Bērni

Meitenes kļūst par sievietēm

Jaunajai meitenei pieaugot, viņa sāk strauji mainīties gan fiziski, gan arī psiholoģiski. Rodas jautājumi, kas īsti notiek, vai visas piedzīvotās pārmaiņas ir normālas, kā pareizi rīkoties un kā vispār izpaužas dīvainais vārds – puberitāte.
Kā jau uz jebkuru jaunumu savā dzīvē ikviens reaģē ar satraukumu, neziņa par notiekošo var izraisīt bailes, arī nepatiku. Bet reizē apziņa, ka meitene kļūst par sievieti, visbiežāk ir pacilājoša un vieš lepnumu. Jebkurā gadījumā meitenei ir ļoti svarīgi iepazīt sevi un sekot līdzi procesiem, kas notiek viņas organismā, lai to izprastu un zinātu, ko un kad darīt un ko sagaidīt.

Puberitāte – svarīgās pārmaiņas

Puberitāte meitenēm sākas apmēram astoņu līdz vienpadsmit gadu vecumā. Līdz septiņu gadu vecumam meitenēm iekšējie dzimumorgāni – olnīcas – atrodas augstāk vēdera dobumā, bet, sasniedzot astoņu gadu vecumu, tās noslīd zemāk mazajā iegurnī. Šajā periodā meitenēm sāk strauji attīstīties dzemde. Var būt sāpes vēdera lejasdaļā un parādīties arī gļotaini izdalījumi.
Savukārt nedaudz vēlāk – apmēram vienpadsmit gados – meitenei sāk attīstīties krūtis. Apmēram pusgadu vēlāk parādās kaunuma apmatojums un pēc tam arī padusēs. Aptuveni divus gadus pēc tam, kad meitenei sāk augt krūtis, parādās arī mēnešreizes.

Puberitātes laikā augums var kļūt mazliet neproporcionāls un tas ir normāli, ar laiku tas izlīdzināsies, jo organismam strauji augot, dažādas ķermeņa daļas var augt atšķirīgā ātrumā.

Mēnešreizes

Meitenes bieži ir neizpratnē, kāpēc, salīdzinot ar vienaudzēm, viņām mēnešreizes sākas ātrāk vai tieši otrādi – vēlāk. Mēnešreižu sākšanos var ietekmēt dažādi faktori – iedzimtība un arī dzīvesveids – uzturs, ķermeņa svars, pārslodze. Visbiežāk mēnešreizes meitenēm sākas līdzīgā vecumā kā bija mammai. Bet pats pēdējais laiks, kad jaunajai meitenei parādās kaunuma apmatojums un jāsākas mēnešreizēm – ir 15 – 16 gadu vecumā.

Par pirmajām mēnešreizēm liecina staipīgi, gļotaini izdalījumi, kā arī velkošas, sāpīgas sajūtas vēdera lejasdaļā. Bet tai pat laikā ir gadījumi, kad mēnešreizes sākas pēkšņi un bez jebkādām sāpēm. Tādēļ šajā vecumā, zinot, ka tās var sākties, vajadzētu ikdienā nēsāt līdzi kādu higiēnisko paketi vai neliela izmēra tamponu, bet ja mēnešreizes pārsteigušas skolā nesagatavotu, vērsties pie māsiņas vai uzticamas skolotājas.

Pirmo pusgadu vai gadu mēnešreizes var būt neregulāras, piemēram, tās var sākties ik pēc trim nedēļām, tad vairākus mēnešus vispār nebūt, kādu mēnesi asiņošana var būt spēcīga, bet nākamajā pavisam niecīga. Pēc zināma laika mēnešreizes parasti normalizējas un ilgst vidēji četras, piecas dienas, atsākoties pēc apmēram 28 dienām. Cikls var mainīties, ja meitene izjūt lielu satraukumu vai ievēro lielu slodzi. Mēnešreižu laikā gan nav ieteicama liela slodze, tomēr mērenas fiziskas aktivitātes nāk par labu. Ja mēnešreizes ir sāpīgas, vajag konsultēties ar ginekologu, jo to ir iespējams novērst. Ja menstruāciju sāpes ir nelielas, tās var atvieglot, pasildot vēdera lejasdaļu vai muguru ar mēreni siltu kompresi vai termoforu, ieredzot nomierinošu tēju.
Mēnešreizes ir galvenais rādītājs, ka jaunā sieviete var palikt stāvoklī, tomēr pirmās menstruācijas var notikt bez ovulācijas, tāpēc grūtniecība nevar notikt. Tomēr ciklam nostabilizējoties meitene ir kļuvusi par sievieti un var palikt stāvoklī.

Lai varētu paredzēt menstruāciju  nākamo reizi, vislabāk ir ieviest kalendāru, kurā atzīmēt kad mēnešreizes sākas, kad beidzas, iespējams arī kādas pazīmes, kas izpaužas to laikā. Tad arī pie ginekologa var ērti visu izrunāt un noskaidrot. Ginekologs parasti sāk ar jautājumu, kad sākās pēdējās mēnešreizes, kā arī ja vēl nezina, tad, kad tieši vispār mēnešreizes sākās.

Krūtis

Krūtīm attīstoties, ir svarīgi tās regulāri pārbaudīt. To vislabāk darīt nedēļu pirms mēnešreižu sākšanās. Tad uzmanīgi var iztaustīt krūtis, vai nav kādi jauni veidojumi, kādas pārmaiņas. Par to, kā tieši to darīt un kam jāpievērš uzmanība, precīzi var izstāstīt ginekologs. Savukārt mēnešreižu laikā ir normāli, ja krūtis nedaudz izmainās – kļūst jūtīgākas, nedaudz sāpīgas.

Dzimumorgāni

Ļoti būtiski ir pareizi rūpēties par saviem dzimumorgāniem. Lai arī tiem jau no dabas ir sava pašattīrīšanās un pašaizsardzības sistēma, arī meitenei pašai jāprot sevi pareizi apkopt.

Kad meitenei sāk parādīties apmatojums bikini zonā, rodas jautājums, kā vislabāk no tā atbrīvoties. Svarīgi zināt, ka daudzi apmatojuma likvidēšanas krēmi satur agresīvas vielas, kas intīmās zonas īpaši jūtīgo ādu var kairināt un izraisīt alerģiju. Otra problēma, kas var veidoties – ir matiņu ieaugšana. Tas nozīmē, ka pēc skūšanās vai apmatojuma noņemšanas ataugošie matiņi neatrod ceļu uz āru – tie ieaug ādā iekšā. Tas izraisa niezi un iekaisumu. To var veicināt sausā skūšanās, elektriskā skūšanās, apmatojuma noņemšanas krēmi. Tāpēc, likvidējot apmatojumu, labāk vispirms to saīsināt ar šķērēm un tad veikt mitro skūšanos, lietojot putas. Lietot tikai jaunu asmeni, skūt matiņus to augšanas virzienā, kārtīgi noskaloties, noslaucīties un ieziest ādu ar krēmu. Protams, neizmantot citu lietotus asmenīšus.
Ja parādās apsārtums, nieze, dedzināšanas sajūta – kāds no ādas kairinājumiem, tam var būt arī dažādi citi iemesli, kam jāpievērš uzmanība. Sārmainas ziepes vai dušas želejas var izraisīt kairinājumu, tāpat kā mitrās salvetes un intīmās kopšanas aerosoli. Tāpat uzmanība jāpievērš pēc baseina apmeklējuma, jo hlors, ko daudzviet izmanto, arī var kairināt ķermeni un radīt niezi. Nepatīkamas izjūtas var izraisīt pārāk ciešs apģērbs, bet tikpat labi raupjš tualetes papīrs.

Higiēna

Higiēnas ievērošana ir rūpes par savu veselību – regulāri mazgājoties un kopojot sevi, iespējams uzturēt labu veselību un izvairīties no dažādām saslimšanām. Esot tīrai ar pārliecību var kontaktēties arī ar citiem cilvēkiem, jo tīrs ķermenis patīkami smaržo – to var nejust pati meitene, bet to jūt apkārtējie.

  • Apakšveļu ir ieteicams mainīt katru dienu. Tai vislabāk būt dabīgai, piemēram, kokvilnas, nevis sintētiskai, jo sintētika neļauj ādai elpot un neuzsūc sviedrus.
  • Dušā ieteicams mazgāties vismaz reizi divās dienās, bet ir cilvēki, kuri labprāt mazgājas divas reizes dienā – no rīta un vakarā – karstā laikā arī tas ir ļoti ieteicams. Regulāri jāmaina mazgāšanās sūklis, jo tajā vairojas baktērijas. Tāpat jālieto tikai savu dvieli.
  • Regulāri – vismaz reizi dienā – apmazgāt savus ārējos dzimumorgānus – to vislabāk darīt ar šādai kopšanai paredzētiem līdzekļiem un remdenu ūdeni. Mēnešreižu laikā ieteicams mazgāties pēc iespējas biežāk, taču nav ieteicams iet vannā, bet gan dušā. Ja meitene lieto paketes, tās ieteicams mainīt ik pa trim līdz piecām stundām, bet tamponus – četrām līdz astoņām stundām.
  • Ja meitene ir izvēlējusies lietot ikdienas biksīšu ieliktnīšus, tad tiem nav noteikta laika, kad tos vajadzētu mainīt, un to var darīt pēc savas sajūtas, kad tas nepieciešams, un atkarībā no tā, cik stipri ir izdalījumi. Bet ja izdalījumiem sāk parādīties nepatīkama smarža, nieze, vai tie ir ar dzeltenīgu vai zaļganu nokrāsu, tad jāvēršas pie ārsta. Arī ieliktnīšus ieteicams lietot tādus, kuros ir iespējami vairāk kokvilnas un dabiskās šķiedras saturs.
  • Dezodorantus pret svīšanu ir efektīvi lietot, ja tos izmanto pēc mazgāšanās uz tīras ādas.
  • Jāpievērš uzmanība slaucīšanās tehnikai pēc tualetes apmeklējuma. Ja ar tualetes papīru slaukās no aizmugures uz priekšu, baktērijas tiek pārnestas no zarnas uz maksti. Tāpēc jāslauka otrādi – no priekšas uz aizmuguri, un ieteicams izmantot mīkstu tualetes papīru, kas nekairina ādu.

Tāpat svarīgi ir atbilstoši gadalaikam ģērbties, jo ziemā nav ieteicams staigāt pārāk plānās drēbēs, jo tas var veicināt dzimumorgānu, arī urīnpūšļa un nieru apsaldēšanu. Savukārt vasarā labāk izvēlēties vieglas un „elpojošas” drēbes. Sintētisku zeķubikšu vietā labāk izvēlēties zeķbikses no „elpojošiem” materiāliem, lai meitene un viņas ķermenis justos labi un ērti.

Terminu skaidrojumi

Puberitāte – meitenes (arī zēnu) dzimumnobriešana. Tās laikā meitenei aug krūtis, sākas mēnešreizes, parādās apmatojums padusēs un uz daļas no ārējiem dzimumorgāniem, ko mēdz saukt par kaunuma apmatojumu.
Sievietes dzimumorgāni iedalās iekšējos un ārējos. Iekšējie dzimumorgāni, kas novietoti vēdera dobuma lejas daļā - mazajā iegurnī, ārējie dzimumorgāni, kas atrodas ķermeņa ārpusē. Pie iekšējiem dzimumorgāniem pieder - divas olnīcas, divi olvadi, dzemde un maksts. Ārējie dzimumorgāni ir kaunuma paugurs, lielās un mazās kaunuma lūpas, maksts priekštelpa, kuteklis un jaunavības plēve.
Mēnešreizes – apmēram reizi mēnesī jaunās meitenes organismā nobriest viena olšūna – šīs pārmaiņas notiek olnīcās un to sauc par ovariālo ciklu. Paralēli tam noris arī pārmaiņas dzemdes gļotādā un to sauc par menstruālo ciklu. Olšūna gatavojas apaugļošanai – mirklim, kad tā savienosies ar spermatozoīdu. Katrā ovariālajā ciklā ir periodi, kad tā vēl nav gatava un brīži, kad var notikt apaugļošanās. Taču, ja apaugļošanās nenotiek, olšūna noārdās un līdz ar asinīm tiek izvadīta no organisma – tas notiek mēnešreižu laikā. Kad asiņošana beigusies, savu ciklu uzsāk nākamā olšūna.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Smēķējošs pusaudzis. Kā atmest?

Jūtu izrādīšana ģimenē

Par savu bērnu ikdienas un skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumos

Skolēni

Bērnudārzi un skolas