Bērni

Šausmu stāsti par auklītēm

Uzticēt savu bērnu svešam cilvēkam ir grūts un atbildīgs lēmums. Taču arī pēc visu plusu un mīnusu apsvēršanas un rūpīgas aukles izvēles (ja vien ir bijis, no kā izvēlēties) pat vispiesardzīgākajām mammām ir gadījies piedzīvot nepatīkamu pārsteigumu, pieķerot aukli kādā neparastā, ar auklēšanas pienākumiem nesaistītā nodarbē vai arī māmiņas norādījumu rupjā pārkāpšanā. Ielūkosimies dažos šādas pieredzes stāstos, kas dažreiz izraisa smaidu, bet pārsvarā vecāku dusmas.

Par nepietiekamo auklīšu atalgojumu un citām problēmām – ne šajā rakstā

Kādā portālā, kur aicināju lasītājus dalīties pieredzē, vairāki cilvēki metās aizstāvēt auklītes, vaicājot: «Nesaprotu, kāpēc Jums gribas dzirdēt to slikto pieredzi? Es arī par vecākiem un vecvecākiem varētu pastāstīt šausmu stāstus.» Droši vien šausmu stāstus un lielākus vai mazākus skeletus skapī var atrast gandrīz katram. Jautājums nebija domāts kā iecere parādīt auklītes kā monstrus, kas iekaro uzticību un pēc tam parāda visas savas sliktās īpašības.

Vēl daži viedokļi: «Šausmu stāsti ir par vecākiem, kas uzskata, ka par bērna auklēšanu var maksāt LVL 0,50/h! Nostrādā desmit stundas un saņem LVL 5. Kā par tādu naudu lai dzīvo?»; «Ja maksā kapeikas, tad nevar cerēt uz ko dižu.». Jāsaka – iespējams, ka tā ir taisnība, bet šī raksta mērķis nav analizēt cenas, pieprasījumu un piedāvājumu. Mērķis pavisam vienkāršs – uzzināt dīvainus, smieklīgus vai citādi neparastus stāstus par auklītēm.

Aukle un televizors

Bieži vien aukļu pārkāpumi saistīti ar televizora skatīšanos vai datora lietošanu. Esot dzirdēti stāsti, ka bērni uz visu dienu tiek nosēdināti pie televizora, lai gan televizora skatīšanās viņiem ir liegta vai ierobežota. Bijis gadījums, ka četrgadīgs bērns pusnaktī kopā ar aukli skatās televizoru. Cita auklīte bērnu ratiņos ziemā izstūmusi uz balkona, lai viņš elpotu svaigu gaisu. Bērns uz balkona raud bez apstājas, kamēr aukle aizrāvusies ar televizora skatīšanos. Bērni baroti ar konfektēm, lai neraudātu un netraucētu auklītei sēdēt pie datora.

Pārkāpumi, kas saistīti ar sliktu pienākumu izpildi

Kāda māmiņa atzina, ka viņas bērnam bijušas labas aukles, ja nu vienīgi ar pāris izņēmumiem, kuras uzskatījušas, ka viņām maksā par to, ka visu darba dienu sēž un skatās uz bērnu, nevis spēlējas ar viņu. Jāpiebilst, ka visiem aukles pienākumiem jābūt izrunātiem, lai nerodas pārpratumi. Iespējams, šajā gadījumā nav bijis konkrēti norunāts, ka auklei arī jāspēlējas, nevis tikai jāpieskata bērni.

Uzskatāmākie sliktas pienākumu izpildes piemēri:

Foto: istockphoto.com
 • Pēc aukles uzraudzībā pavadītas nakts bērns ir pilnībā slapjš – vai nu aukle nav mainījusi autiņus, vai nav mācējusi tos pareizi uzlikt.

 • Auklīte trīs istabu dzīvoklī nebija pamanījusi, ka mājās pārnācis bērna tēvs, un tēvs pamanījis bērnu uz skapjaugšas, kur mazais ticis, izmantojot vienu uz otra saliktus krēslus.

 • Vecāki piecus mēnešus veco bērnu atraduši kopā ar aukli sildoties pie elektriskā sildītāja, kas noregulēts uz maksimālo siltumu. Turklāt bērnam mugurā bijušas vairākas bikses, trīs krekli, jaka, un viņš vēl ievīstīts segā. Vecāki auklei skaidrojuši, ka pārāk liels siltums zīdainim var būt bīstams, un nākošajā dienā, pārnākot no darba, sildītājs bijis izslēgts, bērns puskails, bet auklīte sildījusies virtuvē pie ieslēgtas gāzes plīts un atvērtas cepeškrāsns.

 • Auklīte piecus gadus vecam zēnam bija ļāvusi dot zāles viņa divus gadus vecajai māsai. Tiesa, tās bijušas māsas zāles astmas lēkmes gadījumiem, taču lēkme nav bijusi, zēns tikai spēlējies un pa jokam ārstējis māsu.

Nopietni un nenopietni aukļu pārkāpumi

Pirmais un nopietnākais pārkāpums ir darba devēja apzagšana. Kāda māmiņa bija pamanījusi, ka no drēbju skapja pazūd kleitas un pēc laika atkal uzrodas, tikai manāmi nonēsātas. Cits visai nopietns pārkāpums – sava vai darba devēja krājumos atrastā alkohola lietošana darba laikā.

Vēl tika minēti šādi piemēri:

 

 • Norunātajā dienā un laikā auklīte neparādījās.

 • Auklīte dzīvoklī bija ievedusi savu draugu un bērna klātbūtnē nodarbojās ar seksu.

 • Telefonsarunā ar savu draugu bērna klātbūtnē pārsprieda intīmās dzīves sīkas detaļas.

 • Māmiņa dzīvoklī sastapa trīs piedzērušos jauniešus, kuri esot ieradušies iztīrīt un nomazgāt aukles mašīnu.

 • Auklīte izrādījusies vienkārši traka. Viņai rādījušies šizofrēniski murgi – pa logu pretējā ielas pusē esot redzējusi cilvēku lieluma melnus kaķus.

 • Bērns iemācījies rupjus vārdus. Izrādās, aukle pastaigas laikā satikusi draudzeni un viņas aprunājušas paziņas.

 • Divas naktis bērnus pieskatījis auklis – paziņu dēls. Pēc tam, saņemot telefona rēķinu, izrādījies, ka šajās naktīs veikti zvani uz paaugstinātas maksas numuriem – vai nu uz kādu televīzijas spēli, vai erotisko čatu. Pārkāpuma dēļ auklis vairākas naktis bērnus pieskatīja bez maksas.

 • Auklīte izgāja no dzīvokļa, lai paņemtu kaut ko no mašīnas, un netika vairs atpakaļ pie bērna, jo durvis bija aizcirtušās. Nācās izsaukt vecākus.

 • Neviennozīmīgi vērtējams gadījums, kad auklīte neesot pieņemta darbā tāpēc, ka atsauksmēs izskanējis brīdinājums – «viņa ir laba, tikai nerunā ar viņu par politiku». Izrādījies, ka 22 gadus vecā meitene bijusi sazvērestības teoriju piekritēja, piemēram, uzskatījusi, ka Dvīņu torņu traģēdijas vaininieki meklējami ASV valdībā. Vai šādi uzskati var traucēt labi pieskatīt bērnus?

 • Komentētāju aizstāvību izpelnījās auklīte, kura atlaista no darba, jo, uzkopjot auklītes istabu, māte atradusi vibratoru. Aizstāvji uzsvēra, ka tas nav nekas nosodāms, ja aukle savā istabā, savā privātajā telpā, bērnam neredzot, izmanto vibratoru. Kāds piebilst: «Es gribētu, lai manai auklei ir labs vibrators, jo tad viņai būtu labs garastāvoklis.»

  Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Publiskās vietas, kur īslaicīgi pieskata bērnus

Aukles darba tirgū

Par savu mazuļu auklēšanu varat aprunāties Cāļa forumos

Mazulis

Bērnudārzi un skolas

Aukles