Bērni

Mirklis starp bērna drošību un nelaimi

Pietiek ar vienu acumirkli, lai bērnu, neraugoties uz to, ka esam viņu sargājuši, piemeklētu nelaime. Drošība biežāk, iespējams, var tikt apdraudēta nevis laukos, kāpjot kokā pēc āboliem, bet gan mājās, kamēr vecāki ir aizņemti ar ikdienas darbiem un rūpēm.

Mīlot bērnu un redzot, kā viņš aug arvien lielāks, mēs vēlamies viņu pasargāt gan no kritieniem, gan vilšanās, gan sliktiem cilvēkiem. Runājot par bērna drošību, jāsaka, ka šī ir tēma, par ko ir labāk zināt iepriekš, nevis mācīties no savas pieredzes – pieredze var būt pārāk nepatīkama gan vecākiem, gan bērnam. Ir svarīgi saprast un zināt, kā rīkoties, lai rūpētos par bērna drošību pat tad, ja viņam nav iespējams veltīt nedalītu uzmanību.

Apdraudējumi mājās

Logi un durvis

Logi un durvis bērnam var būt bīstami tikai tādā gadījumā, ja bērns ir atstāts bez uzraudzības. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt vaļā logu istabā, kurā atrodas bērns. Ja bērns gribēs tikt klāt atvērtajam logam, viņš ātri izdomās, kā no istabā esošajiem priekšmetiem var izveidot kāpnes, kas viņam palīdzēs aizsniegt vēlamo mērķi.

Ja bērns paliek viens pats mājās, viņam ir jāiemāca, ka durvis nevienam nedrīkst atvērt. Bērnam ir jāzina, ka vecākiem ir atslēgas un viņi pie durvīm nezvanīs, bet svešiniekiem bērna mājās nav jāatrodas.

Elektrotraumas

Aplūkojiet savu dzīvokli vai māju ar bērna acīm un apdomājiet, kas mazo pasaules izzinātāju varētu saistīt visvairāk. Saistošie objekti var būt dažādi: caurumi sienās vai dažādas pārvietojamas elektroierīces.

 
 
Foto: istockphoto.com

Elektrības rozetēm jābūt noslēgtām ar īpašiem aizsargvāciņiem, un elektroiekārtām jābūt labā tehniskā stāvoklī, bez bojātiem vadiem u. tml.

Elektroierīces īpaši bīstamas var būt vannasistabā – ūdens tuvumā. Kamēr bērns atrodas vannā, nekādā gadījumā neviena elektroierīce nedrīkst atrasties vannas tuvumā.

Bērnam bīstama var būt arī gāzes plīts, tāpēc to viņš drīkst lietot tikai pieaugušo uzraudzībā. Pēc ēdiena gatavošanas drošības apsvērumu dēļ jāpārliecinās, ka visi slēdži ir aizgriezti un gāze ir noslēgta.

Apdegumi un applaucējumi

Lai izvairītos no ādas apdegumiem un applaucējumiem, bērnu nedrīkst atstāt vienatnē pie atklātas uguns – svecēm vai gāzes plīts –, bērnam pieejamā vietā nedrīkst atstāt traukus ar karstu šķidrumu, gatavojot ēst, jāizmanto tālākie plīts degļi un katlu rokturi ir jāpagriež virzienā projām no sevis.

Bērna tuvumā nedrīkst atstāt ieslēgtas elektriskās tējkannas vai gludekļus, ko bērns viegli var uzraut sev virsū. Ziemassvētkos bērnam nedrīkst ļaut vienam darboties ap svētku eglīti, kurā iedegtas svecītes.

Nopietnus iekšējus un ārējus apdegumus var iegūt arī no sadzīves ķīmijas – tīrīšanas līdzekļiem, etiķa u. c. – tāpēc tiem jāatrodas bērnam nepieejamā vietā.

Citi drošības pasākumi mājās

Ja vannasistabā ir flīzes, izmantojiet mīkstu paklāju ar gumijotu apakšu, kas neslīd. Nekad bērnu neatstājiet vienu pašu vannā – paslīdēt, aizrīties un noslīkt iespējams ļoti īsā brīdī un zemā ūdens līmenī.

Nelietojiet tādus tīrīšanas līdzekļus, kas grīdu vai kāpnes padara slidenas. Asiem priekšmetiem, medikamentiem, tabakas izstrādājumiem, alkoholam, sērkociņiem, šķiltavām un citiem veselību apdraudošiem priekšmetiem jāatrodas bērnam neaizsniedzamā vietā.

Bērna drošība automašīnā

Bērns ir jāpārvadā viņa vecumam un svaram atbilstošā autosēdeklītī. Bērnu sēdeklīši jālieto bērniem, kuru augums ir mazāks par 1, 50 m. Bērna sēdeklīti vislabāk ir novietot aizmugurējā automašīnas sēdeklī, īpaši tad, ja automašīna ir aprīkota ar drošības spilveniem.

Mašīnas durvīm un logiem jābūt bloķētiem, lai bērns patstāvīgi nevarētu izkāpt no mašīnas, izmest pa logu kādu mantiņu vai iespiest rociņas. Jāatceras, ka bērnam ilgstoši nedrīkst virsū spīdēt saule.

Neatstājiet bērnu automašīnā vienu pašu (arī tad, ja durvis un logi ir bloķēti) – automašīna var sākt ripot, Jums var pazust atslēgas, var notikt sadursme ar citu automašīnu, bērns var pārkarst, var tikt nozagts u. c.

Drošība uz ielas, ārpus mājas

Bērnam vienmēr vajag atgādināt, ka ceļa braucamā daļa ir šķērsojama tikai tam paredzētajās vietās un iepriekš ir jāpārliecinās, vai netuvojas transporta līdzeklis. Bērnam visbīstamākais laiks uz ielas ir pirms un pēc skolas brīvlaika – mainās ierastā vide, dzīves ritms, un bērns var apjukt. Šajā laikā vecākiem vajadzētu pastiprināti bērnam atgādināt par drošību uz ielas. Svarīgi ir bērnu brīdināt, ka braukšana ar stopiem ir bīstama un ir jābrauc ar sabiedrisko transportu vai jāgaida, kad pakaļ atbrauks kāds no vecākiem. Bērna apģērbs un skolas soma ir jāaprīko ar atstarojošām uzlīmēm vai uzšuvēm.

Foto: istockphoto.com

Rūpējieties par to, lai jaunie velosipēdisti būtu apguvuši ceļu satiksmes noteikumus un atcerieties, ka bērnam ir nepieciešama aizsargķivere, kas kritiena gadījumā bērnu pasargās no centrālās nervu sistēmas traumas. Ir nepieciešami arī locītavu aizsargi, jo neveiksmīgs kritiens no skrituļdēļa vai riteņa var būt iemesls komplicētiem roku un kāju kaulu lūzumiem.

Bērnus bez uzraudzības nedrīkst atstāt ūdenskrātuvju tuvumā. Neļaujiet bērniem vieniem pašiem iet peldēties un atgādiniet, ka niršana un lēkšana ūdenī svešā vietā ir bīstama.

Tikpat vilinošs, cik ūdens, ir arī ledus – neļaujiet bērnam pastaigāties pa ledu, ja nezināt, vai tas ir pietiekami biezs.

Neatstājiet bērnu bez uzraudzības pie ugunskura vai grila. Neatļaujiet bērniem rotaļāties ar uguni. Māciet bērnam, kā meklēt palīdzību ugunsgrēka gadījumā.

Neatļaujiet bērnam tuvoties svešiem dzīvniekiem un mazos neatstājiet vienus pašus dzīvnieku sabiedrībā. Jāuzmanās arī no kukaiņiem, kuru kodumi mazam bērnam var būt bīstami.

Sagatavoja Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Aukles darba tirgū

Bērna drošība, braucot automašīnā

Par savu un bērnu drošību varat aprunāties Cāļa forumos

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem

Likumi un pabalsti

Auto

Mazulis