Bērni

Meitenes - no romantikas līdz seksuālām attiecībām

Pēc aktuālajiem jautājumiem par mēnešreižu sākšanos un citām izmaiņām, kas skar jauno sievieti, meitenēm rodas arvien vairāk jautājumu, kas skar intīmo sfēru. Tas var notikt ap gadiem 15 vai 16, bet var būt arī ātrāk.

Jaunā meitene kļūst arvien sievišķīgāka un arī intereses kļūst arvien sievišķīgākas. Seksualitāte kļūst par meitenes dzīves sastāvdaļu – tā iespaido gan uzvedību, gan runu, gan arī attiecības ar vienaudžiem un pieaugušiem. Tas nozīmē arī to, ka meitenei ir jāsāk pieņemt pašai savi lēmumi, kas ir ļoti nozīmīgi, kā arī jāuzņemas atbildība par dažādām bieži vien sarežģītām situācijām, kurās viņa nonāk.

Dzimumorgāni

Meitenes ārējie dzimumorgāni pieaug apmēros, kaunumlūpas un klitors kļūst jūtīgāki, jaunavības plēve veidojas elastīgāka. Vagīnas un dzemdes sieniņas paliek biezākas.

Olnīcas – vieta, kur atrodas olšūnas – pārmainās maz, jo tās meitenei jau piedzimstot ir labi attīstītas. Pubertātes vecumā olšūnas, kas tur visu laiku atradušās, sāk nobriest un attīstīties, un pienāk brīdis, kad katru mēnesi viena olšūna atdalās un pa olvadiem ceļo uz dzemdi un tādējādi no vīrieša spermatozoīda varētu apaugļoties un rasties bērniņš. Ja tas nenotiek, olšūna izdalās kopā ar asins izdalījumiem mēnešreižu laikā. Līdz ar to mēnešreižu sākums norāda, ka jaunā sieviete var kļūt par māmiņu.

Meitenes intīmās daļas, tajā skaitā arī krūtis, ir tikpat svarīgas, kā citas ķermeņa daļas. No tām nav jākaunas. Tomēr, tā kā tās ir tavas, tad neviens tām nedrīkst pieskarties bez tavas atļaujas (noteiktā vecumā arī vecāki un ģimenes draugi vairs ne, vienīgi ārsts, ja ir gadījies saslimt vai savainoties). Neviens nedrīkst bez meitenes atļaujas aplūkot, fotografēt vai aiztikt viņas intīmās daļas, tāpēc meitenei ir jāmāk pateikt skaidrs nē, ja tā tomēr notiek, jāsauc pēc palīdzības, jādodas prom no šāda cilvēka, jāizstāsta pieaugušajam, kuram meitene uzticas. Arī uzsišana pa dupsi vai durvju virināšana, kad meitene mazgājas vai pārģērbjas, ir nepieļaujama bez otra piekrišanas. Diemžēl tieši 80% gadījumu šo robežu pārkāpj pašā ģimenē vai ģimenei tuvu stāvoši cilvēki.

Garastāvoklis un emocijas

Pārejas vecumā garastāvoklis ir ļoti mainīgs. Meitenēm bez iemesla var gadīties apvainot labāko draudzeni, bet tajā pašā laikā viņas spēj uzņemties atbildību par izdarīto.

Lai arī šajā laikā praktiski jaunas nervu šūnas neveidojas, tām veidojas vairāk izaugumu. Domāšanas izmaiņas pārejas vecumā saistītas tieši ar nervu šūnu attīstību. Ja ir izveidojušies jauni nervu šūnu izaugumi, tie jāiemāca strādāt un jāiesaista darbībā. Vēlāk ir daudz grūtāk to izdarīt. Pusaudzis spēj kritiski izvērtēt savu uzvedību un izdarīt secinājumus, ievērot sakarības starp dažādām lietām, izdomāt, kā darīt labāk, pieņemt lēmumus.Izveidojas vai nostiprinās draudzība ar vienu vai divām nopietnām draudzenēm. Arvien svarīgākas kļūst draugu domas un ar tiem gribas pavadīt arvien vairāk laika. Interese par pretējo dzimumu ir dabiska, kas paver jaunu pasauli un redzējumu. Laiks, kad gribas arvien vairāk izmēģināt ko jaunu un reizē ir jāiemācās arī gadījumos, kad negribas piekrist draugu ierosinājumiem, pateikt skaidru nē. Seksualitāte Ja meitenei kāds iepatīkas, viņa vēlas būt ar viņu kopā – sadoties rokās, skūpstīties, maigoties, mīlēties. To mēdz saukt par libido jeb dzimumtieksmi. Daudzi to sauc par iemīlēšanos, mīlestību vai aizraušanos – spēcīgām simpātijām gan pret otra izskatu, gan viņa personību.

Meitenēm pieaugot, arī sapņi kļūst citādāki, lai gan tie tāpat bieži atspoguļo to, kas visvairāk satrauc – šajā vecumā to, kas saistīts ar seksualitāti un seksu. Tomēr tas, ka meitene sapnī redz, kā nodarbojas ar seksu, nebūt nenozīmē, ka ir pienācis brīdis uzsākt dzimumattiecības, bet gan uz normālu interesi par seksuālo baudu, kāda ir daudziem jauniešiem šajā vecumā.

Masturbācija

Šajā vecumā, iepazīstot savu ķermeni, meitenes apzināti izpēta arī savas intīmās zonas. Intīmās ķermeņa daļas ir jūtīgas un pieskārieni tām rada patīkamas sajūtas – šo zonu kairināšanu sauc par masturbāciju. To ir izmēģinājusi liela daļa cilvēku, taču tikai nedaudzi to atzīst. Jau sen ir pierādīts, ka masturbācija neizraisa negatīvas sekas uz veselību. Dažkārt tieši otrādi – tā palīdz noņemt seksuālo spriedzi un arī kalpo kā pirmā seksuālā pieredze. Masturbācijas laikā iespējams izjust orgasmu. Lai orgasmu būtu iespējams izjust arī intīmās attiecībās puisi, daudz kas ir atkarīgs no emocijām – jo divi cilvēki, sniedzot baudu, ne tikai mehāniski glāsta viens otru, bet arī izjūt tuvību un gūst patīkamas sajūtas tieši no tā, ka nodarbojas ar seksu ar savu mīļoto cilvēku. Jāatceras gan, ka arī tikai maigojoties ar puisi, ir iespējams palikt stāvoklī, ja puisim notikusi ejakulācija, jo sperma var nonākt uz meitenes dzimumorgāniem.

Labs sekss un drošs sekss

Ir daudz faktoru, kas nosaka, ka mīlēšanās būs patīkama un sniegs baudu, tāpēc to nevajadzētu sasteigt. Tam ir ļoti cieša saistība ar emocijām, tāpēc ir svarīgi, ka meitene tiešām spēj uzticēties savam puisim un būtu droša gan par savām, gan puiša jūtām. Intīmās attiecības ir jāuzsāk pēc pašas vēlēšanās, nevis tāpēc, ka to vēlas puisis vai izdara uz to spiedienu, tāpat arī ne tāpēc, ka draudzenes ir sākušas ar to nodarboties vai lai kādam izpatiktu, vai noturētu puisi.

Ja seksuālas attiecības negribas uzsākt, ir svarīgi mācēt pateikt nē, tāpēc arī jau iepriekš ir jāapdomā, kā to izdarīt skaidri un saprotami. Pašai sev ir jānosaka robeža, par kuru tālāk negribas iet, un kā to darīt zināmu otram. Ja tomēr lēmums ir par labu seksuālu attiecību uzsākšanai, sekss var kļūt par brīnišķīgu attiecību sastāvdaļu ar uzticamu partneri, pat ja sākumā viss neizdodas tā, kā redzēts filmās vai izdomāts fantāzijās. Kopā ar puisi ir jāmācās iepazīt vienam otru un saprast, kā vislabāk sniegt baudu. Meitenēm, kuras bieži vien ļoti kautrējas par savu ķermeni, ir jādomā par skaisto sevī, par savām labākajām īpašībām, aizmirstot to, kas nepatīk.

Jebkurā gadījumā jau pirmajā mīlēšanās reizē vai tās mēģinājumā ir jādomā par drošu seksu un izsargāšanos, tāpēc jau iepriekš jāizvēlas kontracepcijas līdzeklis, kas būs vispiemērotākais gan pašai meitenei, gan puisim. Tā kā prezervatīvs aizsargā ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī seksuāli transmisīvām infekcijām un slimībām, tad to iesaka visbiežāk kā pirmo droša seksa līdzekli. Ja tomēr prezervatīvs plīst, tad 72 stundu laikā pēc seksa ir iespējams izmantot avārijas kontracepciju, ko var nopirkt aptiekā bez receptes. Par citām izsargāšanās metodēm var konsultēties ar savu ginekologu.

Atbildības uzņemšanās

Ļoti svarīgi ir izvairīties no intīmām attiecībām, pirms organisms ir pilnīgi attīstījies. Tās ir patīkamas izjūtas, bet tikai tad, kad organisms ir pilnībā izaudzis un kad gan meitene, gan puisis apzinās savas attiecības, jūtas un atbildību, ko uzņemas. Sākot intīmas attiecības, reizē jāuzņemas atbildība par savu un partnera veselību, atbildība par sekām un atbildība par to, ka var piedzimt bērniņš. Tikai tad, ja organisms ir pilnīgi attīstījies, var piedzimt vesels bērniņš.

Nobeiguma vietā tomēr gribas teikt, ka šajā periodā ir tik daudz skaistuma, kas vēl pilns reizē bērnišķīga un sievišķīga prieka, kad ir prieks par katru atklājumu, par katru piedzīvojumu – par pirmajām emocijām pret puisi, par pirmo randiņu, pirmo rokās sadošanos, pirmo atklāto sarunu un pirmo skūpstu.

Iveta Rozentāle

Konsultēja Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centra speciālistes

Citi noderīgi raksti

Smēķējošs pusaudzis. Kā atmest?

Pusaudža pienākumi mājās

Par savu bērnu ikdienas un skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumos

Skolēni

Bērnudārzi un skolas