Bērni

Publiskās vietas, kur īslaicīgi pieskata bērnus

Mammas, kuru mazuļi neiet bērnu dārzā un visu dienu pavada mājās, atzīst, ka dienas gaitā tomēr gribētos izbrīvēt vismaz pāris stundas laika, ko veltīt tikai sev. Vai tas ir iespējams? Izpētīsim, kur vecāki var īslaicīgi atstāt pieskatīt savus bērnus,  kamēr paši nododas kultūras, izklaides, skaistumkopšanas vai citām aktivitātēm.

Īslaicīgu bērnu pieskaitīšanu publiskās vietās regulē likums

Vispārējais noteikums ir, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, kas nav jaunākas par 13 gadiem, klātbūtnes. Savukārt, bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka publiskās vietās (piemēram, bērnu rotaļu un attīstības centros, rotaļu centros tirdzniecības vietās) bērnu īslaicīgu pieskatīšanu drīkst veikt bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēji – personas, kurām ir likumam atbilstošas iemaņas šī darba veikšanai. Pakalpojuma sniegšanas vietā ir jānodrošina bērnam atbilstoša vide, kas nerada draudus viņa drošībai, dzīvībai, veselībai, tikumībai un pilnvērtīgai attīstībai. Sīkāk par to var lasīt LR Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Plānots, ka no 2013.gada 1.augusta, spēkā stāsies jaunas prasības bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem, kas citas starpā nosaka, ka pilna laika auklēm un uzraudzības personām būs augstākas kvalifikācijas un izglītības prasības, bet  īslaicīga pakalpojuma (līdz 4 h) sniedzējs vienlaikus drīkstēs pieskatīt ne vairāk kā desmit bērnus. Ar attiecīgo tiesību aktu projektu var iepazīties šeit.

Bērnudārzs «uz stundu» 

Pirmsskolas izglītības iestāžu deficīts Latvijā nav jauna problēma. Viens no risinājumiem, ko 2000.šo gadu sākumā uzsāka toreizējā LR Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrija, bija – visā Latvijā izveidot bērnu rotaļu un attīstības centrus, kuros tiktu uzraudzīti pirmsskolas vecuma bērni laikā, kad vecākiem dažādu iemeslu dēļ nav iespējas bērnu pieskatīt.

Foto: istockphoto.com

Līdz 2007.gada 31.decembrim tika izveidoti vairāk kā 40 šādi bērnu rotaļu un attīstības centri visā Latvijā, kur drošā un bērna attīstību veicinošā vidē vecāki bērnus var atstāt uz vairākām stundām dienā kvalificētu speciālistu uzraudzībā. Visu izveidoto rotaļu centru sarakstu atradīsiet šeit.

 Bērnu īslaicīgas pieskatīšanas iespēju piedāvā ne tikai iepriekšminētie centri, bet arī citas pirmsskolas izglītības iestādes, privātie bērnu dārzi vai bērnu pieskatīšanas rotaļu istabas. Šajās iestādēs jūsu bērnu grupiņā vai individuāli pieskatīs profesionāli darbinieki, un cenas par šādu pakalpojumu ir – sākot no LVL 1 stundā. Ir bērnudārzi, kuri piedāvā pieskatīt arī pavisam mazus bērniņus – jau no 1 gada vecuma, kā arī tādi, kuros bērnu var atstāt uz veselu dienu vai pat divām – ar nakšņošanu. Pat, ja Jūsu mazulis neapmeklē bērnu dārzu, ir vērts kādā brīvākā brīdī apzināt tuvākos bērnu dārzus un noskaidrot, vai viņi piedāvā šādu pakalpojumu, ko nepieciešamības gadījumā varēsiet izmantot.

 Bērnu pieskatīšana tirdzniecības centros

Lielo tirdzniecības centru piedāvātā iespēja – vienuviet gan iepirkties, gan izmantot dažādus pakalpojumus, ir ļoti racionāla un vilinoša. Bet, kā zināms, tirdzniecības centru apmeklējums var aizņemt ļoti daudz laika un bērniem ne vienmēr var pietikt pacietības rātni sēdēt un gaidīt, kamēr mamma apmeklē frizieri vai solāriju. Tieši tādēļ lielākā daļa tirdzniecības centru nodrošina iespēju bērnus atstāt rotaļu istabās. Vairākos tirdzniecības centros bērnu rotaļu istabu uzturēšanu un bērnu pieskatīšanu veic SIA «Annels» (www.rotaluparks.lv), kas rotaļu istabās nodrošina atpūtas iespējas  dažādu vecumu bērniem. Tirdzniecības centros Alfa, Mols, Dole, Domina, Sky&More Rīgā,  Baata un XL Sala – Liepājā, un Dauga – Ogrē bērniem ir iespēja izskrieties un izvingroties rotaļu konstrukcijās, slidkalniņos un bumbu baseinos. Ja bērns vēlas mierīgāku atpūtu, ir iespēja parotaļāties ar rotaļlietām, zīmēt vai iesaistīties dažādās radošās nodarbēs. Šos rotaļu laukumus patstāvīgi drīkst apmeklēt tikai bērni no trīs gadu vecuma, kuru augums nepārsniedz 1.40 m. Cena par bērna uzturēšanos rotaļu istabā (15 minūtes) ir LVL 0.65 darba dienās un  LVL 0.75 brīvdienās Rīgā,  LVL 0.55  darba dienās un LVL 0.65 brīvdienās – Ogrē, bet Liepājā: LVL 0.45  darba dienās un LVL 0.55 LVL brīvdienās. Galactico karte dod 15 % atlaidi bērnu rotaļu istabas apmeklējumam, kas ir vismaz vienu stundu ilgs. Un arī ar SIA «Annels»Mazā drauga karti darba dienās līdz plkst. 14:00 rotaļu laukumus var apmeklēt ar 50% atlaidi, bet  ar žurnāla «Mans mazais» karti – 15 % atlaidi, ja rotaļu laukumu apmeklē vismaz vienu stundu.

Arī citi tirdzniecības centri piedāvā interesantus bērnu rotaļu istabu pakalpojumus. Piemēram, Stockmann universālveikalā no plkst. 11:00-21:00 ir pieejama koša «Bumbošanās» bērnu rotaļistaba, kur par mazuļiem gādā profesionāla bērnu pieskatītāja. Cena: pastāvīgajiem klientiem – viena stunda bez maksas, citiem  – 3 LVL/h. Tirdzniecības centrā Spice, bērni ir aicināti rotaļāties Baltijā liekākajā bērnu atrakciju pilsētiņā. Bet T/C Olimpija par bērnu pieskatīšanu un izklaidēm rūpējas «Rotaļu fabrika», cena ir atkarīga no laika, cik ilgi jūsu bērns šeit pavada, bet vidēji  – stundas cena ir LVL 2, ar Olimpia klienta karti  – atlaides. Modes un izklaides centrā Rīga Plaza  atrodas izklaides centrs «Fantasy park», kurā pieejamas gan dažādas izklaides visai ģimenei, gan nodrošināta iespēja atstāt bērnus gādīgu darbinieču uzraudzībā bērnu rotaļu laukumā ar slidkalniņiem vai atpūtas telpā. Savukārt, Galleria Riga ir pieejama ne tikai  bērnu rotaļu istaba, bet arī neparasts zinātkāres centrs «Zili brīnumi», kur visa ģimene var ļauties dažādiem iedvesmojošiem, intriģējošiem un interaktīviem eksperimentiem. Šķībā istaba, kurā īsākais kļūs garāks, teslas spole, bioloģijas stūrītis, magnētiskais plastilīns un levitējošais ūdens ir tikai daži no daudzajiem interaktīvajiem eksponātiem. Zinātkāres centrā  ir izvietots arī teleskops caur kuru varēs redzēt Rīgas Gaili tuvplānā. Centrs strādā ik dienu no 12:00–20:00, bērniem līdz 4 gadu vecumam – ieeja bez maksas, pārējiem – LVL 3, ģimenes biļete – LVL 10.

Studentu bērnu pieskatīšana

Mūsdienās aizvien vairāk jaunās māmiņas izvēlas audzināt bērniņu un turpināt studijas augstskolā – vienlaicīgi. Viena no iespējām, kur studiju laikā atstāt mazuli, ir augstskolu veidotās bērnistabas. Piemēram, Latvijas Universitātē ir pieejamas divas bezmaksas bērnistabas, kurās strādā profesionālas auklītes:  Asniņš – Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē un «Lustabiņa»  Ekonomikas un vadības fakultātē. «Lustabiņā» auklīšu uzraudzībā var atstāt 3 – 7 gadus vecus bērnus, un šis pakalpojums pirmās 3.5 stundas ir bez maksas. Savukārt bērnistabā «Asniņš» drīkst atrasties bērni vecumā no 1,5 līdz 7 gadiem. Kā norāda bērnistabas darbinieki, bērniem šeit nav nodrošināta iespēja izgulēties, paēst vai padzerties, tāpēc būtu vēlams, ka vecāki paši parūpējas, piemēram, par dzeramā ūdens pieejamību bērnam.

Bērnu rotaļu istaba ir izveidota arī biznesa augstskolā (BA) «Turība». «Kabatiņa» ir bērnu izklaides un pirmsskolas attīstības centra «Zemenīte ABC» filiāle – šeit bērns var iet pilna laika bērnu dārzā, vai arī viņu var atstāt pieskatīt tikai lekciju laikā. Priekšroka tiek dota BA «Turība» studentu un pasniedzēju bērniem. Bērnus pieskata profesionāls kolektīvs, rotaļu istaba ir aprīkota ar šķēršļu atrakciju, slidkalniņiem un bumbu baseinu, kā arī dažādām attīstošām spēlēm, rotaļlietām un grāmatām. Papildus notiek dažādas praktiskās nodarbības – zīmēšana, līmēšana, skaitīšana un rakstīšana. Maksa: LVL 1- LVL 2 stundā.

2010. gadā bērnu rotaļu istaba tika atklāta arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) dienesta viesnīcas telpās – Rīgā, Āzenes ielā 22a, 1. Stāvā. Rotaļu istaba ar nosaukum «Lācītis Integrālītis» paredzēta bērniem vecumā no pusotra līdz septiņiem gadiem, bērnu pieskatīšana maksā LVL 1 par 90 minūtēm (vienas RTU lekcijas garums). Līdz šim, RTU bērnistabā pusotra līdz trīs gadus veci bērni varēja uzturēties pusotru stundu (vienas lekcijas laiku), bet trīs līdz septiņus gadus veci bērni varēja pavadīt 3,5 stundu ilgu laiku (2 lekcijas un starpbrīdis).

Tā kā universitāšu bērnu rotaļu un pieskatīšanas istabas darbojas akadēmiskā kalendāra ietvaros, tuvojoties jaunajam studiju gadam ieteicams sazināties ar bērnistabas darbiniekiem vai universitātes studentu parlamentu, lai precizētu, kāds būs bērnistabas darba grafiks un maksa jaunajā studiju gadā.

Citas bērnu īslaicīgas pieskatīšanas iespējas

Bērnu rotaļu un pieskatīšanas iespēju piedāvā arī citi sabiedrisko pakalpojumu sniedzēji – ēdināšanas uzņēmumi  (Lido centrs Krasta ielā),  sporta un atpūtas centri  (Ķeizarmežš), slēpošanas bāzes («Ozolkalns» Cēsu rajonā) un kruīza prāmji, piemēram, Romantika (Rīga–Stokholma) piedāvā gan bērnistabu, gan vasaras sezonā – īpašu spēļu un atrakciju programmu bērniem un jauniešiem. Arī Jaunais Rīgas teātris piedāvā pieskatīt bērnus, kamēr vecāki bauda izrādi, proti, no plkst. 18.30 līdz pat izrādes beigām  – gan darba dienās, gan brīvdienās. Par mazuļiem rūpējas profesionāli darbinieki, ir sagatavota interesanta un jauka programma ar noslēpumainiem koferiem: zinību koferī slēpjas dažādas prāta un atjautības spēles, stāsti par pasaules valstīm, dziesmas un rotaļas (arī angļu valodā) un rokdarbi, savukārt piedzīvojumu koferī – interesantas un senas lietas, ar kurām doties raibos ceļojumos! Jaunā Rīgas teātra bērnistabā pieņem bērnus vecumā no 2 līdz 10 gadiem, biļetes cena  – LVL 4.84, un tā ir jāiegādājas izrādes dienā līdz plkst. 15:00.

Elīna Dumpe

Citi noderīgi raksti

Mājas un bērnudārza bērns

Aukles darba tirgū

Par savu mazuļu auklēšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Bērnudārzi un skolas

Aukles