Bērni

Bērna pirmais mobilais telefons

Bērns un telefons – tēma, kas izraisa nemitīgas diskusijas, jo tas ir saziņas līdzeklis, bet tajā pašā laikā vienmēr tiek pieminēta tā kaitīgā ietekme. Tāpēc nav viennozīmīga viedokļa, kad bērnam iegādāties pirmo mobilo telefonu, un daļa vecāku uzskata, jo vēlāk bērnam ir mobilais telefons, jo labāk.

Foto: istockphoto.com

Lai arī ir bērni, kuriem jau bērnudārzā ir telefons, Cāļa forumā to neatbalsta lielākā daļa vecāku. Vecāki uzskata, ka tad telefons bērnam vairāk ir rotaļlieta, ar ko paspēlēties. Bērnudārzā bērniņam vienmēr līdzās ir auklīte vai audzinātāja, nav nepieciešamības ar viņu sazināties, jo bērns viens nekur nevar aiziet.

Daudzi vecāki izlemj bērnam mobilo telefonu iegādāties tad, kad bērns uzsāk skolas gaitas, lai būtu droši, ka bērnam viss ir kārtībā, lai zinātu, kur viņš konkrētā brīdī atrodas, kādas ir izmaiņas, un lai zinātu, kad bērnam braukt pakaļ, lai nogādātu mājās. Īpaši aktuāli tas ir gadījumos, kad bērnam pēc skolas ir vēl kādas nodarbības, kas mēdz beigties dažādos laikos vai reizēm tiek atceltas.

Vecākus uz šādu soli nu jau vairākus gadus pamudina arī «Latvijas Mobilais Telefons», kas pirmklasniekam piedāvā mobilo telefonu par brīvu, ja viņš kopā ar vecākiem atnesīs pasaku grāmatu. Tagad pirmklasniekiem mobilo telefonu dāvina arī «Tele 2».

No Cālis.lv foruma

  • «Izvēle par labu telefonam bija tāpēc, ka bērns vēl pats nedodas no skolas uz mājām. Tādā veidā viņam ir iespēja mani sazvanīt gadījumā, ja skolā kas mainījies un jābūt ātrāk pakaļ, vai, kas ir biežāk, man sazvanīt viņu, ja kavēšos, lai viņš neuztraucas. Turklāt tas ir noderīgi, ja pēc stundām bērns dodas, piemēram, uz bibliotēku, slidotavu vai citām vietām, kas atrodas skolas teritorijā – tādējādi zinu, kur bērnu meklēt.

    Tā kā faktiskās izmaksas ir minimālas (telefons bija par brīvu no «LMT» pirmklasnieku programmas, bet «O!Karti» par trīs latiem tā arī norunā paredzētajā termiņā (divi vai trīs mēneši)), tad pagaidām neredzu nevienu iemeslu, kāpēc būtu izdarīta nepareiza izvēle. No šī lēmuma ir tikai ieguvumi.»

  • «Mums arī ir pirmklasnieka telefons no «LMT». Bērns saprot, ka nevar zvanīt pa labi un pa kreisi, bet kā saziņas līdzeklis starp bērnu un vecākiem šis ir ļoti labs!»
  • «Pirmo telefonu, samērā vienkāršu, nopirkām augustā, pirms pirmās klases. Telefons ir ar «Zelta Zivtiņas» karti, lai būtu ierobežojums, cik drīkst norunāt, nevis milzīgs rēķins mēneša beigās. Ik pa laikam kaut kas skolas dzīvē gadās, kad bērns piezvana un pasaka, kas noticis. Tādā situācijā varu operatīvi izskaidrot, kā labāk rīkoties un ko darīt. Mūsu skolā telefoni ir atļauti, tikai jāiemāca izslēgt skaņu stundas laikā.»
  • «Pirmajam telefonam visbūtiskākais parametrs ir cena – pēc iespējas zemāka. Pirmie telefoni mēdz mazgāties, pārnakšņot ārā uz lievenīša un vienkārši pazust. Telefons puikam parādījās pirmajā klasē, lai sazinātos, kad beidzas dejošana un jābrauc pakaļ.»
  • «Pirmās klases pirmajā pusgadā, kamēr opaps pēc stundām bērnu sagaidīja, telefons nebija nepieciešams. Uz Ziemsvētkiem pats nenocietās un uzdāvināja, visi ir apmierināti. «O!Kartes» trīs lati mēnesim pilnīgi pietiek. Nākamajās klasēs gan novēroju, ka draudzenes sistemātiski prasa piezvanīt, jo pašām ir beidzies kredīts. Tad aizrādīju, ka tomēr jāizvērtē, kam dot piezvanīt un kam tomēr nē, lai kredīts nebeigtos vienā piegājienā.»
  • «Mums telefons bija no pirmās klases, jo pēc skolas ir pārtraukums, tad – treniņi. Tāpēc es no darba zvanīju un koriģēju – kas, kur un kad. Ņēmām pieslēgumu, lai bērns jebkurā brīdī var piezvanīt. Pirmajā mēnesī bija paliels rēķins, jo bērns daudziem bija piezvanījis, lai izstāstītu, ka pašam ir telefons. Pēc tam viss normāli, vienkārši paanalizējam rēķinus, jo bērns saprot, ka nauda no gaisa nekrīt.»
  • «Mans bērns iet pirmajā klasē, un viņam ir telefons, lai sazinātos ar mani. Ir reizes, kad viņam gribas palikt skolā un paspēlēties vai kad jāpiezvana man, ja viņš mājās ir viens. Bija gadījums, kad es strādāju – meitai bija jāiet brālim pakaļ uz skolu, bet viņa, skatoties filmu, bija iemigusi un nogulēja dažas minūtes. Puika man uzreiz piezvanīja un teica, ka māsa nav pakaļ. Sazvanījos ar meitu, viņa jau skrēja uz skolu, atzvanīju puikam, un viss bija kārtībā. Ja nebūtu telefona, uztraukums viņam būtu liels.»

Svarīgs, bet neveselīgs

No veselības viedokļa speciālisti ļoti iesaka uzmanīties no bērnu aizraušanās ar mobilajiem telefoniem, jo augošam organismam tā negatīvā ietekme ir daudz bīstamāka, lai arī sākotnēji nemanāma. Piemēram, Eiropas Parlaments ir ieteicis mobilo telefonu reklāmas neadresēt bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, kā arī neuzstādīt translācijas torņus skolu tuvumā. Savukārt Francijā vispār plāno aizliegt mobilo telefonu lietošanu skolās.

Foto: istockphoto.com

Ja vecāki tomēr izdara izvēli par labu mobilajam telefonam, tad jaunais cilvēks ir jāapmāca, kā ar telefonu rīkoties. Iespējams, tā viņam būs viena no pirmajām vērtīgajām lietām, ko jāiemācās rūpīgi lietot un arī sargāt. Jāizrunā, ka ne visiem cilvēkiem var dot telefonu, ka jāizvērtē, vai to vajag dot draudzenēm, jo mēdz būt gadījumi, kad draudzenes norunā visu kredītu vai izspēlē kādus jociņus. Lai arī bērniem telefons daļēji ir kā rotaļlieta, jo iespējams uzlikt mūziku un spēlēt spēlītes, jaunajam cilvēkam būtu jāiemāca, ka ar telefonu un tā opcijām nav jālielās, jo, pirmkārt, ne visiem bērniem tādi ir, otrkārt, tas var ieinteresēt svešu cilvēku telefonu nozagt. Zādzība var notikt gan skolā, gan uz ielas.

Pirms telefona iegādes vecāki var pavērot, kā bērns izturas pret savām mantām, it īpaši pret tādām, kas viņas ir svarīgas – vai tās tiek rūpīgi uzpasētas, noliktas savā vietā un vai viņš tās nenozaudē. Tādējādi var secināt, vai bērns telefonu nepazaudēs un vai tas bērnam ilgi kalpos.

Ja vien bērnam netiek atdots vecāku vecais telefons, bet izvēlēts jauns, pērkot var pievērst uzmanību telefoniem, kas pielāgoti tieši bērniem, piemēram, kuros ir funkcija, ka nelaimes gadījumā var piezvanīt, nospiežot tikai vienu taustiņu u. tml.

Drošāk ir izvēlēties telefonu ar priekšapmaksas karti (arī šādā gadījumā ir operatori, kas piedāvā iespēju aktivizēt numurus, uz kuriem var piezvanīt arī tad, ja kredīts ir beidzies, jo sarunu apmaksā numurs, kam ir zvanīts). Ja ir priekšapmaksas sarunu karte, nav jāuztraucas par lielu rēķinu gadījumā, ja telefons pazūd vai tiek nozagts.

Ja vecāki tomēr izvēlas pieslēgumu, var atslēgt paaugstinātas maksas pakalpojumus, sekot līdzi izmaksām mājaslapā, kā arī uzlikt izmaksu kontroli.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Bērns un velosipēds

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni