Bērni

Ziedi kā paldies audzinātājām un skolotājām

1. septembrī pilsētu un ciematu ceļi, šķiet, pārtop ziedu ceļos, jo gan uz bērnudārziem, gan skolām dodas bērni ar ziediem rokās. Tas rada īpašu svētku noskaņu un ikvienam liek saprast, ka šodien ir Zinību diena – mācību gada pirmā diena.

Foto: istockphoto.com

Nenoliedzami, ka skolās strādā arī vīrieši skolotāji, tomēr ziedu pasniegšana 1. septembrī mums visbiežāk asociējas ar sievietēm skolotājām.

Cālis.lv, tuvojoties jaunajam mācību gadam, noskaidroja, vai arī šogad pirmsskolas vecuma bērni un skolēni skolotājām dāvās ziedus un kāds ir iemesls sveikšanai 1. septembrī. Pētījām arī ziedu un krāsu nozīmi un noskaidrojām, ka ar ziediem var pateikt ne tikai paldies, bet arī vēlēt veiksmi, izturību, veselību u. c.

Visbiežāk 1. septembrī dāvina rudens ziedus, kas salasīti pašu dārzā vai laukos vai arī nopirkti tuvējā tirgū. Pirmajai mācību dienai raksturīgas asteres, gladiolas un dālijas, kā vienmēr iecienītas ir arī rozes.

Indra Jaunzema, kas pati ir skolotāja, ar dēlu izvēlas tādas puķes, kas sagādās prieku audzinātājai un radīs labu noskaņojumu. Viņa uzskata, ka konfekšu pušķi un citi nieciņi vairāk atbilstoši mācību gada beigām. Tomēr, ja cilvēki nevēlas dāvināt tradicionālas puķes, var dāvināt ziedus, kas veidoti no baloniem vai papīra, vai pušķi, kurā ziedi mijas ar konfektēm. Var arī dāvināt ziedus podiņā.

Dita Barona savu bērnu skolotājām izvēlas tādus ziedus, lai skolotājai spaiņos nebūtu jāliek puķu kalni, jo tad žēl gan skolotāju, gan puķes. Tam piekrīt arī Zelma Anisina, kas neizvēlas mazos pušķus, jo skolotājām pēc tam ir grūti tikt galā ar lielu puķu klēpi.

Vai 1. septembrī vēl dāvina ziedus?

Agita Graudiņa stāsta, ka bērni gan bērnudārza audzinātājām, gan skolotājām ziedus nes ar prieku, jo viņiem tos ļoti patīk dāvināt. Dēls dāvināja ziedus arī 9. klasē, un ir cerība, ka dāvinās arī tagad profesionālajā vidusskolā.

Liene Ķestere-Vaičuka skaidro, ka ziedu pasniegšana skolotājiem ir cieņas izrādīšana. Tie 1. septembrī tiek pasniegti gan skolā, gan mākslas skolā, gan arī deju kolektīvā. Meita arī šogad nesīs ziedus bērnudārza vadītājai un savai grupiņai dāvinās ziedus puķupodā, lai tas visus ilgāk priecētu.

Arī Elīna Loja-Runkovska uzskata, ka Zinību dienā uz bērnudārzu un skolu nest ziedus ir solīdi un pieņemami. Kristīnes Kiršbaumas dēls ziedus nes ne tikai savai audzinātājai, bet arī mācību daļas vadītājai un skolas direktorei.

Sanita Bērziņa atzīst, ka viņas iniciatīvas dēļ bērni nes ziedus, bet citādāk to nedarītu. Viņa bērniem skaidro, kam ziedi jānes un kāpēc tas nepieciešams. Sanita gan ievērojusi, ka daļā bērnudārzu 1. septembris nemaz nav svētku diena un ne visi nes ziedus.

Savukārt Ineta Ivašenko savam dēlam noteikusi, ka audzinātājai noteikti jāuzdāvina puķes, bet par pārējo mācībspēku ļāva izvēlēties pašam. «Es tā liku, un tā bija jādara, jo man mamma mācīja tāpat. Un pēdējos gados puika jau pats saprata, ka 1. septembrī vajag ziedus. Tie taču ir svētki! Arī bērnam ir svētki, jo mājās vienmēr ir torte, kā arī pirmajos gados 1. septembrī bija vēl grāmata. Dēls sveic arī savu pirmo skolotāju, jo mums ir maza pilsēta un to ir iespējams realizēt.»

Sindijas Čaikas bērni iet bērnudārzā, puika šogad pirmo reizi uzsāks bērnudārza gaitas un nesīs ziedus audzinātājām. Meita ar lielu prieku nes ziedus un saka, ka ziedi ir kā paldies.

Ziedu daudzveidīgā nozīme

Skolēni dāvina ziedus, pārsvarā nedomājot par katra zieda atsevišķo nozīmi, un vienkārši vēlas izrādīt cieņu vai pateikt paldies. Tomēr no ziediem un konkrētām krāsām iespējams izveidot ziedu pušķi, ar ko izteikt īpašu vēlējumu. Tas ļauj ne tikai apsveikt skolotāju 1. septembrī, bet dot savai audzinātājai labus ceļa vārdus jaunajam mācību gadam.

Foto: istockphoto.com

Ja vēlaties skolotājai vēlēt veiksmi, varat izveidot pušķi no četrlapu āboliņiem un dzeltenajām magonēm, ja rudenī vēl iespējams atrast tādus ziedus. Parastais āboliņš simbolizē ģimeniskumu. Izvēloties tradicionālos rudens ziedus, jāatceras, ka asteres ir smalkuma un mīlas simbols, bet tajā pašā laikā arī uzticamas draudzības simbols. Dālijas simbolizē labu gaumi, savukārt gladiolas rakstura stingrību un patiesu sirsnību, kas īpaši atbildīs stingrajām, bet tomēr tik ļoti mīļajām audzinātājām.

Ja izdodas atrast vasarīgos pļavas ziedus, tad ar ziedu pušķi, kurā ir kumelītes, var vēlēt iniciatīvu un atjautību, ar magonēm – iztēli un sapņainību, ar margrietiņām – maigumu, mīļumu, uzticīgu mīlestību, ar rudzupuķēm – trauslumu un smalkumu. Dāvājot puķuzirnīšus, var pateikt paldies par brīnišķīgu laiku. Ar zeltslotiņām varam vēlēt mundrumu un veselību, ar saulespuķi izteikt godbijību un vēlēt veselību. Lai arī ūdensrozes nav tie ziedi, ko plūc, tās simbolizē daiļrunību un pārliecināšanas spējas, tāpēc var dāvāt kartīti, kurā tās attēlotas. Kartīte var būt arī paša fotografēta, tad to var oriģināli ierāmēt.

Rozēm, protams, ir vairākas nozīmes. Baltas rozes simbolizē šarmu, slepenību, klusumu, apliecina godbijību un pazemību. Dzeltenas rozes simbolizē neuzticību, greizsirdību, tajā pašā laikā arī prieku, līksmi, draudzību, apsveic ar atgriešanos un aicina atcerēties dāvinātāju. Gaišas rozes simbolizē draudzību. Gaiši rozā – apbrīnu, rozā – mīlestību, pievilcību un izsmalcinātību, ar tumši rozā rozēm var pateikt paldies. Sarkanas rozes simbolizē mīlestību, alkas, cieņu, drosmi un apzīmē arī labi padarītu darbu.

Foto: istockphoto.com

Smaržīgās frēzijas simbolizē ne tikai šķīstību, bet arī uzticību. Īriss simbolizē ticību, gudrību, varonību, kā arī to, ka dāvinātājam ir svarīga saņēmēja draudzība. Kalla simbolizē majestātisku daiļumu, aristokrātiskumu un cēlumu. Gerberas ir skaistuma un sapņotāju simbols. Baltas lilijas simbolizē tīrību un labestību, majestātiskumu, savukārt oranžas simbolizē bagātību un lepnumu, kā arī naidu un nicinājumu.

Arī citas mums ierastas puķes mēdz simbolizēt neierastas lietas. Piemēram, samtene un kliņģerīte simbolizē reliģiozu aizraušanos, greizsirdību un bēdas. Floksis simbolizē saldus sapņus, bet alpu vijolīte, ko bieži dāvinām podiņos, simbolizē atkāpšanos un atvadas. Tajā pašā laikā skarbais kaktuss nozīmē drosmi un izturību, bet skaistās un daudziem tīkamās orhidejas – diženumu, mīlestību, skaistumu un izsmalcinātību.

Izvēloties ziedu krāsas, jāatceras, ka sarkani ziedi paaugstina aktivitāti, zaļā krāsa, kas dominē augiem podiņos, nomierina nervozus cilvēkus un harmonizē ķermeni. Rozā ziedi cilvēku padara ne tikai aktīvāku, bet arī priecīgāku, gaiši zili ziedi saņēmēju nomierinās, oranži piepildīs ar enerģiju, bet dzelteni stimulēs nervu sistēmu un veicinās loģisko domāšanu.

Tomēr, neskatoties uz dažādo ziedu nozīmi, vislabāk ir zināt, kādi ziedi skolotājai patīk, jo par tiem viņa priecāsies visvairāk.

Iveta Rozentāle

Lasiet arī citus rakstus

Saraksti un izmaksas, gatavojoties skolai

Izvēlamies skolas somu

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni

Svētki