Bērni

Puišu un meiteņu seksuālās atšķirības

Seksualitāte un sekss, kas tik spilgti izpaužas pusaudžu vecumā, tomēr joprojām bieži vien šķiet skaļi neizrunājams, tāpēc tā atklāta pieminēšana visbiežāk izraisa ķiķināšanu, smīkņāšanu vai smaidus. Lai arī vairāk tiek runāts un rakstīts par to, kā nodarboties ar seksu, ir svarīgi izprast savu seksualitāti kā tādu, iepazīt sevi un citus, analizēt un pieņemt atbildīgus lēmumus.
Seksualitāte jeb sava dzimuma apziņa ir neatņemama personības daļa. Visiem cilvēkiem piemīt seksuālās jūtas, bet katrs tās izpauž citādi, savā īpašā veidā. Meiteņu un zēnu atšķirība veidojas jau no ķermeņa atšķirībām, jo ķermeņa attīstība lielā mērā izpaužas uzvedībā. Meiteņu dzimumorgānos nenoris tik vētraini notikumi kā zēnu dzimumorgānos. Meiteņu olšūnas atšķirībā no zēnu spermatozoīdiem jau no mazām dienām atrodas olnīcās.
Iespējams, tieši tāpēc pārmaiņu laikā meitenes attiecības ar otru dzimumu saprot pilnīgi citādāk nekā zēni. Daudzas meitenes kļūst emocionālākas, romantiskākas, sapņainākas. Viņas zēnu uzmanību cenšas pievērst ar savu izskatu, jūtīgumu, koķetēšanu. Tas, protams, zēniem patīk, bet viņi ne vienmēr spēj izprast šādu uzmanību. Viņiem ir savs veids, kā pievērst uzmanību – ar fiziskām darbībām. Zēni attiecībās ar meitenēm vairāk domā erotiskās noskaņās un vēlas izjust fizisku tuvību. Lai gan var būt arī otrādi. Tāpat viņiem vairāk patīk dauzīties, uzspēlēt sporta spēles vai vēl ko citu, kur aktīvi var izkustināt ķermeni, jo arī tas ļauj izlādēt enerģiju, kas radusies pārmaiņu procesā. Ja nenotiek enerģijas izlādēšana, tad puiši var vairāk aizrauties ar alkoholu vai citām atkarībām, kas nomāc enerģiju. Tāpēc ir labi, ja arī šajā vecumā vecāki bērnu virza uz kādām nodarbībām, aktīvu rīcību.
Atšķirības var radīt neizpratni un nesaskaņas zēnu un meiteņu savstarpējās attiecībās, lai arī viņi vēlas viens ar otru draudzēties un meklē ceļus, kā to izdarīt. Pēc dažiem gadiem gan jaunās sievietes, gan vīrieši ir vairāk iepazinuši savstarpējās atšķirības un ir vieglāk atrast kopīgo. Tā sākas attiecības citā līmenī, kas arī ir jāiemācās.
Kādreiz zēni un meitenes kopā rotaļājās smilšu kastē un bija vienalga, vai tas ir puisis vai meitene. Pusaudžu vecumā izjūtas pret otru dzimumu mainās. Un tad vieglāk un saprotamāk ir veidot attiecības ar sava dzimuma draugiem. Tomēr otrs dzimums ir kļuvis intriģējošs un noslēpumains, ko gribas iepazīt. Apzināti vai neapzināti, bet katrs nosaka to, kas viņam šķiet seksīgs un izvēlas sev partneri, kurš šķiet pievilcīgs. Katram ir atšķirīga gaume, tāpēc, kas vienam patīk, otram var šķist vienaldzīgs vai nepievilcīgs.

Enerģijas izlādēšana un pirmā reize

Zēniem fizioloģiski, notiekot pārmaiņām sēkliniekos, kuri sāk ražot ļoti daudz spermatozoīdu, rodas spiediens ne tikai pašos dzimumorgānos, bet tās pāriet arī visā ķermenī, tāpēc, lai noņemtu radušos spriedzi, zēni bieži vien pašapmierināts, tādā veidā arī izlādējot enerģiju, kas izveidojusies. Tomēr jāatceras, ka pārlieka aizraušanās ar labsajūtas iegūšanu šādā veidā (tas attiecas arī uz pārmērīgām seksuālām attiecībām) var kļūt par atkarību, līdzīgi kā pārmērīga alkohola lietošana. Vīriešiem ir stiprāka nosliece uz masturbēšanu nekā sievietēm. Tas izskaidrojams arī ar to, ka viņiem dzimumloceklis ir vieglāk pieejams, turklāt iepazīts jau no bērnības. Vīriešus iespējams uzbudināt vieglāk nekā sievietes. Tā ir ne tikai sevis iepazīšana, bet arī iespēja neuzsākt seksuālas attiecības ātrāk nekā tam cilvēks ir gatavs garīgi. Daudzi jaunieši uzsāk seksuālās attiecības, īsti nezinot, kāpēc to dara.
Iemesli gan var būt visdažādākie – ziņkārība, garlaicība, piespiedu kārtā, vientulības dēļ, prieka, mīlestības un vēl daudzu citu iemeslu dēļ. Tomēr viens ir skaidrs – ir jābūt pilnīgi pārliecinātam gan puisim, gan meitenei, ka viņi to grib darīt. Tas ir ne tikai fizisks kontakts, bet arī lēmums, kas ietekmē psiholoģiski, emocionāli un sociāli. Nē ir jāmāk pateikt ne tikai meitenēm, bet arī puišiem, ja tas nepieciešams. Gatavojoties pirmajai seksuālajai pieredzei ar otru pusīti, ir svarīgi radīt atbilstošu noskaņojumu un atmosfēru. Ne vienmēr pirmā reize ir vienā vakarā notiekoša – tā var sākties vienā vakarā un turpināties citā, pakāpeniski. Lai arī filmās tā tiek parādīta kā fantastiska pozitīvu emociju un izjūtu buķete, kas vainagojas ar brīnumainu orgasmu, jārēķinās, ka tā var būt neveikla, meitenei uzmanība var būt izkliedēta uz visām pusēm, ir milzīgs satraukums, kas neļauj izbaudīt pieskārienus un orgasms iespējams paliek citai reizei. Zēniem var gadīties aizķeršanās ar dzimumlocekļa ievadīšanu, sēkla var noplūst ātrāk nekā gribētos un vētrainais sekss izpalikt. Ja ar laiku vēlas gūt pilnīgu seksuālu apmierinājumu, skaidri jāzina savas un otras pusītes vēlmes un izjūtas. Uzsākot seksuālas attiecības, nedrīkst aizmirst par izsargāšanos, jo jau pirmajā mīlēšanās reizē meitene var palikt stāvoklī, kas nozīmē atbildības uzņemšanos par bērnu. Visbiežāk sākotnēji bērnu vēl nevēlas ne meitene, ne puisis, tāpēc abiem ir jādomā par izsargāšanos un tā jānodrošina – puisim izvēloties lietot prezervatīvu un meitenei atbilstošu kontracepcijas līdzekli.
Ir tāds piemērs, kā saprast, kā puisim un meitenei pielāgoties atšķirīgajām vēlmēm seksā un tā uzsākšanā, jo puiši parasti to vēlas darīt ātrāk nekā meitenes. Varam iedomāties katliņu, kurā vārās kartupeļi – puiši ir gatavi seksam jau tad, kad sāk vārīties ūdens, bet tas nenozīmē, ka kartupeļi jau tiešām ir gatavi. Puiši spēj pagaidīt. Bet lai kartupeļi labi izvārītos, ir svarīgi uzturēt pareizu uguns liesmiņu, kas ir meitenes uzdevums – tā nedrīkst būt ne par mazu – jo tad kartupeļi nevārīsies, ne par lielu, jo tad tie pāries pāri. Tātad tas nevar būt sasteigti, kas nozīmē, ka attiecībās jāiegulda laiks. Puiši, kuri bieži maina partneres, it kā visu laiku ir kā vārošs ūdens, bet nav nogatavojušies, tāpēc nesaņem līdz galam to, ko meklē un mēģina sameklēt to arvien citur un citur. Arī puisim ir jābūt pietiekami nobriedušam, lai saprastu, ka vērtīgs ir ne tikai fiziskais kontakts, bet ilgstoša attiecību veidošana.
Apmēram 18, 20 gadu vecumā puišu un meiteņu atšķirības izlīdzinās un savstarpējās intereses arī attiecību un seksuālajā ziņā kļūst līdzīgākas.
Ar laiku iemīlējušies un mīlas piepildīti pāri veido savu ģimeni, kur sākumā ir divi, bet vēlāk arī trešais – bērniņš. Ģimene prasa pienākumu un atbildības uzņemšanos, kur viens otru ciena, rūpējas un mīl.

Iveta Rozentāle,
konsultēja un informatīvos materiālus sniedza Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centra speciālistes

Citi noderīgi raksti

Smēķējošs pusaudzis. Kā atmest?

Pusaudža pienākumi mājās

Par savu bērnu ikdienas un skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumos

Skolēni

Bērnudārzi un skolas