtniecības mēnešos. Tā visumā nav bīstama parādība un bieži ir tikai agrinā grūtniecības pazīme. Kādos gadījumos var runāt par veselībai kaitīgu vemšanu? Ja sieviete atvemj visu ēdamo un dzeramo, sāk zaudēt svaru, izžūst, āda un acu āboli kļūst dzelteni, parādās acetona smaka no mutes, kāpj temperatūra. Tādos gadījumos nekavējoties jāgriežās pie ārsta. Pārējos gadījumos nevajag uztraukties. Ieteikumi būtu šādi: ēst nelielām porcijām bet regulāri. Tā kā vemšana parasti ir tūlīt pēc piecelšanās no gultas, tad vēlams nedaudz pāēst un padzerties vēļ gultā esot. Pēc ēšanas vēl kādas 15 minūtes palikt gultā. Dažām sievietēm līdz citronu sula, sausiņi, vēss piens, ko lieto uzreiz pēc pamošanās. Dažreiz iesaka aveņu lapu tēju. Pārsvarā pēc 3.grūtniecības mēneša vemšana pāriet pati no sevis.

SIEKALOŠANĀS novērojama retāk, bieži kopā ar vemšanu. Nereti arī pazūd kopā ar vemšanu. No vienkāršākiem līdzekļiem iesaka mutes skalošanu ar ūdeni, kam piepilināts etiķis vai citronskābe, ar kumelīšu tēju.

DEDZINĀŠANA sastopama samērā bieži, bet reti kad tā sākās jau pirmajos grūtniecības mēnešos. Parasti tā parādās pēc 4.-5.mēneša. Pa lielākai daļai šeit nav darīšana ar pārāk lielu skābes daudzumu, bet gan tīri funkcionālām pārmaiņām. Dedzināšana jūtama parasti pēc ēšanas un sevišķi pēc skābiem produktiem, rupjas maizes. Dažkārt pietiek izsargāties no attiecīgas barības. Daudzām sievietēm palīdz piens, lazdu rieksti vai mandeles. Cenšaties nelocīties viduklī, bet pietupties. Smagākos gadījumos ietecams ārsta padoms.

CIETS VĒDERS sievietēm vispār ir bieži sastopams. Grūtniecības laikā tas vēl pastiprinās, sevišķi, ja ir ierobežotas kustības un ja lieto kaļķa un dzelzs preparātus. Lai to apkarotu ir svarīga diēta, bet tā ir ļoti individuāla. Dažreiz līdz plūmes, skābs piens. Var mēģināt iedzert glāzi ūdens no rīta kādas 30 minūtes pirms ēšanas. Ūdens var būt gan vēss, gan silts, ar vai bez citrona sulas. Grūtniecei pašai jāizmēģina šos variantus, lai redzētu, kas labāk līdz. Un vēl, obligāti jāpieradina sevi iet uz tualeti vienā un tajā pašā laikā - zarnu iztukšošana ļoti ātri pielāgojās šādam režīmam.

BIEŽA URINĒŠANA Grūtniecēm tā ir parasta parādība. Pat naktīs jāceļas vairākkārt augšā. Ir arī grūtāk saturēt urīnu, sevišķi klepojot un veicot straujas kustības. To var izskaidrot ar dzemdes palielināšanos un tīri mehānisko spiedienu uz pūsli. 3.-4.mēnesī bez mehāniska spiediena svarīga ir arī īpatnēji pārveidotā urīnkanāla pieeja pie pūšļa, kas apgrūtina urīna saturēšanu. Diemžēl, līdzēt te neko nevar.

PAPLAŠINĀTAS VĒNAS gan kājās, gan arī resnā zarnā. Pirmās parādās sevišķi bieži grūtniecības otrajā pusē, bet, protams, ne visām grūtniecēm. Iemesls var būt iedzimts vēnu vājums, kā arī grūtniecība atslābina vēnu muskulatūru un lielā dzemde ieplūdina daudz asiņu vēderdobuma vēnā un apgrūtina asiņu atplūšanu no kājām. Grūtniecības laikā nevajag apgrūtināt kājas ar ilgu stāvēšanu. Kājas pēc iespējas biežāk jānovieto uz augšu (gan sēžot, gan arī guļot). Grūtākajos gadījumos ar ārsta palīdzību jāizvēlas speciālas zeķubikses vai arī kā savādāk kājas būs jābintē. Labi nostiprina vēnas kontrasta duša. Vēnu mezgli resnā zarnā jeb hemoroīdi, bieži parādās grūtniecēm. Šeit par iemeslu ir gan ciets vēders, gan arī asiņu satrēgums. Jāregulē vēdera izeja, liela vērība jāvelta tīrībai. Vajadzības gadījumā jālieto antihemoroidālas sveces ar kādu sāpju remdinātāju ziedi.

Citi noderīgi raksti

Tūpļa guļa un bērna pagriešana dzemdībās 1. daļa

Bailes nomirt dzemdībās

Par grūtniecību un dzemdībām varat aprunāties Cāļa forumos

Dzemdības

Grūtniecība