Bērni

Izvēlamies skolas somu

Kā izvēlēties somu, kas ne tikai labi izskatās, bet ir ērta un pēc kāda laika neradīs muguras problēmas, mums skaidro veselības centra «Medeors» vadītāja un fizioterapeite Daina Zīle.

Kas jāņem vērā, izvēloties skolas somu?

Skolas vecumā bērniem vēl attīstās gan kustību-balsta sistēma, gan mugurkauls, gan stāja un gaita. Tāpēc viens no būtiskākajiem noteikumiem, izvēloties skolas somu, ir izvēlēties somu ar cietu, nevis mīkstu muguru. Tādējādi pasargāsim bērna mugurkaulu no deformācijas un stājas asimetrijas. Otrs noteikums ir izvēlēties mugursomu ar divām lencēm, jo tādējādi ir mazāks noslogojums mugurkaulam un abiem pleciem ir simetrisks svara sadalījums. Tas palīdz izvairīties no stājas asimetrijas.

Vai dārgāka soma nozīmē veselīgāku?

Izvēlētajai mugursomai un plecu lencēm jābūt no izturīga materiāla. Tas nenozīmē, ka jāizvēlas dārga mugursoma vai dārgu zīmolu soma. Ir pieejamas labas kvalitātes ortopēdiskās mugursomas, kuras ir no labāka materiāla un ir paredzētas tieši skolēniem, lai viņiem neveidotos stājas asimetrija.

Foto: istockphoto.com

Kādi ir somu tipi un kurš ir veselīgākais?

Labākās skolas somas, kas paredzētas bērniem, ir ar cieto, nevis mīksto muguru. Labāk arī, ja somai ir divas, nevis viena lence. Vēlams izvēlēties somu ar platākām un regulējamām lencēm, tas palīdzēs izvairīties no mugurkaula deformācijas un stājas asimetrijas. Protams, skolas somai ir jāpieguļ bērna mugurkaulam, tā nedrīkst nokarāties pāri dibenam. Septiņus līdz divpadsmit gadus veciem bērniem ieteicama soma ar papildu siksniņām ap vēderu. Tās nedaudz atslogo mugurkaulu.

Kādu iespaidu uz veselību atstāj skolas somas svars, forma, ietilpība un materiāls?

Bērniem līdz deviņu gadu vecumam somas svaram jābūt no 2 kg līdz 4 kg. Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, – no 3 kg līdz 4,5 kg. Bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, – no 3,5 kg līdz 5 kg. Bērniem, kas vecāki par 14 gadiem, – no 4 kg līdz 5,5 kg. Bērniem, kas vecāki par 16 gadiem, – no 5 kg un vairāk. Kvalitatīvāko ražotāju somu svars norādīts uz etiķetes.

Runājot par somas formu, noteikti jāņem vērā bērna augums, t. i., ja bērna augums ir līdz 140 cm, ieteicama horizontālas formas mugursoma, savukārt, ja bērna augums ir virs 140 cm, ieteicama vertikālas formas mugursoma.
 
Mugursomas ietilpībai jābūt tādai, lai tajā varētu ielikt visus mācību materiālus un grāmatas, kas ir A4 formātā. Tāds arī pārsvarā ir mugursomu izmērs.
 
Somām noteikti ir jābūt no izturīga materiāla. Noteikti jāpievērš uzmanība plecu lenču materiālam, lencēm jābūt no izturīga un mīksta materiāla, lai bērna pleci netiktu nospiesti.

Vai ir vecums, kad bērna mugurkaulam pleca soma vairs nekaitē?

Bērna mugurkaulam un stājai jebkāda lielāka slodze nav īpaši labvēlīga.

Foto: istockphoto.com

No septiņu līdz vienpadsmit gadu vecumam bērns izaug aptuveni 4–5 cm gadā, ķermeņa masa palielinās par 2–3 kg. Šajā vecumā turpinās skeleta pārkaulošanās, bet mugurkauls vēl ir lokans un viegli deformējas. Mugurkauls vēl nespēj ilgstoši noturēt ķermeni pareizā stāvoklī, tāpēc šajā vecumā jāpievērš uzmanība, kādu somu bērnam izvēlēties. Noteikti jāizvēlas soma ar divām lencēm, lai netiktu veicināta nepareizas stājas attīstīšanās.

No 12 līdz 14 gadiem bērns izaug 4–7,5 cm gadā, ķermeņa masa palielinās par 3–5 kg. Šajā vecumā strauji aug locekļi un mugurkauls, tāpēc nekādā gadījumā bērnam nebūtu vēlams valkāt somu uz viena pleca.

No 15 līdz 18 gadiem ķermeņa augšanas intensitāte ir samazinājusies, ir beigusies skeleta pārkaulošanās, pieaug muskuļu spēks un masa, kā arī vispārējā izturība. Šajā vecumā var izvēlēties somu ar vienu pleca lenci. Tomēr noteikti jāpievērš uzmanība tam, lai soma uz viena pleca netiktu nēsāta nepārtraukti. Pretējā gadījumā tiks veicināts pleca muskulatūras sasprindzinājums un muskuļu disbalanss.

Vai soma uz ritentiņiem ir veselīga?

Soma uz ritentiņiem nebūs pareizais un veselīgākais variants bērna veselībai un mugurai. Soma uz ritentiņiem veicina ķermeņa vienas puses muskuļu disbalansu, muskulatūras pārslodzi un, protams, stājas asimetriju.

Vai ir vēl kādi ieteikumi bērna stājas veidošanai?

Protams, soma nav vienīgais iemesls, kas ietekmē bērna veselību un stājas veidošanos. Jāpiemin arī tas, ka nemainīga poza ilgstošā periodā bērna mugurkaulu var ietekmēt vairāk nekā nepareiza mugursoma. Skolas soli parasti ir nepiemēroti skolēnu augumam. Parasti bērni iet ar sakumpušu muguru, velkot kājas. Ja diendienā tā iet, tad izveidojas muguras muskuļu disbalanss un stājas asimetrija. Bērnu vecākiem silti iesakāms pievērst uzmanību ne tikai skolas somas iegādei, bet arī bērna gaitai ikdienā.

Iveta Odiņa

Lasiet vēl citus noderīgus rakstus

Svinīgi, ikdienišķi, ekstravaganti - 1. septembra tērpi

Apģērba etiķetes ievērošanas nozīme

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni

Naudas lietas

Iepirkšanās