Bērni

Autosēdeklīša izvēle

Tas var būt ļoti mulsinoši meklēt Jūsu bērnam piemērotu automašīnas sēdeklīti. Veikalos ir tik daudz modeļu, no kuriem izvēlēties. Lielākā daļa vecāku vēlas uzzināt, vai ir viens konkrēts auto sēdeklis, kas būtu visefektīvākais, lai pasargātu savu bērnu ceļu satiksmes nelaimes gadījumā, kā arī būtu pats ērtākais un vienkārši lietojams. Patiesībā ir daudz autosēdekļu, kas pienācīgi atbilstu Jūsu ģimenes vajadzībām. Pats labākais auto sēdeklis ir tāds, kas ir atbilstoši izvēlēts, un pēc tam, vienmēr izmantots atbilstoši ražotāja norādījumiem.

Meklējot autosēdekli, ir vērts apsvērt:
    •    atbilstošs izmērs un tips jūsu bērnam?
    •    spēj nodrošināt vislabāko atbilstību un komfortu Jūsu bērnam?
    •    drošs pret triecieniem (ADAC test, ECE R44 standarts)?
    •    ērti piesprādzējams jūsu auto?
    •    ērti piesprādzēt bērnu autosēdeklī?

ČETRI PAMATVEIDI BĒRNU AUTO SĒDEKLĪŠIEM:

Zīdaiņu autosēdeklis, vērsts uz aizmuguri

Grupa 0: zīdaiņiem no 0 līdz 10 kg (no dzimšanas līdz 6-9 mēn)
Grupa 0+: bērniem no 0 līdz 13 kg (no dzimšanas līdz 12-15 mēn)

Pirmais autosēdeklītis, kas nepieciešams tikko dzimušiem bērniem. Der arī priekšlaicīgi dzimušajiem bērniņiem. Autosēdekīšus var noregulēt īpaši zemu, gandrīz guļus stāvoklī. Parasti ir ar īpašiem galvas balstiem komplektā. Bērnu sēdeklīti paredzēts uzstādīt aizmugurējā auto sēdeklī, ar skatu uz aizmuguri. Nekad nelietot priekšējā sēdvietā, ja automašīnā ir gaisa spilveni!
Ar skatu uz aizmuguri sēdināmie autosēdekļi garantē lielāku drošību mazuļa galvai, kaklam un mugurai, salīdzinot ar autosēdekļiem, kas liekami ar skatu uz priekšu. Tāpēc labāk ir likt mazuli ar skatu uz aizmuguri tik ilgi, cik vien tas iespējams. Bērns jāsēdina ar skatu uz priekšu, līdz ko viņs ir pārsniedzis maksimālo svara robežu, ko paredz uz aizmuguri sēdināmais auto sēdeklis, vai arī bērna pakausis stiepjas pāri autosēdeklīša augšējai malai. Tomēr, ja ar zīdainīti kopā brauc tikai viens vecāks, kurš ir arī auto mašīnas vadītājs, sēdeklīti stiprināt uz priekšējā sēdekļa pat ir ieteicams. Kamēr mašīna tiek vadīta, vecākam nav jāgriežas atpakaļ, lai aprūpētu bērnu vajadzības gadījumā.

Pārveidojams bērnu autosēdeklis

Grupa 0+/1: bērniem no 0 līdz 18 kg

Šis ir mazliet platāks par zīdaiņu autosēdekīti. Kamēr bērns jaunāks par 1 gadu, un viņam ir 0-13 kg – sēdekīti lieto vērstu uz aizmuguri. Autosēdekli ar skatu uz priekšu lieto, kad jūsu bērnam ir vairāk nekā viens gads un 9 – 18 kg. Nekad nelietot priekšējā sēdvietā, ja auto nodrošināts ar gaisa spilvenu aizsardzību. Drošība jostiņas, to nišas ir plecu līmenī vai nedaudz zem tiem (zemākās nišas vairums autosēdekļiem).

Uz priekšu vērsts bērnu autosēdeklis

Grupa 1: bērniem no 9 līdz 18kg (aptuveni no 9 mēnešiem  līdz 4 gadiem)

Kad Jūsu bērns ir izaudzis no autosēdeklīšiem ar skatu aizmuguri, ir pienācis laiks lietot 1 grupas autosēdekļus, kas ir platāki, ar integrētām, platākām drošības jostām. Platās drošības jostas samazina risku tikt ievainotas satiksmes negadījuma laikā.
Bērnu sēdeklīti var uzstādīt automašīnas priekšējā daļā, ar skatu uz priekšu, bet drošāk ir aizmugurējā auto sēdeklī. Šādās sēdeklī bērni jāsēdina, līdz viņi nav pārauguši to. Kad bērns ir smagāks par pieļaujamo maksimālo smagumu, vai arī ir galva sniedzas augstāk par sēdekļa atzveltni, tad bērnu var jau sēdināt būsterī jeb auto sēdeklī  bez muguras daļas.

Būsteri  jeb paliktņi ar/bez muguras daļas

Grupa 2/3: bērniem no 15 līdz 36 kg (aptuveni no 3.5 gadiem līdz 12 gadiem)

Mūsdienās vairs netiek ražoti auto krēsli tikai grupai 2 (15-22 kg) vai tikai grupai 3 (22-36 kg). Ir pieejami apvienotie modeļi Grupai 2/3, kur būsteru krēsliem ir noņemama muguras daļa, atstājot tikai paliktni. Vienmēr sekojiet līdzi ražotāju norādījumiem, kad muguras daļu jau var ņemt nost un pārvadāt bērnu tikai uz paliktņa.
Būsteru auto krēsliem un būsteru sēdekļiem (paliktņiem) vairs nav integrētās drošības sistēmas (jeb papildus iebūvētas drošības jostas), lai noturētu bērnu vietā. Izmantojot šos auto krēslus, automašīnas drošības josta tik aplikta ap bērnu un bērna auto sēdekli.  Tāpēc ir svarīgi lai drošības jostas tiktu atbilstoši pielāgotas. Daži pamatnosacījumi, kas būtu jāņem vērā:

  • drošības jostas nedrīkst atstāt vaļīgas,kad bērns tiek piesprādzēts
  • drošības jostas apakšējai daļai ir jāiet pāri iegurnim, nedrīkst būt josta pāri vēderam
  • diagonālajai drošības jostai ir jāiet pāri bērna plecam, nevis kaklam

Kad bērns ir „izaudzis” no autokrēsliņiem ar skatu uz priekšu līdz būsteriem, iesākumā bērnam būs ērtāka sēdešana un pielāgošanās auto drošības jostām, ja lietos būsteri ar muguras daļu. Tiem būsteriem, kam ir sānu balsti, jeb tā saucamā sānu malu aizsardzība (side-protection system), papildus sargā bērna galvu no poteciālajiem sānu triecieniem. Pievērsiet uzmanību arī, cik plati ir sānu balsti un cik dziļš ir galvas balsts. Jo platākas ir sānu malas un dziļāks galvas balsts, jo drošāks ir autokrēsliņš! Dažiem autokrēsliem šāda pagalvja augstums ir regulējams, augot līdzi bērnam.
Būsteri un autosēdekļu paliktņi var tikt lietoti gan mašīnas priekšā, gan aizmugurē, tomēr drošāk ir sēdināt bērnu aizmugurē, jo īpaši, ja mašīnā ir gaisa spilveni.

Apsverot iespēju iegādāties lietotu autokrēsliņu, jāņem vērā:

  • Nepērciet autosēdeklīti, kas izgatavots līdz 1981 gada 1. janvārim. Autosēdekļi, ražoti vēlāk, atbilst stingrākiem drošības standartiem, kas aktuāli vēl šodien.
  • Nepērciet autokrēsliņu, ja trūkst uzlīmes ar tā ražošanas gadu.
  • Ja auto sēdeklim trūkst pāris detaļu, vai ir ielūzis, tas var būt nedrošs Jūsu bērnam.
  • Nekad nelietojiet auto sēdekli, kas reiz jau cietis avārijā.
  • Tā kā nav izpētīts drošs vidējais autosēdekļu lietošanas ilgums, tiek rekomendēts nepirkt auto sēdekļus, kas ir vecāki par 10 gadiem.

Kas ir ECE R44 standarts?

ECE R44 standarts ir Eiropas Komisijas izdots drošības standarts bērnu autosēdekļiem, kura ietvaros sēdeklīšu izgatavotājiem ir jāievēro dažādu tehnisku nianšu nodrošināšana auto sēdekļu ražosānā. Atbilstību šim standartam var iegūt, pēc dažādām tehnisko drošības normu pārbaudēm, kas tiek veiktas ar manekeniem, iesēdinātiem autosēdeklīšos.
Veicot šīs ECE R44 standart apārbaudes, tika secināts, ka bērnu auto sēdekļi ar ugstākām sānu malām (spārniem) ir drošāki par tiem, kam ir zemākas sānu malas.

Svarīgas piezīmes

Eiropas valstu ceļu noteikumi (tai skaitā arī Latvijas), paredz, ka bērnu drīkst pārvadāt tikai ar tam paredzēto autosēdeklīti, atbilstoši piesprādzējot ar drošības jostām. Tātad pēc šā brīža noteikumiem, pārvadājot mazuli kulbiņā, pat ja tā paredzēta piesprādzēšanai automašīnā, vecākus avr sodīt ar 20 Ls naudas sodu un 2 soda punktiem!
Pirmajos trīs mēnešos, ārsti  iesaka mazuli sēdināt autokrēsliņā ne ilgāk par 30 min. pārbrauciena laikā. Ja ir garāks pārbauciens, ņemiet pa vidu atpūtas pauzes, guldot mazuli kulbiņā. Līdz 3 mēn vecumam, bērna muskulatūra vēl nav nostiprinājusies, un garāki pārbraucieni var veicināt saspringumu plecu joslā, un kavēt mazuļa attīstību. Jo mazāks bērns, jo vairāk viņam autosēdeklīti būtu jābūt guļus pozā. No 3 mēn. Līdz 1 gada vecumam, bērnu autosēdeklītī ieteicams uzturēt ne ilgāk par 2 stundām. Kad bērns jau cenšas pats nosēdēt, sēdeklītis būt jānoregulē 45 grādu leņķī.
Auto mašīnām, kas ražotas pēc 2002. gada, jau  ir apgādātas ar papildus stiprinājumiem, speciāli priekš ISOFIX auto sēdekļu stiprinājuma bāzes. Šī  ISOFIX auto sēdekļu stiprinājuma sistēma ļauj drošāk un vienkāršāk novietot un izņemt autokrēsliņus mašīnā, ļaujot ietaupīt laiku un drošības jostu atsprādzēšanu gan autokrēsliņam gan mazulim.
Daudzi bērni vēlas sākt ātrāk sēdēt bez paliktņiem. Nesteidzieties ar  to. Būsters jeb paliktnis  nodrošina lielāku aizsardzību Jūsu bērnam, nekā ja viņš sēdētu piestiprināts tikai ar drošības jostu. Bērni var droši sēdēt uz būsteriem (bez muguras bāzes vai ar)  līdz 8 gadu vecumam vai, un līdz ~1.50 m garumam.
Raksts veidots, balstoties uz pieejamo informāciju autosēdeklīšu ražotāju mājas lapās internetā un žurnālu „Mans Mazais” 2008. gada novembra numuru.

Rakstu sagatavoja:
Vita Mikāne
Babymarket.lv vadītāja
www.babymarket.lv

Citi noderīgi raksti

Aukles darba tirgū

Bērna drošība, braucot automašīnā

Par drošību, braucot ar auto, varat aprunāties Cāļa forumos

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem

Likumi un pabalsti

Auto