Bērni

Saulesbrilles

Vasara beidzot ir pienākusi un sāk aizvien biežāk lutināt ar siltajiem un tīkamajiem saules stariem. Saule ir mūsu dzīvības avots, bez tās mēs nespētu eksistēt, tomēr debesu spīdeklim ir arī „zobiņi”, no kuriem ieteicams sevi pasargāt, īpaši, pludmalēs.

Kad dodamies uz pludmali, visi atceramies par sauļošanās krēmu, kas pasargās ādu no pārmērīgas nosauļošanās un no UV stariem, bet ne visi atceras, ka pludmalē tikpat svarīgi ir pasargāt arī savas acis, tātad — jāņem līdzi arī saulesbrilles. Ir daudz runāts par redzes saudzēšanu gan ziemā, gan vasarā, liela daļa cilvēku arī brilles valkā ikreiz, kad ir tāda izdevība, tomēr pludmalē redzam daudz cilvēku bez saulesbrillēm, kuri neapzinās kaitējumu, ko saulīte var nodarīt viņu acīm.

Kādēļ tieši pludmalēs un pie ūdeņiem par acu pasargāšanu īpaši jāpiedomā?

Pirmkārt, nepareizs ir uzskats, ka UV starojums nāk tikai no augšas un skaidrām debesīm. Patiesībā tas var atstaroties arī pret virsmām, īpaši pret ūdeni un sasniedz zemi arī caur mākoņiem. Ūdens vilnīšos starojums ir īpaši spēcīgs un bez liekiem šķēršļiem iespīd tieši mums sejā. Kad atrodamies pludmalē, noduram galvu un it kā skatāmies uz leju, tādējādi UV starojums, atstarojies pret baltajām smiltīm, arī iekļūst mūsu acīs. Tādi faktori kā vējš un smiltis nelabvēlīgi iedarbojas uz mūsu redzi.

Nonākam pie secinājuma, ka saulesbriļļu valkāšana ūdeņu tuvumā ir gandrīz vai obligāta prasība. Nereti pēc dienas pavadītas pie jūras, cilvēki vakarā berzē acis, jo tās sūrst. Varētu padomāt, ka tas ir no smiltīm, kas iekļuvušas acis, bet nē, visdrīzāk, ka tā ir saulīte, kas visas dienas garumā neaizsargātai actiņai darījusi pāri. Svarīgi, ka brillēm ir jābūt cieši pieguļošām pie sejas.

Kādēļ atkal un atkal ir par to jārunā tieši mūsu valstī?

Rietumu kultūrā saules brilles ir norma. Bieži, arī ziemas laikā redzam tūristus Rīgas ielās, valkājot brilles, viņi zina, ka no sniega UV starojums atspīd ļoti lielā daudzumā. Iemesls mūsu zemē saules briļļu nevalkāšanai nav saistīts ar mazākiem ienākumiem kā ārzemēs, bet gan ar mūsu neuzticību ārstiem un viņu padomiem. Ārvalstīs cilvēki tic ārstu ieteikumiem un apzinās problēmas, kas var rasties ar redzi, ja acs netiks pasargāta.

Daudzi uzskata, ka saulesbrilles ir tikai modes lieta, pasperot arī pa frāzei -  ka viņu vecāki nekad nav saulesbrilles valkājuši un nekādu redzes slimību viņiem nav. Sāksim ar to, ka problēmas ar redzi cilvēkiem gados ir bieži izplatītas. Turpinām ar faktu, ka ozona slānis ir kļuvis daudz plānāks kā agrāk, mēs lietojam daudz nekvalitatīvāku pārtiku kā agrāk un, pateicoties modernajām tehnoloģijām, nogurdinām savas acis vairāk kā jebkad agrāk. Protams, ka tādas acs slimības kā katarakta neradīsies vienas dienas laikā, bet, ja acs netiks pasargāta, tad varbūtība, ka radīsies redzes problēmas ir ļoti liela.

Kuriozi, bet bieži redzam pludmalē vecākus saulesbrillēs, bet viņu bērni skraida apkārt ar nepasargātām acīm. Tieši bērna acis ir jutīgākas pret UV stariem un ir īpaši jāsargā, tādēļ vecākiem turpmāk vajadzētu nopietni padomāt par saulesbriļļu iegādi saviem bērniem, pirms vest viņus uz pludmali.

Saulesbrilles ar 100% UV aizsardzību iespējams iegādāties optikas veikalos dažādās cenās, ja nevarat atļauties brilles par 100 latiem, tad iegādājieties kaut par desmit, taču dariet to optikas veikalā, jo tur visām brillēm ir garantēta aizsardzība pret ultravioletajiem stariem. Turklāt — veikalā iegādātajām brillēm būs arī garantija, gadījumos, ja nu nolūzt kājiņa, vai notiek kas cits neparedzēts. Loģiski padomājot -  briļļu iegādei tirgū vai jebkur citur, izņemot optika veikalus, nav nekāda pamatojuma -  optikas veikalos  izvēle ir daudz lielāka, brilles iegādājamas dažādās cenās, tās ir 100% drošas un ar garantiju, turklāt speciālisti vienmēr var sniegt konsultāciju, ja tāda nepieciešama.

Kādēļ saules brillēm ir tik dažādas cenas?

Protams, ka daļu no cenas sastāda brends, par kuru maksājam, tomēr tas gluži nav viss. Ļoti svarīgu lomu spēlē dizains — pie dārgāko briļļu dizaina speciālisti ir strādājuši lai brilles labi piegultu sejai, būtu pietiekami vieglas un to valkāšana ērta, patīkama un nenogurdinoša. Arī materiāls nosaka cenu — dārgākas brilles būs no izturīgāka materiāla, tās kalpos ilgāk un nelocīsies, stikliņi neskrāpēsies un rādīs skaidru un precīzu attēlu.

Un atcerieties — iegādājieties brilles drošā vietā un pārliecinieties vai tām ir 100% aizsardzība pret UV starojumu, to var izdarīt ar speciālu aparatūru bez maksas visos Vision Express veikalos.

Ivo Rode, Vision Express

Citi noderīgi raksti

Bērna diendusa

Modināt bērnu uz bērnudārzu

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Skolēni