Bērni

Grūtais uzdevums - mazuļu ģērbšana atbilstoši laikapstākļiem

Nav nepiemērotu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Tā vēsta sakāmvārds. Viena lieta ir apģērbties pašiem, bet pavisam kas cits – saprast, kas būs labākais mazajam bērniņam, lai viņam nebūtu ne par aukstu, ne par karstu.

Apģērbam jābūt atbilstošam gadalaikam un, vēlams, vieglam, ērtam, praktiskam un vienlaikus skaistam un krāsainam (priecīgam noskaņojumam).

Foto: istockphoto.com

Pamatnosacījums – bērniņam, kurš pats nestaigā, nepieciešama viena drēbju kārta vairāk nekā pieaugušajam, savukārt bērnam, kurš pats staigā – viena kārta mazāk. Protams, ja ir modernais siltais kombinezons, tad zem tā nepieciešamas tikai dabīga auduma vieglas drēbītes.

Bērniem, kuri nav smagāki par 2,5 kg, ir svarīgi nodrošināt siltumu no ārpuses, jo viņi paši vēl nespēj regulēt siltumu. Bērnam, kurš sver 2,5–4 kg, nav nepieciešams papildu siltums. Mājās viņš jutīsies labi zem vieglas sedziņas, ja būs uzvilkta kokvilnas apakšveļa. Kad svars ir sasniedzis 4 kg, bērna organisms ir iemācījies labāk regulēt ķermeņa temperatūru, turklāt zem ādas izveidojas neliels tauku slānītis, kas arī palīdz saglabāt siltumu. Tāpēc ar šādu svaru bērniņam pat istabas temperatūra var būt mazliet zem 20 oC, tikai tad viņš siltāk jāsasedz. Dzīvojamai telpai atbilstošākā temperatūra ir 20–22 oC. Tā ir optimāla gan tikko dzimušiem mazuļiem, gan lielākiem bērniem.

Māmiņas bieži vien cenšas tuntulēt bērnus, bet tas ir ļoti neveselīgi, jo tādējādi bērns zaudē spēju pielāgoties temperatūras izmaiņām, līdz ar to viņš ātri vien saaukstējas. Labāk ir vilkt mazāk nekā par daudz. Lai saprastu, vai bērniņam paliek auksti, var vērot sejas krāsu – ja ir par aukstu, vaidziņi zaudē savu dabisko krāsu. Auksti pirksti vēl nav rādītājs, ka bērnam ir auksti, aukstas rokas, kājas vai sejas krāsas izmaiņas gan.

Ratos guļošiem bērniņiem jāizvēlas drēbītes, kurām visas podziņas vai rāvējslēdzēji ir priekšpusē – ja tie būs uz muguras, bērnam spiedīs un nebūs ērti, tāpēc būs grūtāk gulēt un bērns var būt nemierīgāks un raudulīgāks. Tāpat svarīgi, lai drēbes, kas ir tiešā saskarē ar bērna miesu, ir elpojošas, no dabiska auduma un mīkstas. Lai drēbes nebūtu jāvelk pāri galvai (tas bērniņu var sabiedēt un reti kuram bērnam patīk), labāk, ja aizdare ir, piemēram, rāvējslēdzējs, ko ērti lietot un kā izmantošana neaizņem lieku laiku. Savukārt no gumijām apģērbā labāk izvairīties, jo tās var nepatīkami spiesties miesā, līdz ar to traucējot asinscirkulāciju un radot bērnam nepatīkamas sajūtas.

Kopīgo apģērbu ērtāk ir vilkt bērna pirmajā gadā (tas neveido nevajadzīgas krokas un ļauj brīvi kustēties), pēc tam labāk ir vilkt bikses un virsjaku. Tad ir ērti novilkt augšējo daļu, ja uz brīdi vajag ieiet iekštelpās. Lai bikses neslīdētu nost, var izvēlēties bikses ar lentēm.

Apaviem svarīgi, lai tie nav sintētiski, lai nesvīst kājas, kā arī jābūt nelielam papēdītim un pēdas pacēlumam.

Vēl var padomāt par vienotu atpazīšanas zīmi apģērbā, piemēram, iemīļotā pasaku varoņa vai mīļotā dzīvnieka attēlu. Tas gan iepriecinās mazuli, gan veicinās viņa attīstību.

Ārā

 • 28°C un vairāk – krekls, bikses, cepure vai viegla galvassega, sandales;
 • 23–27 °C – plāna veļa, kleita (vai krekliņš) ar īsām piedurknēm, šorti, zeķes (visi apģērbi no kokvilnas), sandales;
 • 18–22 °C – apģērbs un apavi ir tādi paši kā līdzīgā istabas temperatūrā. Ja ir stiprs vējš – silts džemperis vai virsjaka;
 • 15–17 °C – plāna kokvilnas apakšveļa, bieza, blīva kokvilnas, trikotāžas vai vilnas kleitiņa (krekliņš) ar garām piedurknēm, silts džemperis (ja stiprs vējš – viegla virsjaka), vilnas bikses, zeķbikses, plāna cepurīte, kurpes vai zābaki;
 • 7–14 °C – kokvilnas apakšveļa, silta kleita (vai bikses ar kreklu), jaka vai rudens mētelis, zeķbikses (7–10 °C – zem biksēm reitūzenes vai legingi), siltās zeķes, cepure, kurpes vai zābaki;
 • 6...-2 °C – kokvilnas apakšveļa, siltās drēbes (krekls un garās bikses), trikotāžas vai vilnas džemperis, jaka vai mētelis, zeķes, zeķbikses, siltās zeķes, zābaki, vilnas cepure ar auduma oderi, cimdi. Zem 0 °C – ziemas mētelis vai siltumu saglabājošs kombinezons;
Foto: istockphoto.com
 • -3...-8 °C – kokvilnas apakšveļa, trikotāžas vai vilnas drēbes, džemperis, ziemas mētelis vai siltumu saglabājošs kombinezons, reitūzenes vai bikses, zeķes, ziemas cepure, silti zābaki;
 • -9..-15 °C – kokvilnas apakšveļa, siltās drēbes, biezs vilnas džemperis vai divi trikotāžas džemperi, ziemas mētelis, zeķbikses, reitūzenes, bikses, vilnas zeķes, kokvilnas šalle, ziemas cepure, pirkstaiņi, silti zābaki.

Tomēr katrs bērns un arī vecāki ir citādāki, tāpēc jāskatās individuāli, kā bērniņu vislabāk ģērbt, jo ir salīgāki bērniņi un ir karstasinīgāki bērniņi. Interesants novērojums – Latvijā bērniņus tuntulē vairāk, ārzemēs bērnus ģērbj plānāk.

Iekštelpās

 • 23 °C un vairāk – T-krekls, šorti, viegla kokvilnas kleita vai krekliņš ar īsām piedurknēm, šorti, zeķes un ādas vai cita elpojoša materiāla sandales;
 • 21–22 °C – T-krekls, īsās bikses, kokvilnas vai pusvilnas kleita ar garām piedurknēm, vilnas vai kokvilnas šorti, zeķbikses, ādas kurpes;
 • 18–20 °C – kokvilnas T-krekls, šorti, flaneļa vai vilnas kleita vai krekliņš ar garām piedurknēm, šorti vai bikses, zeķbikses, ādas kurpes;
 • 16–17 °C – kokvilnas apakšveļa, trikotāžas vai vilnas kleita vai krekliņš ar garām piedurknēm, vilnas šorti vai bikses, trikotāžas cepure, siltās zeķes, ādas kurpes vai siltās čības bez vilnas zeķītēm, bet noteikti ar nelielu papēdīti un cieto pamatni.

Vasara

Vasarā galvenais ir neģērbt drēbes, kas šūtas no silta, blīva auduma. Ja bērns svīst, viņš ir saģērbts par biezu vai neatbilstoša materiāla drēbēs.

Drēbēm nevajadzētu nosegt visu ķermeni, lai saulīte tiktu klāt un bērns uzņemtu D vitamīnu. Vasarā noteikti nepieciešams izmantot galvassegu, lai nedabūtu saulesdūrienu vai karstumdūrienu.

Ziema

Ziemā ļoti jāuzmanās no mazuļa pārkaršanas, kad notiek temperatūras maiņa. Tāpēc māmiņai ieteicams saģērbties pirmajai, jo labāk ir sasvīst pašai, nevis mazulim. Maziem bērniņiem pirms ārā iešanas vajag nomainīt pamperi, pēc tam var uzvilkt kokvilnas bodīti, tad nebūs plika mugura un tā būs siltumā.

Pirmajā dzīves gadā ir svarīgi, lai drēbēm būtu laba termoregulācija – lai nebūtu ne par karstu, ne par aukstu. Zābaciņi un cimdiņi arī var būt ar termoregulāciju. Arī patstāvīgi staigājošam mazulim labāks ir kombinezons, jo kustoties aukstums nekur netiks klāt. Turklāt, ja ir iestrādāta ūdens necaurlaidīga zona, mazulis visu laiku ir sausumā. Ērtākā cepurīte ir ķiverīte – šalle savienota ar cepuri. To labāk ir vilkt, kad bērnam vairs nav bail no tā, ka kaut kas tiek vilkts pāri galvai. Arī dūrainīšiem vēlams būt no ūdensizturīga materiāla, jo tiem ir visbiežākā saskare ar sniegu. Lai lielākam bērnam tie nepazustu, var būt iestrādāta gumija, bet tā, lai tā nespiež rociņu. Apaviem jābūt siltiem, viegliem un ērtiem, tie nedrīkstētu nekur berzt vai spiest.

Ja mazulis dzimis ziemā, sākumā nepieciešams ļaut viņam iedzīvoties un tikai pēc desmit līdz četrpadsmit dienām sākt iet āra pastaigās. Turklāt pirmās dienas tikai desmit līdz piecpadsmit minūtes, pakāpeniski laiku paildzinot. Jebkurā gadījumā pastaigai nevajadzētu būt ilgākai par divarpus stundām. Ja temperatūra ir zemāka par -10 oC, rūpīgi jāizvērtē, vai nepieciešams ar bērnu doties pastaigā.

No Cālis.lv foruma

 • «Ja dodamies uz veikalu ar mašīnu, tad velku džinsus un mētelīti – nav ko karsēt bērnu. Tas ir pie pāris grādiem mīnusā, nevis pie -15 oC. Ja uz veikalu ejam kājām, tad gan velku ziemas kombinezonu, bet maniem bērniem ir termo kombinezoni, tā kā satuntulēti nav jebkurā gadījumā. Ar līdzjūtību skatos uz tiem bērniem lielveikalos, kas tā arī pavada laiku veikalos ietuntulēti tajos biezajos aitādas kombinezonos, kamēr vecāki vēsā mierā lēnītēm iepērkas.»
 • «Ja dodamies uz veikalu ar kājām, ģērbjamies siltāk un veikalā uz iepirkšanās brīdi mazo noģērbjam. Ja braucam ar auto, ģērbju plānāk. Ja ārā ir lieli mīnusi un braucam ar auto, tad velkam silto kombinezonu.»
 • «Sen lasīju «Mans Mazais», ka bērnam, neskatoties, cik viņam gadu, ir jāvelk par vienu drēbes kārtu vairāk nekā vecākiem.»
 • «Vai tad trīsgadniekam jau nav viedokļa par tēmu «silti-auksti»?»
 • «Esmu pamanījusi, ka daudzi mazos tuntulē. Nesaprotu, kāpēc jāpērk dārgie kombinezoni, kas ir viegli, silti, ja apakšā ģērbj n-tās kārtas.»
 • «Ir divu veidu mātes – tās, kas bērnus tuntulē, un tās, kas (pēc citu domām, protams) bērnus saldē. Es piederu pie tām otrajām, jo bērnus ģērbju plāni. Taču redzu, ka bērni, tā saģērbti, jūtas labi. Ja savelk vairākas kārtas, viņi sasvīst, sāk sāpēt galva, viņi paliek kašķīgi utt.»

 • «Es jebkurā garākā braucienā (bez garām pastaigām pa āru) bērnam nevelku neko vairāk par džinsiem (vai velveta bikses ar kokvilnas oderi) un zeķbiksēm, krekliņu ar garām piedurknēm un virsjaku, kas būtu atbilstoša vēsam rudenim, bet ziemā ir par plānu. Kājās velku rudens zābakus ar plānu vilnas zeķīti, nevis ziemas zābakus.»

 • «Ja braucam ar auto, kurā ir auksti, un ārā ir -15 oC, tad bērnam kājās būs džinsi, kokvilnas džemperītis un vējjaka, nekādu zeķbikšu. Ja ejam staigāt, tad aukstajās dienās vilkām kombinezonu (vai siltās bikses) un džemperīti. Mazais pēc pastaigas auksts nav un apsaldējis arī neko nav. Esmu šausmīgā māte – saldētāja, bet mans bērns tāpēc neķer iesnas pie katras vēja pūsmas. Ģērbju jau no zīdaiņa vecuma tāpat kā sevi, bet bieži vien kārtu mazāk. Neuzskatu, ka kustīgam mazulim vajadzētu kārtu vairāk.»

 • «To jau katra mamma pati redz un jūt, kas viņas bērnam vajadzīgs. Viens ir salīgs un jātuntuļo, cits ir gatavs iet puspliks, jo nesalst. Galu galā mazais jau arī var pateikt, kas ar viņu notiek. Manuprāt, braucot ar auto uz veikalu, vilkt sniega bikses ir lieki – veikalā tikai pārkarsīs. Ja pēc tam plānots kalns, tad var uzvilkt. Biezās zeķbikses un džinsi ir normāls variants – nepaspēs nosalt.»

 • «Viena kārta vairāk jāvelk nestaigājošam bērnam (vai tādam, kurš pastaigas laiku pavada ratos vai ragavās). Staigājošs bērns jāģērbj nevis biezāk kā pieaugušais, bet pat par vienu kārtu mazāk, ja viņš aktīvi skraida.»

 • «Ir gan risks, ka ar auto kaut kas var notikt. Nesen vīrs veda mazos pie omes. Tā kā nekāda pastaiga nebija paredzēta, tad mugurā nebija siltās drēbes (sniega bikses bez nekā apakšā un krekliņš ar vējjaku). Siltie džemperi un zeķbikses bija iedoti līdzi somā, lai pie omes var pa āru dauzīties. Netālu no galamērķa mašīnai kaut kas notika. Nācās ceļu turpināt ar kājām un sabiedrisko transportu.  Labi, ka varēja uzvilkt siltos džemperus. Meitai kājas nosala, jo zeķbikses apakšā uzvilkt nevarēja, bet bikses vismaz nebija izmirkušas, kā tas būtu, ja ietu ar džinsiem pa sniegu.»

 • «Es visu ziemas ģērbšanās problēmu atrisināju ar plānu, bet siltumu saglabājošu kombinezonu. Ja ir lieli mīnusi (vairāk par -10 oC), apakšā pavelku vēl bikses un kādu jaku vai džemperi. Bērni nav satuntulēti un var brīvi kustēties, tas arī ir svarīgākais, lai nenosaltu. Ar mašīnu nebraucam. Ja brauktu, tad vilktu tikai vējjaku un kādas bikses virs zeķbiksēm.»

Foto: istockphoto.com
 • «Bērnu vajadzētu ģērbt tā, lai pēc aktivitātēm ārā nebūtu slapja mugura. Kad vedīsi iekšā, pačamdi ar roku pie skausta, vai nav mikls. Ja ir, tad būsi saģērbusi par siltu. Ja kakls ir knapi silts, būs bijis par plānu. Ideāli ir, ja pie skausta un muguriņas ir tāds siltumiņš, ka negribas pašai roku vilkt ārā. Patausti arī, vai rokas un pēdas nav aukstas.»

 • «Ja kopā dodamies uz veikalu ar mašīnu, velkam zeķbikses un kādas bikšeles, džemperi un siltāku vējjaku. Veikali ir tuvu un mašīna ir liela – līdz veikalam var arī neiesilt. Ja man šķiet, ka ir auksti (īpaši, kad bija -20 oC) uz kājām uzsedzu sedziņu. Veikalā vējjaku velku nost.»

Pavasaris, Rudens

No Cālis.lv foruma

 • «Gribēju pakonsultēties par bērniņa ģērbšanu tagad, kad laiks paliek arvien siltāks. Kā ģērbt mazo, kad stabili jau ir 15 oC? Kā mašīnā? Kā ratos?»

 • «Mašīnā velku plānu flīsa kombinezonu. Ārā – pavasara kombinezonu. Mana dāma gan brauc sporta ratos bez kāju pārsega. Guļamajos ratos ģērbtu vēl plānāk, jo tur vējš nepūš.»

 • «Mēs tādā pavasara kombinezonā ratos, kad bija siltās dienas. Mašīnā atģērbju, cik var, bet vienalga jaunkundzei ir karsti. Tā kā būs jāpāriet uz jaciņu, lai mašīnā ir vieglāk atģērbt.»

 • «Manam ir gandrīz pieci mēneši, guļamajos ratos uzvelku bodīti ar īsām piedurknītēm, pa virsu siltākas bikses, jaku un vēl plānu sedziņu.»

 • «Es gan savu piecus mēnešus jauno mazulīti kulbā uz lielo staigāšanu, gulēšanu, ģērbju tajā pašā biezajā ziemas kombinezonā, zem tā velku bodīti ar garām piedurknēm un zeķbikses. Es gan neteiktu, ka šīs pēdējās dienas bija baigi siltās. Man pat, ātrā solī ejot, nosala rokas ādas cimdos. Bērns taču tur guļ nekustīgs. Mašīnā – pavasara vējjaka, siltas bikses, zeķbikses, smukumzābaciņi, kokvilnas jaciņa un bodis

 • «Tagad jau nevar ar to laiku vēl saprast neko, velku pagaidām ziemas kombinezonu, zem tā saģērbju plānāk.»

 • «Šodien gājām ārā, bija 5oC. Saģērbu tāpat, tikai uzsedzu biezāku sedziņu, un rokas bija karstas, un mazais omulīgi čučēja. Neuzskatu, ka mazie ir baigi jātuntulē. Labāk, lai ir vēsāk nekā par karstu.»

 • «Šodien bijām ārā sporta ratos siltā sporta kostīmā, apakšā bodītis ar īsām piedurknēm, zeķītes, botas, cepurīte. Uz kājām sākumā uzsedzu sedziņu, bet pastaigas laikā to noņēmu, bija silts. Mašīnā braucam ar parastiem džinsiem, kokvilnas zeķītēm, bodiju ar garām piedurknēm un pavasara vējjaku, ko drīz vien noģērbjam. Manam ir 5,5 mēneši. Galīgi nesaprotu tās trīs bikšu tuntulēšanas. Ne bērnam ir ērti, ne viņš tik ļoti salst. Arī atbalstu viedokli, ka pārkaršana ir daudz kaitīgāka nekā vēsums.»

 • «Jums tādi lielāki, bet ko ar pavisam maziem? Manējam ir nedēļa, ārā jau pāris reizes bijām pastaigāties, ģērbu bodīti, plānu kokvilnas jaciņu, kokvilnas džemperi, bikses, kokvilnas cepurīti, zeķītes un kombinezonu (jāatzīst, ka tas izrādījās krietni par lielu un vairāk kalpoja kā guļammaiss). Kapuce nepieguļ labi galviņai. Nevaru saprast, vai tā ir labi vai tomēr par aukstu? It kā bērns tikpat silts kā mājās dzīvojoties, bet tomēr negribētos, lai saaukstējas vai pārkarst.»

 • «Pēdējās dienas, kad tāds vēsāks, velku bodiju ar garām piedurknēm, zeķbikses, vilnas zeķes, smukumzābakus, cepuri, kombinezonu. Sēžam sēžamajos ratos. Rociņās mazi, adīti cimdiņi (nekādas segas, nekādi ratu pārvalki).

  Vakar vilku bodiju ar īsām piedurknēm un velveta bikses ar silto oderi, kājās – īsās zeķītes, vilnas zeķes un smukumzābaki. Vēl mugurā ir cepure un adīta jaciņa ar plīša oderi. Rociņas plikas. Jārēķinās, ka kulbā temperatūra ir par pāris grādiem siltāka.»

 • «Es savu 1,5 mēnešus veco dēliņu ģērbju īsajā bodijā, rāpulī (tāds viņš ikdienā pa mājām dzīvojas), siltās biksēs, jaciņā un kombinezonā no tāda materiāla, kā taisa daudzas mīkstās rotaļlietas. Galvā ir plāna kokvilnas cepurīte un mazliet siltāka cepurīte pa virsu (nav adīta). Iepakoju viņu aitādas maisā. Braucam sporta ratos ar pilnīgi horizontāli nolaižamu muguriņu bez kāju pārsega. Rati ir paplāni, tā kā par karstu viņam noteikti nav. Visās grāmatās raksta, ka bērni jāģērbj divas līdz trīs kārtas siltāk nekā pieaugušie, jo viņi nekustas. Pie tāda principa arī pieturos.»

 • «Par tām kārtām raksta gan, bet es visus trīs bērnus esmu ģērbusi plānāk, piemēram, ziemā bodijs ar garām piedurknēm, zeķes, viena cepure, dūnu kombinezons un adīta sedziņa. Vairāk neko. Tikai tad, kad bija -10 oC un zemāk, vilku kombinezona oderi, kas ir no plīša. Bērni ir veselīgi, savukārt manai draudzenei bērni vienmēr tika tuntulēti un tad ar visiem pēc kārtas pa slimnīcām dzīvojās. Protams, jāskatās individuāli, es pati ģērbjos siltāk nekā bērni, jo man salst (laikam būšu termoregulāciju sabojājusi).»

 • «Tie bodiji ir dikti plāni, tāpēc jaku noteikti vajag. Es domāju, ka dažus mēnešus veci zīdainīši jāģērbj siltāk. Viņiem vēl nav noregulējusies siltuma apmaiņa.»

 • «Kad piedzima pirmais puika 35. nedēļā, mana daktere teica, lai netuntulēju, labāk plānāk nekā par biezu, jo mazam bērnam ar termoregulāciju viss ir kārtībā, tā sabojājas dzīves laikā. Un divas cepures nevajag, pat savam novembra bērnam nekad nevilku divas cepures. Jo citādāk iznāk, ka ir plānā un biezā cepure, vēl kombinezona kapuce un ratu kapuce.»

 • «Mans bērns ir dzimis aprīļa beigās. Laukā uz staigāšanu vilku apakškrekliņu, tad lācīti (plāns frotē kombinezons), adītu jaciņu, plāno cepurīti, adītu cepurīti (kokvilnas vai akrila), kājās adītos zābaciņus. Tinu vēl vilnas vai flaneļa sedziņā (kā vecajos laikos – konvertiņš). Tā staigājām, kamēr maija beigās palika pavisam silts. Pēc tam jau netinu, bet vienkārši sedziņu uz kājām klāju. Vasarā pavisam vienkārši – pampis, īsās zeķītes un bodijs (bez biksēm). Ja vēsāks, ar dvielīti apsedzu vai kopējo lācīti vilku. Par tiem kombinezoniem – nedomāju, ka vajag. Ratos ir silts.»

 • «Neesmu no tuntulētājām, bet pavasarī tomēr vajag uzmanīgi, viltīgi tie +15 oC. Manējā visu ziemu neslimoja, bet tagad, siltā, bet vējainā dienā, saķēra iesnas un arī nelielu temperatūru. Tā kā uzmanīgi labāk!»

Noderīgus padomus, iegādājoties apģērbu bērnam, varat izlasīt arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājas lapā.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās

Zīdainis un veģetārs uzturs

Par saviem mazuļiem varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Bērnu veselība