Bērni

Svinīgi, ikdienišķi, ekstravaganti – 1. septembra tērpi

Tikpat krāšņi, cik ziedi 1. septembrī, ir arī paši skolēni. Lai gan skolas iekšējās kārtības noteikumi pārsvarā nosaka, ka svētku dienās jāierodas svētku tērpos, ne vienmēr tas tiek ievērots. Skolēni ierodas gan pārāk greznos, gan pārāk ikdienišķos tērpos.

Arī vecāku starpā bieži vien ir karstas diskusijas par to, ko bērniem Zinību dienā vajadzētu vilkt. Siltā laikā meitenes visbiežāk izvēlas vilkt kleitu ar atbilstošiem aksesuāriem, bet puiši – uzvalku.

Iekšējās kārtības noteikumi

Cēsu Valsts ģimnāzijas direktore Gunta Bērziņa paskaidroja, ka apģērbu nosaka skolas iekšējās kārtības noteikumi. «Pirmajā septembrī parasti ierodas svētku tērpā. Tas, ko uzskata par svētku tērpu, ir atkarīgs no katras skolas tradīcijām. Katrai skolai ir savs viedoklis par svētku tērpu, lai arī pārsvarā tas ir līdzīgs.»

Foto: istockphoto.com

Ir skolas, kas nosaka, ka apģērbam ir jābūt lietišķam. Tā kā bērniem dod sarakstus ar jaunajam mācību gadam nepieciešamajām lietām, ir skolas, kuras sarakstā min, kādam jābūt svētku tērpam. Liene Ķestere-Vaičuka norāda, ka «Siguldas 3. pamatskolā un Siguldas Valsts ģimnāzijā ir nolikums, ka svētku dienās ir jāvelk svētku tērps. Meitenēm – tumši svārki, balta blūze, kurpes. Zēniem – uzvalks vai tumšas bikses, balts krekls, tumšas kurpes. Tāpēc nerodas problēmas, ko varētu vai vajadzētu vilkt, un nav dažādu variāciju.»

Ir skolas, kur meitenēm svētkos atļauj vilkt auduma bikses un zēniem tumšas bikses un baltu kreklu ar kaklasaiti. Dace Arājuma teic, ka arī viņas abi puikas vilks uzvalkus, tikai tie vēl jāmeklē. Vecākajam dēlam, kurš ies pirmajā klasē, ir grūti atrast uzvalku. Dace secina, ka tas ir ejošs izmērs, tāpēc ātri tiek izpirkts.

Māmiņas arī secinājušas, ka apaļīgākiem bērniem ir grūtāk nopirkt uzvalku, tāpēc tādā gadījumā izvēlas auduma bikses. Vecākiem mēdz būt karsti strīdi par svētku apaviem, jo bērnam kāja ātri aug un svētku kurpes sanāk uzvilkt tikai pāris reižu. Tāpēc ir daļa vecāku, kas svētku apavus nepērk.

Vecāki, kuri dalījās zināšanās par to, kādus svētku tērpus nosaka iekšējās kārtības noteikumi, skaidroja, ka visbiežāk meitenēm jāvelk jau ierastā baltā blūze un melni vai tumši svārki. Tomēr arī šādu noteikumu robežās ir iespējams plaši variēt. Turklāt meitenes bieži izvēlas vilkt nevis svārkus, bet bikses, it īpaši vēsākā laikā.

Meitenes var vilkt neitrālu svētku kleitu ar pieskaņotu žaketi, lietišķu kostīmu, svārkus ar elegantu topiņu vai skaistu blūzi ar sarafānu. Individualitāti parasti piešķir aksesuāri: soma, lakats, auskari, krelles, ķēdīte vai rokassprādze.

Vecāki, savas atvases pirmajā skolas dienā vērojot no malas, ir secinājuši – ja visi ir ģērbušies vienotā stilā, rodas ļoti labs un svinīgs kopiespaids un ir skaidrs, ka skaties uz vienu klasi. Noteikts stils arī ļauj atšķirt, kura ir meita, kura māte un kura skolotāja, citādāk gadās tā, ka meitenes saģērbušās tik izaicinoši, ka grūti pateikt, vai viņas ir skolnieces.

Bez svētku tērpa skolā netikt

Lai arī daļa skolēnu svētkos izvēlas ierasties ikdienas tērpā, tā nav iespējams rīkoties privātskolās, jo visbiežāk apsargi neatbilstošā apģērbā nelaidīs skolas teritorijā. Daudzām privātskolām, kā arī daļai valsts skolu ir formas tērpi un īpaši svētku tērpi.

Foto: istockphoto.com

Pirmajā septembrī vispamanāmākās ir vidusskolnieces un pirmklasnieces, kas uzvilkušas bērnudārza izlaiduma princešu kleitas. Vivita Jansone secina, ka meitenes nāk balles kleitās, jo nekur citur tās vairs nav iespējams uzvilkt. Ir māmiņas, kas to vērtē pozitīvi, jo uzskata, ka bērns klasisko baltā un melnā kombināciju pagūs uzvilkt vēl daudz reižu.

Tie vecāki, kuri pilnībā neievēro noteikumus, bet vēlas bērnu saģērbt svinīgi, visbiežāk mēdz variēt ar krāsām. Piemēram, Līgai Kalniņai dēls vilks uzvalku, bet krekls būs zilā krāsā, un būs veste. Ir arī puiši, kuri izvēlas gaišu uzvalku. Meitenes mēdz izvēlēties melni baltus rūtainus svārkus, tumši zilu sarafānu ar rozā malu, kuplus bordo, šokolādes brūnus, tumši zaļus vai pelēkus svārkus. Bieži sastopama arī tumša blūze ar gaišiem svārkiem un balta blūze ar koši sarkanu sarafānu.

Pirmajās klasēs bērnu apģērbu nosaka vecāki, bet ar laiku bērni paši sāk izvēlēties, ko vilkt gan ikdienā, gan svētku reizēs. Arī Monta Jansone skaidro, ka pirmajās klasēs uz Zinību dienu devusies baltā blūzē un melnos svārkos vai biksēs, bet tagad izvēlas parastas bikses vai džinsus un svinīgu blūzi vai kreklu. Arī Kristīnes Kiršbaumas dēls uz 1. septembri vilks džinsus un stilīgu kreklu.

Ir arī vecāki, kuri uzskata, ka prasība vilkt baltu blūzi un melnus svārkus ir saglabājies mantojums no padomju laikiem. Viņi smej, ka tad vēl vajadzētu prasīt arī baltās lentes matos. Vecāki uzskata, ka svētku tērps nav tikai baltā un melnā robežās un var saģērbties tā, lai ir stilīgi, svinīgi un nebūtu ārišķīgi.

Nenoliedzami, vecāki ir tie, kas bērnam veido izpratni par to, kādas normas ir jāievēro un kā iespējams variēt. Tas attiecas arī uz ģērbšanās stilu un apģērbu. Vecāki skaidro, kāda ir atšķirība starp ikdienu un svētkiem. Bieži vien arī paši skolēni svētku noskaņu izjūt vairāk, ja īpaši piedomājuši, kā ģērbties.

Iveta Rozentāle

Lasiet vēl citus noderīgus rakstus

Saraksti un izmaksas, gatavojoties skolai

Apģērba etiķetes ievērošanas nozīme

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni

Naudas lietas

Iepirkšanās