Bērni

Saraksti un izmaksas, gatavojoties skolai

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, gan grāmatu veikalos, gan kancelejas preču veikalos, gan dažādos lielveikalos var redzēt arvien vairāk skolēnu un viņu vecāku, meklējot visu nepieciešamo mācībām. Cālis.lv interesējās, vai vecāki jaunajam mācību gadam gatavojas jau laicīgi vai visu nepieciešamo iegādājas augustā. Skaidrojām arī, ar kādu naudas summu šogad (2011. gadā) jārēķinās, lai sagādātu visu nepieciešamo.

Foto: istockphoto.com

Vecākiem bērniem skolas uzsākšanai pārsvarā jārēķinās no LVL 30 līdz LVL 100. Tas ir atkarīgs no tā, cik daudz un ko nodrošina skola un cik daudz vecākiem jāpērk pašiem. Bet ir arī vecāki, kuri, gatavojoties jaunajam mācību gadam, vienam bērnam iztērē līdz LVL 250.

Elīna Loja-Runkovska rēķinās ar vismaz LVL 100 vienam skolēnam, jo svarīga ir arī laba mugursoma, kas saudzē muguru, un parasti pirms jaunā mācību gada ir kādi iepriekš neparedzēti, neierēķināti tēriņi. Inita Linde vērtē, ka abiem bērniem vajadzētu iztērēt vien LVL 20, ja nevajadzētu jaunas drēbes un apavus. Ieskaitot izmaksas par apģērbu, abiem skolēniem kopumā sanāks iztērēt aptuveni LVL 150.

Kad jautāju par izmaksām, kas saistītas ar mācību gada sākšanos, māmiņa Baiba Grīsle tieši tajā dienā bija nopirkusi visu nepieciešamo, tāpēc varēja pateikt precīzu summu. «Darba burtnīcas diviem bērniem (1. klase un 3. klase) kopā izmaksāja LVL 37,58, kancelejas preces – LVL 17,42.»

Lielākajā daļā skolu, mācību gadam beidzoties, tiek izsniegti saraksti, kuros uzskaitīts viss, kas būs nepieciešams nākamajam mācību gadam. Par sarakstiem ir atbildīga skola, tie netiek veidoti katrā klasē individuāli. No skolas ir atkarīgs, cik saraksts ir detalizēts. Piemēram, vienas skolas sarakstā ir iekļautas tikai nepieciešamās grāmatas un darba burtnīcas, bet citas skolas sarakstā – pat mazākie sīkumi, arī nepieciešamais pildspalvu skaits.

Elīnas Ozolas meitas Katrīnas klases audzinātāja līdz šim katru gadu pavasarī iedeva sarakstu ar nākamajam mācību gadam nepieciešamajām lietām. Tur bija viss, sākot ar speciālajām burtnīcām un beidzot ar parastajiem zīmuļiem, pildspalvām un dzēšgumiju. «Parasti skolai nepieciešamo pērkam vasaras beigās. Ja nopērk sākumā, tad gadās, ka tās jaunās, smukās krāsas pa vasaru tiek iztērētas. Visdārgāk sanāca sagatavoties pirmajiem diviem mācību gadiem, jo tad bija nepieciešamas daudzas speciālās burtnīcas, kas labi maksā. Bet trešajā un ceturtajā klasē nepieciešamā naudas summa bija mazāka. Tagad gatavojamies piektajai klasei, un domājams, ka mācību materiāliem iztiksim ar LVL 25 vai LVL 35.»

Savukārt Agitas Graudiņas bērna sarakstā norādīti tikai mācību materiāli: darba burtnīcas un nepieciešamās klades vai burtnīcas. Tas arī sastāda vislielāko izdevumu daļu, orientējoši tam nepieciešami LVL 30 vai LVL 35. Vēl sarakstā bija minēti mājturībai nepieciešamie materiāli. Turklāt interesanti, ka, nomainot skolu, saraksts ne ar ko nav atšķīries. Māmiņa rēķinās, ka vēl jāiegādājas sporta tērps un sporta apavi, kam būs nepieciešami vēl LVL 30 vai LVL 40. «Cenšos visu pirkt pakāpeniski. Jūnijā mācību materiālus, jūlijā drēbes, augustā apavus.» Arī Dace Arājuma norāda, ka izmaksas skolai ir aptuveni LVL 40, jo jāpērk gan darba burtnīcas, gan arī kancelejas preces, bet grāmatas iegādājas skola.

Foto: istockphoto.com

Iveta Dejus ir gandarīta – lai arī viņas bērnu skolā saraksta nav, grāmatas dod skola, bet darba burtnīcas skolotāji nopērk bāzē, iepriekš savācot naudu. Tāpēc izmaksas ir krietni mazākas, un pašiem nepieciešams nopirkt tikai kancelejas preces. Ieskaitot izmaksas par darba burtnīcām, sanāca iekļauties LVL 16. Tā kā laba mugursoma bērnam kalpo jau vairākus gadus, arī uz to ir sanācis ietaupīt.

Arī Evas Eglītes meitai lielāko daļu nopērk skolotājas no vecāku iedotās naudas, jo tā sanāk gan lētāk, gan ērtāk. Pašiem jānopērk zīmēšanas un mājturības piederumi, bet arī tas izmaksā ap LVL 40. Turklāt tajā summā neietilpst izmaksas par somu, drēbēm un apaviem.

Savukārt Liene Ķestere-Vaičuka norāda, ka bērnudārza saraksts ir garāks nekā skolas. Nepieciešamo lietu saraksts ir arī mākslas skolai. Liene dzīvo Siguldā, bet skolai izvēlas iepirkties Rīgā, jo tur ir lielāka izvēle. Kristīne Kiršbauma drēbes un apavus izvēlas pirkt ārpus Latvijas robežām, jo tā sanāk lētāk. Tā kā tas tiek darīts gana bieži, gatavošanās jaunajam mācību gadam neprasa lielus izdevumus.

Sveta Silakalne atzīst, ka mācību gads izmaksā dārgi. It īpaši, ja skolā jālaiž pirmklasnieks, jo ir jāpērk pilnīgi viss: darba burtnīcas, soma, penālis, rakstāmlietas, apavi, apģērbs, garais un īsais sporta tērps utt. Kopumā jārēķinās ar LVL 100, ja iepērkas tirgū un atlaižu laikā, nevis ļoti dārgos veikalos.

Lai arī šķiet, ka pirmklasniekam sanāk vislielākie tēriņi, jo nav nekā, ko varētu izmantot no iepriekšējiem mācību gadiem, ir māmiņas, kuras tā neuzskata. Visdārgākās ir darba burtnīcas. Ja tās nepieciešamas vairākas, tad tēriņi sanāk dārgāki nekā pirmklasniekam, tas pats ir ar grāmatām. Piemēram, 1. klasē nepieciešamas septiņas darba burtnīcas, turklāt tām ir vairākas daļas, bet 6. klasē bērnam vajag vienpadsmit darba burtnīcas, kurām arī ir vairākas daļas.

Ineta Ivašenko izmanto to, ka saraksti nākamajam gadam tiek iedoti jau pavasarī, tāpēc Muzeju naktī var apmeklēt grāmatnīcu «Zvaigzne ABC», kur visam ir 50 % atlaide. Tāpat tiek praktizēts tas, ka pagājušā gada beidzēji savas grāmatas atdod skolas bibliotēkai vai arī atnes uz skolu, lai bērns no zemākas klases var nopirkt vajadzīgo par krietni zemāku cenu.

Tiem, kas visu skolai nepieciešamo pērk augustā, ir iespēja izmantot dažādu lielveikalu piedāvātās atlaides mācību materiāliem.

Raksts veidots 2011. gada augustā.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Bērna pirmais mobilais telefons

Skolas maiņa bērnam

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni

Naudas lietas