Bērni

Pozitīvie aspekti bērna gulēšanai vecāku gultā

Būtiskākais ieguvums no gulēšanas kopā ar vecākiem ir samazināta iespējamība, ka bērnu piemeklēs zīdaiņa pēkšņās nāves sindroms, kas diemžēl līdz gada vecumam ir biežākais bērnu nāves cēlonis. Bērnam, esot blakus mammai, ir tuvināta sajūta, kāda bija, esot vēl vēderā – jo ir tie paši jau iepazītie sirdspuksti un citas iepazītas ķermeņa skaņas. Lai arī liekas, ka vislabākais zīdainītim ir klusums, deviņus mēnešus bērns ir pieradis pie regulārām skaņām, ko rada ķermeņa darbība.

Protams, katrs bērniņš ir citādāks un ir zīdainīši, kuri mierīgāk guļ atsevišķi, bet ja jūtams, ka bērniņš labāk aizmieg pie mammas, tad lēmumu par kopā gulēšanu jāpieņem abiem vecākiem kopā. Bērns vecāku gultā var gulēt tad, ja tam piekrīt abi vecāki, turklāt apzinās, kādi drošības noteikumi jāievēro.

Gulēšana kopā nodrošina, ka mazulim vecāki ir blakus, viņš jūtas droši un zina, ka vecāki varēs laicīgi noreaģēt gan emocionāli, gan psiholoģiski, gan fiziski uz bērna vajadzībām bērnam labvēlīgā veidā.

Foto: istockphoto.com

Bērns tiek biežāk barots ar krūti, turklāt ar mazāk pārrāvumiem, tāpat arī mātes miegs tiek mazāk saraustīts, jo viņa ērti mazuli var pabarot, neceļoties augšā. Ir ļoti svarīgi, ka māmiņai ir iespēja izgulēties un atpūsties – tas veicina gan piena daudzumu, gan spēju rūpēties par savu mazuli dienas laikā, kā arī sievietei ir iespēja ātrāk atgūties pēc deviņiem grūtniecības mēnešiem un dzemdībām – gan ja tās bijušas dabīgas, gan ja bijis ķeizars – turklāt, ja sievietei ir kādas veselības problēmas, tad kopā guļot, ir vieglāk ne tikai mazuli pabarot, bet arī aprūpēt – nomainīt autiņus, pārģērbt nepieciešamības gadījumā. Turklāt tā kā kopā gulēšana veicina to, ka māmiņa bērnu baro pati ar krūti, tādā veidā tiek nodrošināta veselīga pārtika mazulim, nostiprināta imūnsistēma.

Lai arī bērniņi šādi mostas biežāk, tomēr nomodā ir īsāku laika periodu. Līdz ar to bērni labāk noguļ to laiku, kad ir dziļajā miega periodā. Nenoliedzami bērni mazāk raud, guļot blakus vecākiem, līdz ar to bērnam ir vairāk enerģijas augšanai, imunitātes nostiprināšanai u.tml. Vecākiem ir lielākas iespējas novērot pārmaiņas bērnā – elpas raustīšanos, ieklepošanos u.tml., līdz ar to vecāki var ātrāk noreaģēt, kas ir ļoti būtiski zīdaiņa veselībai. Tāpat vecāki var ātri noreaģēt, ja bērniņš cīnās ar sedziņu, kas viņam uzslīdējusi uz sejas.

Gulēšana kopā var būt arī kā mierinājums māmiņai, kura pa dienu strādā un nevar veltīt tik daudz laika ar mazuli. Guļot kopā, gan māmiņa, gan bērns izjūt viens otra tuvumu, nostiprina savas attiecības.

Ja gulēšana kopā rada prieku un labsajūtu visiem iesaistītajiem – bērnam, mammai un tētim, tad gulēšana kopā visiem ļaus justies ļoti labi.

Protams, ja bērns guļ kopā ar vecākiem, ir jāievēro daudzi drošības noteikumi – bērni, kas ir mazāki par gadu, nedrīkst gulēt ar citiem bērniem kopā, bet tikai pieaugušo, kurš var ievērot drošības pasākumus – jāapzinās, vai vecākiem nav pārāk ciešs miegs un viņi naktī jūt mazuļa kustības, protestu u.tml. Bērniņam nedrīkst būt ne pa karstu, ne šauru. Ja kādam no pieaugušajiem ir gari mati, tie nedrīkst būt vaļā, lai bērns nesapītos tajos. Pieaugušie nedrīkst ne tuvumā smēķēt, ne būt alkohola vai kādu zāļu iedarbībā. Arī tad, ja vecāki ir ļoti noguruši, labāk bērnam gulēt savā gultiņā. Bērnu nevajag segt ar pieaugušo segu, bet gan vieglu un nelielu bērna sedziņu. Jāuzmanās, lai spilvens nakts laikā neuzslīd virsū mazulim. Gulta nedrīkstētu būt pārāk šaura, tajā pašā laikā, ja tā ir liela un mazulis jau ir sācis pārvietoties, jānodrošinās, lai viņam ir kāda barjera, piemēram, pakaviņš vai sarullēta sega, un viņš pa nakti neizkrīt no gultas.

No Cālis.lv foruma

„Mēs gulējām vienā lielā gultā, un es pa nakti guļot baroju, no rīta modāmies visi izgulējušies. Smieklīgākais bija, ka es pat neatcerējos, cik reizes bērns pa nakti ēdis.”

„Es nemaz negribu, lai viņš iemieg viens pats savā gultā... Man patīk tāda migšana kā ir tagad. Un viņam ar. Daudz labāk kā sēdēt naktī pie viņa gultas. Viņš jau tā ir tik feins un saprātīgs bērns, nekādas scēnas netaisa tā kā mums viņa ielikšana gulēt nekādas problēmas nesagādā. Mums savs rituāls miegot: padzer pienu, un tad viņš mīļo mani un tēti, kamēr aizmieg. Pats aizmigt viņš varēs visu turpmāko dzīvi, bet šitā čubināties tikai tagad.”

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Mājas un bērnudārza bērns

Alerģija - kas tas ir?

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos:

Mazulis