Bērni

Pavasara neprāts zēnu prātos un ne tikai...

Zēniem seksuālais briedums iestājas laikā starp desmit un astoņpadsmit gadiem. Seksuālo attīstību iezīmē dažādas izmaiņas ķermenī, kas aprakstītas iepriekšējā rakstā par to, kā zēni kļūst par vīriešiem. Ikviens kļūs pieaudzis sev raksturīgā veidā un tempā.

Dzimumorgāni

Zēniem, sākoties pārmaiņu laikam, sēkliniekos sāk attīstīties spermatozoīdi. Ik dienas zēna dzimumorgānos tiek saražoti vairāk nekā divi miljoni spermatozoīdu, un tas turpinās visu dzīvi. Šī rosība rada zēniem gan fizisku, gan emocionālu spiediena sajūtu. Tā kā spiedienu prasās mazināt, spermatozoīdi atrod izeju ejakulācijā. Vairumam jauno vīriešu pirmo reizi ejakulācija notiek vecumā no desmit  līdz 18 gadiem. Visbiežāk 13 vai 14 gadu vecumā. Dažus tas pārsteidz un viņiem liekas, ka viņi ir pieslapinājuši gultu, jo visbiežāk pirmā reize notiek naktī, citi pie tā piestrādā, piemēram, pašapmierinoties jeb masturbējot – apzināti aizskarot savu locekli, lai panāktu erekciju vai gūtu orgasmu. Ikvienam no mums ir seksuālas sajūtas un pašapmierināšanās nozīmē savu dzimumorgānu apzinātu aizskaršanu ar mērķi iepazīt šīs sajūtas. Ja meitenes vai zēni pašapmierināts vai arī to nedara, abos gadījumos tas ir normāli.

Masturbēšana var sākties jebkurā vecumā, bet ejakulācija (sēklas noplūde) tās rezultātā ir iespējama tikai pēc tam, kad puisis ir seksuāli nobriedis. Bērni savu ķermeni iepazīst jau no mazām dienām un var sākt pastiprināti aiztikt savas intīmās daļas, jo tādā veidā spēj nomierināties vai izjust patīkamas emocijas. Ir svarīgi, lai vecāki vai audzinātāji, piemēram, bērnudārzā to redzot, neteiktu, fuij, jo tā var ielikt jau no bērnības riebumu un kaunu pret savām intīmajām daļām. Bet to iepazīšana un aiztikšana ir tikpat dabīga kā auss ļipiņas virpināšana vai īkšķa pasūkāšana. Bērnam ir jāpastāsta, ka intīmās vietas nevajag aizskart citiem redzot, bet nav jārada kauna izjūta.

Erekcija

Seksuāla uzbudinājuma laikā muskuļi pie dzimumlocekļa pamatnes saspringst, un sēkla tiek izšļākta laukā. Sēkla ir pienains šķidrums, kurā spermatozoīdi peld. Lai arī tie vienā reizē izšļācas ļoti daudz, pietiek ar vienu no viņiem, lai apaugļotu sievietes olšūnu un radītu bērnu.

Erekcija var rasties un arī pazust bez īpaši paredzamām pazīmēm. Tā var notikt acumirklī, reizēm pilnīgi neparedzētā situācijā. Tāpat tā var arī pazust pilnīgi pēkšņi. To var ietekmēt alkohols, bailes tikt izsmietam, ka pārāk ātri noies, vai, ka meitene var palikt stāvoklī.

Lai arī puiši parasti satraucas par dzimumlocekļa izmēru, jāņem vērā sakritība – jo lielāks tas ir, kad ir mīksts, jo mazāk tas „izaug” vīrietim uzbudinoties. Ja tas ir neliels mīkstā stāvoklī, tas droši vien būs krietni lielāks, kad būs ciets, jo vīriešiem dzimumloceklis uzbudinātā stāvoklī ir diezgan līdzīgs.

Kad uzsākt seksuālas attiecības?

Īstā laika tam nav. Vidējais vecums, kad jaunieši šobrīd sāk nodarboties ar seksu, ir 16 gadi, daudzi nogaida ilgāk (turklāt likums nosaka, ka dzimumattiecības ar personu, kas ir jaunāka par 16 gadiem, ir aizliegtas). Ja rodas šaubas, vai to vajag, tad ir vērts nogaidīt.

Tomēr jau pirmajā reizē, kad puisis ar meiteni izlemj mīlēties, ir jādomā arī par izsargāšanos. Prezervatīvi palīdz izsargāties gan vīrietim, gan sievietei pret inficēšanos un grūtniecību. Pret grūtniecību var izsargāties arī ar citām metodēm, bet tās izmanto meitenes. Tomēr par izsargāšanos atbildīgi ir abi partneri.

Turklāt prezervatīvu vislabāk pirkt pašam jaunietim, nevis gaidīt, kad meitene par to paprasīs vai to piedāvās. Visbiežāk vīrietis nevēlas lietot prezervatīvu, jo baidās, ka to nemācēs lietot. Bet uz katra iepakojuma ir instrukcija, kā to lietot. Turklāt to var izmēģināt vienatnē, vai tad, ja ir uzticamas attiecības ar partneri, abi kopā.

Es gribu, bet meitene negrib

Ja otram uzmācīgi kaut ko uzspiež darīt, var izjaukt attiecības, kurām citādāk varētu būt brīnišķīga nākotne. Turklāt ne jau ar visām meitenēm, ar kurām puisis draudzējas, ir jānodarbojas ar seksu. Un sekss nav dzimumakts vien – ir daudzas seksuālas darbības, kas nav saistītas ar ieiešanu otra ķermenī, turklāt tāpat rada baudu. Meitenēm arī ir tāds nerakstīts likums – nekad nepārgulēt ar puisi pirmajā randiņā, ja vēlies veidot ar viņu attiecības. Labāk nogaidīt, pārbaudīt, cik nopietni ir puiša nolūki. Tā ir arī iespēja iepazīt vienam otru tuvāk.

Atbildības uzņemšanās

Zēnam kļūstot par vīrieti, viņš kļūst pieaudzis. Tomēr ne jau ķermeņa izmaiņas nosaka to, vai zēns kļuvis pieaudzis. Jo ne velti saka, ka ir pieaugušie, kuri ir bērna prātā. Viena no galvenajām pieaugušā pazīmēm ir spēja atbildēt par savu rīcību un uzvedību, paveikt iesāktos darbus līdz galam, būt iecietīgam pret citiem. Ja puisis neuzņemas atbildību par sevi, savu veselību un uzvedību, viņš nevar apgalvot, ka ir pieaudzis. Seksuālas vēlmes un interese nenozīmē pieaugšanu un automātiski neveido par pieaugušo. Bet atbildības uzņemšanās par pieņemtajiem lēmumiem un izdarīto – tas gan.

Iveta Rozentāle
Konsultēja Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centra speciālistes

Citi noderīgi raksti

Smēķējošs pusaudzis. Kā atmest?

Pusaudža pienākumi mājās

Par savu bērnu ikdienas un skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumos

Skolēni

Bērnudārzi un skolas