Bērni

Puiši kļūst par vīriešiem

Lai gan ir uzskats, ka salīdzinājumā ar meitenēm, zēniem pubertāte sākas vēlāk, tomēr tā gluži nav taisnība, jo zēniem pārmaiņas pubertātes vecumā sākas vairāk organisma iekšienē, tāpēc sākumā tās neredz tik uzskatāmi kā meitenēm.
Sākoties zēnu pubertātei hormons testosterons veicina to, ka sāk augt bārda, kļūst platāki pleci un muskuļotāks ķermenis. Zēni, kas līdz šim gadā izauga apmēram par 2 centimetriem, tagad var izstiepties līdz par 9 centimetriem gadā. Mainās balss – tā visbiežāk kļūst zemāka un to sauc par balss lūzumu, bet balss var aizlūst arī visdažādākos brīžos un situācijās. Mainās arī dzimumorgāni, kas pubertātes laikā palielinās ļoti strauji.

Dzimumorgāni

Līdz 10 vai 11 gadu vecumam sēklinieki aug ļoti lēni, bet pēc šī vecuma ķermeņa un ārējo dzimumorgānu augšana strauji paātrinās. Viens sēklinieks, parasti kreisais, nokarājas zemāk par otru. Tas ir tādēļ, lai ejot tie nesistos kopā. Divpadsmit līdz piecpadsmit gadu vecumā zēnu sēklinieki sāk ražot spermu, līdz ar to iespēja kļūt par tēvu ir pavisam reāla. Uz to norāda gan erekcija visnegaidītākajos brīžos, gan arī „slapjie” sapņi (polūcijas) – puisim nemanot nakts laikā krāniņš ir izdalījis sēklu, jo īpaši, ja viņš ir domājis un fantazējis par meitenēm. Šajā vecumā tas ir normāli un ir daļa no pieaugšanas procesa.
Dzimumloceklis sāk mainīties vēlāk nekā sēklinieki. Augšanas paātrināšanās periodā tas kļūst lielāks (kā garumā, tā platumā) un skaidrāk iezīmējas dzimumlocekļa galviņa. Reizēm, piemēram, saskaroties ar aukstu ūdeni vai aukstu gaisu, kā arī tad, ja vīrietis ir nobijies vai noguris, dzimumloceklis uz laiku saraujas mazāks.

Apmatojums

Zēniem vispirms apmatojums parādās uz dzimumorgāniem un gadu vai divus vēlāk parādās mati padusēs un sāk augt ūsas, kas var būt gan tādā pat krāsā kā mati, gan citādā. Tāpat apmatojums var kļūt izteiktāks uz rokām un kājām, kā arī citām ķermeņa daļām.
Pubertātes sākumā pie dzimumlocekļa pamatnes parādās pirmais kaunuma apmatojums, pēc kāda laika tas sāk augt arī uz sēklinieku maisiņiem. Apmatojums var izveidoties arī ap tūpli. Vēdera lejasdaļā apmatojums normāli aug trijstūra veidā, kura virsotne vērsta uz augšu un dažkārt var sniegties pat līdz nabai.

Noskaņojums

Tāpat kā meitenēm, arī puišiem var būt ļoti mainīgs garastāvoklis, parādīties nervozitāte un aizkaitinātība, vai arī vientulības izjūta. Puiši savā uzvedībā var kļūt agresīvāki, tā izliekot enerģiju, kas viņos ir radusies. Līdz ar spermatozoīdu pastiprinātu veidošanos sēkliniekos, rodas arī pastiprinātas domas par seksu, seksuālām attiecībām. Ja meitenes šajā laikā ar puišiem vairāk meklē emocionālo saikni, tad zēni tieši seksuālo tuvību. Bieži vien kontaktēšanās ar pretējo dzimumu var būt saspringta un satraucoša.

Higiēna

Diskutējams ir jautājums par apmatojuma likvidēšanu padusēs un ap dzimumorgāniem. Tas, ka puiši dzen bārdu, ir skaidrs, bet vai nepieciešams likvidēt vai samazināt apmatojumu ap dzimumorgāniem, vairāk ir gaumes un modes jautājums. Lai gan patiesība ir arī tā, ka, ja apmatojums ir ļoti biezs, tad ķermenis vairāk var svīst. Puisim jāņem vērā, ja viņš vēlas atbrīvoties no apmatojuma, tad ir ļoti svarīgi ievērot tīrību, jo skujoties rodas mikroplaisiņas, un ja puisis regulāri nemazgājas, tad var rasties nepatīkamas infekcijas. Tāpēc labāk to darīt ar skujamo mašīnīti, kas matiņu nenodzen līdz galam, līdz ar to ir mazāka iespēja, ka radīsies kāds iekaisums. Vai arī, ja gribas tikai plānāku apmatojumu, to var pielīdzināt ar šķērēm. Bet pirms to darīt, vēlams konsultēties ar kādu no vecākiem.
Mazgājot dzimumorgānus, vispirms kārtīgi jānomazgā rokas, ieteicams mazgāties ar siltu ūdeni un bērnu ziepēm vai izmantot intīmai kopšanai paredzētos higiēnas līdzekļus – jo parastu ziepju vai dušas želeju lietošana var radīt iekaisumu, jo ir pārāk aromatizētas un spēcīgas. Jāapmazgā gan dzimumloceklis, gan sēklinieku maisiņi, gan arī pēcpuse. Mazgājot dzimumlocekli, ļoti svarīgi ir maigi atvilkt priekšādiņu un nomazgāt galviņu. Ja to nedara, tad tieši zem priekšādiņas sakrājas izdalījumi un dažādas baktērijas, kas var radīt nopietnu iekaisumu, kas izsauc niezi, apsārtumu, stipras sāpes. Ja iekaisums netiek ārstēts, tas var izplatīties tālāk, kā arī pēc tam puisim var pasliktināties dzimumdzīves kvalitāte un, ja ilgstoši neievēro intīmo higiēnu var attīstīties dzimumlocekļa vēzis. Ja radušās kādas problēmas, jādodas pie ģimenes ārsta, kas var tālāk nosūtīt pie urologa. Ja kauns iet pašam, tad to var darīt kopā ar mammu vai tēti.
Mazgāties ieteicams vismaz reizi dienā, vai arī no rīta un vakarā. Tam jākļūst par ikdienas normu no agras bērnības, tāpēc ļoti svarīgi, lai vecāki jau no mazotnes mācītu kā pareizi zēnam mazgāt arī ķermeņa intīmās daļas. Ja vecākiem ir grūti runāt par šiem jautājumiem, tad šobrīd ir pieejamas dažādas rokasgrāmatas pusaudžiem – atsevišķi meitenēm un zēniem, kur arī tas viss ir ļoti labi aprakstīts. Savukārt, ja vecāki grib palīdzēt bērnam, bet paši nespēj par to runāt, tad arī var iegādāties kādu grāmatu un nolikt to bērnam redzamā vietā, lai viņš pats, kad vēlas var paņemt un lasīt.
Mazgāšanos vasarā nevar aizstāt arī peldēšanās ezerā vai jūrā, jo tas tikai noskalo netīrumu virsējo kārtu. Savukārt, apmeklējot baseinus vai citas koplietošanas telpas, kur ir mitrums, piemēram, pēc sporta zāles dušas, ļoti svarīgi ievērot arī kāju higiēnu, jo ļoti izplatītas ir kāju sēnītes, tās ir ļoti viegli dabūt, bet ļoti grūti atbrīvoties. Tāpēc vislabāk šādās telpās lietot gumijas čības. Noteikti kāju slaucīšanai izmantot atsevišķu dvieli un ļoti rūpīgi nosusināt arī kāju pirkstu starpas. Nekādā gadījumā nelietot citu mazgājamos sūkļus un dvieļus.
Ja ir pastiprināta ķermeņa svīšana tieši dzimumorgānu daļā, var lietot speciāli tam paredzētus pūderus vai krēmus intīmkopšanai. Svarīgi ir valkāt kokvilnas apakšveļu, kas jāmaina katru dienu. Lai arī zēni mazāk velk stringus, tos noteikti nedrīkst vilkt katru dienu, jo āda uz dupša ir ļoti plāna un jūtīga, tāpēc ātri var rasties mikroplaisas un iekaisums. Apakšbiksēm jābūt brīvām, jo vīrietim no dabas ir iekārtots, ka dzimumorgāni brīvi nokarājas. Ja tie tiek apspīlēti, tajā vietā paaugstinās ķermeņa temperatūra, bet, lai spermatozoīdi būtu kvalitatīvi, tiem ir nepieciešams atrasties mazliet vēsākā vietā. Turklāt apspīlēta apģērba valkāšana var traucēt dzimumorgānu attīstību. Jāģērbjas tā, lai būtu ērti, lai neko nevarētu apsaldēt vai gluži otrādi radīt pastiprinātu svīšanu.
Zēniem ļoti jāsargā sēklinieki, jo tā ir visvārgākā vieta, ko ļoti viegli traumēt. Tas jāatceras arī aktīva dzīvesveida cienītājiem, ja nodarbojās ar tādu sporta veidu, kura laikā sēkliniekus varētu traumēt sitiena, spēriena rezultātā, iesitot ar bumbu, vai nodarbojoties ar riteņbraukšanu, motosportu u.c. līdzīgiem sporta veidiem, labāk lietot speciālus šim nolūkam domātus aizsargus.

Iveta Rozentāle
Konsultēja Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centra speciālistes

Citi noderīgi raksti

Smēķējošs pusaudzis. Kā atmest?

Pusaudža pienākumi mājās

Par savu bērnu ikdienas un skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumos

Skolēni

Bērnudārzi un skolas