Bērni

Moderni vecāki. Ko tas nozīmē?

«Ja tu to uzvilksi mugurā, es neiešu ar tevi kopā uz veikalu,» pusaudze meita saka mammai.

Varbūt māte nupat ko līdzīgu ir nodomājusi par meitas apģērbu, tomēr skaļi to nav pateikusi. Ko šāda situācija varētu nozīmēt? To, ka māte ģērbjas nemoderni un tāpēc meitai kauns iet viņai blakus? Ko vispār nozīmē jēdziens «moderni vecāki»? Vai tas attiecas tikai uz ģērbšanās stilu vai ko vairāk? Apkopojām vairāku portālu forumu dalībnieku izteikumus, kā arī uzklausījām ārstes-psihoterapeites Diānas Lapsas (mob. tālr.: 29129762; e-pasts: lapsa.diana(at)gmail.com) viedokli.

Kā vecāku modernumu raksturo un novērtē bērni

Kādas māmiņas četrgadīgā meita, radio klausoties Bītlus, nosmējās: «He, he, kas tad tā dzied?» Un mamma secinājusi, ka šajā jautājumā, pat pēc bērnudārza vecuma bērna domām, ir nemoderna.

Foto: istockphoto.com

«Manam septiņgadniekam vēl nav kategorijas «moderns» vai «nemoderns», bet viņš mēdz paskatīties uz mani un teikt: «Mammīt, tu šodien tik skaisti izskaties!» Man tas tā silda sirdi,» saka kāda mamma. Citu vecāku astoņgadniece meita diezgan konstruktīvi pēta labu laiciņu un tad diplomātiski saka: «Zini, es tomēr tev neieteiktu taisīt matus astē.»

«Pagaidām dēlam esmu moderna – klausos Eminem, kas patīk dēlam.», «Es meitas (deviņi gadi) acīs esmu galīgi atpalikusi, jo man nevajag ne iPhone, ne iPad, ne iPod. Viņa no visas sirds nevar saprast, kā tas var būt.», «Meitas saka, ka manai paaudzei telefons ir tikai zvanīšanai.», «Es esot atpalikusi, jo nemāku nokačāt filmu no interneta.», «Mans puika uzskata, ka man jābūt modernai – jāaudzē gari nagi, kas jālako koši sarkanā krāsā, jāvelk augstpapēdenes.» – pieredzē dalās vecāki.

Moderni vecāki vārda «mode» tradicionālā izpratnē

Tātad pirmais, kas nāk prātā, dzirdot jēdzienu «moderni vecāki», ir cilvēki, kas tērpjas modernā apģērbā, klausās mūsdienīgu mūziku, pārzina un izmanto jaunākās tehnoloģijas. Ja vadās pēc modes definīcijas kādā no skaidrojošajām vārdnīcām, tad tā arī ir – mode ir noteiktas pastāvošās dominējošās gaumes, noteiktu paradumu, ieskatu kopums noteiktā laikposmā (kādā sadzīves, kultūras jomā, parasti apģērba, frizūras izvēlē, kosmētisko līdzekļu izmantojumā).

Tomēr var rasties, piemēram, tāds jautājums – vai mūsdienās lauku sieviņai ir vai nav modē iet uz veikalu ar lakatiņu ap galvu? Iespējams, vietējā veikalā visas sievietes tā ierodas, bet cacai meitai, kura atbraukusi no pilsētas, ir kauns ar tādu māmiņu kopā doties uz veikalu. Citiem vārdiem sakot, daudzi vecāki forumos uzsvēra, ka bērnam ir periods, kad vecāki liekas nemoderni, atpalikuši un nezinoši, lai ko viņi darītu. Ja bērnam tīkamā mūzika mātei nepatīk, tas nozīmē, ka viņa nav moderna; ja patīk, viņi ironiski brīnās – vai tu tiešām to klausies?

Psihoterapeite Diāna Lapsa norāda, ka šajā jautājumā joprojām aktuāls Marka Tvena teiciens: «Kad biju četrpadsmitgadīgs puika, mans tēvs bija tik nekompetents, nezinošs, ka ar pūlēm varēju izturēt viņa klātbūtni, taču, kad man palika 21, es biju pārsteigts, cik daudz vecais vīrs ir iemācījies šajos septiņos gados.»

Moderna, bet tomēr nē. Kā tas iespējams?

Kāda sieviete stāsta, ka viņas māte it kā ir moderna, jo brauc ar motociklu (viņas gados to dara visai maz dāmu), lieto Skype un runā angliski, taču «mani tas nepārliecina, jo tanī pašā laikā viņai ir tās pamācības utt., kas man uzdzen zosādu, un mani kaitina, kad jaucas iekšā manā dzīvē. Īpaši tajos gadījumos, kad viņai liekas – tā, kā domā viņa, ir pareizi un tā būtu jādara, vai arī saka, lai daru, kā pati zinu, bet pēc laika kaut ko pārmet vai cenšas aizskart nepatīkamu tēmu.»

Foto: istockphoto.com

Secinājums – moderni, pēc bērna domām, ir tādi vecāki, kuri neuzspiež savu, it īpaši konservatīvu, viedokli, atbalsta bērnu un minimāli ierobežo sava bērna arī ne vienmēr pozitīvās darbības, bet paskaidro iespējamās sekas. Kāds rakstītājs ironizē, ka moderni vecāki iemāca pareizi izvēlēties un pīpēt zāli, lai bērns nenoindējas ar skolas surogātiem.

Mammām nav jāmēģina iespīlēties meitu kleitās, nav jāflirtē un jāiesaistās sarunās ar dēla draugiem, un jāstāsta, kā viņš sāka iet uz podiņa, lai noturētu draugu uzmanību un tādējādi būtu moderna, jo tusē ar jauniešiem. Vecākiem tik vien jāspēj, kā dzīvot līdzi laikam, saglabājot gan savu autoritāti, gan cieņu, gan savus uzskatus. Vienīgais, ko var iedomāties kā «nemodernu», ir stagnātisks konservatīvisms, paštaisnums, kategoriskums un aizspriedumainība.

Attiecībā uz vecākiem vārda «moderns» vietā var lietot citus vārdus

Gandrīz ikviens savulaik kādā konkrētā situācijā savam tēvam vai mātei ir teicis vai vismaz nodomājis, ka viņš neko nesaprot. Tajā brīdī, kad matus ar zīmoglaku nokrāsoja lillā krāsā, vai tad, kad meita uzvilka kleitu, kas knapi nosedz pēcpusi, vai tajā brīdī, kad dēls, bučojoties ar draudzeni, bija nokavējis laiku, kad jāiet mājās. Tas vien nav rādītājs, ka vecāki bijuši nemoderni. Vēl vairāk – gadījies, ka bērns savu bagāto un izsmalcināto, un tāpēc moderno mammu nosaucis par nemātišķu, jo ne jau tikai apģērbā ir modernu vecāku būtība.

Vārdu «moderns» var aizstāt ar citiem: stilīgs, sakarīgs, t. i., sarunas vērts u. tml. Tie ir tādi vecāki, kuru mērķis ir būt savu bērnu uzticības personai, draugam, atbalstam, autoritātei un kuru vārdos ieklausās. Bērni drīkst runāt par visu, vecāki viņus vienmēr uzklausīs un, ja bērns vēlēsies, dalīsies savā pieredzē un domās, bet galīgais lēmums, sākot ar apģērba izvēli un beidzot ar nopietnākām lietām, būs jāpieņem bērnam, un tas tiks akceptēts, lai kāds tas arī būtu.

Kā ar uzskatu, ka moderna mamma ir mamma-draudzene

Diāna Lapsa atklāj, ka psihoterapijā šad tad parādās pacientes – pusaudzes vai jaunas sievietes, kuras ar lepnumu paziņo, ka mamma ir viņu labākā draudzene. Diemžēl psihoterapeitam tā ir slikta ziņa, jo mammas-draudzenes nereti apzināti vai neapzināti izmanto savas meitas, lai dalītos savas dzīves intimitātē. Tas meitas nenobriedušajai psihei ir milzīgs, pat nepanesams slogs. Bērns šādos gadījumos jūtas īpašs un izredzēts, jo bezierunu mīlestībā un absolūtā idealizācijā no mātes visu ņem pretī un pieņem to par normu. Šādām mātēm, acīmredzot, ir attiecību veidošanas problēmas, ja par draudzeni izvēlējusies meitu. Tas ir arī jautājums par robežām. 

Vecāku vērtību nenosaka viņu modernums

 

Psihoterapeite uzsver, ka, no vienas puses, jēdziens «moderni vecāki» ir daudz plašāks par norādi uz ģērbšanos, mūziku vai moderno tehnoloģiju lietošanu, kas būtu uzskatāms par ārišķību.

No otras puses, ja bērns savu mammu ciena un mīl, tad jautājums par modernumu zaudē savu aktualitāti kā mātes, tā bērna acīs, un jūtas pret māti attīstīsies neatkarīgi no tā, cik naski viņa seko modei. Vecāku uzdevums jau no bērna pirmajām dienām ir stabilitātes, ārējās un iekšējās drošības uzturēšana, rituālu ieviešana un to saglabāšana, tradīcijas. Kopumā vecākiem jārada relatīvi nemainīga un mierīga vide, kurā bērns var attīstīties bez lieka stresa un pieķerties vienam vai vairākiem svarīgiem, konstantiem un viņam paredzamiem objektiem, ko raksturo relatīva nemainība psihoemocionālā ziņā. Kā šie objekti ir ģērbti un kādu mūziku klausās, ir mazsvarīgi, kamēr vien tiek uzturēta bērna garīgā labsajūta bez hroniskas frustrācijas.

Iespējams, vecākiem, kurus uztrauc jautājums par to, cik viņi moderni, ir pašapziņas problēmas. Bez šaubām, katra jauna paaudze nāk ar savu skatījumu un pieeju dzīvei un procesiem, bet veselīga pašapziņa mums neliek lauzties pasaulē, kurai mēs nepiederam. Vecāku vērtība nav atkarīga no tā, cik viņi ir moderni.

Un vispār – kas ir mode? 60.–70. gados visi Latvijas bērni tika audzināti pēc Bendžamina Spoka principiem, jo tas bija modē. Šodien mums mati ceļas stāvus, kad palasām viņa grāmatu. 70.–80. gados Francijā modē bija uzskats, ka bērnu audzināšanā nevajag izmantot autoritatīvu pieeju, drīzāk jāļauj pašiem attīstīties, nevajag ierobežot, bērniem pašiem jānonāk pie vērtību, labā un sliktā izpratnes. Šodien francūži sūkstās, ka izpalikusi autoritātes loma audzināšanā, jo bērni ir pārlieku izlaisti, nejūt robežas, valda visatļautība. Francijā atkal modē ir tēva autoritāte. Mode mainās, klasika paliek.

Iveta Odiņa

Citi interesanti raksti

Negatīvo audzināšanas metožu pielietojums mūsdienās

Daudzbērnu ģimene - lepnums vai žēlums

Runāt un dalīties viedokļos par šo un līdzīgām tēmām varat Cāļa forumos

Attiecības un psiholoģija

Atbalsta grupas