Bērni

Drošākie autosēdeklīši. Tabula

Pirms uzsāciet lasīt šo rakstu, vēlos uzsvērt, ka nepārstāvu nevienu no auto sēdeklīšu ražotājiem, un ne es, ne man zināmi cilvēki nenodarbojas ar bērnu preču izplatīšanu (ja nu vienīgi slepeni, man nezinot). Tādējādi, piedāvātā auto sēdeklīšu drošības un citu faktoru analīze ir balstīta uz informāciju, kas ir bijusi pieejama man pašai kā māmiņai izvērtējot piedāvājumu un mēģinot izvēlēties drošāko un labāko sēdeklīti. Jāuzsver, ka nav ideāla vai superdroša auto sēdeklīša, jo visdrošākais ir tas auto sēdeklītis, kurš ir atbilstošs Jūsu bērna svaram un augumam, kā arī ir pareizi piestiprināts mašīnā. 

Kam ir jāpievērš uzmanība, iegādājoties autosēdeklīti?

 • Pēc iespējas ilgāk bērns ir jāpārvadā ar skatienu pretēji braukšanas virzienam. No vienas puses, bērna kājām tas var nebūt ērti, un avāriju laikā nereti tiek lauztas kājas vai gūža, tomēr testi liecina, ka tas ļauj izvairīties no nāvīgiem ievainojumiem, mugurkaula traumām, kas rastos, bērnam braucot ar skatienu uz priekšu. Tādējādi, vismaz līdz gada vecumam vai līdz auto sēdeklīša maksimāli pieļaujamajam svara limitam bērns ir jāpārvadā ar skatu pretēji braukšanas virzienam. Tad, ja notiktu frontālā sadursme, un bērns sēdētu ar muguru pret braukšanas virzienu, trieciens triektu viņa muguru, kaklu un galvu mīkstajā sēdekļa ietvarā. Ja frontālās sadursmes laikā bērns sēdētu ar seju braukšanas virzienā, viņa smagā galva (pieņemot, ka bērns ir vecumā ap 1 gadu) tiktu triekta spēcīgi uz priekšu, nereti to pat noraujot no ķermeņa. Ja bērns vēl nav sasniedzis gada vecumu, bet jau pārsniedz sēdeklīša svara limitu, drošāk viņu tomēr turpināt pārvadāt ar skatienu pretēji braukšanas virzienam.
 • Ir pieejami konvertējamie auto sēdeklīši, kuros ar skatu pretēji braukšanas virzienam var novietot bērnu līdz pat 16 kg. Šie konvertējamie sēdeklīši ir mazāk ērti lietošanā (smagi un nepraktiski), bet to iegāde ir ekonomiska, jo tie der bērnam no dzimšanas līdz lielākam vecumam, turklāt der bērniem, kas ātri pārsniedz sēdeklīša paredzētos svara vai garuma ierobežojumus.
 • Pievērsiet uzmanību tam, ka bērna galva nedrīkst kārties pāri sēdeklīša atzveltnei – ir jāpaliek vismaz 6 centimetriem starp atzveltnes malu un galvu.
 • 5 punktu drošības josta (5 point harness) ir ar visciešāko fiksāciju un mazāko atvēršanās risku avārijas gadījumā. Tomēr jāvērtē, cik tā ir ērta lietošanā.
 • Labāk izvēlēties sēdeklīti, kuram ir platas lences, kam nav tendences sagrozīties. Lenču ciešuma regulācijai būtu jāatrodas auto sēdeklīša priekšpusē, kas ļauj ērti un ātri tās fiksēt ideālajā ciešuma pakāpē. Bērnam ir jābūt stingri fiksētam auto sēdeklītī.
 • Rokturim sēdeklīša pārnēsāšanai ir jābūt veidotam tā, lai to var viegli nolikt sāniski – nereti bērns gūst traumas avārijas laikā, atsitoties pret šo rokturi ar galvu.
 • Izvēlieties sēdeklīti, kam ir plati, mīksti spilventiņi katrā galvas pusē, lai nodrošinātu, ka aizmiegot bērna galva nekarājas, bet gan ir atbalstīta.
 • Auto sēdeklīša augšdaļas atsevišķa fiksēšana garantē papildus drošību.
 • Nav ieteicams pirkt lietotu sēdeklīti no nepazīstamiem cilvēkiem, jo Jūs neziniet, vai tas jau nav pabijis kādā avārijā un/vai ticis salauzts. Ņemiet vērā, ka ražotāju ieteicamais auto sēdeklīša mūžs ir 6 gadi, bet ne vairāk kā 10 gadi. Tāpēc, ja pērciet lietotu auto sēdeklīti, pārbaudiet, vai tam nav redzamu bojājumu, lūzuma vietu, vai tas nav ārkārtīgi nolietots un vai ir nosakāms tā modelis, lai varētu pārbaudīt tā izdošanas gadu.
 • Kā izdarīt izvēli starp LATCH/ISOFIX sistēmu un ar drošības jostām fiksējamiem auto sēdeklīšiem? Pirmā maksās dārgāk un tiek reklamēta kā drošāka. Patiesībā tās abas ir vienlīdz drošas sistēmas, bet tikai pie nosacījuma, ka Jūs ar drošības jostām fiksējiet auto sēdeklīti atbilstoši ražotāja prasībām. Jāņem vērā, ka LATCH/ISOFIX sistēma ir daudz ērtāka. Piemēram, nerodas vilinājums, braucot ‹‹tikai līdz veikalam››, bērnu pieslēgt ar drošības jostām sēdeklītim, bet piemirst fiksēt pašu sēdeklīti ar drošības jostām.
 • Bērniem līdz 12 gadu vecumam vienmēr būtu jābrauc mašīnas aizmugurējā sēdeklī. Tas samazina nāves risku par 36%.
 • Bērniem ir jāatrodas auto sēdeklītī līdz brīdim, kad viņus var droši fiksēt ar drošības jostām. Vispārēji tas nozīmē līdz astoņu gadu vecumam.
 • Vienmēr izlasiet gan auto sēdeklīša, gan mašīnas lietošanas instrukciju! Ne visi auto sēdeklīši ir vienādi lietošanā, atšķiras arī katras mašīnas ražotāja prasības.
 • Ziemā ir jāizvērtē, vai bērns būtu sēdināms auto sēdeklītī kombinezonā/mētelī, jo tas var nozīmēt , ka viņš nav pietiekami stabili fiksēts ar drošības jostu. Vienmēr ir jābūt vieglai pieejai bērna kājām, lai varētu stingri fiksēt drošības jostas. Ja ir auksts, tad drīkst bērnu apsegt ar sedziņu, bet nekādā gadījumā sedziņu nedrīkst likt zem bērna.

Kuru auto sēdeklīti izvēlēties?

Tabulā, kuru var apskatīt sekojot norādei zemāk, ir apkopoti drošākie auto sēdeklīši pēc ASV nacionālās ceļu drošības administrācijas (National Highway Traffic Safety Administration-NHTSA) 2009.gada ikgadējā novērtējuma (pilnu novērtējumu skatīt šeit) un lielākā Vācijas auto kluba ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) testu datiem, ar kuriem iespējams iepazīties šeit.

Skatīt tabulu

Informācija iegūta no:

adac.de
nhtsa.gov
car-safety.org
kidshealth.org
healthychildren.org

Kas notiek sadursmes laikā, ja bērns ir mātes rokās? Skatieties video.

Rakstu sagatavoja Linda Curika, politika.lv blogotāja.

Citi noderīgi raksti

Aukles darba tirgū

Katra piesprādzēšanās ir dzīvības vērta

Par drošību, braucot ar auto, varat aprunāties Cāļa forumos

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem

Likumi un pabalsti

Auto