Bērni

Dators. Rekomendācijas vecākiem

Datora un datorspēļu lietošana pirmsskolas vecuma bērniem

Mūsdienās tiek spriests arī par informātikas kā obligāta priekšmeta ieviešanu sākumskolā. Mazi bērni jau ļoti agri iepazīst jaunās lietas mājās un viņus saista informācijas tehnoloģijas, un fakts, ka bez šādas pieredzes mūsdienās nekur tālu netikt, kļūst acīmredzamāks ar katru dienu. Sākot jau ar 1979. gadu pasaulē tiek apskatīta tēma par datorspēļu ietekmi uz pirmsskolas vecuma bērnu attīstību. Pastāv gan pozitīva, gan negatīva pieredze par datoru lietošanu ikdienā. Tomēr ir pierādīts, ka pareizas izglītojošas datorspēles pirmsskolas vecumā veicina bērna attīstību, motivē mācīties, ceļ bērna pašapziņu, veicina jaunu iemaņu apgūšanu.

Datorspēļu mērķis

1)      motivēt bērnu mācīties,

2)      apgūt lasīt, skaitīt, rakstīt prasmes,

3)      apgūt pirmās datoru iemaņas,

4)      celt pašapziņu,

5)      uzlabot acu - roku koordināciju,

6)      uzlabot sīko motoriku,

7)      veicināt bimanuālās kustības,

8)      uzlabot atmiņu,

9)      veicināt koncentrēšanos,

10)    apgūt svešvalodu valodu u.c.

Ko izvēlēties?

Iepazīstaties ar interneta piedāvāto klāstu ar speciālām izglītojošām spēlēm un pamēģiniet paši izspēlēt, lai tās pārbaudītu. Internetā ir pieejamas zīmēšanas programmas, teksta redaktori, mūzikas programmas, datorprogrammas svešvalodas apguvei un datorprogrammas rēķināšanai. Var arī izmantot datorā jau esošās spēles un programmas kā MS Word, MS Paint, Tildi. Arī Latvijas interneta mājas lapās ir pieejamas izglītojošas spēles un programmas, kas domātas arī pirmsskolas vecuma bērniem:

http://www.jurjans.lv/kaste/galvena.htm

LIIS ietvaros veidotās programmas var atrast: http://www.liis.lv

Citās programmas un spēles var meklēt: www.google.lv ar atslēgas vārdiem:

preschool games, educational preschool software

Cik daudz?

Pirmsskolas vecumā bērnu nevajadzētu atstāt vienu pie datora. Tas ir mācīšanās process un tā laikā bērnam ir vajadzīgas norādes, atbalsts, palīdzība un atgriezeniskā saite par padarīto darbu. Ieteicams laiku pie datora limitēt un ierobežot līdz pāris reizēm nedēļā un vienā reizē ne biežāk kā 30 minūtes. Katram bērnam laiks pie datora būtu jānosaka individuāli atkarībā no viņa uzvedības spēles laikā un pēc tās. Ja bērnam ir problēmas ar spēles pārtraukšanu, ieteicams pie datora novietot pulksteni un atgādināt cikos datorspēle būs jāpārtrauc.

Ar ko sākt?

Vides pielāgošana

Piemērots darba vietas iekārtojums ir ļoti būtisks apsvērums, ja bērns datoru lieto bieži un, lai izvairītos no datoru lietošanas iespējamām fiziskajām negatīvajām sekām kā muguras problēmas, plaukstas pamatnes locītavas problēmām, redzes pasliktināšanos,  ir jāievēro ergonomikas pamatprincipi darbā ar datoru. Bērna augums nav tāds pats kā pieaugušajiem, tāpēc lietojot datora darba vietu, kas piemērota pieaugušo vajadzībām, vajadzētu pamainīt tā, lai bērnam būtu:

  • kājas ceļos saliektas taisnā leņķī
  • pēdas stabili atbalstītas uz grīdas vai paliktņa
  • monitora attālums līdz acīm 40-60 cm
  • ērta poza - taisna mugura
  • pleci atbrīvoti, ērti strādāt ar klaviatūru un peli (zem plaukstas pamatnes locītavas mīksts atbalsts)

Dators un tā aprīkojums

Kursorsvira vai „pele" Ir pieejamas dažāda izmēra un veida „peles", lai atvieglotu to lietošanu:

  • „peles" kreiļiem,
  • mazāka izmēra „peles" speciāli bērniem,
  • ergonomiskās „peles",
  • kursorsvira (joistick)
  • skāriena virsma u.c.

„Pelei" jābūt - viegli satveramai (tā, lai rādītājpirksts būtu uz kreisā taustiņa un 3. pirksts uz labā taustiņa) un to būtu viegli pārvietot. Lai atvieglotu mācīšanos, var samazināt kursora pārvietošanās ātrumu (Control Panel > Mouse > pointer options). Var arī palielināt kursora lielumu un izmainīt krāsu, lai to vieglāk pamanīt. Lai iemācītu labo un kreiso taustiņu uz peles - uz viena no taustiņiem, var uzlīmēt košas krāsas uzlīmi.

Klaviatūra - lai spēlētu datorspēles, kas domātas pirmsskolas vecumā, parasti jāizmanto un jāzina ne vairāk kā 6 taustiņu funkcijas. Lai šos taustiņus vieglāk atpazīt un iegaumēt, var izmantot košas krāsas uzlīmes uz tiem.

Ergoterapeite Signe Medne

Citi noderīgi raksti

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Bērns un velosipēds

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni