Bērni

Kā iekārtot skolēna darba vietu

Ne tikai vecāki arvien biežāk strādā savā mājas birojā. Arī skolēnam visam mācību laikam būtu jāizveido savs birojs jeb mācību vieta. Kā to pareizāk izdarīt, mūs konsultē arodslimību ārste Linda Matisāne (lindamatisane.lv).

Svarīgākās lietas bērna mācību vietā – galds un krēsls

Bērna birojā ir divas ļoti svarīgas lietas – galds un krēsls. Galdam ir jābūt pietiekami lielam, lai uz tā ērti varētu izkārtot visus darba piederumus – burtnīcas, grāmatas, rakstāmlietas, zīmuļus u.c.

Foto: Hemera Photo Art Clip

Ja bērna augums ir 120–150 cm, tad galda augstumam ir jābūt aptuveni 55–65 cm. Savukārt krēslam ir jābūt regulējamam augstumā.

Jebkurā vecumā mēbelēm ir jāatbilst bērna augumam. Tas nozīmē, ka mēbeles vai nu jāmaina, vai arī jau sākotnēji jāiegādājas mēbeles, kuras ir iespējams regulēt, piemēram, krēsla augstumu un galda augstumu. Tomēr apvienot regulējamību, izturību (ja aktīvs un radošs bērns mēbeles lietos 12 gadus) un lētumu diezin vai būs iespējams.

Kopumā svarīgākā ir poza, kādā bērns sēž, jo tas ietekmē gan balsta un kustību sistēmas, gan redzes attīstību, kā arī motivē bērnu darboties. Ērta poza ir šāda:

  • apakšstilbi atrodas vertikāli, augšstilbi – horizontāli;

  • apakšstilbu aizmugure nedrīkst saskarties ar krēsla priekšējo malu;

  • apakšdelmi tiek atbalstīti uz galda virsmas;

  • mugurai ir jāatbalstās pret krēsla atzveltni (īpaši svarīgs ir jostas daļas atbalsts);

  • zem galda ir jābūt brīvai vietai, kur novietot kājas;

  • attālumam no bērna acīm līdz darba virsmai ir jābūt aptuveni 25–30 cm.

Nedrīkst aizmirst arī par plauktiem, skapīšiem, kā arī vietu somai, lai somas lences neatrodas uz grīdas un bērns, ātri kustoties, neaizķeras, nepaklūp un nesavainojas.

Darba vietas apgaismojums

Darba vietu jāiekārto gaišā vietā un vēlams, lai gaisma kristu no sāniem tā, lai vadošā roka neveidotu ēnu uz tikko uzrakstītā teksta vai zīmējuma. Ja pa logu var iespīdēt tiešie saules stari (piemēram, bērna istabas logi iziet uz dienvidiem), tad logiem ir nepieciešamas žalūzijas vai aizkari.

Ja telpā ir ļoti labs vispārējais apgaismojums un lampas izvietotas tā, ka bērns ar savu augumu neveido ēnu (tikko uzrakstītais/uzzīmētais neatrodas ēnā), tad var iztikt bez galda lampas. Tomēr ieteicams, lai galda lampa būtu regulējama, jo gadījumā, ja ir jāveic kāds ļoti precīzs darbs (piemēram, rasēšana, precīza mērīšana, rūpīga izkrāsošana), tad ar parasto apgaismojumu var nepietikt. Jāatcerās, ka ziemās ir gari, tumši vakari – laiks, kad visbiežāk skolēni pilda mājasdarbus. Tad var būt situācijas, kad vairs apgaismojums nav tik pietiekams, kā tas likās vasarā, un galda lampu tomēr ir nepieciešams iegādāties.

Datora novietojums

Arī datora gadījumā darba vieta ir jāpiemēro bērna augumam. To iespējams izdarīt arī ar vienkāršiem katrā mājā esošiem priekšmetiem (piemēram, spilvens uz krēsla sēdekļa, lai monitora augšējā mala atrastos acu augstumā vai nedaudz zem tās, vai kaste, uz kuras tiek atbalstītas kājas).

Vairāk par darba vietas iekārtošanu pie datora iespējams lasīt informatīvajā materiālā.

Kā ērti iekārtot darba vietu mājās un pielāgot arī bērnam, var noskatīties īsfilmā.

Daži ieteikumi strādāšanai pie rakstāmgalda

Pieaugušajiem neiesaka strādāt pie datora bez pārtraukuma ilgāk kā divas stundas. Vidusskolēni ir pietiekami pieauguši, lai ievērotu šo pašu laika posmu. Sākumskolā ir ļoti svarīgi pie datora pavadīt ne ilgāk kā 30 minūtes, turklāt jāsāk ar darbiņiem, kas vajadzīgi skolai (piemēram, sameklēt informāciju internetā) nevis ar spēlēm vai sociālajiem tīkliem, jo laiks pie datora paiet ļoti ātri.

Otra lieta, kas ir jāievēro – ieteicama darba raksturu maiņa, proti, nedarīt visus rakstu darbus pēc kārtas, bet pamīšus ar citiem darbiem, piemēram, zīmēšanu, dzejoļa mācīšanos, tad atkal veikt rakstu darbus. Tas galvenokārt ir saistīts ar ilgstošu atrašanos piespiedu pozā un stājas veidošanos.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Cik lielā mērā vecākiem iesaistīties skolēna mājasdarbu izpildē

Ko bērnam dot līdzi pusdienās uz skolu

Par savu bērnu skolas gaitām varat aprunāties Cāļa forumā

Skolēni